PCHOME.RO

Collapse

DM8000 se blocheaza

Collapse
Your contribution will be used to pay for our hosting service.
Thank you for your considering contributing!
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

DM8000 se blocheaza

Salutare,

de cateva zile incoace se blocheaza dream-ul in fiecare noapte, cateodata pe la 3, pe la 5...

stie cineva cum pot diagnostica problema? crash logs nu se creaza. trebuie facut reboot si /var/log/messages se sterg.
    folosesc newnigma2, updates sunt actuale. se pare ca problema a aparut de cand am facut un update prin februarie...

merci anticipat de feedback's

sanatate

Pune imagine noua, de la zero, si daca faci sharing, verifici cu si fara sharing. Indicat este ultima versiune OSCAM 11505.
    Obligatoriu schimbi user si parola la dreambox, nu lasa root si dreambox

crify likes this.
    DM 8000 HD, DM 920 UHD, Emme Esse 125, Tricolor, Focus, OSCAM, TBS 5590

Comment

iosi merci mult de raspuns, iti dau de veste dupa ce fac miscarea asta
      iosi likes this.

Comment

detalii despre instalarea curenta:

Enigma2: 2016-06-16-tarball
        Image: Newnigma2-daily 2019-03-22
        Frontprocessor-Version: 7

n-am pus imagine noua, insa schimbarea parolei nu a rezolvat problema. receptorul se blocheaza in continuare.

astazi am montat un usb-stick si am activat swap de 128MB - ii urmaresc comportarea in urmatorul timp.

daca problema nu se rezolva... installez imaginea noua...

Comment

Trebuia din start sa pui imagine noua. Parola noua e de pus daca faci share, in eventualitatea ca ai ceva musafiri care pot intra liber daca ai parola default de la instalarea precedenta si nu ai schimbat-o. Dar ce-l mai bine e sa schimbi imagine de la 0.

Comment

care este succesorul lui DM 8000 HD? CD/DVD-Drive nu am neaparata nevoie, insa doua tunere trebuie neaparat si posibilitatea de a monta un HDD de 3,5 ar fi super fain. batranul m-a tinut 10 ani

Comment

Originally posted by iosi View Post
              Pune imagine noua, de la zero...
              spune-mi te rog, ajunge sa pun newnigma2 noua de aici:
              https://board.newnigma2.to/wbb4/inde...stomPage/?id=4

sau trebuie sa-i mai installez ceva inainte?

Merci anticipat!

Comment

Da e situl care face imaginea Newnigma 2.

Comment

am instalat imaginea noua insa problema nu s-a rezolvat. Plug-ins trebuie sa-i instalez manual, "restore" n-a functionat

folosesc und ccam 2.3.0 pe care il banuiesc ca face probleme. as trece pe oscam insa nu stiu daca imi mai merg liniile?

Comment

am deactivat ccam si inlocuit cu oscam, tot crapa

Comment

Hi, eu as spune sa pui o img. Originala chiar si mai veche ..te joci putin cu ea si apoi treci la ...Newnigma 2 ! eu am avut rezultate.
                      crify likes this.
                      ,,*** Time is an illusion ! ***,,

Comment

salve,

revin cu detalii. am pus imagine noua (newnigma2) - n-am timp sa pun img originala noua, si sa-l astept 2-3 zile, o sapt... sa crape. de aceea am pus doar plugins strict necesare: samba, oscam, MediaCenter. tot crapa, ce-i drept mai rar insa nu pot sa ma bazez pe el ca il las sa inregistreze ceva si nu crapa cred ca e din hardware.
                        mai are cineva idei?
                        care-i successorul lui DM8000, DM 920?

Comment

Ai verificat ca bootloader-ul e up to date? Daca s-a schimbat, imaginile noi nu se vor intelege prea bine cu un bootloader vechi. Eu nu am DM8000, nu stiu ce OE suporta (2.0, 2.2 sau 2.5).
                          DM920 ar fi alegerea potrivita daca vrei un upgrade. In plus ai acces la UHD. Nu merge decat cu HDD/SDD intern de 2.5, dar poate inregistrezi in network.
                          Succes!
                          crify likes this.

Comment

revin cu detalii, dupa incarcarea imaginii noi.
                            crash logs se termina cu:
                            Code:
                            OSError: [Errno 12] Cannot allocate memory
                            (PyObject_CallObject(<bound method Navigation.dispatchRecordEvent of <Navigation.Navigation instance at 0x2303210>>,(<enigma.iRecordableServicePtr; proxy of <Swig Object of type 'ePtr< iRecordableService > *' at 0x58b4f68> >, 0L)) failed)
                            ]]>
                                    </enigma2crashlog>
                                    <pythonMD5sum>
                                        <!-- Cannot allocate memory -->
                                    </pythonMD5sum>
                                </crashlogs>
                            am montat din nou un stick cu swap. urmaresc activitatea memoriei si logs.

nu am verificat versiunea bootloader-ului, are cineva instructiuni cum se poate face update?
                            DM920 suna interesant, am vazut ca sunt o groaza de optiuni pt tunere.

DVB-S2X FBC MultiStream
                            DVB-S2X MultiStream Dual Tuner
                            Triple Tuner

Am Antena cu Rotor si doua LNB's (twin - vine cu doua cabluri)
                            ​​​​​​​
                            stie care e diferenta sau unde gasesc concret informatii? Triple Tuner suna bine, dar ce tuner e...

Comment

Raspunsuri gasesti in topicul dedicat DM920.
                              SHALOM

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                              Thank you for your considering contributing!

Working...
                              X