Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Antena Satelit Emme Esse Aluminiu 125 cm Offset vs Gibertini OP 125 Aluminiu Offset

O recomandare va rog daca a testat sau are cineva asa ceva... Doresc sa-mi iau una din antenele satelit Emme Esse Aluminiu 125 cm Offset sau Gibertini OP 125 Aluminiu Offset avand lnb Inverto BLACK ULTRA Quad HGLN 40mm care e mai buna la receptie si calitate sa o pun pe un motor Stab HH120. Va multumesc!
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Inverto Pro Black Quad cu flansa 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Super Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

gilbertini e grea ,omoara motorul,emme esse nu stiu
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu recomand, eu am Emme Esse 1.15 Al pe Stab 120 și este ok, dar de 125 nu recomand.
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Si totusi motorul Stab HH120 vad ca suporta antena de pana la 17kg in specificatiile tehnice,iar antena Emme Esse Aluminiu 125 cm Offset are 14kg in specificatii.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Inverto Pro Black Quad cu flansa 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Si eu ma gandeam acum cativa ani, sa cumpar aceasta antena pentru montarea pe motor h-h, dar zicea mai demult "the the", ca nu permite montura instalarea pe motor h-h. Si pe site la satmultimedia, apare la aceasta antena la "Tip montura - fixa" pe cand la celelalte mai mici apare la "Tip montura - AZ - EL".
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Se regleaza si din montura motorului sa mearga de la est la vest ca lumea dupa cum se vede poza cu Stab HH120,ca are si aceasta posibilitate sa inclini antena in sus sau jos? Oricum am sa sun la Stamultimedia sa vad ce imi spun si ei la varianta de kit pe care as dori sa o achizitionez. Va multumesc pentru informatii si recomandari!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salut! Cine are Emme Esse pe motor il rog sa imi spuna si mie cu ce unghi de elevatie antena a montat? Adica pe motor e 45, e ok iar pe antena? 29,5 conform satlex... Metsi si astept un raspuns.

Sent from my Lenovo A6020a40 using Tapatalk
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 820HD, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, antenna EmmeEsse 1.15m, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

master of master Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Montura H-H

Salut te ajut eu. Trebuie sa imi spui localitatea din care esti . Cat despre colegul valyp67 , daca asa are montata antena va arat ca este total gresit si nu va receptiona nimic. Ba o sa intre si apa la motor.

https://www.rdi-board.com/threads/14...%C4%82-SATELIT
    40W--115E

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

SalutNu lua Emme de 125. Nu isi merita banii combinatia 125/Stab. Iti recomand antena Emme de 115, care, de altfel, nu are nevoie de Stab, putand fi pusa pe un Amiko de exemplu.
    Vu+ Ultimo4k / Vu+ Solo2
    Emme Esse 1.25m (Thor) / Triax TDS110 (Eutelsat 9B) / Gibertini OP100 (multifeed 36E-39E-42E) / Triax TDS110 (multifeed 13E-16E-19E-23E) / no name-Boom 90cm (Hispasat 30W) / Emme Esse 1.15m + HH Amiko DM3800 (45W-90E)
    Telekom HD / Focussat / HD+ / Tivusat / Freesat Ro / MTVA / Digi Satelit / UPC Cablu

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DANNYRO28 View Post
    Salut te ajut eu. Trebuie sa imi spui localitatea din care esti . Cat despre colegul valyp67 , daca asa are montata antena va arat ca este total gresit si nu va receptiona nimic. Ba o sa intre si apa la motor. https://www.rdi-board.com/threads/14...%C4%82-SATELIT
    Inseamna ca,habar nu ai despre ce se discuta aici,motoarele STAB sunt total diferite fata de restul,priveste aici si invata cum se monteaza corect un motor STAB... https://www.youtube.com/watch?v=fiT-nWAJeiU

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valyp67 View Post
    Se regleaza si din montura motorului sa mearga de la est la vest ca lumea dupa cum se vede poza cu Stab HH120,ca are si aceasta posibilitate sa inclini antena in sus sau jos? Oricum am sa sun la Stamultimedia sa vad ce imi spun si ei la varianta de kit pe care as dori sa o achizitionez. Va multumesc pentru informatii si recomandari!
    La minutul 4.08 vezi cum se face reglajul fin al elevatiei antenei pe un motor STAB! https://www.youtube.com/watch?v=fiT-nWAJeiU

master of master Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cool

Da, recunosc mea culpa...nu am fost atent la Stab. Dar tot te ajut sa o montezi . Practic este un HH intors pe dos . Foarte simplu. Vezi care estre cel mai inalt satelit deasupra orasului tau, si cauta sa fixezi antena pe centrul motorului si o stringi provizoriu.pe urma din montura motorului te fixezi pe acel satelit si reglezi si inaltimea din antena. Motorul il fixexi din start pe paralele 45, iar elevatia din montura antenei. La final vezi daca iti cade sub curba pe 1 W sau daca trece peste ea iar asta se regleaza miscand stanga -dreapta de montura motorului. La urma te intorci la satelitul de baza ( in pozitia 0) si cauti un canal ( TP) mai slab si tragi de antena cu mana sa vezi unde vrea reglajul fin sa obtii cel mai bun semnal. in acest moment antena este reglata de la est la vest pe toti satelitii. Totul dureaza 10 minute. Spor la treaba.
    De3 exemplu la mine deasupra ecuatorului am 26 grade Est adica satelitul Badar . Aici imi reglez antena pe punctul zero, cu setarile USALS 45N 26EST pe un canal mai slab...MBC1,2,3,4 . Anena merge de la 40W la 115 EST.
    Atentie la tot ce se discuta aici-stilpul antenei trebuie sa fie perfect vertical ( la poloboc) ( bine..se accepta o cadere daca este pe partea de nord a satelitului care este cel mai inalt deasupra ta )
    40W--115E

TBD Teacher

Posts Thanks / Likes

@DANNYRO28: Spune-mi te rog cum receptionezi satelitii intre 103E si 115E avand satelitul "sudic" pe 26E? Din ce vad pe satbeam toti satelitii la est de 103E sunt sub linia orizontului.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)