PCHOME.RO

Collapse

radio streaming

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

radio streaming

Eu preiau de pe satelit anumite posturi de radio si le retransmit prin reencoding pe LAN.

Problema mea e ca encoding-ul in mp3 se face dupa ce streamul de pe antena a fost transmis placii de sunet, deci pierd calitate, si in plus am variatii f mari de volum.

As vrea o solutie sa iau cumva streamul de pe antena si sa-l pot encoda in mp3 si transmis serverului SHOUTCast pentru streaming, totul in timp real. Mi-ar fi folositor un plugin pentru ProgDVB... dar nu gasesc. Stiti cum pot face? Poate vreo solutie cu Graphedit?

Exact chestia asta am intrebat-o si eu mai demult pe forum . Insa nici un raspuns
    Ar fii excelent un plugin pt progdvb sau ceva aplicatie sa stie a trimite mai departe streamul mp2 receptionat de pe sat ...
    Daca stie cineva cum , va rog ... orice sugestie e binevenita
    Toate cele bune!

Comment

exact asta ar fi cea mai buna solutie: plugin pentru ProgDVB care sa ia sunetul direct la nivelul de pe antena,... dar cum eu nu stiu de unde sa ma apuc de plugin... astept sugestii...

Comment

Eu introduc in shoutcast stereo mix sau wave de la Recording Control (Volume Control) , si calitatea streamului rezultat este foarte buna > 128 cu 44 .

Pentru o emisie internet (nu LAN) e super suficient .

Comment

asa fac si eu, dar am variatii de volum f mari si nu pot sa-mi dau seama de la ce e?

Ce programe folosesti? Cu ce trimiti la SHOUTCast?

Comment

ceva idei in ce limbaj sa ma pun sa fac un plugin. am auzit ca in VB ar merge?

Comment

Working...
            X