Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Dm500 hd.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

rectificare...

in postul de mai sus am confundat HDMI-ul cu USB-ul (vorbim de conectorul din stanga portului ethernet). imi cer scuze. poate ora inaintata e de vina.

se pare ca USB-ul e mini... pot sa-l leg la imprimanta ca pe un aparat de fotografiat?

respecte!

Comment

Originally posted by sinangel View Post

also wenn die 500HD 300€ kosten soll dann lege ich die 60-80€ unterschid drauf und hole mir 3 x 800
      und zu den termin "weinachten" welches jahr
      dieses bestimt nicht
      ich warte auf die 8000 seit mite januar und die ist niergendwo zu bekommen
      wie wolen die das mit der 500 HD schafen !
      ich sage ja mal so abwarten und Kaffee einschenken es dauert noch "zu" lange
      ....für 250 - 300€ würde mir das Herz auch nicht so bluten bei der Umstellung von meinen Eltern Ihren SAT Boxen ....
      by czutok ihad

rog pe cei mai versati sa traduca
      Traducere:
      Deci, daca costa dm500HD 300€ mai pun cei 60-80 diferenta si imi cumpar dm800.
      La care termin? De craciun? Ce an?
      Astept dm8000 din mijlocul lui ianuarie, si nu este de gasit nicaieri.
      Ma intreb cum au sa reuseasca la terminul anuntat cu dm500 HD ?
      Propun sa asteptam si sa bem cafea intre timp, va dura foarte mult. ( o vorba )
      La suma de 250-300 € nu mi-ar pasa nici mie de schimbarea rec. a parintiilor...?

Tipul nu prea le are cu germana, dar ok la cererea ta am tradus cum am inteles...

Comment

Deci mai asteptam
        Oricum la 300 de euro(daca va costa atat) merita banul.

Offset 0.95m Aluminiu,Lnb Inverto Black Ultra 0.2dB,H-H Strong DM2100,Vu+Zero 4k

Be the type of person that when your feet touch the floor in the morning the devil says, "Aww shit... they're up"

Comment

tabelul ala cu specificatii sigur are bube, in primul rand la dm800 au trecut dvb-s tuner...pe urma, ar fi foarte hilar sa aibe procesorul mentionat la pret cu 100-150 eur mai mic. Numai din pct asta de vedere as renunta la 800, pentru ca dupa parerea mea, procesorul e unul din minusurile lui 800, cam scartaie cand ii dai blana
          buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Comment

Inca un motiv pro HDTV

Medien und Märkte

27.05.09

Sky-Premiere se prezinta cu 6 noi kanale HDTV

München - Sky führt am 4. Juli sein neues Entertainment-Angebot in Deutschland und Österreich ein, das insgesamt die sechs HDTV-Sender "Sky Cinema HD", "Disney Cinemagic HD", "Sky Sport HD", "National Geographic HD", "History HD" und "Discovery HD" umfasst.....s+k

Comment

Freeloader , ai inregistrat 4-6 canale HD simultan si s-a intamplat ceva cu DM800 ? Ai inregistrat 17 canale SD simultan si s-a intamplat ceva ? Nu s-a intamplat nimic . Merge beton .

Comment

Originally posted by KingBlana View Post
                Freeloader , ai inregistrat 4-6 canale HD simultan si s-a intamplat ceva cu DM800 ? Ai inregistrat 17 canale SD simultan si s-a intamplat ceva ? Nu s-a intamplat nimic . Merge beton .
                este o problema pe care am descoperit`o de curand, daca ai sa`mi citesti unul din ultimele posturi la threadul "dm800 a aparut" ai s`o vezi si descrisa. Crapa captura unui stream hd din cauza procesorului atunci cand accesezi ethernetul (descarcat /incarcat pe hdd sau orice alt mediu de stocare ai). O fi, n`o fi normal..nu stiu ce sa zic, insa cert este ca, da, se intampla

Comment

Originally posted by techcenter View Post
                  ...ce vad pe placa (incadrat cu dreptunghi rosu) e locas pentru un SIM, sau am eu vedenii>?
                  Nu ai vedenii, doar ca nu ai vazut un dm800 sau 8000, au acelasi sim, e pentru protectia contra clonarii desi se pare ca nu a fost destul de eficient caci clonele au aparut, insa cine stie cind vine surpriza cu mesajul in spaniola....

...HDMI? dubios... daca au platit licenta...
                  Nu au platit-o, de aceea e mentionat doar, HDMI fara HDCP

...se pare ca USB-ul e mini... pot sa-l leg la imprimanta ca pe un aparat de fotografiat?
                  Desi cred ca se vrea a fi o gluma, da, il poti lega la imprimanta si sa il folosesti ca si "print-server" Asta merge si la 800 si la 8000. Si mai merg multe. Mult mai multe.

@all
                  Ce e ciudat si nu pot eu sa inteleg, unii considera ca 300 pt receiverul asta e corect iar pt 800 e mult 80 de euro in plus; deci controler-ul sata onboard, posibilitatea de hard intern, rs232, doua usb2 si displayul oled nu fac atita? Acum fiecare cu parerea lui...

Iar telecomanda, desi mie unul nu-mi place nici sa ma uit la ea, se vrea a fi un highlight, va fi disponibila foarte curind la vinzare separat, are tastele iluminate si e programabila pe mai multe aparate

bafta
                  19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Comment

Originally posted by freeloader View Post
                    este o problema pe care am descoperit`o de curand, daca ai sa`mi citesti unul din ultimele posturi la threadul "dm800 a aparut" ai s`o vezi si descrisa. Crapa captura unui stream hd din cauza procesorului atunci cand accesezi ethernetul (descarcat /incarcat pe hdd sau orice alt mediu de stocare ai). O fi, n`o fi normal..nu stiu ce sa zic, insa cert este ca, da, se intampla
                    Ceea ce afirmi tu nu are logica, crapa captura hd cind accesezi ethernet-ul din cauza procesorului; nu, crapa captura cind accesezi hardul, si asta sigur nu din cauza procesorului ci a hardului tau in proportie de 95%, restul de 5% ar fi eventual memorie insuficienta pt buffering iar asta o poti rezolva cu un swap; Am tras acum de proba de pe discovery-hd si in acelasi timp "trageam" de pe hard un film pe pc fara nici cea mai mica problema, nici crash nici blocari la film, absolut nimic; la inregistrarea de pe discovery hd si premiere hd intr-adevar se misca mai greu boxul dar nu crapa, si da, se misca mai greu dar stii de ce? Pt ca probabil a fost conceput sa tragi doar de pe un canal, probabil de-aia nu are decit un tuner, probabil la un tuner are hardware pt un tuner.

Receiver-ul asta e in sine un mini-pc, si la pc-uri e exact la fel, sint pc de office, games, multimedia; un pc care a costat 600 eur nu va face ce face cel de 1500 niciodata, chiar daca are carcasa mai faina sau are ventilatoare cu led-uri albastre sau sau sau...

Posteaza si tu ce hard ai legat de el, daca e intern sau extern, marime, marca si datele tehnice si poate gaseste cineva raspunsul la problema ta. Si apropos, ce anume crapa, boxul sau se intrerupe/sacadeaza inregistrarea?

bafta

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Comment

Ba are foarte multa logica ce spun eu, este un chipset de ethernet fara suport hardware (procesor propriu), si da, foloseste proecsorul box-ului, ca absolut orice placa de retea ordinara de computer (ia tu un computer mai vechiut...gen...800 mhz cu banalul rtl 816xx si pune`l sa faca un trafic de 50-100 mbit, nu cumva mai ai si 2% liberi din acel procesor? )
                      In fine, problema de buffer nu e sigur (swap`ul exista si nu`si face treaba), hdd-ul nici atat (e un sata II legat pe e-sata, ceea ce inseamna un transfer...teoretic de 3 gbps...so exclus hdd-ul, te asigura eu). Fa si tu un test cu ceva stream HD de calitate (cele din canal + scandinavia sunt ok) si zi`mi ca nu ti`a iesit o captura muci...
                      In fine, ca tot veni vb de ethernet si il lauzi atat, oare de ce o fi limitat pe upload la 30 mbps? Eu nu am putut niciodata sa prind mai mult de 3.7 MB/s la urcarea unui fisier pe el (hdd sau stick)
                      le: ptr a vedea ca am dreptate, monitorizeaza`i procesorul in timp ce faci un transfer pe ftp, si ai sa vezi ca am dreptate!

Comment

sorry, dublu....

Comment

Nu stiu unde ai citit ca laud eu ethernet-ul, nu aveam intentia asta. Iar faptul ca ai un hard sata legat pe esata nu spune nimic da caracteristicele. In plus, dreambox-ul foloseste ext3, daca hardul e formatat ca ntfs de exemplu, va merge emulat si acolo nu ai ce sa ceri dela el.

Acum trag fotbal-ul de pe hd-suisse si tot asa, nici o problema; si am 220 gb trasi pe hdd fara o singura scapatura, nici la time-shift nu am avut macar o singura eroare pina acum. Si nu cred ca am eu alt procesor mai bun ca al tau

Iar despre lamurirre la limitarea retelei cred ca ar fi mai potrivit forumul de la dream-multimedia.

L.E. la transfer prin ftp prin wireless cu wpa2 codare oscileaza procesorul de 1,66 intre 16 si 22%; dar ruleaza inca si utorrent (3 active), skype si ymess active, antivirus si railendar.

bafta

Comment

Am citit post cu post, cu unele pareri sunt intrutotul deacord cu unele mai putin dar nu inteleg de unde cumparati voi din romania DM800 cu 380 euro. Cel mai bun pret este la SatMedia de 1749 ron (418 euro ), 418 euro+tva este la Peruvision si tot asa.
                            Deci care este diferenta ?
                            www.rdi-board.com www.new-rdi.com

Comment

Originally posted by Zgrongy View Post
                              Am citit post cu post, cu unele pareri sunt intrutotul deacord cu unele mai putin dar nu inteleg de unde cumparati voi din romania DM800 cu 380 euro. Cel mai bun pret este la SatMedia de 1749 ron (418 euro ), 418 euro+tva este la Peruvision si tot asa.
                              Deci care este diferenta ?
                              Ms pentru informatii, preturi dm800 in RO. Location ruk22 ( germanica ).

Cel mai mic pret ( 371€ ) Cu tva inclus
                              la ora actuala dm800 org la: http://www.willisat.de/cgi-bin/shop.cgi/details/6037

Comment

parca discutam de dream 500 hd .nu de 800 hd?
                                cine e in germania si a fost la expo ar fi bine sa spuna ce a vazut,asa presupuneri se pot face la nesfirsit//
                                1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

Working...
                                X