Placa de baza nForce2 sau KT400 compatibila SS2

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Placa de baza nForce2 sau KT400 compatibila SS2

Vreau sa-mi fac un upgrade la sistem, upgrade ce ar include si schimbarea placii de baza.

Intentionez sa cumpar o placa de baza Socket A (de la ASUS, MSI, Abit sau EpoX) cu unul din urmatoarele chipset-uri :
    -nForce2;
    -nForce2 Ultra 400;
    -VIA KT 400;
    -VIA KT 600.

Am o placa DVB-S Technisat SkyStar 2 Rev. 2.6B.

Ma intereseaza ce modele de placi de baza (care corespund criteriilor de mai sus) functioneaza fara probleme cu Skystar 2.

Multumesc

Buna compatibila e oricare placa de baza ( cel putin teoretic ) . Pt. cea ma buna performanta si sunet 5.1 de calitate iti recomand NF7-S sau orice alta placa avand chipset NF 2 ultra 400 . Daca nu te intereseaza sunetul prea mult e buna si o placa NF 2 400 ( fara ultra ) gen Asus N8X-X . Si chipseturile Via sunt bune dar nu sunt la nivelul celor de la nVidia . Pt. nForce 2 400 Ultra nu uita sa iei 2 memorii PC 3200 pt. a activa Dual DDR si apoi poti eventual sa ridici FSBul la 200 ( de la 133 sau 166 cat au Athlon XP ) .

Comment

Originally posted by MSCI
      Buna compatibila e oricare placa de baza ( cel putin teoretic ) .
      Pe mine compatibilitatea "practica" a placii de baza cu Skystar 2 ma intereseaza.

De exemplu cineva se plangea de probleme cu o placa Epox 8RDA+ in combinatie cu Skystar 2 (sistem instabil).

Diferentele de performanta si dotari intre solutiile bazate pe chipset-urile de mai sus imi sunt cunoscute.

Comment

Eu ma plangeam de faptul ca apareau blocari de sistem la cateva minute.
        Era vorba de epox 8rda+ cu ath. 1800+ 512M memorie (corsair )
        A fost necesar sa pun pe al doilea calc. (numai duron la 600/mb kt133 jegway ,dar care avea un slot pci unshared .
        Deci sfatul este sa te uiti in cartea mb-ului sa aiba cel putin un slot neimpartit cu altceva.
        La altcineva am citit ca mergea ok totusi nforce ...

Comment

epox 8rda3+

Salut,

Au am un epox 8rda3+ cu athlon xp 2200+, 256MB Ram si merge bine cu un SS2 2.6B.

bafta
          grab

Comment

salutare,

eu am o placa Asus A7v8x cu chipset VIA KT400, si un SS2 rev.2.3 (mai vechi)
            cu un AMD Athlon 2000+ merge fara probleme

salve,
            ronniee
            DIGIBOX HUMAX-I; AzBOX HD; 1.8m parab.;18Strong; Motech, SS2

Comment

Salut !
              Am auzit ceva de ridicat FSB-ul.
              Pina sa-mi iau SS2 Il Tineam la 156MHz si acolo ma opream din cauza sunetului (Realtek) de pe motherboard. Dupa ce mi-am luat placa mi-a fost frica sa-l mai cresc sa nu-mi bulesc SS2. Am pus RAm-ul pe CL2 si gata da parca mai misto e un 2200+ decit 1800+ nu?
              Credeti ca merge mai sus?

Respect

Comment

placa de baza shuttle nforce2 (an35n -ultra) de la eta
                procesor 2400 @2700 (166x13) de la eta
                memorii pqi 2x256ddram400 puse dual channel @ 420Mhz (125%Fsb)de la flamingo-am avut numai experientze bune cu memoriile pqi asha ca nu le schimb
                carcasa.... modificata de mine
                oricum calcul ruleaza stabil din pacate vcoolu pentru nforce2 mere k p... asha ca am trecut pe motherboard monitor

temp carcasa 24 celsius
                temp proc iddle 28celsius
                temp burntest 42 max (dupa 3 ore de functionare 100%)
                acesta configuratzie functionaza excelent cu ss2.

Comment

Si eu am o placa de baza Soltek cu chipset nForce2 cu memoriile in dual chanel si merge excelent SS2 p WinXP.
                  DM 800s Humax 5400z AMIKO A3

Comment

Working...
                  X