Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Subtitrari Dreambox: ASD-E1 & ASD-E2

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 0 (0 members and 0 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• burciu
    replied
    dream 7020si

salut la tot forum, prieteni am un dreambox 7020si am pe el enigma 2 si gemenii

si nu reusesc sa instalez toate chestile cu subtritrarea am instalat am dezistalat si numi ese deloc nu mai stiiu de unde sa incep si unde sa termin
    rog pe cei ce cunosc sami dea niste indicatii madetaliate cum se face.de unde sa incep si unde sa termin.
    va salut si sa auzim numai de bine.
    Last edited by burciu; 1 February 2010, 14:53.

Leave a comment:

• if99nrg
    replied
    missing security code

Se pare ca nici eu nu ma pot inregistra, datorita codului....
    Rugaminte pt. cine a avut acceiasi problema sa dea o mana de ajutor!

O zi buna All!

Leave a comment:

• adrianos73
    replied
    Am instalat pe dreambox 500 si functioneaza foarte bine.Este extraordinar ca poti urmari canalele de filme straine cu subtitrare in lb. romana in timp real.Totul este simplu si bine gandit,astfel incat prin doar cateva comenzi se poate gasi subtitrarea dorita,sincronizarea putand fi facuta la inceput sau in orice moment al filmului.Desigur ca pentru a dezvolta acest proiect trebuie sa contribuim fiecare cu diverse subtitrari,prin urcarea lor pe server.Fac un apel catre userii RDI sa contribuie la sustinerea si dezvoltarea acestui proiect.
    Felicitari chooleen!

Leave a comment:

• first_zipper
    replied
    Originally posted by coconut View Post
    sal.nu pot face inregistrarea aici pagina web a serverului. nu apare securiti code,nu se vede.am dat refresh de "n" ori ,dar degeaba !
    Cred ca ai o problema cu browser-ul
    Merge pe IE8, Mozilla Firefox 3.6...

Leave a comment:

• coconut
    replied
    inregistrare ?!

Originally posted by coconut View Post
    sal.nu pot face inregistrarea aici pagina web a serverului. nu apare securiti code,nu se vede.am dat refresh de "n" ori ,dar degeaba !
    am reusit sa ma inregistrez ...o sa fac tot posibilul sa contribui si eu cu titrari pe acest site care este o bijuterie ptr.dream , toate multumirile lui chooleen care pierde timp ca altii virgula noi sa-l foloseasca fara sa contribuie cu nimic,macar cu subtitrari ar fi cazul ! o zi buna la toata lumea

Leave a comment:

• coconut
    replied
    inregistrare ?!

Originally posted by chooleen View Post
    Contul poate fi facut pe pagina web a serverului. Username-ul si password-ul alese vor fi intoduse in plugin.

Leave a comment:

• adimosu
    replied
    subtitrari

spuneti-mi si mie va rog cum fac sa se sincronizeze subtitrarea
    am instalat cele 2 fisiere,dar cand deschid incepe de la inceputul fimului
    precizez ca m nabilo blak hole v 0.12,mai trebuie setat ceva

Leave a comment:

• matrixul
    replied
    Originally posted by chooleen View Post
    Omule, nu ti-a cerut nimeni nici un leu. Daca stai sa te gandesti, si la pensie cotizezi, dar nu stii daca vei lua ceva.
    Daca imi dai tu o solutie pentru a impulsiona uploadul de subtitrari, o voi lua in consideratie.
    Pana atunci, ai face bine sa nu te mai ascunzi dupa acest nickname.

Asa ma gandeam si eu...

Citeste fisierul readme din arhiva. Respecta intocmai ce scrie acolo si nu se poate sa dai gres. Vezi aici pasii.

Nu e o regula generala. M-am uitat si eu acum cca. 1 luna la Trading Places si a mers struna.
    E foarte posibil ca uneori subtitrarea sursa sa fie aiurea de tot si garantez ca nimeni nu sta sa o verifice si ia drept bun ce scrie pe ea cand o ia de pe net (chiar si eu). Par example, eu caut pe regielive sau pe alte site-uri subtitrari in principiu la 25 fps si cu rating cat mai mare. Prefer ultimele versiuni aparute, considerand ca acestea aduc imbunatatiri fata de primele aparute. Daca nu gasesc la 25 fps, iau si la 23, dar le salvez separat pentru a stii pe care cum le transform cu jDrtic-ul. Daca ele nu sunt cum se zice ca ar fi, atunci pot apare probleme.
    In fine, ideal ar fi ca cei ce descopera subtitrari ce nu merg de nici un fel, sa le semnaleze. In cazul in care "reclamatiile" vin din mai multe parti, putem considera acea subtitrare un rebut si o putem sterge din baza de date.

Din pacate, cele 1527 de subtitrari cate sunt in acest moment (filme + seriale) au fost urcate de doar 17 oameni (din 123). Sau... mai bine zis 1489 urcate de 8 oameni.
    Si chiar vreau sa termin un nou proiect pana la 1 ianuarie...

Sincer mie pe sky UK HD nu mi-a mers nici o subtitrare sincronizata orice as alege toate sunt anapoda.

Nu mi se pare deplasat sa pui un abonament anual avand in vedere ca nu cred ca te gandesti la sume mari si o sa-si permita oricine numai sa merga ok daca tot platesti, nu ?

Ai testat pe programe HD ? nu am incercat sa testez si cu alte imagini in afara de Gemini 4.4

Leave a comment:

• chooleen
    replied
    Originally posted by riderni View Post
    ...
    Eu as face upload pe server poate mai multi ar face , riscu este ca poti face upload si apoi va trebui sa platesti sa ti le vezi
    ...
    Omule, nu ti-a cerut nimeni nici un leu. Daca stai sa te gandesti, si la pensie cotizezi, dar nu stii daca vei lua ceva.
    Daca imi dai tu o solutie pentru a impulsiona uploadul de subtitrari, o voi lua in consideratie.
    Pana atunci, ai face bine sa nu te mai ascunzi dupa acest nickname.

Originally posted by yogipiti75 View Post
    ...
    Cred sincer ca toti acei care vor contribui cu subtitrari vor avea acces gratuit la acest server!
    ...
    Asa ma gandeam si eu...

Originally posted by geonline View Post
    deci am un DM 500-S ...enigma 1.....am instalat cele doua pluginuri.....dar nu reusesc sa instalez Drtic-ul.......ma ppoate ajuta cineva
    Citeste fisierul readme din arhiva. Respecta intocmai ce scrie acolo si nu se poate sa dai gres. Vezi aici pasii.

Originally posted by matrixul View Post
    pe gemini 4.4 dm 800 merge ok dar nu reusesc sa-l sincronizez pe nici una din valori.SI eu ma uit la Sky pe HD-uri ...
    Nu e o regula generala. M-am uitat si eu acum cca. 1 luna la Trading Places si a mers struna.
    E foarte posibil ca uneori subtitrarea sursa sa fie aiurea de tot si garantez ca nimeni nu sta sa o verifice si ia drept bun ce scrie pe ea cand o ia de pe net (chiar si eu). Par example, eu caut pe regielive sau pe alte site-uri subtitrari in principiu la 25 fps si cu rating cat mai mare. Prefer ultimele versiuni aparute, considerand ca acestea aduc imbunatatiri fata de primele aparute. Daca nu gasesc la 25 fps, iau si la 23, dar le salvez separat pentru a stii pe care cum le transform cu jDrtic-ul. Daca ele nu sunt cum se zice ca ar fi, atunci pot apare probleme.
    In fine, ideal ar fi ca cei ce descopera subtitrari ce nu merg de nici un fel, sa le semnaleze. In cazul in care "reclamatiile" vin din mai multe parti, putem considera acea subtitrare un rebut si o putem sterge din baza de date.

Din pacate, cele 1527 de subtitrari cate sunt in acest moment (filme + seriale) au fost urcate de doar 17 oameni (din 123). Sau... mai bine zis 1489 urcate de 8 oameni.
    Si chiar vreau sa termin un nou proiect pana la 1 ianuarie...

Leave a comment:

• matrixul
    replied
    Originally posted by tebmar View Post
    Am un dm 800 si am constatat urmatoarea chestie.

90 % din subtitrari imi ramin in urma . IN general ma uit HD pe skyuri. Inteleg ca este ceva legat de timing sau de framerate. Desi el cred ca lucreaza dupa timp cred. Mai are cineva problema asta ?

merci
    pe gemini 4.4 dm 800 merge ok dar nu reusesc sa-l sincronizez pe nici una din valori.SI eu ma uit la Sky pe HD-uri ...

Leave a comment:

• geonline
    replied
    dm 500-s

deci am un DM 500-S ...enigma 1.....am instalat cele doua pluginuri.....dar nu reusesc sa instalez Drtic-ul.......ma ppoate ajuta cineva

Leave a comment:

• yogipiti75
    replied
    Originally posted by riderni View Post
    ... Eu as face upload pe server poate mai multi ar face , riscu este ca poti face upload si apoi va trebui sa platesti sa ti le vezi...
    In trecut si eu am fost un uploader destul de activ pe fostul server de drtic al lui chooleen si am fost creditat cu acces gratuit la server.
    Cred sincer ca toti acei care vor contribui cu subtitrari vor avea acces gratuit la acest server!
    @chooleen: in curand ma voi alatura din nou proiectului tau cu subtitrari, imbunatatite de asta data!

Leave a comment:

• riderni
    replied
    "porcushor"
    sincer , prima data l-am gasit pe acel server pe dupa un link de la dtric ,
    apoi am gasit si discutiile aici, apoi am postat , tocmai sa nu tin pentru mine.

si eu evit cearta pe forumuri , am citit topicurile lui choolenn am vazut ca ajuta comunitatea apreciez oameni ca el , doar m-am suparat ca m-a luat el cam dur , toti dormim in timp ce el munceste etc.
    Am spus si o repet nu-i neg munca , si da putem fii mai uniti sa facem ceva pentru comunitatea RDI

Eu as face upload pe server poate mai multi ar face , riscu este ca poti face upload si apoi va trebui sa platesti sa ti le vezi
    Daca tot e comunitate , hai sa fim sinceri cu noi insine , pune frate acceptam donatii etc. Hai sa cerem bani si pe forum atunci 1 cent pe postare

choolenn n-am nimic cu tine personal
    Keep up the good work.
    Last edited by riderni; 22 October 2009, 11:25.

Leave a comment:

• porcusor
    replied
    "Riderni", nu vreau sa "dau cu pietre", dar sa stii ca nu e bine cum procedezi, este parerea mea si sper sa nu te deranjeze prea mult. Intrebare: de ce nu ai facut tu daca ai stiut ca se poate? Ai vrut sa ti doar pentru tine, nu? Sau poate abia acum ti-ai dat seama ca mai exista o alternativa?
    E.......vezi, aici e diferenta! Si asa sunt din ce in ce mai putini cei care fac ceva util aici pe Rdi (in afara de certuri,unde vad ca sunteti tare priceputi), nu e bine sa nu le apreciem munca si crede-ma ca personal nu il cunosc pe Chooleen. Cred ca daca am fi putin mai uniti si fara "rautati" am face mult mai multe aici pe RDI.

Eu zic ca ar trebui sa te bucuri de acest ASD pe care l-am asteptat de foarte multa vreme si ma uitam cu coada ochiului la vecinii nostri, "indiferent in ce directie te uiti" care aveau si se bucurau de asa ceva.
    Poate nu ar fi rau sa faci ceva upload pe server, ce zici?

Leave a comment:

• riderni
    replied
    choolen : in timp ce eu dormeam? da tu de unde-mi stii programul? de unde stii ce faceam eu in timp ce tu compilai.
    vad ca in tara asta e plin de eroi care stiu de toate si judeca pe altii fara sa stie cu ce se ocupa. esti bizon rau sa judeci oamenii doar ca au o parere, si nu e vorba numai de tine.
    si daca tot ceri bani si daca tu imi explici mie ca traficul costa bani , iti pun la dispozitie un server si de fapt nu tie ci tututor , GRATIS. Imi spui ce servicii vrei , iti fac un jail si ai si root pe el. Ti-l administrezi singur.
    E foarte bine , ca te-ai implicat si nu-ti neg munca , dar gandeste-te ca la randul tau si tu ai folosit tool-uri gratis facute de altii , pe care le-ai downloadat de pe servere pe care nu ai platit.
    Apropo de trafic la cat trafic face o subtitrare este mult de plata intr-adevar.
    Nu inteleg de ce te ataci doar ca informez existenta si altui server de genu asta pe care nu se cere bani.
    Last edited by riderni; 15 October 2009, 10:17.

Leave a comment:

Working...
X