Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

RDI Settings by www.rdi-board.com

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 3 (0 members and 3 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Aceleasi locatii sunt si la Dream 500S .Si tot removed services apare la bouquets.
    Offset 0.95m Aluminiu,Lnb Inverto Black Ultra 0.2dB,H-H Strong DM2100,Vu+Zero 4k

Be the type of person that when your feet touch the floor in the morning the devil says, "Aww shit... they're up"

Comment

Originally posted by eol View Post
      dm 7000s

satellites, cables, terrestrial.xml in var/etc
      restul in var/tuxbox/config/enigma

nu trebuie sa fie nici o deosebire intre a folosi flashwizard si dreamboxedit, practic fac acelasi lucru, rescriu si reload settings-urile
      ambele pun fisierele in aceleasi directoare
      am incercat cu gemini430 pe stick (formatat in prealabil) fara import de settings din flash, am folosit dreamboxedit si rezultatu-i acelasi - la bouquet=removed services, satelitii si providerii ii vad
      chiar am sters satelitii si i-am adaugat din nou, cu toate ca neavand alte settings nu-i vad rostul, tot degeaba

in concluzie, pe un dm7000s, cu firmware clean, 100% urmat how to, mie nu-mi merge
      Deosebirea intre " locatie fisiere, dupa instalare cu serial a unui firmware Dream Multimedia=locatie corecta pt. Enigama 1" si instalare cu "Flash Wizard PRO v6.3", la DM7020S:
      a).locatie fisiere dupa firmware:

Services and Bouquets files:
      /var/etc/enigma/

User Bouquet files:
      /var/etc/enigma/

Satellites.xml files:
      /var/etc/tuxbox/

b).locatie fisiere dupa instalare cu "Flash Wizard PRO v6.3":

/var/etc/enigma/

User Bouquet files:
      /var/etc/enigma/

Satellites.xml files:
      /var/etc/

concluzie=pe DM 7020S, nu merg RDI_settings dupa instalare cu "Flash Wizard PRO v6.3" decit daca dati alt amplasament pt. satellites.xml in "Options"=/var/etc/

P.S.
      1).dupa ce am consultat producatorii de imagini, se pare ca nici unul nu e interesat int-un "third-party cu [email protected]" asa ca astept inca locatiile fisierelor DM-urilor dupa instalarea firmware;
      2)la fel de bine aveti si voi dreptate, dar sunt sigur ca o gramada de RDI_members fac instalari zilnice de firmware dar nu spun nimic legat de amplasamentul corect al fisierelor;
      3).Recunosc, nu sunt un bun "teacher"( totdeauna am chiulit(=dormit) la pedagogie... eu, cu aceste RDI_Settings, doar am vrut sa spun ca gusturile nu se discuta si ca rating-ul/ preferintele sunt discutabile, dar incadrarea acestora, pe categorii, ... ajuta la alegerea unui program, indiferent de preferinte...

Comment

Zipper, esti un profesor chiar bun, tinand cont de how to-ul postat mai inainte. Crede-ma ca-ti apreciez munca sa faci niste settings-ri de la 61w la 75e. Eu n-am rabdare si timp si de-aia le iau gata facute si astea ma interesau ca erau localizate, facute dpdv al romanului. Pe altii nu-i mai intereseaza, baga in settings 19e-13e-23.5e si la revedere.
        Ar fi bine, sa poti face o treaba ca lumea, cei care testeaza sa spuna pe ce au testat: ce imagine, flash/stick, dreamul, ce editor au folosit pentru upload.

Nu mi-e clar de ce satellites.xml are la tine 1.23Mb si in pet settings (ex) are 78k, la un nr aprox la fel de sat/transponders (43w-60e, parca). Mai sapam.

Succes.
        Dreambox 7000S, Kathrein UFS910sw, Skystar2
        1xTriax110, 1xTriax110+Moteck SG2100, 2xLNB Quattro Hirschmann 0,3db
        Dolce, Digi, restul in functie de key

Comment

e asha pt ca "folosim" pe cel cel de la @[email protected] , care curat , si updatat atata are.
          cel de 78 sunt numai actualizarile. asha ca pt o scanare profunda, nu riscam :P)
          sau sa mai stau pana imi scaneaz si noi transpoderi?:P)
          http://www.doctorgsm.net/

Comment

am gasit care-i treaba:
            - in fisierul userbouquets.tv.epl si userbouquets.radio.epl inlocuiesti /etc/ cu /tuxbox/config/
            dupa care le uploadezi cu flashwizard-ul

pentru cine este interesat, settings-urile sunt ok, le poate lua modificate pentru dream 7000s de aici
            http://rapidshare.com/files/98529310...s_07032008.rar

probabil ca zipper va oferi in viitor ambele variante, pentru 7020 si 7000

Comment

@sinangel

e ok, dar e mare diferenta de la 78k la 1.28Mb, pentru ca si pet settings asa cum am spus are sat de la 40w-60e

era doar o parere, nimic important

Comment

deschide-le ambele in notepad++ , si vezi tu care e diferenta , poate ne lamuresti si pe noi:P)
                cat despre setingurile lui @first_zipper sa stii ca sunt universal valabile la orice dream care stie motor , pardon , chiar si fara , cu conditia sa mai stergi din ele...

rescanez si eu ... sa vad cum stau ....
                http://www.doctorgsm.net/

Comment

sigur ca-s valabile, dar pana nu faci modificarea de mai sus tot timpul ai la bouquets=services removed (dream 7000s si probabil 500, vezi optimus care a ridicat aceasi problema)

nu poti sa ai altceva atat cat calea catre fisierele cu extensia tv sau radio e gresita - la 7020 e intr-un director, la 7000 in altul (vezi mai sus)

in concluzie, in forma originala, pe dream7000 nu ai cum sa vezi vreun buchet, deci nu pot fi universale, daca te referi la faptul ca merg nemodificate pe 7020 si 7000 (pe 500 nu pot incerca)

Comment

RDI Settings_11032008

RDI Settings_11032008
                    11.03.2008

New:

MTV Dance(cam peste tot, in locul MTV Base), NBR_9E, Cartoon Network_7E, TV4 Science Fiction_0.8W...
                    -adus la zi majoritatea pachetelor;
                    -utilizat satellites.xml 10.03.2008, 20:35;
                    -scanat 30W ---> 62E.
                    Descarca de aici: rdi settings_11032008.rar - 0.36MB
                    http://www.rdi-dreambox.com/showfile...00/+/Settings/

Comment

am gasit care-i treaba:
                      - in fisierul userbouquets.tv.epl si userbouquets.radio.epl inlocuiesti /etc/ cu /tuxbox/config/

pentru cine este interesat, settings-urile sunt ok, le poate lua modificate pentru dream 7000s de aici

Bravo mane.Asta este solutia si la Dream 500S.Este cam migaloasa dar merge.
                      Offset 0.95m Aluminiu,Lnb Inverto Black Ultra 0.2dB,H-H Strong DM2100,Vu+Zero 4k

Be the type of person that when your feet touch the floor in the morning the devil says, "Aww shit... they're up"

Comment

ma bucur ca s-a gasit rezolvarea...
                        Intrebarebarile mele sunt:
                        1).e corect amplasamentul fisierelor, in forma de mai jos, la DM 500 si DM 7000

/var/tuxbox/config/enigma/

User Bouquet files:
                        /var/tuxbox/config/enigma/

Satellites.xml files:
                        /var/etc/

2).e corect amplasamentul fisierelor, in forma de mai jos, la DM 7025

/etc/enigma2/

User Bouquet files:
                        /etc/enigma2/

Satellites.xml files:
                        /etc/tuxbox/

P.S. Settings-urile de la Enigma1 pot fi usor convertite la Enigma2 cu Bouquets Convertor 7000 to 7025 pe care-l gasiti la RDI-Dreambox

Comment

am gasit care-i treaba:

am verificat si eu diferenta intre cele 2 fisiere, dar nu gasesc diferenta de cale
                          pentru upload am folosit intotdeauna DreamBoxEdit sau evolutia openDBedit, intotdeauna in ultima versiune disponibila
                          si din cele 2 afirmatii de mai sus trag concluzia ca programele mentionate anterior se ocupa automat de conversia fisierelor in functie de boxul declarat (mai exista un buton in options "Version 3 settings (7025)" ce seteaza calea fisierelor up/down) asa ca nu vad de ce ar exista 2 versiuni diferite ale acelorasi setari

si ca sa raspund la intrebarea lui first_zipper: pentru un dm600 (nici 500 nici 7000 ) setarile rdi au fost intotdeauna foarte bune

e adevarat, am avut unele probleme dar numai in aplicarea pasilor de upgrade care nu intotdeauna s-au soldat cu succes
                          totusi, utilizind una din metodele mele traditionale (intuitia) intotdeauna am reusit sa ma folosesc de setarile lui first_zipper usor modificate conform preferintelor mele

Comment

@imdDB

pentru dm7000s trebuie sa arate asa:

#TYPE 16385
                            /var/tuxbox/config/enigma/userbouquet.dbe2d.tv
                            #SERVICE: 4097:7:0:dbe1b:0:0:0:0:0:0:/var/tuxbox/config/enigma/userbouquet.dbe1b.tv

pentru dm7020 asa:

#TYPE 16385
                            /var/etc/enigma/userbouquet.dbe2d.tv
                            #SERVICE: 4097:7:0:dbe1b:0:0:0:0:0:0:/var/etc/enigma/userbouquet.dbe1b.tv

din cauza directoarelor diferite unde se uploadeaza fisierele. Dreamboxedit sau flashwizard nu modifica fisierele, doar le uploadeaza in directoarele corespunzatoare, care difera la cele doua tipuri de dream. Din cauza asta settings-urile lui zipper nu se pot instala pe dream7000, pentru ca la bouquets o sa ai removed services, pana nu modifici cele doua fisiere epl.

Comment

pentru dm7000s trebuie sa arate asa:

#TYPE 16385
                              /var/tuxbox/config/enigma/userbouquet.dbe2d.tv
                              #SERVICE: 4097:7:0:dbe1b:0:0:0:0:0:0:/var/tuxbox/config/enigma/userbouquet.dbe1b.tv

pentru dm7020 asa:

#TYPE 16385
                              /var/etc/enigma/userbouquet.dbe2d.tv
                              #SERVICE: 4097:7:0:dbe1b:0:0:0:0:0:0:/var/etc/enigma/userbouquet.dbe1b.tv
                              jumatate adevarat, jumatate fals.. parerea mea

datorita acelor symlink-uri (symbolic link, un fel de scurtaturi catre directoare ca sa pastram o asemanare cu windowsul atotinconjurator) amble cai indicate de tine duc catre acelasi director - cel putin asa se intimpla in imaginea utilizata de mine: gp4.30 (si la fel erau structurate directoarele si in versiunile precedente 4.x)

fa o verificare: conecteza-te prin ftp sau telnet si executa urmatoarele comenzi:
                              Code:
                              cd /var/tuxbox/config/enigma/
                              si
                              Code:
                              cd /var/etc/enigma/
                              ambele ar trebui sa te duca in acelasi director /etc/enigma

de aici si ideea mea (fixa ) ca nu are rost publicarea celor 2 versiuni de setari
                              Last edited by imeDB; 12 March 2008, 22:34.

Comment

@imeDB

nici vorba, tu ai dream 7000 pe care sa testezi, sau te bazezi pe intuitie, asa cum ai zis mai sus?

eu inchei aici, daca e cineva care a putut instala settings-urile pe dream 7000 in varianta originala a lui zipper ar putea sa spuna (si a vazut bouquets!), dar n-au cum, decat cu modificarea aratata de mine

Comment

Working...
                                X