Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Inbound filter (Router)

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Inbound filter (Router)

Salut!

Am si eu o problema cu router-ul. In primul rand vreau sa spun ca router-ul meu este un AirLive WT-2000R Turbo-G Wireless Router ( asta ).

Eu verific periodic attack log-ul Gbox-ului si cand gasesc un IP care ma ataca, il pun in Firewall > Inbound filter. Si, intr-adevar, atacurile se opresc din partea acelui IP.

Problema este ca la sectiunea de Inbound filter nu exista decat 8 casute unde sa introduc cate un IP (sau clasa de IP-uri). Si mai am deja numai 4 libere. Si ma intrebam in primul rand daca este buna sectiunea asta (Inbound filter) unde introduc IP-urile din attack log, sau trebuiesc altundeva puse (pentru ca mi se pare... nustiucum sa spun... sa existe numai 8 intrari... si de asta ma gandesc ca poate ar trebui lucrat altundeva).

Iar in al doilea rand, daca intr-adevar Inbound filter este sectiunea unde trebuie lucrat, se poate face ceva sa existe mai multe casute in care sa poti introduce un IP? De exemplu instalat un program pe computer cu care sa blochezi in alt mod IP-urile rele... sau alte masuri, oricat de drastice ar fi ele.

Sau ar fi recomandat sa schimb router-ul? Daca da, imi puteti recomanda unul unde sa nu am limitari de genul asta?

Multumesc,

BAV.

Se pare ca firewall-ul routerului tau este limitat. Nu sunt mare expert in domeniu, dar probabil cea mai buna optiune este sa-ti iei un router care sa stie Linux. Cu un astfel de router o sa-ti poti rezolva problemele foarte usor. Tot ce trebuie sa faci e sa-i pui un firmware "elaborat" ... si gata.

Se pare ca cel mai uzual router pentru o astfel de aplicatie este Linksys WRT54GL pe care-l poti gasi inclusiv la magazine on-line. Daca totusi preferi altceva, aici gasesti o lista de routere pretabile pentru aplicatia ta: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices

Bafta!
    ....................... ...............

"Respect is not just civility in communication, but also respecting other people for making their own choices, even if you disagree with them"

Comment

O alternativa ar fi sa pui pe dream imaginea pli care inclusa optiunea de firewall.
      Gigel

Comment

Salut!

Am cautat pe Internet router-ul Linksys WRT54GL si am gasit mai multe magazine de unde s-ar putea comanda (toate afisate pe price.ro). Problema este, in primul rand, ca nu cunosc niciunul din magazinele alea si am vrut sa intreb daca e... "safe" sa comand de la ele

In al doilea rand, mai vreau sa intreb ceva legat de firmware-ul elaborat Firmware-ul asta este deja cel instalat in aparat, sau trebuie pus ulterior, dupa ce primesc router-ul? Si... firmware-ul asta se gaseste pe Internet? Si daca trebuie pus ulterior... e greu de facut asta?

Si mai vreau o intrebare legata de imaginea PLI. Firewall-ul care e inclus in imagine, e ca un program, banuiesc. In cazul asta Dreambox-ul nu lucreaza, totusi, in plus, pe langa ce face el, pentru a indeparta atacurile? (Era un post aici pe care l-am citit mai demult unde scria ca daca ai multe atacuri, Dreamboxul, de la un moment dat, lucreaza mai mult pentru a le indeparta, decat pentru a decoda).

Multumesc,

BAV

Comment

Vezi aici: http://rdi-board.com/showthread.php?t=55662

"Respect is not just civility in communication, but also respecting other people for making their own choices, even if you disagree with them"

Comment

Originally posted by SatWien View Post
            Se pare ca firewall-ul routerului tau este limitat. Nu sunt mare expert in domeniu, dar probabil cea mai buna optiune este sa-ti iei un router care sa stie Linux. Cu un astfel de router o sa-ti poti rezolva problemele foarte usor. Tot ce trebuie sa faci e sa-i pui un firmware "elaborat" ... si gata.

Se pare ca cel mai uzual router pentru o astfel de aplicatie este Linksys WRT54GL pe care-l poti gasi inclusiv la magazine on-line. Daca totusi preferi altceva, aici gasesti o lista de routere pretabile pentru aplicatia ta: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices

Bafta!
            salut
            am un ruter(nu-l folosesc) Linksys WRT54GL,dar nu mai am cd-ul de la el(l-am pierdut)
            dar nu prea stiu cum sa fac
            mai putea ajuta?,sau este cineva care se pricepe la el?
            multumesc
            as vrea sa-l pun in loc la tp-link-ul meu(slabut)

Comment

nu ai nevoie de cd
              cd-ul original de la linksys contine un wizard pentru a transfera setarile conexiunii de internet din pc pe router si pentru a configura placa de retea din pc pentru conexiunea cu routerul nou achizitionat

pur si simplu il conectezi, intri pe ip-ul default 192.168.1.1 si il setezi
              asta e tot

linkul oficial pt suport/manual este aici

Comment

Daca linkul de mai sus nu te ajuta, incearca asta: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php...ad_firmware.3F

Gasesti acolo tot ce-ti trebuie pentru a putea pune un nou firmware pe el. E pacat de un astfel de router sa-l tii la naftalina ...

Comment

Working...
                X