Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox one 4k uhd

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Dreambox one 4k uhd

https://www.gt-dreamshop.com/DreamBo...-receiver.html
    S-AR LANSA LA SFIRSITUL LUNII MARTIE SE ZICE,DAR CUM NE-A OBISNUIT DMM....
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Se poate comanda la hm-sat.de, livrari posibile incepand cu 20 mai. M-a impresionat puterea de procesare care e mult mai mare decat la dm9x0 (52000 DMIPS vs 12000 DMIPS) dar nu are decat slot pentru 1 card. Are in plus WIFI integrat si prima versiune s-ar livra cu tuner dual DVB-S2x multistream. Pretul este relativ mic (259 EUR) asemanator cu dm900.
    Last edited by xyzzyx; 10 May 2019, 14:22.
    gladix likes this.

Comment

Ma bate gandul sa schimb batranul dar impecabilul DM7020Hd cu un DM ONE. Stie cineva cand va fi disponibila varianta cu tuner multiplu, satelit, cablu, terestru?
      www.toowaysat.ro
      www.frline.ro
      www.internetprinsatelit.ro
      www.bateriiacasa.ro

Comment

Aici scrie sa se poate livra cam in jurul datei de 17 iunie si vad ca e mai scump fata de cel simplu cu tv tuner de satelit ( 299 euro fata de 249 euro ) - https://www.devilcards.de/dreambox-s...ifi-h.265-hevc
        Sau vezi aici - https://www.satonline.ch/shopping/re...e-Combo-4K.php

Comment

"Lieferzeit ca. 3 - 6 Tage" si costa 259 EUR, adica la fel ca un dm900 cu tuner dvb-s2x si ms. Acolo unde am zis mai inainte. Dar daca vrei sa il iei mai scump si mai tarziu, mai sunt oferte pe net, np.
          Sunt curios care sunt impresiile celor care il vor achizitiona.

Comment

Am vorbit ieri cu cei de la HM-Sat. Se pare ca boxa va fi livrata spre ei la acest weekend.

Comment

Au intrat pe stoc la HM-Sat si am comandat una. Sper sa ajunga maine. O sa scriu in board cand incep sa lucrez la ea.
              tepei_radu and gladix like this.

Comment

How much 259€ și cu ce configurație de tuner!?

Comment

Varianta pe care o au de vanzare e 2X DVB-S2X MIS.

Comment

Am testat la weekend Dreambox One.
                    Cateva pareri (subiective):

- Android nu functioneaza. In forumul oficial argumentatia e: "Dream Property nu a anuntat niciodata ca va rula pe Android pe One. De vina sunt Händlerii. Din punct de vedere a Hardware, e posibil sa ruleze. Poate in viitor."
                    - Boxa e foarte rapida. Nu vorbesc de satelit, ci si de IPTV. Aveam cateva canale de IPTV care mergeau sacadat. Acum imaginea e fluenta, exact ca pe Nvidia Shield.
                    - Subtitrarea DVB nu funtioneaza. Deci programe de genul NatGeo nu merg cu subtitrare.
                    - Telecomanda e doar IR, nu Bluetooth.
                    xyzzyx likes this.

Comment

Felicitari pentru achizitia facuta! Sa il stapanesti sanatos!

Dar cum asa, nu functioneaza subtitrarea? Poate e varianta pentru nemti cu audio dublat, lor nu le trebuie sau nu le place cu subtitrare Suportul pentru subtitrare si selectarea streamului audio e basic, ar trebui sa mearga. Ar fi penibil sa nu mearga...

Care e problema cu telecomanda? Nu e cea clasica, folosita atat la DM525, DM900 si DM920? Hm, acum vad ca exista un modul nou BL iar telecomanda BL/IR arata diferit fata de ce se livra cu STB-urile mentionate.

Cutia se incalzeste la vizionarea UHD pe satelit?

Ai avut pana acum vreo blocare (ecran verde)?
                      Asteptam si alte impresii, eventual si print screenuri/poze cu cutia.

Merci!
                      Last edited by xyzzyx; 3 June 2019, 21:51.

Comment

Subtitrarea DVB nu functioneaza. Cred ca lipsesc ceva drivere. Canalele audio se pot schimba, aici nu e nici o problema.
                        Chestia cea mai tare e ca Genuine nu recunoaste ca e un Dreambox.

Nu am observat sa se incalzeasca pe vreun program, dar o sa mai verific.
                        Telecomanda IR e foarte sensibila. Pot sa manevrez boxa din orice colt al camerei. Inainte trebuia sa o intorc ca sa pot butona la canale.
                        Am instalat pe boxa imaginea originala plus Oscam. Merge foarte bine si rapid, dupa cum am scris si mai sus, nu am avut pana acum intreruperi sau blocaje (ecran verde). Am vazut ca au inceput sa iasa si alte imagini (Newnigma2), dar nu le-am incercat.

In general boxa e foarte mica. Alaturat atasez cateva poze comparative intre One si 920.

Comment

Pune alta imagine si vezi daca face la fel cu subtitrarea.
                          SHALOM

Comment

Mda, cam multe buguri. Deja 5 pagini pe dreambox.de and still counting. Mai au mult de lucru. Se pare ca e mai ieftin sa aiba beta testeri for free decat sa plateasca ceva in plus pentru un produs final cu hw + sw decent.

Incearca totusi si alta imagine (oozoon sau newnigma2).

Comment

Am incercat si alte imagini si efectul e acelasi. Subtitrarea DVB nu functioneaza pe nici un program (inclusiv Arte pe Astra).

Comment

Working...
                              X