Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 920 uhd

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• isr2002
    replied
    Ce receptor ai? Ce carduri vrei sa bagi in el? setarile sunt in functie de card.
    Readerele de la Gelvis au mers cu orice imagine am incarcat: OpenPli, Newnigma, Merlin... mai multe. Am doua duble si unul quatro (pe asta inca nu l-am instalat inca, e luat de curand).
    Trebuie sa instalezi din feed sau manual (depinde de imagine) driverul pentru usbserial.

Leave a comment:

• pessat1995
    replied
    Cu ce imagine si cu ce setari ai reusit sa faci functional dublu usb reader (de la gelvis) ? Am si eu un dublu reader de la gelvis de cateva luni si nu am reusit sa-l fac functional.

Leave a comment:

• xyzcv
    replied
    Deci pana la urma nu e chiar ''o prastie'' acest receptor asa cum au scris unii detinatorii pe aici
    Mai mult tine de cunostiintele propietarului , de acea eu inca nu am o parere asa proasta ca altii , fiindca ma stiu ca atata timp cat eu nu am cunostiinte temeinice in domeniu , nu pot da vina pe receptor
    E ca si cum un sofer incepator si-a facut o parere proasta despre mercedesul detinut , fata de un sofer profesionist

Leave a comment:

• isr2002
    replied
    Am rezolvat dupa sapaturi pe net.
    Cu telnet:
    opkg update
    opkg install kernel-module-usbserial
    opkg install kernel-module-ftdi-sio

Trebuie sa spun ca primele doua comenzi le dadusem demult. A treia am gasit-o pe un forum. A mers.
    Momentan am asa:
    CI+ Fransat
    CI TVR
    dublu usb reader (de la gelvis) - cu Tivusat si Focus.
    Merg toate foarte bine.

Leave a comment:

• yogipiti75
    replied
    Originally posted by isr2002 View Post
    Alta problema: cum fac sa-mi vada readerul USB? InVU+ stiu ca am instalat driver USB. Aici nu stiu de unde sa il instalez. Imagine Merlin.
    • (reader) usbFxxxx [mouse] ERROR: Opening device /dev/ttyUSB0 (errno=2 No such file or directory)
    • 2019/09/03 00:14:04 2A68915B r (reader) usbFocussat [mouse] Cannot open device: /dev/ttyUSB0
    Ma dispera receptorul asta...

Intre timp, de vreo doua zile si-a facut un update si iar nu mai deschide CI Tivusat decat cu macroblocuri.
    Am mai scazut o suta la vanzare.
    Incearca sa pui cu protocol smartreader la oscam.server.
    Eu folosesc 6 Smargo pe DM900, utilizand 2 USB Hub-uri 3.0

Leave a comment:

• isr2002
    replied
    Am setarile exact cum a functionat in VUsolo2. Dar tocmai am spus in postul de deasupra, in Dream imi da eroarea pe care am spus-o. Am incercat si cu card Focus, si cu card Tvr. Aceeasi eroare.

Leave a comment:

• xyzzyx
    replied
    Daca folosesti 2 CAM-uri, unul tb dezactivat ca MMI si pus yes la High bitrate. Eu am Fransat si Digi si nu am probleme. Imagine dreamOS.
    Nu inteleg de ce nu pui cardul direct in cititorul de smartcard? Nu ai setarile pentru tivusat? Cred ca sunt si pe aici pe forum pe undeva...

Leave a comment:

• isr2002
    replied
    Alta problema: cum fac sa-mi vada readerul USB? InVU+ stiu ca am instalat driver USB. Aici nu stiu de unde sa il instalez. Imagine Merlin.
    • (reader) usbFxxxx [mouse] ERROR: Opening device /dev/ttyUSB0 (errno=2 No such file or directory)
    • 2019/09/03 00:14:04 2A68915B r (reader) usbFocussat [mouse] Cannot open device: /dev/ttyUSB0
    Ma dispera receptorul asta...

Intre timp, de vreo doua zile si-a facut un update si iar nu mai deschide CI Tivusat decat cu macroblocuri.
    Am mai scazut o suta la vanzare.
    Last edited by isr2002; 2 September 2019, 23:34.

Leave a comment:

• mar71a
    replied
    Salutari!
    Trebuie gadilat mai mult.
    Dar pana la urma functioneaza cum vrei.
    Eu am reusit sa-l fac sa deschida cu toate cardurile pe care le am.
    Spor la treaba.

https://www.youtube.com/watch?v=P6rsbfad_Go&t=318s

Leave a comment:

• zorbba
    replied
    salutare, Stie cineva unde gasesc o imagine Dm 920 (.zip) pentru open- multiboot? Multumesc

Leave a comment:

• xyzcv
    replied
    Dingo , sincer sa fiu te-aș întreba de ce l-ai cumpărat?
    Doar ca sa faci reclama la minusurile lui
    NU exista receptor BEST OF.......stii foarte bine
    Add-on-urile de regulă se fac/apar la început pe anumită imagine
    "Scheletul" imaginilor E2 e acelaș, dar fiecare team isi personalizeze mai mult sau mai putin imaginilor
    De aici si diferitele incompatibilitati/prb inerente
    In plus standardul/suportul CI+ NU este oficial pt imaginii E2 si de acea si aparitia add-on-urilor in cauza
    Însă din cauza personalităților de mai sus , apar si diferitele prb
    Vad ca NU sunt singurul care e mulțumit cu receptorul si cam-urile respective , altii posesori.......
    Mai contează si gramul de noroc al fiecaruia
    In fine , tu mergi in continuare pe nemulțumirile tale , noi pe multumirile noastre.......
    Asta e viata cu bune si rele , însă de prin 2005 si pana in prezent cred ca existența suportului spune ceva
    NU stiu cate branduri mai au un astfel de suport de atâta timp

Leave a comment:

• isr2002
    replied
    Update: Merlin e singura imagine cu care imi merg ambele CAM-uri.
    Last edited by isr2002; 20 August 2019, 22:22.

Leave a comment:

• isr2002
    replied
    Are cineva CI+ Manager 2.1?

Leave a comment:

• dingo31
    replied
    Originally posted by isr2002 View Post
    Eu ma declar nemultumit. Motive:
    - Nu am gasit formula castigatoare pentru a face sa imi mearga CAM Tivusat.
    - Nu am gasit formula castigatoare sa mearga CAM Fransat + CAM Freesat (cu TVR-urile) in acelasi timp. Cele doua merg separat dar daca le infig pe amandoua in receptor imi da rateuri.
    - Nu imi place sistemul telecomenzii de folosire impreuna cu TV-ul. E mult mai bun cel de la VU (care imi comuta volumul tv-ului direct pe butoanele de volum ale telecomenzii receptorului).
    - Nu am doua USB-uri in spate. Eu folosesc cititor de carduri pe USB si o rama foto cu LCD4linux, asa ca acum stau cu un fir atarnand din fata receptorului (acolo e a doua mufa USB).
    - Nu am iesiri analogice audio. Am o combina Onkyo mai veche si nu o pot folosi.

Din acest motiv, daca cineva vrea sa il cumpere, il vand. Cu o suta si ceva de lei mai putin decat am dat eu pe el. Luat de pe www.hm-sat-shop.de pe 21 iunie, deci de doua luni.
    Pah eu aș vinde panarama asta de receiver DM920 chiar la jumătate de preț, dar o să mă înjure cumpărătorul, că nu merită. Este un receiver super-prost, reclame multe și preț umflat tare cu pompa. Nu merită mai mult de 100 euro, toți dezvoltatorii serioși de imagini l-au abandonat. Dreamboaxele sunt pe făraș, de cand cu procesoarele astea bune de prăjit oua

Leave a comment:

• isr2002
    replied
    O sa incerc DreamOS si Merlin.

Leave a comment:

Working...
X