PCHOME.RO

Collapse

sugestii diferite ?!

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

sugestii diferite ?!

Salut
    Dupa mult timp in care am tot vrut sa-mi iau si eu antena de sat. in sfirsit am destui bani (sau poate nu...).

Deoarece inca nu ma pricep prea bine la subiect, am o mare nelamurire:
    la diverse firme din Bucuresti unde m-am interesat de preturi am primit informatii contradictorii. Adica unii imi ziceau ca nu se vede mai nimic in Bucuresti fara antena de 1.8. Altii ziceau ca merge si cu 1.4 sau 1.6 dar in nici un caz posturi codate (de ce, asta nu au explicat exact).

Deci, nu am bani in nici un caz pt 1.8. Pentru 1.5 parabolica sau chiar 1.6 offset mai cu greu. Am vizibilitate f buna de pe bloc (doar nord-vest e blocat). Voi ce antena ati alege ca sa am un raport optim de pret/perfomanta. Sa nu uit: am un skystar 2.6c cu care vreau sa receptionez.

PS: si ce legatura este intre posturile codate si dimensiunea antenei? depinde doar de satelit, nu?

mersi mult

cu 1,5 m e o.k

In Bucuresti cu antena de 1,5 m receptionezi ok majoritatea programelor importante ( nu stiu despre cele de pe Hispasat ) . Chair si cand e vreme urata ( exceptand ninsoarea ) , tot ai ceva semnal ca sa poti vedea . Succes ! P.S. Din Sky Italia nu receptionezi decat cateva .

Comment

1.5 parabolica, nu?
      adica un 1.6 offset ar trebui sa fie mai buna
      diferenta e de vreo 500.000 si as da pentru semnal mai bun

Comment

Cu antena de 1,5 o sa ai probleme cu unele canale in Conax de pe Thor cu placa SKystar 2.6c (tuner foarte slab), ba chiar si unele transpondere de pe Sirius s-ar putea sa nu intre bine, depinde si de lnb si de antena si de cine iti monteaza antena.

Comment

Working...
        X