Placi de calculator pt. receptie TV satelit

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Placi de calculator pt. receptie TV satelit

Salutare tuturor!
    Sint un profan absolut in domeniu si as dori sa ma ajutati! Vreau sa-mi cumpar un calculator si as dori sa impusc doi iepuri dintr-o data, vreau sa-mi instalez si o antena pt. satelit... Intrebarea este daca merita sa-mi cumpar o placa de receptie TV prin satelit. Ce diferenta este intre o instalatie clasica si o instalatie prin calculator? Eventual poate ma puteti ajuta cu un sfat in legatura cu tipul placii (performante, producator,pret)
    Va multumesc mult

Problema a mai fost dezbatuta ... si presupun ca multi care stiu sa-ti dea raspunsuri pertinente s-au cam plictisit sa repete aceleasi "retete" ... Firesc, trebuie sa recunosti si tu!
    In primul rind un sistem alcatuit din calculator + DVB card are printre altele urmatoarele avantaje:
    1. costul de achizitie poate fi mai mic decit in cazul receiver-elor (vezi placi de genul SkyStar2)
    2. in cazul receptionarii anumitor programe codate nu mai este nevoie de CAM
    3. poti face "inregistrare" pe hdd

La capitolul dezavantaje as aminti:
    1. destul de instabile (mult mai instabile decit multe receivere) - ma refer ca programul ProgDVB, MultiDec, WTPro, etc, .. se blocheaza destul de des
    2. destul de sensibile la diferente de potential (nu putin au fost cei carora li s-a ars un circuit integrat LNBxxxx, mai ales la SS2)
    3. probleme la setarea diseq (deci daca doresti sa ai o antena mobila trebuie sa te chinui la setari pina o convingi) - insa aceeasi problema o mai au si unele receivere

Dintre placile DVB recomandate:
    1. SS1 daca ai bani sau cauti calitate
    2. SS2 daca vrei ceva bun la pret minim

La capitolul receivere: te sfatuiesc sa citesti topicul cu cele mai bune receivere si sunt sigur ca o sa te edifici!

Succes!

Comment

Working...
    X