Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Un pic de ajutor

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Un pic de ajutor

Detin un Dm800se cu triple tuner pe el, ( Vezi poza ) dupa o curatare generala nu mai imi vede Dreamul si surpriza acel component pe el cu sageata probabil fiind in fel de procesor se incalzeste
    foarte tare. Am schimbat cele trei condensatoare dar problema tot persista, se mai poate face ceva sau sa imi cumpar altul.
    Nu sunt foarte familiarizat cu electronica. Orice idee este bine venita..

Daca se incalzeste, e clar. Operatiile de curatare trebuie facute cu grija. In timp ce se executa aceasta operatie, datorita interactiuni cu carpe, perii, etc. apar curenti statici, si la scoatere, introducere compomente, module se scurtcircuiteza. Asta se intampla la circuitele care au componente MOSFET, etc. Nu in toate interventiile se intampla, sunt mai rare, iar daca cade ghinionul pe tine, esti rezolvat. Trebuie sa se poarte o bratara legata la pamnat impotriva descarcarilor statice, si acesti curenti pot fi de mare intensitate. Deci atentie cum se intervine.
    DM 8000 HD, DM 920 UHD, Emme Esse 125, Tricolor, Focus, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE

Comment

Toata operatiunea s-a facut cu aparatul scos de sub tensiune iar tunerul la fel si curatarea s-a facut cu o perie moale si uscata,

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
      THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
      X