Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 500s HowTo´s

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by novix View Post
    Mutumesc inca o data!
    A mers din prima. Gemini 3.50. Mai greu a fost sa-mi fac rost de adaptor usb-serial. Laptop...
    Daca mai este cineva care ar avea nevoie de adaptorul miniune, pentru cei care n-au seriala/au laptop, sa ma contacteze.

Multumesc isr2002 & COCOMIC

Comment

felicitari, vezi ca nu a fost greu

incet incet toate vor veni de la sine, totul e sa petreci mult timp si sa nu-ti fie frica sa experimentezi. pune imagini, incearca pluginuri, emulatoare, doar asa inveti

Forza MILAN!

Comment

incearca ,incearca dar nu prea multe.....
        Dreambox_82

Comment

Originally posted by novix View Post
          A mers din prima. Gemini 3.50. Mai greu a fost sa-mi fac rost de adaptor usb-serial. Laptop...
          Daca mai este cineva care ar avea nevoie de adaptorul miniune, pentru cei care n-au seriala/au laptop, sa ma contacteze.

Multumesc isr2002 & COCOMIC
          Eu zic sa treci la pasul urmator,adica share,si doar atunci vei vedea ce poate cu adevarat dream-ul
          dar incet toate la timpul lor. bafta

Comment

Originally posted by crissss9999 View Post
            Eu zic sa treci la pasul urmator,adica share,si doar atunci vei vedea ce poate cu adevarat dream-ul
            dar incet toate la timpul lor. bafta
            eu tocmai am achizitionat un dream500...un preten de pe aici mi l-a configurat si pregatit ptr share ...totul ok...eu cum nu am avut contact cu dreamul pana acum mi-a cam fost frica,asa ca l-am lasat pe el....no bine...dar ajuns acasa trebuia sa-l gadil si eu puitin,sa-i configurez cele 4 antene...si nu stiu cum deodata a inceput sa se reinitieze la nesfarsit...asa ca a trebuit sa incepu cu "inceputu"...dreamup...cablu serie...ultima imagine..3.50..config de antene...DAR DE SHARE chiar ca ma cam apuca tremuratu...deocamdata vreau doara sa-l utilizez cu bagatul keylor,nu share,dar nu stiu(si studiez,eh?)cum tre sa-i urc key ptr d+,etcetc...e cineva care "sa-mi scoata ochii" cu ceva unde arata cum se facementionez ca dreamu a fost configurat cu imag 3.50,gbox 2.31 si nu stiu ce altceva,dupa care a trebuit sa-l sterg si sa-i pun 3.50 din nou.asta inseamna ca gboxul si toate celelalte au disparutmultzam fain la toti si daca nu aveti timp de raspuns...nu-i bai...va aduceti voi aminte si de mine vreodata..oricum intotdeauna aproape am primit ajutor asa ca ma bizui pe voi...asa cum zice pretenul de mai sus:"..incet,toate la timpul lor"
            va pup(pe bune)
            dinus

Comment

@DINUS: ai citit ceva sau l-ai lasat doar pe prietenul si atit? Daca iei niste chei de pe net pentru Dream ele iti spun singure unde sa le pui (in /var/keys) cu Dreambox Control Center... Dupa ce, binenteles, pui cam-ul pe care il vrei (camd3 de exemplu)
              SHALOM

Comment

Originally posted by isr2002 View Post
                @DINUS: ai citit ceva sau l-ai lasat doar pe prietenul si atit? Daca iei niste chei de pe net pentru Dream ele iti spun singure unde sa le pui (in /var/keys) cu Dreambox Control Center... Dupa ce, binenteles, pui cam-ul pe care il vrei (camd3 de exemplu)
                amice,eu zic ca am studiat ceva,ptr ca nu aveam NICI O IDEE de dream(sa nu crezi ca acum dupa ce am urcat o imag am mai mai multa experientza)dar eu de moment vreau sa lucrez in dream doar prin cablu serial totul.pe acel preten care mi l-a configurat si daca-l leg la ochi tot stie sa se lupte cu dreamul,ce sa-i faci,asa-s unii,"nascutzi poeti".
                asa ca inteleg de la tine ca tre sa urc in dream un cam:camd3,newcamd,etc....iar dupa pot urca keys de tipul cam-ului care-l am.corect?am sa incerc.....dar prin serial,oare se poate,sau numai daca-l leg la un router si prin IP-eul luiam sa incerc doar prin serial sa vad.
                mersi mult isr2002 ptr sugestie si ajutor,daca mai e cineva cu o alta sugestie...tare m-as bucura
                multumiri all,
                dinus

Comment

@DINUS:
                  Cauta-ma pe mess (ma gasesti numai seara, dar nu mereu) si vedem ce se poate face. O sa incerc sa-ti explic pas cu pas tot ce ai de facut, cu o singura conditie: sa stii sa umbli in router pentru a face "forward" unor porturi, asta nu se prea poate de la distanta.
                  ....................... ...............

"Respect is not just civility in communication, but also respecting other people for making their own choices, even if you disagree with them"

Comment

Prin serial poti incarca imaginea gata facuta cu cam cu tot. Nu cred ca poti baga cam-ul separat, dupa ce pui imaginea goala.
                    SHALOM

Comment

Originally posted by SatWien View Post
                      @DINUS:
                      Cauta-ma pe mess (ma gasesti numai seara, dar nu mereu) si vedem ce se poate face. O sa incerc sa-ti explic pas cu pas tot ce ai de facut, cu o singura conditie: sa stii sa umbli in router pentru a face "forward" unor porturi, asta nu se prea poate de la distanta.
                      ok,mersic mult SatWien

Comment

Originally posted by isr2002 View Post
                        Prin serial poti incarca imaginea gata facuta cu cam cu tot. Nu cred ca poti baga cam-ul separat, dupa ce pui imaginea goala.
                        multumiri din nou isr2002,sa vad sa vad cum i-mi organizez timpul sa ma apuc de experimentat cu dream-ul,
                        ciao

Comment

[quote=novix;334693]A mers din prima. Gemini 3.50. Mai greu a fost sa-mi fac rost de adaptor usb-serial. Laptop...

Da eu as avea nevoie ca am luat unul si nu e bun
                          http://www.doctorgsm.net/

Comment

Salut.Stie cineva cum pot face sa se vada in "info bar" box ID-ul peerului de la care imi vin cheile pentru programul respectiv?Trebuie umblat cumva la valorile din gbox.cfg?Ca din meniul Dreamului n-am reusit.Am setat "show all"si degeaba.Am vazut la un amic ca ii afiseaza si BOX ID peer-ului ce furnizeaza cheile in infobar.
                            Mersi anticipat.
                            Offset 0.95m Aluminiu,Lnb Inverto Black Ultra 0.2dB,H-H Strong DM2100,Vu+Zero 4k

Be the type of person that when your feet touch the floor in the morning the devil says, "Aww shit... they're up"

Comment

Originally posted by optimus View Post
                              Salut.Stie cineva cum pot face sa se vada in "info bar" box ID-ul peerului de la care imi vin cheile pentru programul respectiv?Trebuie umblat cumva la valorile din gbox.cfg?Ca din meniul Dreamului n-am reusit.Am setat "show all"si degeaba.Am vazut la un amic ca ii afiseaza si BOX ID peer-ului ce furnizeaza cheile in infobar.
                              Mersi anticipat.
                              Pentru asta iti trebuie un script "advemu.sh" ,mai multe detalii ai aci
                              http://rdi-board.com/showthread.php?...ghlight=advemu
                              bafta !

MAGAZINE ONLINE LA CHEIE! - BlueCart.ro

Comment

La mine nu este in var/etc/ ce zice acolo(init.boot .....)deci nu am unde sa editez linia respectiva.Poate ma luminezi.Thx.
                                Offset 0.95m Aluminiu,Lnb Inverto Black Ultra 0.2dB,H-H Strong DM2100,Vu+Zero 4k

Be the type of person that when your feet touch the floor in the morning the devil says, "Aww shit... they're up"

Comment

Working...
                                X