Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 17 of 17 FirstFirst ... 7151617
Results 241 to 246 of 246
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

La mine merge, cu Si2166 pe DM920, Astra 19,2E, pe toroidala. Deci nu cred ca e problema tunerului....
    <br><br>
    [email protected] HD51, DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cristo4 View Post
    La mine merge, cu Si2166 pe DM920, Astra 19,2E, pe toroidala. Deci nu cred ca e problema tunerului....
    <br>https://i.postimg.cc/fbmPjGHG/screenshot.jpg<br>
    Eu sunt in nord estul tarii...astfel si semnalul este un pic mai slabut. Tu in ce zona esti a tarii? Dar totusi,cum naiba acelasi semnal de frecventa de pe aceeasi antena pe tv merge cu 80% nivel semnal si pe DM920 UHD cu Si2166 are 0% decibeli si nu merge?
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

E vorba de sensibilitatea tv tunerelor. Eu pe aceasi offset cu un lnb quad pe tv-ul 4K receptionez cu 20 de prg tv mai multe decat pe plasma pe acelas satelit.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe televizor am semnal excelent full de nivel si calitate semnal,si pe DM920 uhd cu tuner Si2166 am semnal 0% prin acelasi cablu de la aceeasi antena de 1,8m cu lnb Invacom de 0,3db cu setari tuner pe single fara diseq sau altele ca sa fie exact ca la televizor. Precizez ca fix asa ceva am patit si cu un receptor VU+ Zero 4K Multistream pe care l-am dat retur tot din acest motiv crezand ca receptorul sau tunerul din el e de vina. Are cineva o explicatie concreta sau vreo rezolvare a acestei probleme va rog frumos? Chiar nu mai inteleg nimic ce naiba se intampla...nu am patit asa ceva pana acum. Priviti imaginile pe care le-am pus aici,primele doua de sus fiind de la televizor iar urmatoarele de la DM920 UHD. Ultima de jos se vede cand e dat sa mearga canalul,informatiile de pe transponder EPG vin ca si daca dau buton galben este EPG cu emisiunile...dar SNR 0%db.

Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

S-ar parea ca am reusit sa rezolv problema... Canalele fiind bagate ca Settings cu DreamboxEdit luate ultimele de pe Vhannibal dupa cum se vede nu merg toate sau au un semnal foarte slab,am dat un BlindScan pe satelitul Astra 19E si acum merge Deluxe Music cu 14% SNR dar pe frecventa 12154 H 3/4,nu 12148 cat este pe LyngSat. Sa intelegem ca asta ar insemna de evitat Settings-urile gata facute si bagate cu DreamboxEdit sau rescanat satelitul cu BlindScan...

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

eu nu am probleme .
    nu am gasit frecventa care sa nu o scaneze

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)