Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Amiko Mini HD Combo

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 3 (0 members and 3 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

In menu ai posibilitatea la St-by sa alegi deep sau fake. Daca alegi fake, booteaza intr-o secunda, fara sa mai faca testele initiale.
    Cat priveste problema de alimentare de la Amiko CHD-8240, nu este cazul la varianta mini deoarece are alimentator extern la 12V.

Comment

mersi @Kroky, banuiesc ca nu are nicio implicatie aceasta setare deep sau fake exceptand timpul de trecere din stand by.
      Am sa-l mai butonez putin sa vad care e treaba si cu imaginea, poate este, de asemenea, vreo setare.

Cu bine!

Comment

Originally posted by tdy_sat View Post
        mersi @Kroky, banuiesc ca nu are nicio implicatie aceasta setare deep sau fake exceptand timpul de trecere din stand by.
        Am sa-l mai butonez putin sa vad care e treaba si cu imaginea, poate este, de asemenea, vreo setare.

Cu bine!
        Deep stand by este pentru a economisi curentul. Asa prevad mai nou normele UE.
        www.toowaysat.ro
        www.frline.ro
        www.internetprinsatelit.ro
        www.bateriiacasa.ro

Comment

Bag seama ca astazi se comporta ciudat pe canalele HD. Am seizat mai intai pe Digifilm HD si HBO HD iar mai apoi si pe alte canele HD. Am imprsia ca este si o desincronizare intre sunet si imagine.
          La voi este la fel?

Comment

Scoate-i alimentarea si bag-o la loc. Daca ai setat st-by fake in loc de deep, din cand in cand trebuie sa-i mai faci un reset si totul revine la normal.

Comment

Eu am constat o treaba ff interesanta si, apropoo de faptul ca unii colegi de forum scriau de sensibilitatea tunerului, pot sa spun ca ieri semnalul pe digicablu a fost prost in sensul ca desi intensitatea era la maximum (100), pe unele canale aveam calitate ~30 (din 100) si nivel eroare de bit 1900-2000 (adica toata scala era complet rosie). Valorile sunt date de tunerul tv-ului meu samsung UE46F6500 pe care il consider oarecum aproape de adevar in timp ce tunerul de la Amiko Mini combo HD arata mereu (pe cablu) nivel 99 si calitate 90 - deci de neluat in seama. Nu intelegeam de ce pe unele canale HD, cu Amiko imi ramanea imaginea blocata pt cca. 1-2 sec cu o frecventa destul de mare. Chiar nici dupa up-date la versiunea de soft nu s-a schimbat nimic. Problemele erau aceleasi. Apoi am observat ca si pe TV-ul Samsung, prezenta aceleasi simptome pe aceleasi canale dar efectul era mai putin sesizabil (probabil ca din cauza tunerului mai bun).
              In dimineata aceasta deficientele de semnal nu mai erau (si de aseara pana dimineata nu a intervenit nimeni la mine asupra instalatiei de cablu - tind sa cred ca a fost ceva de la nivel central) si am constat ca Amiko merge perfect.
              In concluzie, tunerul de cablu al lui Amiko nu-i chiar atat de sensibil dar cred ca este OK.
              Mai astept si alte pareri din partea celor care il au.

Comment

Va salut,

Am comandat si eu un Amiko mini HD T2/C, am facut o alegere buna pentru reteaua RCS? DIn cate am intele este Full HD, deci voi vedea canalele HD pe tv. Se poate ilumina prin mufa USB?

Comment

Da, este o alegere buna si ieftina.Aici gasasti suport pentru el.

Comment

Multumesc pentru raspuns, pentru a-l lumina este de ajuns sa pun fisierul cu emu pe un stick si sa-i dau update? Si apoi caut canalele normal si le va gasi? Daca vreau sa revin la firmware-ul dinainte este posibil?
                    Daca versiunea de pe aparat este 1.1.91 eu trebuie musai sa pun aceeasi versiune emu sau pot pune ultima 1.2.0.2? Daca vreau sa revin mai pot pune o versiune anterioara?

Multumesc anticipat

Comment

Poti pune si ultima versiune daca vrei( cu asta functioneaza bine si youtube playerul ), nu are legatura cu versiunea care este pe aparat,dupa care poti sa repui orice versiune anterioara.

Comment

Am incercat sa schimb logo la amiko mini combo prin rs232 si nu se mai buteaza imi ramine ecranul ON si nu mai comunica cu poarta rs232, stie cineva ce-i mai pot face? Cum ii incarc din nou botloaderul? Multumesc anticipat!

Comment

stie cineva daca Amiko mini HD T2/C funcţioneaza şi sharing-ul local impreuna cu Echolite 790 pe partea de satelit ?
                          "Orice obstacol are in el si bucuria omului care il va depasi"

Comment

Originally posted by paduretu View Post
                            stie cineva daca Amiko mini HD T2/C funcţioneaza şi sharing-ul local impreuna cu Echolite 790 pe partea de satelit ?
                            nu merge.Echolite cu echosmart

Comment

Am un receptor cu firmware 1.1.16 si loader version 1.0.2
                              Nu reusesc sa-l updatez prin usb.
                              Mesajul de eroare este "bootloader version mismatch..."
                              Trebuie updatat prin RS232 sau cum se procedeaza?
                              SS1 v.1.3 / DM500S, KSF200, HSS 1160, HSS 3169, DM600 / H-H DG120 Plus, STRONG 10" / 1.15AL, 0.9FE, 0.8FE, 0.4FE / DiGi / Focus
                              __________________________________________________ ______
                              E placut ca altcineva sa-ti rezolve problemele, dar nu e obligatoriu!

Comment

Am rezolvat.
                                SS1 v.1.3 / DM500S, KSF200, HSS 1160, HSS 3169, DM600 / H-H DG120 Plus, STRONG 10" / 1.15AL, 0.9FE, 0.8FE, 0.4FE / DiGi / Focus
                                __________________________________________________ ______
                                E placut ca altcineva sa-ti rezolve problemele, dar nu e obligatoriu!

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X