Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 920 uhd

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 4 (0 members and 4 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Dreambox 920 uhd

sa inceapa distractiaaa!
    sper sa nu fie ca 900(impachetat si trimis inapoi)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Primele impresii? Cu ce tuner ai luat? Dual S2 FBC?
    [email protected] HD51, DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

am revenit
      da ,dual tuner FBC
      impresiile per ansamblu....la superlativ!
      Partile proaste(sunt mai putine..)
      am avut probleme sa pun drimboczu in rescue mode(probabil degete butucanoase. ) si cu oscamul.Oscamul odata instalat se tot oprea(oscam started.....2 sec mai tarziu oscam stopped)
      Deinstalat si am incercat sa il reinstalez din telnet fara rezultate insa(apt-get update && apt-get install newnigma2-camd-oscam-modern)
      am bagat si watchdog-ul ,insa cre ca dogul dormea si el
      Dupa ce am mai reinstalat inca o data imaginea ...merge brici
      Probleme am mai avut cu un hdd hitachi de 640 gb,nu a vrut nici cum sa il initializeze

boon

partile bune acuma

Tunerul foarte sensibil, nu sunt "extremist"dar m-a surprins cate posturi a gasit(in comparatie cu 7020),imagine stabila,fara macroblocuri
      Partea media decodeaza tot,am incercat de la filme de acu vreo 10 ani,codecuri vechi pana la ... h265_10bit_51Mbit_29fps_Samsung_SUHD...
      Foarte responsiv,comuta aproape instantaneu fara sa se blocheze. Dimineata nu l-am mai gasit "inghetat" ca pe frate-sau 900 .)
      La comutare intre 2 posturi 4k parca "scartaie" dar isi revine repede
      Nu am apucat inca sa ma joc prea mult (samba,nas,picons .....) ,sunt cu mutatul si mai vine si craciunul
      Imaginea instalata e newnigma
      Inca nu m-am hotarat daca il trimit inapoi,cre ca il tin totusi
      Cu orice info...teste ...va ascult
      Bafta

Comment

CI+ merge? Ai vreun Cam cu care sa testezi?
        [email protected] HD51, DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

Originally posted by cristo4 View Post
          Pai daca merge in DM900 UHD, de ce nu ar merge si intr-un DM920 UHD?
          Uite CAM CI+ 1.3 de la Fransat in DM900, imagine OpenATV 6.1:
          Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Comment

Acum o saptamana am adus si eu un dm920 pentru un prieten drag,si in plus fata de tunerul fbc multistream,are si unul de cablu,asa ca pot sa iti confirm fara probleme ca in combinatia gemini plugin plus ultima imagine unstable plus ultimul ci helper instalat de mana,merge fara probleme cam-ul ci plus de la providerul mioritic de cablu.
            Cheers

Comment

Multumesc @viasat! Cam-ul este Ir.de.to sau Nagra? Ai reusit sa testezi calitatea/sensibilitatea tunerului FBC MS?

Comment

Ai incercat S2X-ul de la 19.E-11009 V,22000,11/20 sau la 33.1E-12621 V,10058,25/36?Si cit costa?
                Multumesc.

satelescu

Comment

Modulul este cel de nagra.
                  Nu am facut teste intensive cat a fost in posesia mea,fiind cam aglomerat de Sarbatori.
                  L-am instalat la prietenul meu acasa,am editat un satelites.xml cu frecventele multistream de pe 5w,si a gasit majoritatea fara probleme.
                  A fost comandat la hm-sat la pretul de 389eu(plus expeditia in Ro,rezolvata cu un prieten prin autocar) https://www.hm-sat-shop.de/hdtv-rece...receiver?c=343
                  Am sa testez dupa Sarbatori si frecventele date de Satelescu,cel mai probabil dupa Sarbatori.
                  Mi-a lasat o impresie buna,foarte stabil,plus ca acum au implementat un nou chip care permite functionarea in paralel a unui emu cu partea de ci.
                  E prea devreme de dat cu parerea,dar primele impresii sunt pozitive.
                  Cheers

Comment

Originally posted by yogipiti75 View Post
                    Pai daca merge in DM900 UHD, de ce nu ar merge si intr-un DM920 UHD?
                    Uite CAM CI+ 1.3 de la Fransat in DM900, imagine OpenATV 6.1:
                    https://s10.postimg.org/4l4a9bac9/CI...en_ATV_6.1.jpg
                    Ai rezolvat si cu SFR 4k? Deschide din CAM?

Comment

Ai rezolvat si cu SFR 4k? Deschide din CAM?
                      Nu, nu īmi deschide. Le-am scris celor de la Fransat, dar nu mi-au răspuns.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
                      Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Comment

Originally posted by satelescu View Post
                        Ai incercat S2X-ul de la 19.E-11009 V,22000,11/20 sau la 33.1E-12621 V,10058,25/36?Si cit costa?
                        Multumesc.

satelescu
                        Revin cu o completare,prietenul meu a scanat el ambele frecvente intre timp,si mi-a confirmat ca merg ambele fara probleme.
                        Cand ma voi deplasa la el,am sa fac niste printscreen-uri cu toate detaliile.
                        Sarbatori Fericite!

Comment

Deci diferenta intre 900 si 920 e doar flashul... si tunerul (fbc).
                          ar mai fii ceva ? (pretul)
                          ,,*** Time is an illusion ! ***,,

Comment

Flash-ul si ram-ul sunt doua diferente minore,iar tunerul fbc se poate folosi fara probleme si in dm900.
                            Adevaratele diferente sunt putine,si anume,doua sloturi de tuner la dm920 vs unul la dm900,doua sloturi CI fata de unul la dm900,si introducerea unui chip(integrat) care gestioneaza inteligent cele doua sloturi de CI ,in cazul modulelor CIplus facand posibila utilizarea in paralel a unui emu cu un cam,fara blocaje.
                            Pentru ca pe cei de la fostul DMM,actual Leontech ii intereseaza piata germana,si acolo este nebunia cu ci plus de la sky,au adus aceasta noutate in premiera,folosirea de ex a doua camuri ci plus,sa zicem sky si hdplus,si a unui emu,fara sa afecteze funtionarea aparatului.
                            Imi scapa cum se numeste aceasta facilitate,dar este descrisa undeva,si am sa revin cand gasesc link.
                            Cheers

Comment

Originally posted by satelescu View Post
                              Multumesc.

satelescu
                              ala de pe 19 est se receptioneaza si cu 900 cu s2x ( primul model )... din pacate e codat si nu mi se deschide
                              baFTA
                              un server cāteva receivere si ceva pasiune...

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                              THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                              X