Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default DM820 HD Triple 2x DVB-S2 and 1x DVB-C / T2 (MultiStream tuner)

Nu prea am vazut multe informatii despre acest model.
    Am instalat openatv 6.2 dar am observat urmatoarele probleme. Tunerul twin (caci nu le vede separat ca fiind trei - sunt switchable) nu vede canalele de pe 5w si nici in cautare manuala nu am posibilitatea sa setez manual (no PLS). Deci, no multistream! E doar un tuner normal DVB S2. A doua problema consta in faptul ca se blocheaza imaginea nu si oscamul daca selectez un canal power vu si nu isi mai revine decat daca dau reboot. Poate nu am oscam potrivit sau softcam. In rest, totul functioneaza impecabil! N am incercat HDMI IN inca, si nici sa vad daca pot sa duc intrarea in openwebif sa fac stream pe net alaturi de celelalte canale.
    Ce ma sfatuiti? Ce imagine sa folosesc sa functioneze totul cum ar trebui ? Multumesc!
    Per aspera ad astra !

Vu+zero 4K, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

TBD Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

DreamOS, incearca pe onestep.cc. Eu de acolo am luat pentru dm900 si dm525 imagini all in one: dreamOS, GP3 (acum o fi GP4) si skinul Metrix. Ar trebui sa fie si pentru dm820.
    Info despre specificatiile tunerelor in functie de chipset aici: https://dreambox.de/board/index.php?...-tunermodelle/

Sunt doua variante de tunere hibrid. Numai cea mai noua poate multistream. Varianta mai veche o am si eu si stie doar DVB-S2x.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Problema cu PowerVu este foarte veche, e caracteristica pentru Dream OS 2.2/2.5. Nu exista rezolvare pana acum!
    [email protected] HD51, DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc frumos pentru lamuriri! Intr adevar, tunerul este cu C in coada, deci stie doar s2x. Cand voi gasi timp, voi incerca GP4 de pe acel forum. Ramane de lamurit problema cu power vu si inca ceva. Daca pot vedea Hdmi In din alta locatie prin openwebif-vlc. Daca exista vreun plugin deci. Multumesc.

TBD Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu am doua oscamuri, mai exact doua configuratii pentru oscam. Cand vreau sa vad cu powervu folosesc configul cu API pentru OE 2.2, fara alte conexiuni pentru ca oricum nu merge. Si intr-adevar ca sa revin la oscamul obisnuit (cu API OE 2.0) trebuie sa dau restart hw.
    Credeam ca e doar la mine.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pe dreamboxurile mai noi demux driverul nu poate face trecerea de la CSA la DES keyladder decat dupa reboot.
    Este posibil sa se poate remedia daca s-ar introduce un ioctl() care sa reseteze demuxul fara a mai reboota cutia, dar
    nu s-a gasit interes pentru aceasta din partea celor de la DMM.

Putin probabil sa fie o problema hardware. Acelasi lucru functioneaza fara reboot pe cutiile "antice" incepand cu dm800.
    Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)