Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Subtitrari Dreambox: ASD-E1 & ASD-E2

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Fisierele trebuie doar copiate. Fara niciun atribut. Pe gemini (4.6) merge f. bine.
    Si am intrebat de frame rate pentru ca mi s-a intamplat sa convertesc subtitrari la 30 fps si nu puteam sa sincronizez sunetul cu traducerea. A mers bine cu 23,976.
    Max TV, Strong 4401, 0,9 si 3 LNB-uri.

Comment

Pe nabilo E1 a mers dar numai cu atribut 777.
      Mii de multumiri pentru program.
      ClearOS 5.2 Server, 2x Vu+
      offset 1,25m, parabola 1,50m, Focus Sat Full

Comment

Multumesc de plugin @chooleen

Deocamdata l-am testat pe DM7020S utilizind EDG-Nemesis Version 4.2.
        Pluginul ASD_1.0_E1_Nemeis.tbz2 nu a functionat prin instalare BP--->Addons--->Manual install

La imagini EDG-Nemesis, pt. receptoare DM600 si DM7020S amplasamentul fisierelor este:

/usr/lib/tuxbox/plugins/asd.cfg atribut 644
        /usr/lib/tuxbox/plugins/asd.so atribut 755
        /usr/lib/libcurl.so.2 atribut 755

Am sa testez maine pe imagine pLi Jade3.

Comment

@first_zipper: daca reusesti pe Pli sa ne spui si noua ce ai modificat...

Comment

Originally posted by first_zipper View Post
            Multumesc de plugin @chooleen

Deocamdata l-am testat pe DM7020S utilizind EDG-Nemesis Version 4.2.
            Pluginul ASD_1.0_E1_Nemeis.tbz2 nu a functionat prin instalare BP--->Addons--->Manual install

La imagini EDG-Nemesis, pt. receptoare DM600 si DM7020S amplasamentul fisierelor este:

Am sa testez maine pe imagine pLi Jade3.
            Merci de info.
            Daca imi spui si ce tip de arhiva trebuie pentru Nemesis, ar fi fain (eu stiam ca trebuie *.tbz2). Voi reface arhiva si poate un moderator va fi dragut sa modifice primul post, cu corectiile necesare, a.i. arhivele sa fie mereu acolo si nu imprastiate de-a lungul threadului.
            [LEFT]Signature not found... Try again!

Comment

Originally posted by chooleen View Post
              Merci de info.
              Daca imi spui si ce tip de arhiva trebuie pentru Nemesis, ar fi fain (eu stiam ca trebuie *.tbz2). Voi reface arhiva si poate un moderator va fi dragut sa modifice primul post, cu corectiile necesare, a.i. arhivele sa fie mereu acolo si nu imprastiate de-a lungul threadului.
              Probabil nu m-am exprimat bine: arhiva functioneaza prin instalare manuala, dar fisierul libcurl.so.2 se instaleaza in /lib/libcurl.so.2 si face ca pluginul(instalat prin Blue Pannel) sa fie nefunctional pt. EDG-Nemesis E1 pe receptoare DM600 si DM7020. Cu amplasarea manuala, in locatiile expuse mai sus, merge.
              Pt. imagini EDG-Nemesis este corect tipul de arhivare care l-ai postat: .tbz2

Din pacte nu reusesc nici cum sa-l faca sa mearga pe imagine pLi Jade 3
              pLi are ca amplasament de baza a fisierelor de plugin-preinstalate de Team @pLi: /usr/lib/tuxbox/plugin/
              Pt. plugins instalte de utilizator acestea se pun in /var/tuxbox/plugin/
              Am incercat toate combinatiile posibile/ atribute.

Am mesajele urmatoare:

... si cred ca doar tu poti sa-i dai de cap

Comment

L-am testat si pe DM7020S utilizind Nabilosat Darkstar II.
                ASD_1.0_E1_Nabilo.tgz nu este functionala, si anume:

La imagini Nabilosat( ca si la imaginile EDG-Nemesis), pt. receptoare DM600 si DM7020S, locatiile corecte ale fisierelor sunt:

OBS(pt. imagini Nabilosat & EDG-Nemesis la DM600 si DM7020S)
                1). La configurare: calea de salvare a fisierelor *.dtc, descarcate de pe server:
                -desi am ales calea pt. salvarea pe hdd: /etc/tuxbox/Drtic/tit/, dupa salvare si restart Enigma, mi-a fost setata alta cale: /mnt/cf/local/tit/
                -locatia corecta, in cazul meu a fost: /var/tuxbox/Drtic/tit/;

2). In NabiloCP Yellow Panel - Plugins se poate edita/ salva fisierul asd.cfg asa incit sa fie afisata varinta utilizata:
                name=ASD 4.0
                desc=Advanced Subtitle Download
                depend=
                type=2
                needfb=0
                needrc=0
                needlcd=0
                enigmaplugin=1

Comment

@first_zipper - You've got mail!

@ALL - Daca nu va merge pluginul, va rog sa-mi trimiteti un PM cu urmartoarele date:
                  • model Dreambox
                  • original/clona
                  • imaginea si versiunea folosita
                  • memoria libera ramasa
                  • alte info ce vi se par utile

Dintre posesori de DM800/8000 a avut cineva probleme?

Despre upload subtitrari

1. Verificati pe site-ul ASD daca subtitrarea exista deja in baza de date. Aveti acolo optiunea search. Personal, nu cred ca e nevoie de dubluri.
                  2. Incercati sa gasiti o subtitrare cat mai buna/completa. De regula, site-urile cu subtitrari ofera date despre subtitrari (nota acordata sau nr. de descarcari).
                  3. Editati subtitrarea (cu Notepad e OK) si incercati sa stergeti liniile de credit gen Subtitrare de Gogu sau wwwwww.subtitrari-misto.comcom. Este bine pentru noi toti ca subtitrarile sa fie de calitate. Pentru subtitrarile de tip *.sub se strege intreaga linie cu tot cu frame-uri. La subtitrarile *.srt se sterge doar textul, lasand intacta linia cu timpii.
                  4. Transformati subtitrarea in format DTC.
                  5. Deschideti un tab la browser pe site-ul ASD si unul pe imdb.com. Selectati si copiati numele filmului impreuna cu anul aparitiei EXACT ca pe IMDB, apoi puneti-l (paste) pe site-ul ASD. In acest fel, evitam subtitrari dublate, genul Catch a Fire (2006) si Catch A fire (2006). Tot de pe imdb.com copiati si link-ul catre filmul respectiv. Daca nu cunoasteti FPS-ul, alegeti N/A (not available).
                  6. Optional, puteti deschide un alt tab la webinterface si sa copiati numele sub care apare filmul respectiv pe EPG. De ex. The Lodger (2009) apare pe Sky ca The Lodger - Il pensionante. Daca preluam in pluginul ASD numele din EPG, rezultatul va fi nul. Pentru a avea rezultat corect va trebui sa stergem " - Il pensionante" sau sa introducem manual The Lodger, deci acest capitol optional poate aduce un plus.
                  7. Enjoy quality subtitles with ASD!
                  [LEFT]Signature not found... Try again!

Comment

re

In combinatia DM800 si GP 4.40 functioneaza fara probleme. Se instaleaza perfect, nu trebuiesc schimbate atribute sau copiate fisiere in alte locatii.

Multumim foarte mult pentru plugin @chooleen, daca mai doresti info te rog sa imi spui cu ce pot ajuta.

Succes.
                    RESPECT YOURSELF

Comment

Originally posted by chooleen View Post
                      @first_zipper - You've got mail!

@ALL - Daca nu va merge pluginul, va rog sa-mi trimiteti un PM cu urmartoarele date:
                      • model Dreambox
                      • original/clona
                      • imaginea si versiunea folosita
                      • memoria libera ramasa
                      • alte info ce vi se par utile

...
                      La mine nu merge, imagine Pli, dreambox original :

About Box
                      Model DM500
                      Manufacturer Dream-Multimedia-TV
                      Processor STBx25xx, 252MHz
                      Linux Kernel Linux version 2.6.9 ([email protected]) (gcc version 3.4.4) #1 Sun Jun 7 01:05:06 CEST 2009
                      Firmware release 1.0.9, 27.06.2009
                      FP Firmware n/a
                      Web Interface 6.0.4-Expert - PLi edition by [lite]

in var/tuxbox.plugins am fisierele asd.cfg (attrib 644) si asd.so (attrib 755)
                      In var/lib am fisierul libcurl.so.2 (attrib 744).
                      Acelasi fisier il am in /lib dar e din 10.06 si are atrib 644
                      Din pacate, nu pot sa-l sterg si nici nu pot sa-l pun pe cel nou in locul lui si nici atributele nu pot sa le schimb.

Comment

Salutare,

Confirm ca nu sunt probleme de nici un fel pe dm800 cu imaginile nabilo, gemeni sau newenigma.
                        DM800, DM500, VU+DUO, H-H

Comment

Am mai facut ceva teste si am observat ca eroarea este sigur in fisierul asd.so.

Daca il sterg de tot, imi spune ca "no such file or directory"...

Comment

Originally posted by gabrield View Post
                            Am mai facut ceva teste si am observat ca eroarea este sigur in fisierul asd.so.

Daca il sterg de tot, imi spune ca "no such file or directory"...

Incearca si pune atribut 777 la fisiere. Asa a mers la mine cu nabilo
                            ClearOS 5.2 Server, 2x Vu+
                            offset 1,25m, parabola 1,50m, Focus Sat Full

Comment

Am pus 777, am dar reboot dar e aceeasi eroare.

Am mai incercat si altceva, am pus si varianta lui danci (ala cu total football) si tot aceeasi eroare este :

http://www.digital-kaos.co.uk/forums...nloader-27222/

Se pare ca o sa caut subtitrarile manual, are cineva idee cum le convertesc in dtc format ?

Comment

Originally posted by gabrield View Post
                                ...
                                are cineva idee cum le convertesc in dtc format ?
                                cu jDrtic
                                daca imi aduc bine aminte, au aparut si editoare de suburi care pot salva direct in .dtc

Comment

Working...
                                X