Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Configurare diseq vu+duo2

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Configurare diseq vu+duo2

Nu reusesc sa configurez diseq pe un duo2,treaba sta in felul urmator:antena comunitara astra 19e cu polaritate vertical joasa si antena proprie pe 1w,am pus un diseq,am configurat portul A pentru 1w iar B pentru astra,1w merge astra nu vrea,am schimbat porturile,merge astra,1w nu vrea,am incercat cu 3 tipuri de diseq,am pus si unul cu 4 porturi,nu reusesc nicicum sa fac sa schimbe satelitii,este careva care a configurat asa ceva?
    Nobody is Perfect
    I am Nobody

őncearcă setările pe Advence, și setează LNB1 și LNB2 in funcție de Óntrarea sateliților in comutatorul diseqc.
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Comment

Originally posted by Militianu View Post
      őncearcă setările pe Advence, și setează LNB1 și LNB2 in funcție de Óntrarea sateliților in comutatorul diseqc.
      Am incercat,nu vrea
      Nobody is Perfect
      I am Nobody

Comment

Originally posted by harry75 View Post
        :antena comunitara astra 19e cu polaritate vertical joasa si antena proprie
        Pe antena comunitara nu merge sa pui diseqc,in schimb poti lega antena comunitara la tuner 1 si cea personala la tuner 2.
        VU+SOLO 4K , Prime focus 1.80m,offset 1.30m Terfin,offset 1.00m no-name
        Multifeed 28.2E,19.2E,16E,13E,9E,4,9E,1W,30W DiSEqC Multimode Switch 8in+1 EMP - Centauri

Comment

Originally posted by vuplus View Post
          Pe antena comunitara nu merge sa pui diseqc,in schimb poti lega antena comunitara la tuner 1 si cea personala la tuner 2.
          ciudat,cu un receptor penal merge fara probleme,la al 2 -lea tuner mai e nevoie de tras un cablu,de aia am optat pentru diseq
          Nobody is Perfect
          I am Nobody

Comment

Incearca atunci aceiasi configuratie pe care o ai pe acel receptor,ceva undeva nu este corect configurat,daca spui ca, functioneaza!
            VU+SOLO 4K , Prime focus 1.80m,offset 1.30m Terfin,offset 1.00m no-name
            Multifeed 28.2E,19.2E,16E,13E,9E,4,9E,1W,30W DiSEqC Multimode Switch 8in+1 EMP - Centauri

Comment

Originally posted by vuplus View Post
              Incearca atunci aceiasi configuratie pe care o ai pe acel receptor,ceva undeva nu este corect configurat,daca spui ca, functioneaza!
              exact la fel am facut configurarea,port A astra,port B 1w sau invers,pe receptorul fara linux schimba la fix,pe vu cu aceasi configurare pe portul B,zero calitate semnal,zero putere
              Nobody is Perfect
              I am Nobody

Comment

Nu ai 2 receptoare pe acelaşi cablu cumva ?

Comment

Originally posted by WebMan View Post
                  Nu ai 2 receptoare pe acelaşi cablu cumva ?
                  nu,doar vu,nu stiu ce drequ sa-i mai fac
                  Nobody is Perfect
                  I am Nobody

Comment

Deci, ai 2 antene (sau 2 LBN pe o antenă), pe 2 sateliți diferiţi..
                    Ai un Disecq cu 2 (sau 4 porţi, nu contează), pe A ai un satelit, pe B celălalt şi o cobor‚re care intră Ón receptor...
                    La receptor, dacă intri Ón LNB1, te duci la setări Tunere, pui pe MOD SIMPLU, şi alegi Disecq A/B...
                    Ce e important, la canalele tale, pe care le bagi Ón receptor, la A să corespunda cu sat A, care e setat la Disecq A la tunere şi intrarea din LNB....

E aşa şi nu merge ?

Comment

Originally posted by WebMan View Post
                      Deci, ai 2 antene (sau 2 LBN pe o antenă), pe 2 sateliți diferiţi..
                      Ai un Disecq cu 2 (sau 4 porţi, nu contează), pe A ai un satelit, pe B celălalt şi o cobor‚re care intră Ón receptor...
                      La receptor, dacă intri Ón LNB1, te duci la setări Tunere, pui pe MOD SIMPLU, şi alegi Disecq A/B...
                      Ce e important, la canalele tale, pe care le bagi Ón receptor, la A să corespunda cu sat A, care e setat la Disecq A la tunere şi intrarea din LNB....

E aşa şi nu merge ?
                      Fix asa e si nu vrea,pe cablul de la satelit comunitar vine amestecat cu semnalul tdt,asta nu tre sa fie un bai pentru ca cu o conserva banala schimba satelitii la fix.
                      Nobody is Perfect
                      I am Nobody

Comment

Pe un diseqc Centauri cu doua porturi am setat ca in poza un Vu+ Zero. Pe Configuration mode "Simple" nu functiona deloc portul B. Pe DISEqC scria ca este protocol 2.0.

PFA 1.4m+IBU twin 80E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/Vu+ Solo SE V2/TBS 6903/5925

Comment

Originally posted by EXCALIBUR View Post
                          Pe un diseqc Centauri cu doua porturi am setat ca in poza un Vu+ Zero. Pe Configuration mode "Simple" nu functiona deloc portul B. Pe DISEqC scria ca este protocol 2.0.

astra e pe antena comunitara?
                          Nobody is Perfect
                          I am Nobody

Comment

Nu e pe antena comunitara, poza este facuta exemplu pentru situatia descrisa in primul post. In cazul meu am avut de legat doua antene, una pe 19E si una pe 13E si cu un diseqc cu doua porturi nu a functionat portul B pe un VuZero decat cu setarile ca in poza.
                            vuplus likes this.
                            PFA 1.4m+IBU twin 80E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/Vu+ Solo SE V2/TBS 6903/5925

Comment

La mine la advanced apar altfel porturile diseq AA,AB,BA,BB,INPUT1,IMPUT2.......IMPUT16,am incercat mai multe combinatii si nimic,problema la mine e antena comunitara de pe astra
                              Nobody is Perfect
                              I am Nobody

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                              THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                              X