Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Sun outage

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Rezultate finale

Buna la toata lumea,
    Revin cu “rezultatele” finale (de marti pana sambata a fost innorat si a mai si plouat in Resita) de duminica 14.10.2007,zi la fel de nefasta pentru masuratorile promise.
    Asa a fost asteptand ora H.

Dupa inca un minut,

Apoi la inceputul fazei a fost asa,

Din cauza acestui nor,care a tinut in umbra antena timp de vreo 15 minute.

Asa ca o masuratoare mai norocoasa sper sa pot face in primavara ca am inteles ca acest fenomen de Sun Outage are loc de doua ori pe an.Sper sa fiu pe faza (doamne fereste nu pe R , S sau T.) la primavara.
    Eventual inainte de perioada de Sun Outage sa aminteasca cineva care are o memorie mai buna.Toate cele bune la toata lumea.
    .

Comment

Asteptam vremuri mai bune! La primavara, sfarsitul lui februarie, inceputul lui martie.

Comment

Sun Outage

Duminica am mai avut timp din cauza vremii neprielnice si la niste comparatii :
        Inainte de fenomen

Si dupa trecerea fenomenului

Care sa fie explicatia ca inainte a crescut Level-ul si a scazut Quality-ul si dupa desi a scazut Level-ul a crescu Quality-ul ?.Oare in prima faza s-a adaugat la nivelul semnalului si radiatia solara si de aceea a scazut calitatea ?.Alta explicatie nu vad.
        Am facut captura la acelasi program ca sa sa fie concludenta comparatia.
        Cu stima,Mayerling
        L.E.Mentionez ca la inceput a fost innorat si la 14:01 a trecut norul si incepea sa iasa soarele de dupa nor.
        Last edited by Mayerling; 20 October 2007, 08:35. Reason: Comletare
        .

Comment

Ca in fiecare toamna(si primavara) revine Outage,fenomen solar,cind interferentele solare duc la o degradare a semnalului util pe fiecare satelit de pe arc,care tine citeva zile,punctul maxim e in ziua de 11 oct.Partea buna e ca avem ocazia sa verificam antena daca urmareste perfect arcul lui Clarke de la extremitatea estica la cea vestica.Daca semnalul dispare la fiecare satelit de pe orbita,atunci putem sa ne felicitam ca am facut o reglare buna a antenei.
          Eu am inceput de azi,9.10'19, sa fac o verificare la 19.2E,tinind cont de perioada orara data de calculatorul Outage .Fiind la inceputul fenomenului,semnalul pe Astra 19.2E s-a diminuat doar cu 3.25dB intre 13.22 si 13.36,cind el a revenit la nivelul initial.Se pare ca orele/minutele de outage indicate de calculator nu corespund cu situatia de pe teren;adica fenomenul incepe mai repede cu cel putin 10 minute.N-am avut timp sa verific daca acelasi lucru se intimpla si la sateltii extremi.Incerc sa reiau testele la mai multe pozitii chiar in ziua de 11 oct cind fenomenul se manifesta maxim pe fiecare satelit.
          Mai sint si alte site-uri(dati o cautare Google) sau chiar aplicatii dupa care ne putem orienta daca vrem sa testam outage cu antena noastra.Linkul meu de mai sus e mai multi informativ.

satelescu
          Last edited by satelescu; 9 October 2019, 19:43.

Comment

Ca in fiecare toamna(si primavara) revine Outage,fenomen solar,cind interferentele solare duc la o degradare a semnalului util pe fiecare satelit de pe arc,care tine citeva zile,punctul maxim e in ziua de 11 oct.Partea buna e ca avem ocazia sa verificam antena daca urmareste perfect arcul lui Clarke de la extremitatea estica la cea vestica.Daca semnalul dispare la fiecare satelit de pe orbita,atunci putem sa ne felicitam ca am facut o reglare buna a antenei.
            Eu am inceput de azi,9.10'19, sa fac o verificare la 19.2E,tinind cont de perioada orara data de calculatorul Outage .Fiind la inceputul fenomenului,semnalul pe Astra 19.2E s-a diminuat doar cu 3.25dB intre 13.22 si 13.36,cind el a revenit la nivelul initial.Se pare ca orele/minutele de outage indicate de calculator nu corespund cu situatia de pe teren;adica fenomenul incepe mai repede cu cel putin 10 minute.N-am avut timp sa verific daca acelasi lucru se intimpla si la sateltii extremi.Incerc sa reiau testele la mai multe pozitii chiar in ziua de 11 oct cind fenomenul se manifesta maxim pe fiecare satelit.
            Mai sint si alte site-uri(dati o cautare Google) sau chiar aplicatii dupa care ne putem orienta daca vrem sa testam outage cu antena noastra.Linkul meu de mai sus e mai multi informativ.

satelescu

Comment

Multumesc moderatorului care a mutat topicul meu despre Outage recent postat si l-a plasat exact pe cel vechi,din 2007,unde de fapt am si dorit sa-l pun si unde era normal sa apara.Dar din motive pe care nu le-am putut explica,incercarea de-a-l posta n-a reusit.Din acesta cauza am si deschis un topic nou,ceea ce mi se parea ca dubleaza alte topicuri despre aceasta tema deschise pe forumul RDI.Si ar fi bine sa ramina cit mai mult timp in atentia amatorilor de receptii,fiindca e un fenomen permanent,care,desigur,nu tine seama de cel ce l-a semnalat.Si nu pentru ca acesta,adica subsemnatul,ar dori ca nick-ul lui sa fie pastrat pe forum,Poate foarte bine sa apara cu un nume neutru,de pilda,RDI,Si asta numai in masura in care informatiile si comentariile sint valide si-i ajuta pe alti useri.
              Cu recunostiinta,
              satelescu
              Dan70 likes this.

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
              THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
              X