Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 800 hd PVR

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Inseamna ca nu esti client premium .

Comment

@kb, vorbesti asa de parca DM500 'originale' nu tot sunt facute in China...

sa fi fost astea asamblate in Germania, avea si eu sa fiu adept DMM 100%, da` asa... tot acolo le asambleaza si pe alea 'corecte'...
      Drеambox DM-500S + PLi® Jade Edition + GEMBIRD EE3-UNAS-1 (80Gb) + Linksys WAG54G

Comment

Voi sunteti turci . Uita-te ce componente are clona in ea si ce componente are originalul in el .

P.S. Deschide un casetofon Panasuanyc si compara-l cu un Panasonic . Uita-te cu atentie .

Comment

Originally posted by niros View Post
          eu astept sa-l cloneze chinezii si pe asta. atunci imi voi lua.
          primul image care-l instalezi trebuie sä fie neaparat 4.3.1
          adevärul este inventia unui mincinos

Comment

Originally posted by lupull
            Atentie la neatentie

Dupa cum se vede tie iti arde de cearta cu kb lupule... Nu i-am tinut partea lui blana niciodata ca nu prea-s de acord cu atitudinea lui fata de unii, dar in fine, aici are dreptate ca sustine atita acest receiver fantoma. Si stii de ce? Tu gresesti tare cind te arunci cu afirmatiile cu "piesele importante din receiver - cpu, ram, chip retea; Nu omule, nu numai astea-s piesele cele mai importante, fara sursa stabila nu ar merge nici un procesor sau sistem stabil. Dupa cum vezi tu lucrurile la un pc actual care are nevoie de alimentare nu gluma, ai pune si o sursa de 2 lei ca tot tensiunea aia o scoate sau? Chiar si cu aceleasi componente nu e identica. Intreaba pe cei ce lucreaza la pc-uri cite boarduri ASUS (care mereu sunt in topuri) cad datorita condensatorilor electrolitici? Deci componenta aia neimportanta e cam 90% cauza defectelor in PC-uri, cpu, ram, chipset aproape deloc. Si aici vine buba, neinsemnatii astia sunt foarte scumpi cei calitativi, acelasi condensator poate fi 30 centi sau 2 euro, chiar daca dupa date sunt identici, inclusiv toleranta; sa nu mai vorbim ca acelasi model, in aceeasi capsula poate avea toleranta 20% sau doar 1%, ambii aratind identic.

Iar apropo de receiverul ce nu apare (si pe mine ma scarbeste deja da tot mai astept putin) eu vad salutabila pozitia DMM ca nu scoate receiverul sa ii injure lumea ci il vor scoate (daca il vor scoate) doar atunci cind isi vor putea pune sigla pe el linistiti, deci cind tuner-ul nu va mai fi de kko cum zici tu; faptul ca eSata nu functioneaza cind are hard montat e compensat de usb-ul disponibil si poate chiar si asta e o greseala care vor s-o elimine inainte de a-l baga la vinzare. Si cu temperatura, hmm, daca inregistrezi si eventual faci time-shift ar cam fi de inteles sa urce temperatura, ai idee ce are de lucru hardul ala? Iar daca hardul se incinge nu e de vina receiverul ci producatorul de harddisk care fiind montat in receiver si la dimensiunile astea neavind ventilatie e normal sa se incinga.

Unde iti dau perfecta dreptate e la aspectul pretului, asta ar fi putut fi mai mic, dar toti au preturi mari iar DMM si-a pus blazonul asta de marca mai "deosebita" cu toate ca dupa ce au facut cu clonele sunt niste gainari.

Bafta
            19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Comment

Ma amuza cum unii acuza un receiver care nici nu exista pe piata . Temperaturi , inregistrari etc ....

ruk22 daca tu ai avea o afacere si ai vinde sucul cola "ruk22" si altii ar veni si ar vinde un suc "rok22" , din esenta ta de cola + alte ingrediente de 2 lei (care peste 6 luni s-ar doveni ca sunt si cancerigene) , totul in ambalaj identic ca si "ruk22" ce ai face ? I-ai suna sa ii feliciti sau ai face pipi in esenta lor ? Exemplul e grossier, dar merge ...

Comment

Originally posted by otheitis
                Pe piata exista!Dar nu pt toate lumea numai pt distribuitorii oficiali.Si problemele asta sunt deja cunoscute.In romania nu exista inca din cauza ca nu exista distribuitor oficial.Si mai exista si la toate revistele care se ocupa pt satelit.In grecia amindoi reviste care se ocupa cu sat "doriforika nea" etc. au si de un exemplare pt teste.
                Vorbesti aiurea, cum exista pe piata dar nu pentru toata lumea? Stii ce inseamna sa fie pe piata? Sa fie in magazin! Tu cam bagi lumea in ceata, eu nu te contrazic ca n-am chef de cearta dar din ce am citit pe forumuri germane are iesirea audio prin DVI, probabil un cablu DVI special care are conectati si piniu de audio ca dvi-ul are pini destui.
                Ca info, nici in Germania nu exista chiar daca sunt distribuitori, inca nu este disponibil.

Bafta

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Comment

Originally posted by KingBlana View Post
                  Ma amuza cum unii acuza un receiver care nici nu exista pe piata . Temperaturi , inregistrari etc ....

ruk22 daca tu ai avea o afacere si ai vinde sucul cola "ruk22" si altii ar veni si ar vinde un suc "rok22" , din esenta ta de cola + alte ingrediente de 2 lei (care peste 6 luni s-ar doveni ca sunt si cancerigene) , totul in ambalaj identic ca si "ruk22" ce ai face ? I-ai suna sa ii feliciti sau ai face pipi in esenta lor ? Exemplul e grossier, dar merge ...
                  Faci ce faci si iti dai dreptate inca o data, la asta ai talent trebuie sa recunosc. Si, mda, reactia mea ar fi poate asta la noi in Romania, sau Georgia, sau Moldova, dar nu intr-o tara civilizata se foloseste pt asa ceva justitia.

Comment

ruk22 ai dreptate 50% legat de surse (ca sa nu zic si ce componente are pe ea si de ce provenienta......), dar asta nu inseamna ca sursa reprezinta cea mai importanta componenta dintr-un receiver (calculator) fiindca ar fii cea mai scumpa si in schimb cpu, memorii sau alte chipseturi ar fii foarte ieftine, in schimb in practica este tocmai invers.
                    apropo de asus am si acum o pl. si functionabila (p4p800e-deluxe si a fost "made in taiwan") care culmea in urma unui traznet a cazut reteaua (chipul) mi-a fost schimbata si tocmai cu una "made in china" fara "solid capacitor" cum gasesti in ziua de azi mai pe toate placile si in toti acesti ani a mers cu o sursa (si merge in continuare) de 400/450w care nu este de firma deci concluzia o tragi singur.

cu kb nu am chef de cearta, dar uite cum inca odata nu a dat dovada de fair-play si a lasat numai ce-i convine (raspunsuri primite de la diversi forumisti) cea ce ma face sa cred ca......, ia sa-i se se stearga si lui toate rspunsurile date de el la misto sau in care facea haz de necaz altora, meteahna veche romaneasca ori unde ar fii in tara sau strainatate de vechiile obiceiuri nu se debaraseaza.

Comment

Originally posted by ruk22 View Post
                      ...
                      Dupa cum vezi tu lucrurile la un pc actual care are nevoie de alimentare nu gluma, ai pune si o sursa de 2 lei ca tot tensiunea aia o scoate sau? Chiar si cu aceleasi componente nu e identica. Intreaba pe cei ce lucreaza la pc-uri cite boarduri ASUS (care mereu sunt in topuri) cad datorita condensatorilor electrolitici? Deci componenta aia neimportanta e cam 90% cauza defectelor in PC-uri, cpu, ram, chipset aproape deloc.
                      ...
                      Aici nu iti dau dreptate, condensatoarele sunt extrem de importante pe o placa de baza ptr. PC ptr. ca lucreaza in conditii extreme, trebuie sa stabilizeze tensiuni mici la curenti foarte mari, puterea consumata de un procesor poate ajunge la unele tipuri de procesoare si la 150W, in schimb un banal de PPC consuma vreo 5W, tot DM500 nu cred sa consume mai mult de 20W iar alimentatorul parca e un alimentator de telefon, nu poate fi vorba de condensatoare suprasolicitate, cel putin in cazul in care nu exista greseli de proiectare.
                      A auzit cineva de DM500 (original sau clona) defect din cauza condensatoarelor umflate, cum se intampla la placile de baza ?

La cat intarzie DM800(0), cand o sa apara ar trebui sa fie produsul perfect, dar parca vad ca vor fi o gramada de buguri.

Comment

Originally posted by otheitis
                        Receptorul dm800 exista!Am vazut cu ochii mei si am jucat putin cu el.Daca vrei sa vezi ca nu spun prostie apeleze la www.satsonix.gr care e distribuitor oficial in grecia din perioada care a aparut dm7000 si intreaba daca au pe dm800 ca model de test.Dupa face o plimbare pina la Halkidiki si o sa ai si timp sa joci cu el si sa faci putin plaza....Audio iese prin scart cu adaptorul scart-rca.Diferit nu iese audio si punct.Numai daca ai home cinema poti sa conectezi pe audio digital.
                        si 8000 existä la fel ca si 800 ( poate pe la dealeri cum zici tu, pe la targuri, etc, etc......dar incä o datä: NU PE PIATÄ
                        nici 800, nici 8000
                        adevärul este inventia unui mincinos

Comment

Voi astia de spuneti ca e acolo, ca il au acolo si dincolo, ia saltati niste poze sa ne convingeti si pe noi. Poze cu domnu dm800 disponibil in magazine pentru a te juca cu el, adica citim teste.
                          Doamne da mult se mai lasa asteptat receiverul asta. Pai si daca vreau 8000 cat trebuie oare sa mai astept, vreun an ?

Comment

Originally posted by cartita View Post
                            Pai si daca vreau 8000 cat trebuie oare sa mai astept, vreun an ?
                            La cum se misca de repede chinezii nu cred ca v-a dura mult.
                            "nu ni-i fapta cât ni-i zisa"

Comment

Originally posted by polly75 View Post
                              Avem o comanda pt. 3 bucati dm800 , factura proforma, sa vedem cat de repede ajunge coletul magic>> http://www.satmedia.de/ . A mai comandat cineva aici
                              Ce se mai aude cu livarea? Le-ai dat un telefon sa-i intrebi de sanatate?
                              ....................... ...............

"Respect is not just civility in communication, but also respecting other people for making their own choices, even if you disagree with them"

Comment

Sa schimbe cineva titlul topicului in: DM800, uite popa, nu e popa

Comment

Working...
                                X