inregistrare

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

inregistrare

Buna.
    Am o probleme,folosesc Prog Dvb si am inregistrat un film.
    Filmul a durat 1.33 si 45 giga.
    este vreo solutie sa inregistrez in Divx?
    mersi sanatate.
    swat.
    Humax 5400Z Dbox1 Dreambox 7000 S Citty Com 2000 MR.MM.Dragon cam,Aston,Titanium A-120-lnb 0.5 diseq

Nu se poate sa ai 45 giga eventual 4,5.Filmul poti comprima cu Gordian Knop ca sa ai 700 mega. Filmul inregistrat cu Prog DVB este in format MPEG 2.
    Am un Nokia 9500 cu DVB 2000 modul original ce trebuie sa fac ca sa receptionez programele codate?

Comment

satu-mare

Mersi ptz. raspuns.
      pot.i sa-mi dai un link cu ce sal comprim.
      mersi.swat
      Humax 5400Z Dbox1 Dreambox 7000 S Citty Com 2000 MR.MM.Dragon cam,Aston,Titanium A-120-lnb 0.5 diseq

Comment

filmul are probabil 45 Mega. il poti comprima cu vidomi. merge f bine. da o cautare pe net si o sa gasesti locu' de unde-l poti downloada.

Succes!

Comment

sal

Buna.
          Am reusit cu Vidomi sa-l transform in Avi,dar problema este cu culorile.nasol de tot.
          Ce tre sa fac?
          mersi.
          swat.

Comment

Foloseste, asa cum spunea si Ati, Gordian Knot.
            E ceva mai complicat de configurat, dar e cel mai bun, dupa parerea mea.
            http://gknot.doom9.org/
            Bafta!

Comment

sal

mersi de raspuns.
              pot-i sa ma ajuti sa configurez.
              Deci am inregistrat cu Prog DVB in MPeg2 si as vrea sa pun pe cd.
              mersi fain sanatate.
              swat.

Comment

vezi ca in revista chip in toamna anului 2002 a aparut un articol, eu spun bun, despre gordian knot. Si-acolo iti sune cum trebuie sa il configurezi. Revista se gaseste pe net la adresa lor iar articolul se numeste "In spatele scenei".
                Daca nu gasesti, iti trimit un link.

Comment

@swat!
                  Linkul cu pricina este : http://www.chip.ro/revista_articol_a...?id=817&rev=46
                  Cu stima :
                  cico

Comment

Am si eu o problema, relativ similara referitor la compresie: folosesc gordian knot iar la codare, idiferent de setarile pe care le fac (divx sa alte tipuri de codare), sunetul ramane in urma de la jumatate de secunda la 3-4, functie de lungimea materialului de comprimat.
                    S-a mai confruntat cineva cu problema aceasta?
                    Cu respect, Luciani (alias andyXX).

Comment

Ai setat sa iti taie gordianul automat filmul in 2 sau mai multe discuri ? Daca da, solutia ar fi sa le tai tu cu Virtual Dub Mod dupa ce iti face un singur fisier de 1,4 giga.

Comment

Eu iti recomand VirtualDubMod

http://virtualdubmod.sourceforge.net/
                        se descurca bine cu satelitul

Comment

cel mai probabil sunetul se desincronizeaza din 2 motive:
                          1. Daca ai facut sunetul MP3 CBR ai pus frecv. 48000 in loc de 44000 (sau invers) - cel mai probabil
                          2. Ai facut sunetul MP3 VBR si l-ai adaugat la imagine in format CBR

Comment

Cea mai buna convertire se face cu dr.divx 1.04 raportul calitate/marime este mult mai bun decat in cazul vidomi sau gordianknot.Si spre deosebire de vidomi care scoate filmul in format divx, dr.divx il scoate in avi. Il recomand tuturor.Eu am facut o gramada de filme cu el si sunt aproape identice cu originalele nu se vad deloc deosebiri.

Comment

Mie tot virtualdub-ul mi se pare cel mai bun, din mai multe motive:
                              1. Varianta modificata de nando stie sunet AC3
                              2. Ai acces la toate codecurile VFW, si poti sa comprimi si cu divx 3.x, 5.x si cu xvid.
                              3. Are o gramada de filtre si poti sa faci cu el ce vrei, de la deinterlace pana la cropping, letterboxing, resize etc.

Eu personal folosesc xvid-ul in 2 pasi, pentru ca pot sa controlez dimensiunea finala a filmului si mi se pare ca iese mult mai bine decat divx-ul.
                              ultimul xvid (built by koepi): http://ww*.roeder.goe.net/~koepi/xvid.shtml
                              virtualdub mod: htt*://prdownloads.sourceforge.net/virtualdubmod/VirtualDubMod_1_5_10_1_All_inclusive.zip?download

Comment

Working...
                              X