Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

TBS-6903X si TBS-6909X

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

TBS-6903X si TBS-6909X

Cine are una din placile mentionate mai sus, il rog daca poate sa spuna cum se comporta respectiva placa comparativ cu o placa DVB-S2 clasica, gen 6903 sau 6983?
    Inteleg ca stie DVB-S2x, m-ar interesa sensibilitatea, daca descopera cu crazyscan servicii cu symbol rate mic, servicii cu bitrate mare (de ex canalele de test 8K). Cu crazyscan descopera si streamurile MIS?

Originally posted by xyzzyx View Post
    Cine are una din placile mentionate mai sus, il rog daca poate sa spuna cum se comporta respectiva placa comparativ cu o placa DVB-S2 clasica, gen 6903 sau 6983?
    Inteleg ca stie DVB-S2x, m-ar interesa sensibilitatea, daca descopera cu crazyscan servicii cu symbol rate mic, servicii cu bitrate mare (de ex canalele de test 8K). Cu crazyscan descopera si streamurile MIS?
    Din perspectiva unui pasionat de receptii extreme,al unui dxer,o comparatie intre modele de placi tbs6983,sa zicem,si tbs6903X/6909X in ceea ce priveste timpul de scanare,sensibilitatea tunerelor si a inchiderii symbol rate-urilor mici ar devantaja pe ultimele doua.Chipul STiD135,cu care sint inzestrate ambele placi,pe care il recomanda producatorul lui,STMicroelectronics,este prezentat cu multe caracteristici interesante si performante,printre altele si serviciile de internet,o viteza sporita pentru streaming.Insa acest model,din motive care nu tine de TBS,producatorul placii,ar un mic/mare neajuns pentru cei care doresc receptii deosebite si dificile:STM,producatorul suedez,n-a implementat functia de scanare ultra-rapida,asa cum are chipul STV091X pentru placile tbs6983/6903/6908,6905 si usb5927.De aceea scanarea cu placa 6903X sau 6909X este cum mult mai lenta decit modelele anterioare.
    Chiar daca timpul de scanare este mai lent,tbs6903x gaseste acelasi numar de transponderi ca si,sa zicem,tbs6983.Vezi in exemplu de mai jos:

Pentru cei care vor fi dezamagiti ca placa 6903X nu gaseste si inchide unii transponderi a caror semnal este mai slab,trebuie sa adaug ca applicatia Crazyscan,pe care o folosesc majoritatea pasionatilor, a fost/este gindit de catre dezvoltator in functie de demodulatorul cu care este inzestrat placa respectiva.De aceea o comparatie intre,iarasi,placile tbs690X si tbs6983,ar putea fi considerata,desi indreptatita,putin deplasata,dat fiind faptul,dupa cum spuneam la inceput,ca la chipul primei placi nu a fost implementata functie de fast-scannig,cum este la a doua placa.Din acest motiv,dezvoltatorul lui Crazyscan si-a optimizat aplicatia in functie de asta incit pentru placile care au chipul STV091X i-a asigurat intregul suport pentru functiile de care e capabil acel demod,printre care,foarte important,este Blindscan2,cea care face posibila detectarea semnalelor slabe si care nu pot fi inchise.Din cauza asta o placa a carui chip,STV091X,cum sint placile mentionate la inceput,reusesc sa capteze mai rapid un semnal mai slab chiar daca nu-l poate inchide! La placile cu STiD135,cum sint placile6903X/6909X,Crazyscan nu inchide semnalele slabe cu toate ca in multe cazuri le detecteaza,si asta din cauza acelei lipsei de ultra-fast scan,ceea ce dezvoltatorul a restrictionat Crazyscan doar la functia de cautare oarba simpla,BScan.
    Iata cum se comporta ambele placi cu Crazyscan pe un satelit unde avem semnal dth si de...feed,anume Intelsat 10.02 la 1.0W.

Am ales sa ilustrez acest aspect la ambele placi si la pozitia 10.0E,unde avem un satelit pentru feeduri,cu multi transponderi care fiecare are semnal diferit,si astfel scoate in evidenta mai bine cit de performante sint cele doua placi tbs,desigur cu un mic/mare avantaj pentru 6983:

Inchiderea transponderilor cu simbol rate mic este o problema la cautarea auto cu placile 6903X/6909x.Ea decurge din acelasi cauza pe care am semnalat-o mai sus cu privire la acest chip,care,repet,n-are implementata functia scanarea ultra rapida.Tunerul sesizeaza semnalul cu acest parametru dar nu-l inchide decit manual si in cazuri punctuale in functie de ceilalti parametrii,si fireste de puterea semnalului.Cel mai mic simbol rate inchis cu tbs6903X este de 256 Ks la 10.0E si 281 Ks la 90.0E,pe Yamal 401.
    Este adevarat ca sansele de a inchide symbol rate-uri mici creste daca semnalul este puternic,cu precizarea ca nu e valabil in toate cazurile.

Voi continua in curind cu prezentarea altor caracteristi ale placilor 6903X.6909X si,desigur,printre altele si cele intrebate de tine.

satelescu
    Last edited by satelescu; 12 July 2019, 12:48.
    arsenal83, armandino and 4 others like this.

Comment

In ultima vreme se foloseste din ce in mai mult extensia S2X in transmisiunile prin satelit,care cu timpul va fi tot mai des intilnita de cei preocupati de receptii.Deocamdata gasim astfel de parametrii mai mult pentru transmisii de date,iar pentru detectarea lor e nevoie de demodulatoare de ultima generatie.Din fericire TBS ne ofera aceasta posibilitate cu ultimele placi dvbs,6903X si 6909X.
      Acestea sint inzestrate cu demod STV STiD135 cu extensia S2X capabil sa suporte modulatii pina la 256APSK,spre deosebire de placile care au demodulatoare Silab,cu placile tbs6522 sau 6590,care au aceasta extensie,dar nu pot sa citeasca si sa inchida semnale cu modulatii decit pina la 32APSK.Tipul acesta de demodulatoare sint implementate acum si in receptoarele comerciale,in special pentru receptia semnalul in 4K.Insa demodulatorul placilor 6903X/6909X,are capacitatea de prelucrare a informatiilor si de redare a parametrilor la fel ca dispozitivele profesionale standard,spre deosebire,sa zicem,de cele proprietare,cum sint cele de la NewTec sau Novelsat,care sint adresate unui utilizator comercial.
      Pentru ce ne intereseaza pe noi,aceste noi placi tbs pot inchide semnalul S2X si astfel putem vedea pachetul elvetian de la 33.1E.Un alt avantaj pentru vinatorii de feeduri este ca pot inchide feeduri cu aceasta extensie,cum este cel gasit la 10.0E:12693 V,4000,23/36,S2X/16APSK.

In acest moment utilizarea cea mai mare cu extensia S2X este pentru transmisia de date,pe care deocamdata o aflam pe citiva sateliti euro-asiatici.Doua sint conditiile pentru inchiderea si receptia acelor transponderi care au astfel de parametri:1.un semnal puternic,adica o antena relativ mare,si 2.un demodulator capabil sa citeasca toti parametrii de transmisie.Daca nu avem probleme de semnal,atunci cu placile tbs6903x/6909X avem mari sanse sa inchidem transponderii cu extensia S2X,mai ales modulatiile mari,64APSK(128/256APSK),care altminteri nici nu sint detectate de alte placi, chiar cu aceasta extensie.Si constat ca incep sa apara tot mai des astfel de transponderi cu acest parametru.Deocamdata am gasit citiva cu modulatia de 64APSK la 90.0E(11437 H,10000,2/3,S2X/32PSK,RollOff-0,05,ACM) si 62.0E(11666 H,17271,32/45,RollOff:0.35,CCM is in 64APSK mode and fec 32/45 si 11504 H,20544,32/45,S2X/64APSK,RollOff:0.10,CCM).(Mai jos aveti citeva imagini cu transponderii respectivi).
      De fapt multi din transponderii care au fost depistati pina acum cu extensia S2X in mode 16/31APSK(ii gasim pe mai multi sateliti),dar sint in acelasi timp si in mode 64APSK,dar multe aceste streamuri sint incapsulate incit depinde de puterea demodulatorului sa discrimineze cu acuratete toti parametrii utilizati.Pentru ca e bine de stiut ca pe acelasi transponderi putem avea fec-uri si/sau modulatii diferite ce se schimba continuu,cind in dvb-s2,cind in S2X,cu acelasi fec si RollOff sau acestea avind alte valori.Se intimpla asta la multe streamuri generice,cind fiecare stream are alt parametru(fec,video/audio pid,etc).
      Apropo de streamurile generice incapsulate.Unul din acestea este la 33.1E la 12543 V,1703,5/68PSK,cu cele doua streamuri,TX1 Mi si TX2 MI 97,care stim ca nu pot fi redate clar.Chipul STiD135 a placii 6903X incapsuleaza stremurile in formatul PUSI TS(payload unit start indicator),care in analizor apare ca un pid TS,280,acelasi pe toate astfel de streamuri.Din aceasta cauza ber-ului mare si a erorilor CC(Continuity Counter),a modulatiei ACM si framurilor cu un code mare multe pachete din stream se pierd sau se distrug.
      Iata o incercare de a explica de ce streamurile generice nu pot fi valorificate de catre noi cu aplicatiile pe care le avem la indemina la ora actuala si trebuie spus ca nu depinde de placa dvbs decit daca driverul are bug-uri.
      Deocamdata ma limitez doar la observatii de amator,cele care ies in evidenta imediat ce utilizezi pentru prima oara astfel de placi dvbs de ultima ora.Din fericire sintem sincroni cu tot ce este nou in materie de transmisii de satelit,dar si terestru/cablu,gratie producatorului chinez,TBS.Din pacate nu avem prea multe transmisii de pachete tv sau media pe satelit,ci numai pentru date,acest domeniu va folosi tot mai des noua tehnologie si se va raspindi pe majoritatea satelitilor.Se intimpla cu extensia S2X la fel cind s-a trecut la transmisiile cu modulatiile 16/32APSK in 2009/2010.

satelescu

ps_in curind despre MIS si altele...

satelescu
      arsenal83, xyzzyx and nirolf like this.

Comment

Multumesc frumos pentru review-ul detaliat. Astept cu nerabdare urmatoarele impresii despre MIS.

Intre timp, daca poti sa ma lamuresti, am o intrebare referitor la placile cu STiD135. Tu mentionezi 2 modele, 6903X si 6909X. Ai avut ocazia sa le testezi pe amandoua? De ce 6903X este mai scumpa decat 6909X? Ce face ca aceasta placa sa fie incadrata la placi profesionale, iar 6909X nu?

In afara de specificatii si pret diferit, am gasit pe net ceva feedback-uri ref. la comportamentul diferit al acestor 2 placi pentru streamul meteo de pe 10E. Poate abordezi si acest aspect, comparativ cu placile tbs clasice.

Comment

De la inceput trebuie precizat ca placile tbs6903X si 6909x suporta receptia multistreamurilor de orice tip,MIS(Multiple Transport Stream),MGS(Multiple Generic Stream),ca sa nu mai vorbesc de streamurile obisnuite indiferent de standardul folosit,DVB-S2X/S2/DVB-S QPSK.
          De fapt receptia acestora este un fapt obisnuit pentru muti producatori de dispozitive de receptie care se respecta,iar TBS a fost primul producator in materie de receptie satelitara care a deschis calea pentru receptia multistreamurilor inca din 2010,cu prima sa placa dvbs,6925.Ultimele placi dvbs,6903X/6909X,nu fac exceptie de la acest trend,dar de asta data,cu noile demodulatoare,ele pot capta si prelucra semnale cu modulatii de peste 32APSK,adica de 64/128/256APSK,si la viteze mari.
          Deocamdata,ca simpli amatori de receptii,ne intereseaza mai mult pachetele MIS,programele tv/radio ce se pot receptiona cu placile pe care le folosim,iar cele doua placi in discutie reusesc sa inchida semnalul si sa redea fara probleme cunoscutele multistreamuri italiene si franceze de la 5.0W.Pentru asta e nevoie,dupa cum se stie deja,de introducerea codului PLS la fiecare transponder pe care vrem sa-l receptionam,cod pe care-l aflam pe listele de sateliti de la FlySat,LyngSat,etc
          Si astfel cu ajutorul aplicatiei Crazyscan vom scana cu placile 6903x sau 6909X,la fel cum am facut cu alte placi dvbs,transponderii MIS de la 5.0W.Cu aceasta ocazie am reusit si sa inchid semnalul si pe cei doi transponder cu programe radio-TowerCast care folosesc symbol rate-uri sub 1000 Msbs,de 542 si 667 Ks,iar cu ajutorul playerelor dvbs se poate memora toate pachetele tv transmise de cei patru provideri italieni si francez:Rai,Mediaset,Persidera Network si Fransat.Pentru ilustrare am folosit DVB Dream.

Nu pot face comentariu pertinent despre streamurile Eumetcast(11263 H & 11388 H) pentru ca nu am dispozitiv propriu,adica receptorul Ayecka SR 1,dedicat acestui tip de serviciu de colectare de date meteo(IP over DVB) si,in al doilea rind,nu intra in aria mea de interes.Dar pentru ca acest serviciu are legatura cu un suport fizic de receptie via satelit,adica cu o placa dvbs de la TBS,desigur ca sint interesat de partea de semnal al acestor transponderi.Din acest punct de vedere interesele mele pot coincide cu cele ale amatorilor sau clentilor Eumetcast in masura in care ne folosim de acelasi model de placi dvbs de receptie.Or ceea ce-i intereseaza in mod deosebit pe toti cei care detin si folosesc aceste dispozitive pentru receptia Eumetcast este ca toate pachetele de date de pe aceste streamuri sa fie captate integral,fara pierderi.Prima conditie pentru a reusi sa obtii toate datele transmise este ca semnalul sa fie puternic,incit placa dvbs sau alt dispozitiv folosit sa receptioneze fiecare pachet din stream.Este ceea ce s-a reusit cu ultimele placi placi profesionale de la TBS,dar,repet,cu conditia ca semnalul de satelit sa fie constant.Dar chiar in eventualitatea ca se pierd pachete din stream,ele pot fi recuperate mai tirziu.Si se poate intimpla oricind indiferent de placa.Pina acum cele mai bune s-au dovedit,dupa cite stiu,placile tbs6983 si tbs6903.Am verificat streamurile si cu placile tbs6903X/6909X,cu rezultate amestecate.Nu stiu cum ar fi sa vad cu receptorul Eumetcast toate pachetele receptionate iar imaginile obtinute sa fie intregi?!Insa imi pot face o idee daca se pierd pachete folosind aplicatia TranEdit.Eu n-am stat cu orele sa vad daca placa 6903X a pierdut pachete la 11263 H,33000,5/6,8PSK,si daca da,cit de multe intr-un anumit interval de timp?Dar pot spune ca pierderile de pachete,cite sint,sint din aceasi cauza care face ca tunerul sa scaneze incet sau sa inchida greu symbol rate-uri mici,si anume,lipsa scanarii ultra rapide,de care vorbeam in prima parte a review-ului.
          Iata cum arata streamul Eumetcast obtinut cu TransEdit si cuTBS IP Data,pe care o folosesc des clientii Eumetcast-ului,iar inainte de asta,cu aplicatia TSReader.

Nu cunosc bucataria interna a tbs-ului ca sa stiu cum se stabilesc preturile pentru placile puse spre vinzare.Dar la o prima privire asupra caracteristicilor celor doua placi,tbs6903X si tbs6909X,care au chipul STiD135,constatam citeva,mici/mari diferente,care in aceasta perioada de transmisii cu extensia S2X,nu pare sa fie importanta pentru foarte multi pasionati,dar din punct de vedere al performatelor conteaza foarte mult.E suficient sa spun ceea ce am cautat sa demostrez mai sus,ca,de pilda,placa 6903X a putut citi si inchide mode 64APSK si alti parametrii,care altminteri n-au fost gasiti de alte placi.E suficient si atit ca producatorul sa stabileasca preturi diferite pentru cele doua placi cu acelasi chip(?),vorba vine,pentru ca eu nu stiu daca sint din aceasi serie?De buna seama ca nu,daca privim mai jos specificatiile celor doua placi.Si trebuie sa recunosc ca pina acum unele din aceste caracteristici ale lui tbs6903X le gasim numai la demodulatoarele profesionale folosite de catre mari operatori de satelit.

satelescu
          Last edited by satelescu; 23 July 2019, 17:48.
          dorobina1, nirolf and xyzzyx like this.

Comment

Nu mai este o noutate acum ca multe placi dvbs de la TBS sint inzestrate cu doua sau mai multe tunere.Si placile tbs6903X cu 2xRF si tbs6909X cu 4XRFin sint dotate cu astfel tunere capabile
            sa ofere posibilitati de utilizare multipla.Asemenea altor placi dvbs,si tbs6903X sau 6909X dau posibilitatea ca fiecare tuner sa fie folosit separat,cum ar fi,de pilda vizionarea unui program tv de pe un transponder si inregistrarea altuia de pe un altul.Sau vizionarea simultana a doua programe de pe transpondere diferite.
            Primul test l-am facut cu placa 6903X pentru receptia simultana de pe doi sateliti,tuner 0-Astra 19.2E si tuner 1-Intelsat 27.5W.N-a fost nicio problema sa inchid si sa vizioneze cursiv doua programe tv HD diferite.Am mers mai departe,si-am dorit sa verific daca 6903X,dar mai ales calculatorul poate sa suporte doua programe tv cu rezolutii mari,in primul rind cele in 4K.Am ales in acest sens programele UHD de la 19.2E si la 42.0E,tuner 0-UHD1 Astra si tuner-1 TRT 4K.Placa 6903x n-a pus nicio problema ca sa inchida imediat si sa redea ambele programe uhd!Procesorul si placa video(cu HEVC LAV) au suportat bine streamurile video in 4K,doar foarte rar cu imagini statute.Am facut teste si cu codecul CyberLink pe ambele programe UHD,cu rezultate mai bune in privinta rularii streamurilor video,dar si a utilizarii mai mici a resurselor placii video GE Force 1060,in schimb procesorul a urcat semnificativ de mult,ajungind si la 90% din capacitate insa fara ca imaginile 4K sa aiba de suferit.Am revenit in cele din urma la configurarea initiala,adica codecul LAV pe toate liniile.

Dar nu m-am oprit aici,ci am mers mai departe cu testul,pentru rezolutii si mai mari,de 8K,cu tuner-1 al placii 6903X,simultan cu imagini in 4K cu celalalt tuner-0,nu atit numai pentru a verifica placa 6903x,ci mai mult pentru a vedea daca CPU si GPU suporta rezolutii si mai mari.Experimentul cu imaginea 8K l-am facut la 50.0E,pe Turksat 4B,pe 11587 H,34290,3/4,HEVC 8PSK,unde avem teste de transmisie in aceasta rezolutie,iar pentru imaginea in UHD,am conectat tunerul placii la 42.0E-Turksat 4A,pe10980 V,12500,3/4,HEVC 8PSK,programul TRT 4K.
            Cu CPU aproape de maxim,in jur de 95%,imaginile in 8k si 4K rulau relativ bine pe ambele playere dvbs,DVB Dream si SmartDVB.Singura problema pe care o am cu receptia in conditii bune a lui 8K,la pozitia 50.0E,indiferent de placa dvbs folosita,este ca semnalul nu este constant si are fluctuatii mari,si de 4dB.Ceea ce pune probleme de inchidere a lui pentru orice tuner.Din acest motiv,nici nu se poate urmarii cursiv si curat un stream 8K.Mai jos se poate vedea cele doua momente cind imaginea sufera din cauza semnalului scazut sau oscilant.

Sper ca se intelege,dupa exemplele de mai sus,ca pentru receptie sigura a streamurilor in 4K si 8K,cu atit mai mult daca se doreste vizionarea simultana a lor,este obligatoriu ca:1.semnal cit mai puternic si constant,cel mai sigur de 14dB,si 2.resurse puternice la calculator.Placile tbs6903x/6909x sint capabile sa suporte si sa lucreze bine orice rezolutie mare.Avind asigurate cele doua conditii amintite,este bine apoi sa se configureze cit mai optim codecurile pe care le are fiecare player dvbs.Din cauza setarilor nepotrivite a lor in aplicatiile pe care le folosim apar si problemele,care in multe situatii nu mai tine de placa dvbs.Este tot atit de adevarat ca mai depinde si de driverul placii si de felul cum demodulatorul gestioneaza semnalul.Poate ca in aceasta ultima privinta ar mai trebui insistat pentru a imbunatati resursele pe care le are cind semnalul este mai slab.

satelescu

ps_despre streamuri in urmatoarea prezentare.
            arsenal83, and 3 others like this.

Comment

Ca multe alte placi dvbs de la TBS,6903X are suport foarte bun pentru streamuri video/radio cu orice aplicatie dvbs,atit pe Windows,cit si pe Linux.Am verificat placa pe ambele sisteme de operare.Nu exista nicio diferenta intre ele in utilizare,ambele asigurind stabilitate si viteza a streamului indiferent de standard(S2/S2X) sau modulatie.Este de fapt unul din punctele forte ale acestor ultime placi dvbs de la TBS.
              Ca simplu consumator de programe tv ce vrea sa aiba acces la programele tv preferate si mai ales sa le poata vedea cu diferite dispozitive,am facut teste de stream cu o aplicatie cunoscuta de foarte multi amatori sau profesionisti in materie,si anume DVBLogic,acum cu nume schimbat,TVMosaic.Am folosit aceasta aplicatie de Windows pentru a face stream video pe telefonul meu smart,semnal preluat de pe doi sateliti aflati la pozitii diferite-Astra 19.2E si Eutelsat 33E-cu ambele tunere ale placii 6903X.Din fericire TVMosaic are si o varianta pentru telefon mobil Android,care se poate instala din Play Store.
              Cu primul tuner(0) a placii 6903X am receptionat Astra 19.2E cu TVMosaic,care este de fapt o aplicatie ce poate fi folosita pentru mai multe standarde,satelit/cablu/terestru,si desigur,iptv.Pentru teste m-am folosit de playerul dvbs pentru satelit,si ca orice player de acest gen(DVB Dream,ProgDVB,etc),poate scana si memora programele tv/radio de pe satelit.Am ales sa fac un stream de pe Astra-19.2E pe telefonul smart cu un program UHD,Fashion 4K.Dupa ce-am instalat aplicatia pe telefon acelasi stream UHD rula pe ambele suporturi,calculator/server si Android,pe ultimul,cum era si firesc cu intreruperi.Dar ce era de demonstrat...
              E bine de stiut ca nu e necesar ca aplicatie sa fie activata pe desktop pentru a putea vedea programe tv,in acest caz,pe telefon.E suficient ca serverul sa fie pornit ca programele preferate sa poate fi vazute oriunde va aflati,desigur dupa ce ati facut setarile potrivite in router si telefon.
              Si daca placa 6903X are si extensie S2X,mi-am zis sa verific,cu tunerul 1,in ce masura un stream de pe transponder cu un astfel de parametru poate fi inchis cu TVMosaic,mai ales ca n-am putut alege manual fec-ul 25/36(se pare ca e o noutate pentru dezvoltator?) si apoi rula pe acelasi telefon Android.Noroc ca am putut alege fec Auto in player pentru a scana transponderul S2X la 33.1E si astfel s-a putut salva programele tv,pachetul elvetian.Cu aceasta ocazie am putut constata ca streamul video pe telefon rula cursiv,fara probleme,in timp ce semnalul avea mici fluctuatii,mai mult ca sigur din cauza ca m-am folosit de o antena mica.

Poate nu mai e o noutate pentru pasionati ca multe placi dvbs au suport pentru Mobile(telefon) in utilitarul EBS.L-am verificat eu insumi pe alte placi tbs si toate au functionat bine.Este adevarat ca era in perioada cind dezvoltatorul spaniol,Christian,isi actualiza continuu aplicatia sa in functie de noile achizitii tehnologice pe care TBS le implementa cu fiecare placa dvbs.Din cauza ca acesta a cam abandonat in ultimii ani sa mai aduca imbunatatiri la utilitarului sau,am fost initial putin rezervat ca voi mai putea scana si folosi EBS cu noile placi care au extenisa S2X,adica placile 6903X/6909X.Din fericire libraria lui CrazyCat m-a ajutat sa pot folosi EBS cu aceste placi,atit la scanare,dar si sa ma folosec de functia Mobile din aplicatie pentru a comunica cu telefonul mobil,functie foarte utila pentru cei care vor sa-si regleze antena aflata la distanta.
              Am testat semnalul cu ambele tunere ale placii tbs6903X pe aceasi doi sateliti,Astra 19.2E si Eutelsat-33.2E,ca la TVMosaic.Am activat functia Mobile in EBS,ca in poza,dupa care am verificat semnalul la fiecare tuner.As zice ca n-a fost o surpriza sa constat cit de repede a raspuns aplicatia la semnalul receptionat de ambele tunere,incit mi-am permis sa vizionez un timp streamul video pe telefon.Cu functia sunet activa,eram anuntat tot timpul pe Android ce valoare a snr-ului aveam in fiecare moment.Deci,un alt cistig pentru placa...

satelescu

Comment

Trebuie sa recunosc ca am avut o mica aprehensiune cind m-am gindit sa verific placile tbs6903X/tbs6909X pe Linux,din cauza ca nu stapinesc bine acest sistem de operare.Aveam rezerve ca voi putea instala corect driverele,mai ales daca trebuia sa le compilez.citind pe internet prin ce-au trecut unii useri care au avut dificultati sa le instaleze.
                Din fericire aceasta problema a fost rezolvata de catre dezvoltatorii tbs-isisti incit driverele placilor dvbs/t/c vin gata compilate si pot fi instalate cu usurinta daca se urmeaza pas cu pas instructiunile de instalare de pe site-ul tbsdtv/linux_media.
                Initial am instalat driverele pe versiunea de Ubuntu 16.04,cu care am mai lucrat un timp,dupa care am trecut la versiunea mai noua,Ubuntu 18.04,stabila,Instalarea lor a decurs fara nicio problema pe ambele versiuni de Ubuntu.Am verificat cu comanda "dmesg | grep frontend" daca driverele placilor tbs au fost instalate corect.Nu numai ca ambele placi tbs 6903X/6909X erau instalate corect,dar am vazut ca aceleasi linii de comanda pentru aceste placi sint valabile si pentru placi dvbs pe care le aveam instalate in calculator.Deci toate placile tbs au fost recunoscute de sistem si puteau fi folosite.In plus,daca s-a trecut la o alta versiune de Ubuntu cu un nou kerner,solutia:aceleasi instructiuni de pe linkul de mai sus:

Majoritatea placilor tbs suporta foarte bine streamurile si asigura o functionare ireprosabila a programelor tv/radio transmise prin iptv.Desigur ca si ultimele placi dvbs intrate pe piata,6903X/6909X pot oferii aceleasi functionalitati dar la viteze mari si avind stabilitate sporita a diverselor tipuri de streamuri.Pentru asta producatorul recomanda folosirea propriei aplicatie de stream,numita-Kylone,de fapt un Server Media care gestioneaza resursele pe care le are fiecare placa printr-un management complex.
                Instalarea acestui soft(este pe platforma Centos 7) nu pune probleme de instalare,insa cu conditia ca toate componetele(hdd,ssd,etc) din calculator,indiferent de partitie,pe care sint instalate si memorate sistemele de operare(Windows,Linux,etc),aplicatiile,fisierele personale,si altele,sa fie decuplate de calculator.Deci in momentul instalarii lui Kylone numai suportul fizic(ssd,hdd,etc) pe care se instaleaza aplicatia sa fie conectat la calculator!Daca nu se respecta aceasta conditie,atunci toate fisierele indiferent de partitie,chiar sistememele de operare existente pe calculator,se sterg complet!(Din pacate ce spun acum s-a adeverit in cazul meu,cind,dintr-o mica neglijenta s-a sters tot ce aveam pe calculator;os windows,linux,aplicatii si fisiere personale de pe fiecare partitie!)
                Procesul de instalare a lui Kylone nu dureaza mult si n-ar trebui sa puna nicio problema.Dar pentru a beneficia pina la capat de acest serviciu,mai trebuie conectat calculatorul nostru cu serverul media Kylone,care se face prin routerul nostru,daca folosim un astfel de dfispozitiv,router pe care trebuie sa-l configuram pentru ip-ul aplicatiei.
                Pentru ca n-am reusit sa configurez routerul meu cum trebuie,a trebuit sa renunt la Kylone si sa verific placile 6903X/6909X pe Ubuntu cu ajutorul aplicatiei Astra Cesbo,versiunea Free.N-am intimpinat nicio problema la instalarea acestui soft,incit indata am putut trece la teste de stream cu aceste placi tbs.Imediat ce-am conectat cablu coaxial la tunerul 0 a placii 6903X pentru Astra 19.2E,am si vazut semnalul pe bara aplicatiei,dupa care,cu un alt cablu,am facut legatura cu tunerul 1 pentru Eutelsat 33.1E,pe transponderul cu extensia S2X, 12597 V,unde avem pachetul elvetian Globecast.Semnalul a aparut instantaneu pe bara,ca la primul tuner(0).Scanarea si salvarea programelor tv de pe ambii sateliti a decurs rapid.Am verificat streamurile cu VLC pe serverul local.Aveam in fata un mozaic de programe pe care le puteam distribui ori unde doream.Nicio clipa n-am observat o "bilba" in rularea programelor captate cu tbs6903X.
                Intr-una din poze se poate observa posibilitatile pe care le are Cesbo pentru a valorifica streamurile dupa preferinte:

Ca si la Windows,si pe Ubuntu 18.04 rularea a doua programe cu rezolutie mare decurge fara probleme,parca mai usor iar consumul de resurse este mai mic.Cu ambele tunere ale placii tbs6903X conectate la tuner 0.Astra 19.2E-programul UHD1 si la tuner 1 Turksat 4B-programul 8K streamurile UHD rulau fara probleme,doar la cel in 8K apareau semne ca semnalul nu-i stabil.
                Cind este puternic si stabil,placa 6903X suporta foarte bine rularea mai multor streamuri in 4K.Verificat cu programele 4K la 19.2E si 13.0E:

satelescu

pe curind cu alte teste pe Linux.
                Last edited by satelescu; 1 August 2019, 16:01.

Comment

Fata de tbs6903X,care are doar doua tunere,tbs6909X este o placa dvbs octa cu acelasi suport pentru receptia frecventelor care au extensia Dvb-S2X si sint transmise in format ACM/VCM,CCM,QPSK,8/16/32APSK.Acesti parametrii sint folositi indeobeste pentru transmisiile pentru banda larga si au o rata de transfer mare.De pilda la transmisiile in 4K sau 8K,dar,desigur,nu numai pentru astfel de transmisii.Utilizarea lor pentru transmisia de date este tot mai frecventa in ultimul timp si va acoperii intreaga gama de servcii transmise prin satelit.
                  Particula Octa din denumire ne spune ca este o placa cu opt tunere,care permite receptia simultana a opt transponderi diferiti.Programele tv/radio gasite de catre placa dvbs pot fi apoi distribuite prin streamuri IPTV cu ajutorul aplicatiilor specializate pentru astfel de transmsii.Cu alte cuvinte placa 6909X,cu suportul hardware si posibiltatile pe care le are,se recomanda a fi folosita pentru un sistem iptv propriu.
                  Testul pe care l-am facut cu placa 6909X a fost la 19.2E pentru receptia Astra,folosindu-ma de un lnb cu patru iesiri,pe care le-am conectat cu cablu coaxial la cele patru intrari ale placi tbs.M-am folosit de aceasi aplicatie de streamuri,Cesbo,utilizata la placa tbs6903X(mai sus).
                  Nu este rostul acestei scurte prezentari pentru a prezenta aplicatia Cesbo si cum se configureaza pentru receptia programelor tv si transmisterea lor prin IPTV.Dar va asigur ca aplicatia nu pune nici un fel de probleme chiar si pentru un incepator.Important pentru noi este ca placa 6909x este capabila sa receptioneze in acelasi timp opt transponderi si apoi folosita pentru transmiterea streamurilor iptv cu aplicatiile dedicate.
                  Iata o poza care prezinta sintetic ce poate face aceasta placa pe un sistem Linux,de fapt pe acelasi Ubuntu 18.04,folosit si la placa tbs6903X:

satelescu

Comment

Urmaresc cu interes review-ul tau. Multumesc frumos! Ma intreb cand ai timp pentru toate astea?

Placa 6909x poate sa demoduleze si 256APSK (parca ai gasit tu un stream cu o modulatie peste 32APSK pe la rusi parca?) sau numai 6903x e capabil de modulatii atat de mari?
                    Cu alte cuvinte, 6903x este intr-adevar o placa profi sau e numai o chestiune de drivere/marketing?

Pe Linux ai gasit vreo aplicatie gen crazyscan? Adica nu ceva dedicat streamingului IPTV, ci o aplicatie de scanat frecvente cu interfata GUI.

Asa ai putea vorbi si de TV Headend. Si mai sunt si altele, dar pe mine personal tot ce tine de IPTV ma cam lasa rece. Asta nu inseamna ca nu sunt curios cum merge o anumita aplicatie , daca sunt porobleme, si cum se descurca 6903x sau 6909x pe diferite OS si cu diferite aplicatii.

Comment

Incep cu un "wow" ( )alt test de iptv cu placa tbs6909X pentru receptia MIS la 5.0W.Am folosit un singur cablu de alimentare cu semnal de la un lnb single(nu cu patru iesiri ca in experimentul de mai sus),si l-am conectat la un singur tuner a placii.Am folosit aceasi aplicatie IPTV,Astra Cesbo,ca mai sus,si am introdus parametrii de receptie la citiva transponderi pe polaritatea orizonatala,la 12543 H,12585 H,12627 H,12669 H,12700 H.Semnalul a aparut instantaneu in dreptul fiecarui tuner din aplicatie,astfel incit am putut scana si salva toate pachetele tv existente pe acesti transponderi,in total 75 canale tv.N-am pastrat programele de radio.
                      Problema acum nu este ca placa 6909X sa nu poata receptiona mai multi transponderi in acelasi timp,ci daca serverul/vcalculatorul folosit are suficiente resurse sa asigure stabilitate zecilor de streamuri pe care vrei sa le distribui mai departe!Eu am retinut pentru acest test de stream doar 21 de programe din pachetele MIS receptionate la 5.0W.N-am folosit mai multe playere VLC pentru streamuri deoarece,mi s-a parut,ca placa grafica suporta cu greu atitea imagini transmisie in acelasi timp.
                      Pentru mine,si sper ca si pentru alti utilizatori,placa tbs6909X se recomanda cu asupra de masura sa fie folosita in mod deosebit pentru streamuri IPTV.Daca avem mici rezerve despre aceasta placa asupra unui aspect sau altul ,in special capacitatea de receptie a semnalelor slabe,nu pot trece cu vederea suportul extraordinar pe care o are placa pentru streamuri iptv!

Originally posted by xyzzyx
                      ...Placa 6909x poate sa demoduleze si 256APSK (parca ai gasit tu un stream cu o modulatie peste 32APSK pe la rusi parca?) sau numai 6903x e capabil de modulatii atat de mari?
                      Cu alte cuvinte, 6903x este intr-adevar o placa profi sau e numai o chestiune de drivere/marketing?...
                      Mai sus,pe acest topic,am postat caracteristicile tehnice pe care le are placile tbs6909X si tbs6903X,printre altele,se specifica ca ultima placa se prezinta ca o placa profesionala,avind posibilitati tehnice pe care nu le are placa tbs6909X.Printre altele,pina acum n-am reusit cu aceasta placa sa inchid semnalul in mode 64APSK,ceea ce reuseste cealalta placa dvbs.De fapt am gasit mai multi transponderi 64APSK cu placa 6903X pe mai multi sateliti,dar nu i-am postat pe forumul nostru,fiindca,cum stim,n-a fost si nu este gindit ca un site DX.
                      Pe linga modul 64APSK de la 90.0E,am gasit astfel de transponderi la 62.0E,60.0E,18.0W,27.5W,31.5W.Eu cred ca sint mai multi transponderi care folosesc modulatii si simbol rate-uri mari,poate si peste 64APSK,dar pentru a-i inchide este nevoie,cred,de semnal puternic,de un snr de peste 20dB.Oricit de profesionala ar fi placa dvbs,ea nu poate identifica si pastra parametrii la nivelul celor alesi de operator.Desigur ca pentru ce si-a propus producatorul,placa tbs6903X are asigurat,prin driver,suportul pentru astfel de parametrii,dar,trebuie subliniat,de baza,adica ce-i prevazuti de protocolul ETSI EN 302 307.
                      Deocamdata sintem la inceputurile transmisiilor cu modulatii mari si,din punctul nostru de vedere,ca simplii utilizatori si amatori deopotriva,nici nu trebuie sa ne asteptam sa gasim astfel de parametrii.Nici operatorii de satelit sau furnizorii de programe TV care folosesc demodulatoare profesionale(NS3/4,etc) dedicate nu par sa recurga inca la modul 256APSK.Cel putin inca n-a fost semnalata o astfel de transmisie de cei care detin astfel de dispozitive.

Despre alte aspecte ale placilor 6903X si 6909X voi scrie cu alta ocazie.

satelescu

ps_Precum stii,conteaza rezultatele si nu timpul petrecut pentru a le obtine sau la ce renuntam

Comment

Trebuie sa precizez de la inceput ca placile tbs6903X/tbs6909X,ca dealtminteri toate placile dvbs de la TBS,au fost concepute si au suportul hardware pentru cele doua sisteme de operare-Windows si Linux- si aplicatiile dvbs aferente lor.Se pare ca este si pentru macOS.Problema nu-i daca ele pot fi folosite pe Windows sau Linux,ci daca stim sa ne folosim de aplicatiile pe care le gasim pentru fiecare sistem.Daca pentru Windows lucrurile par mai simple,fiindca majoritatea utilizatorilor folosesc acest sistem de operare si,cel putin intuitiv,aplicatiile pentru placile dvbs sint mai usor de folosit,pe Linux,lucrurile par ca sint putin mai complicate(dar nu-i asa) daca nu esti familiarizat cu el.Din fericire dezvoltatorii de la TBS au facut o treaba excelenta usurind/simplificind procesul de instalare a driverelor pe Linux pentru placile dvbs pe care le produc.Astfel ca si un incepator ar putea sa instaleze aceste drivere fara bataie de cap daca,cum spuneam mai sus,urmeaza liniile de comanda de la tbsdtv/linux_media.
                        Dar si folosirea aplicatiilor pentru placile dvbs,atitea cite sint,pentru Linux,cel putin pe Ubuntu,au interfata grafica si pot fi folosite la fel ca cele pe Windows si,deci,pot fi la indemina unui incepator. Diferenta intre cele doua sisteme consta in faptul ca pe Windows avem mai multe aplicatii dvbs si vin gata,sau aproape configurate fara a da bataie de cap utilizatorului.Pe cind,pe Linux,daca esti incepator,va trebui sa te informezi in prealabil care aplicatie corespunde nevoilor tale.De pilda pentru simpla vizionare a programelor TV ai la indemina,de pilda, aplicatia Kaffeine,de fapt un player dvbs cu o interfata grafica usor de inteles si de folosit,la fel ca o aplicatie pe Windows.

Desigur ca multe din aceste playere dvbs nu au,sa zicem,versatilitatea(aici pot fi contestat de cunoscatori) unuia de Windows sau nu sint actualizate.Dar daca esti un cunoscator si stii sa compilezi un program sau altul,atunci ai o mare libertate de utilizare a multor aplicatii,printre altele si scanarea oarba,la fel ca o aplicatie de acest fel pe Windows.Cum este cel mai des utilizat de window-sisti,Crazyscan,pe care si l-ar dorii orice pasionat de receptii sa gaseasca si pe Linux,cu interfata GUI,usor de manipulat si sa dea aceleasi rezultate la receptie ca pe Windows!Se prea poate ca un cunoscator de Linux,capabil sa compileze libraria lui CrazyCat,sa obtina cu placile dvbs aceleasi rezultate la scanare ca si pe Windows.Trebuie sa recunosc ca n-am facut un blindscan cu utilitarul lui sau cu a lui @updatelee.Apropo,ultimul este o alta varianta de scanare oarba a unui specialist de linux,americanul updatelee,in caz ca cineva vrea sa foloseasca placile tbs sau altele pe Linux.Eu,ca incepator,am folosi depasitul utilitar w_scan si,trebuie precizat, ca nu-i specializat pe scanare oarba.El scaneaza de pe o lista de sateliti si transponderi predefinita,ca la un player dvbs pe Windows.
                        Nu-i rostul acestei prezentari a celor doua placi din topic cum pot fi folosite in extenso pe Linux.Am facut un mic ocol informativ pentru a raspunde,pe scurt, celor care vor sa foloseasca placile tbs6903X sau tbs6909x pe Linux.As zice ca,pentru un dxer,ar fi o munca in plus sa scaneze cu placile acestea si sa obtina rezultate mai bune decit pe Windows.Sau,daca tot insista,atunci ar putea obtine performante mai bune,dar pentru asta trebuie sa se concentreze pe gasirea de solutii noi(cum ar veni,dezvoltatorul din el,daca are chemare) pentru fiecare situatie cind vrea sa scaneze transponderi cu parametrii deosebiti.Nu stiu daca am vrea cu totii sa ne punem in astfel de situatii,pentru ca,nu-i asa,acest efort presupune timp consumat in plus si poate cu rezultate incerte.
                        Insa cu siguranta,placile tbs6903X si 6909X au un suport foarte bun pentru streamuriloe IPTV si sint recomandate in acest sens de catre producator,cu atit mai mult ca sint capabile sa lucreze cu parametrii de transmisii noi,cele care vor fi tot mai des folosite in viitor,cum este extensia S2X sau modulatii deosebite la o viteza de transfer mare.Am demostrat mai sus cum ambele placi pot face un stream IPTV cu mare usurinta avind o stabilitate sigura la un flux mare de programe tv.Toate aceste posibiltati sint bine puse in valoare pe Ubuntu/Linux fara mare efort si nu pretinde stiinta de utilizator specializat pe un astfel de sistem de operare.Fata de Windows,am constatat ca pe Linux resursele calculatorului erau cum mult mai reduse pentru multitudinea de streamuri care rulau simultan indiferent de aplicatia folosita,chiar si pentru streamurile UHD.Este de luat in seama daca vrem sa ne folosim de servere de stream IPTV!

Precum se stie,TVHeadend este o aplicatie de server care ruleaza programe tv de la o sursa de semnal Satelite/Cablu/Terestru,care apoi sint redate ca streamuri IPTV.Nu intru in amanuntele aplicatiei si a modului cum trebuie configurat pentru a te folosi de ea cu placile tbs6903X/6909X.Important a fost ca imediat ce-am instalat Tvheadend,placile mele au si fost recunoscute de
                        server,dupa care am configurat aplicatia pentru un server local,adica pe calculatorul meu,alegind Astra 19.2E,cu optiunea mux-uri predefiniti,adica transponderii care au pachete tv.A durat ceva timp pina ce i-a scanat si memorat,apoi am putut testat programele tv libere(n-aveam card pentru pachetele codate),atit cu playerul implicit al lui Ubuntu,dar si cu VLC.
                        N-am folosit prea mult Tvheadend.Dupa testele de iptv cu Astra Cesbo,"clasicul" Tvheadend mi s-a parut greoi si depasit(sper sa fiu scuzat de tvheadend-isti ) Pacat ca n-am putut sa ma folosesc de Kylone.As fi avut termen mai bun de comparare,mai ales ca este aplicatie de server a producatorului acestor placi dvbs.
                        Pentru conformitate,postez citeva poze cu aplicatia si citeva streamuri tv de pe Astra 19.2E:

Una din intrebarile frecvente pe care le-am gasit pe net din partea unor posesori de placi 6903X si 6909X era/este daca unele aplicatii dvbs pentru Windows pot fi folosite cu aceste placi?Intrebare legitima daca tinem cont de faptul ca,de pilda,EBS(EasyBlindScan) n-a mai fost actualizat de trei ani sau unele playere dvbs,cele care au implementat functia blindscan(Dream DVB,etc),n-au fost adus la zi pentru posibilitatile avansate ale noilor placi tbs6903X/6909X.Si ce sa vezi,chiar TBS,producatorul lui 6903X,a adaptat in cele din urma utilitarul lor propriu,TBS-Blindscan,pentru scanarea oarba pentru aceasta placa.Trebuie sa adaug,totusi,ca dezvoltatorul utilitarului IQmonitor n-a gasit solutia ideala/potrivita ca sa adapteze aplicatia sa cu aceste placi.Incercarile mele de ma folosi de aceasta aplicatie n-au fost convingatoare.
                        Eu le spun celor care au astfel de intrebari,ca se poate scana si folosi aplicatiile dvbs,trebuie sa recurga la librariei lui crazycat,cea care sta la baza aplicatei lui principale,Crazyscan,mai precis la cele doua fisiere-StreamReaderExEx-BDA actualizate:

Sint constient ca nu am raspuns la toate intrebarile pe care si le pune un utilizator cind se gindeste la aceste doua placi dbs.Am incercat sa scot in evidenta ceea ce ce cred ca este de valoare la 6903x/6909X,si anume:
                        1.ca sint inzestrate cu unele capabilitati tehnice pe care alte placi,chiar de la acelasi producator,nu le au,in principal pe partea de inzestrare hardware,cu precadere pentru inchiderea si receptia unor parametrii de transmisie care vor fi tot mai des folositi pentru receptia semnalului de pe satelit.
                        2.am remarcat la ambele placi o extraordinarea capacitate de a gestiona si rula multe streamuri iptv fara sa apara probleme de cursivitate a lor.Daca apar,ele sint cauzate de un server cu resurse reduse(gui,cpu,etc).
                        3.In afara de analizorul IQmonitor,majoritatea aplicatiilor dvbs au putut fi folosite de aceste doua placi.
                        Cum se mai spune,exista un călci a lui Ahile in tot ce face omul daca il verifici la toate incheieturile.Din pacate il gasesti acolo unde ar trebui sa fie cel mai tare,inbatabil.In cazul acestor placi,il vom gasi chiar in inima lui,in chipul din care isi extrage toata seva si puterea,"inima" care este cu adevarat foarte puternica,dar din cauza ca producatorul lui,STM,i-a fost taiata din start posibilitatea sa functioneze la parametrii normali,adica functia ultra-fastscan.Parca totul se comporta anormal,"duhul" din sticla nu este eliberat complet.Asta se observa foarte bine atit la scanarea oarba,cind viteza de cautare este lenta,desi ar trebui sa fie de formula unu,dar si la inchiderea symbol rate-urilor mici,sub 1000 Ks.Chiar daca crazycat a mai imbunatatit unele aspecte si a pus in valoare unele calitati genuine ale demodulatorului,cum ar fi si inchiderea symbol rate-urilor si sub 200 ks,iti vine sa regreti ca acest urias potential este tinut sub o "lesa" prea mica.O limitare pe care o sesizeaza in primul rind pasionatii extremi de receptii,a celor care cauta sa inchida semnalele slabe.
                        Asta este,din punctul meu de vedere,al unui astfel de pasionat,regretul pe care-l am fata de aceasta versiune de demodulator.Altfel nu am alt nicio obiectie de facut.
                        Ba da,dar una secundara,care n-are legatura cu placile in discutie,ci cu serverul producatorului,Kylone.Pentru cei care achizitionarea placilor tbs este un misloc lucrativ pentru obtinerea unor beneficii materiale,un astfel de server ar putea fi cel mai bun/acceptabil mod de a il folosi pentru streamuri iptv,deoarece a fost gindit si se realizeaza pe servere personale special dedicate pentru astfel de servicii.Daca tinem seama si de faptul ca conectarea cu serverul TBS se face printr-un al doilea router,in caz ca vrei sa-l pastrezi pe cel principal,atunci esti nevoit sa ti seama ca si asta ar fi o problema.Eu,pentru teste,n-am reusit,inca,sa ma conectez cu serverul tbs cu un alt router.
                        Mie mi se pare un incovenient major ca trebuie sa te loghezi cu ajutorul unei aplicatii,Kylone,operativ doar pe Centos 7,care trebuie instalat separat,pe un ssd sau alt suport fizic!Poate ca din punct de vedere al securitatii aceasta aplicatie server e mai sigura decit toate celelalte existente,dar cind te gindesti ca instalarea lui Kylone trebuie facuta cu toate ssd-urile si hdd-urile decuplate de la calculator,te poti astepta ca dintr-o neglijenta sa se intimpla ce am patit eu,si anume,sa stearga continutul tuturor partiilor (sistem de operare,aplicatii,fisiere,etc)!
                        Ce diferente majore intre serverul Astra Cisco si acest Kylone pe care le observa oricine care a incercat sa le foloseasca!Ce batai de inima trebuie ai in plus pina ce ajungi sa vezi un Kylone instalat si functional!
                        Dar mai bine sa nu insisit,pentru ca,desigur,ca gresesc,ar putea sa-mi spuna un profesionist in streamuri iptv sau a celui care a lucrat cu toate versiunile de Linux.

satelescu

Comment

6903x am vazut ca are un mic ventilator. Face zgomot, e deranjant? Presupun ca merge tot timpul.

Comment

Este cea mai silentiosa componenta fizica din calculatorul meu.Nici nu-ti dai seama si uiti ca placa are ventilator dupa ce-ai instalat-o!Mai degraba auzi alte elemente fizice(sursa,etc) ale pc-ului.
                            Si inca un lucru de subliniat,(si intrebarea ta este indreptatita),datorita acestui ventilator temperatura chip-ului demod placii 6903X se mentine la un nivel mai mult decit rezonabil,intre 35C-42C.Este ce ne-am dorii de la alte componente fizice ale calculatorului,nu-i asa?
                            Temperatira chip demod placa 6909X,fara ventilator,ajunge la 60C.Cum placa asta poate fi folosita,si este si recomandata pentru servere iptv,cred ca un ventilator/oare intern/e al acestor servere ar mentine temperatuta placii la un nivel si mai mic.
                            Iata ce-mi arata log-ul Crazyscan despre temperatura chipului STiD135 a placii 6903X:

satelescu

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                            THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                            X