Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 920 uhd

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

si la mine pe samsung o ia mai greu insa pe lg din prima.
    deocamdata imaginile sunt la inceput pentru aseste receptoare

aici pe samsung

Comment

multistream pe 4,8 est

Comment

Dream-Elite-6.0-dm920
        imagine complet functionala.

Comment

deci acum care e cea mai .... img. care-ti place.. ! ?
          ,,*** Time is an illusion ! ***,,

Comment

Originally posted by mesteru222 View Post
            si la mine pe samsung o ia mai greu insa pe lg din prima.
            deocamdata imaginile sunt la inceput pentru aseste receptoare
            cu care imagine ai reusit streamul dvb?
            are sau nu importanta imaginea?

Comment

nu are importanta imaginea ..dar cu tv samsung nu reuseste mereu sa o ia ,in schimb lg din prima.

Comment

Originally posted by mesteru222 View Post
                nu are importanta imaginea ..dar cu tv samsung nu reuseste mereu sa o ia ,in schimb lg din prima.
                am 4 Samisug-uri,pe nciunul nu vrea deloc....am eu ghinion sau imaginea e de vina?am newnigma

Comment

Acum cu dream elite nici la mine pe samsung nu vrea, nici pe ps4, in schimb pe lg nu am probleme.
                  Cand am testat pe samsung aveam imagine originala si plugin gemini .

Comment

Originally posted by satelescu View Post
                    Hi @viasat,

Iti multumesc pentru prezentarea(in progress) pe care o faci lui DM920 UHD.Precum ti-ai dat seama pe mine ma intereseaza in mod deosebit partea de receptor,daca inzestrarea lui hardwares raspunde la diferite tipuri de semnale si cum,etc?
                    Pentru verificarea mode 16apsk a lui 920,iata citeva frecvente deseori folosite la 8.0W:
                    12506 V,4149,3/4,16APSK,
                    12510 V,4149,3/4,16APSK,
                    12515 V,4149,3/4,16APSK,
                    12533 V,4149,3/4,16APSK.
                    Mai sint si la alte pozitii transmisii de feeduri in 16APSK(24.5W,23.5E,etc).Daca dm920 stie blindscan,da Cautare la aceste pozitii.
                    Si te mai rog sa verifici la 33.1E frec.12543 V,1703,5/6,8/16APSK,un feed italian-Sky24TG,cu un stream generic.Spune-mi daca poti vizualiza cursiv imagini,frinturi sau deloc?Iata cum arata acest stream italian cu un player dvbs.
                    https://img15.hostingpics.net/pics/3...0716121046.png

Tot la acesta pozitie,mai nou unele feeduri romanesti,de pilda Antenele,foloseste modul PLS pentru a le "cripta",care,fireste,se pot vizualiza daca introduci codul Gold:113344,ca in imaginea de mai jos.Stie DM920 sa faca si acest lucru,la fel ca MIS-urile de la 5.0W?
                    https://img15.hostingpics.net/pics/9...1117193115.jpg

Desigur ca nu puteam sa trec cu vederea si symbol rate-urile mici,sub 1000 Msps.Oare poate sa inchida,sa zicem,symbol rate-uri de 256,cum sint cele de la 10.0E-Eutelsat 10A,intre 12600 H-12610 H(vezi pe FlySat),sau cele in jur de 400 Msps de la 42.0E-Turksat,intre 11555 H-11557 H?
                    Sper ca si tu esti interesat de aceste aspecte ale receptorului DM920 4K,probabil ca si alti useri care te citesc,ca astfel sa afle din timp daca merita a fi cumparat sau nu din acest punct de vedere.

satelescu
                    Am ramas dator cu niste teste.
                    Vineri am facut o vizita prietenului meu,dar fiind grabit si aiurit,am citit in graba textul tau,asa ca in loc de 8w am citit 0.8w si bineinteles ca nu am gasit nimic pe Thor.
                    Cu aceasta ocazie,vrand sa scanez manual,m-a frapat faptul ca nu aveam optiunea 16apsk la Modulation.
                    Am trecut pe Blinsecan,unde la fel are doar Auto,unde aveam banuiala ca totusi scaneaza si 16 si 32 apsk.
                    Chestia cu lipsa 16apsk din meniu nu imi dadea pace ,asa ca am postat nelamurirea mea pe forumul oficial,unde mi s-a confirmat ca la Auto scaneaza tot in mod blindscan.
                    Un tip a fost amabil si a pus un printscreen cu frecventele cerute de tine.
                    Aici e linkul https://dreambox.de/board/index.php?...-tuner-16apsk/
                    Spre rusinea mea,din cauza timpului limitat nu am reusit sa testez alte frecvente din lista ta,dar voi reveni cat de repede imi va permite timpul.
                    Cheers

Comment

exista si o imagine ,openatv cred,nu mai stiu sigur care te lasa sa alegi la manual scan 16 -32 apsk

Comment

Originally posted by hoffen View Post
                        cu care imagine ai reusit streamul dvb?
                        are sau nu importanta imaginea?
                        La mine merge pe LG( webOS) cu img newnigma ( dm900 ) , in schimb nu merge pe Panasonic ( plasma mai veche, 2011 ), pot vedea fisierele dar cand dau play imi zice ca "fisierul nu poate fi citit"
                        baFTA
                        un server cāteva receivere si ceva pasiune...

Comment

am bagat azi imaginea originala si.....nimic
                          sa fie lg-urile asa de bune,asa de diferite la soft?
                          hmmmm
                          si eu am o plasma veche,pe aia am iertat-o
                          la astealalte 2 de anul trecut...le-am pus gand rau

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Comment

Originally posted by viasat View Post
                            Am ramas dator cu niste teste.
                            ... voi reveni cat de repede imi va permite timpul.
                            Cheers
                            Iti multumesc tare mult pentru timpul,efortul si rabdarea de a afla acele caracteristici tehnice ale lui DM920 UHD de care eram/sint interesat,si sint convins ca si de cei care detin aceste receptoare.Imi pare rau,totusi,ca a trebuit sa faci un fel de detour pe alte site-uri pentru a gasi un raspuns,de fapt la o intrebare de a mea,pe care intr-un fel trebuia s-o formulez mai clar ca sa eviti atita timp consumat pentru a afla raspunsul.Si ma refer desigur la scanarea feedurilor cu modulatii de ultima ora sau cu alti parametrii.
                            Partea buna a ultimelor tehnologii implementate in aceste receptoare,dar si la alte dispozitive,cum ar fi-blindscan-ul,este ca scuteste pe utilizator sa mai introduca manual in meniu toti parametrii de inchidere a semnalului si apoi de memorare a canalelor.Putine sint receptoarele care in momentul scanarii iti arata si acesti parametrii,dar fara avea efect concret/vizibil daca sint anumite streamuri de un anumit fel,sa zicem,cele generice,care nu pot fi vizualizati in clar cu dispozitivele comerciale,cum e si acest DM920 UHD.In schimb el poate fi verificat punctual pe anumite feeduri,unele sint regulate,la anumite pozitii.
                            Nu e cazul sa ma intind cu vorba,pardon,cu scrisul,asupra lor aici si acum.Deocamdata acest aspecte ale receptiei intereseaza numai o mina de pasionati si nu a intrat in atentia generala a cumparatorului obisnuit,fiindca transmisiunile cu astfel de parametrii nu s-au extins si nu sint folositi de multi provideri de programe.Dintre acestia nemtii sau francezii au si misloace si posibilitati de a utiliza tehnologie de ultima ora.Pentru noi,ca simplii cumparatori de astfel de receptoare,are mare importanta in momentul cind vor fi tot mai multe transmisiuni cu aceasta tehnologie.Iar acest viitor il traim chiar acum,cind,ca sa vezi,si unele televiziuni de la noi,cum ar fi Antenele,folosesc pentru feeduri codul PLS,care,chipurile,ar face inaccesibil vizionarea acestora de catre terta persoana,adica noi.Insa,in fond,nu (numai?) acesta e motivul,ci si pentru ca toata tehnologia de ultima ora folosita de producatori si operatori are drept scop scaderea cheltuielilor.In ultima instanta,din acest motiv se apeleaza la toata schimbarea ce are loc in tehnica de transmisiuni de orice fel,satelit,terestru si cablu.Noi,ca simpli amatori,ce dorim sa avem acces la acest tip de transmisii,trebuie sa ne gindim inainte ce dispozitive sa cumparam capabile a face fata acestei noi provocari tehnologice.Si fara a mai dezvolta ideea,ma gindesc ca si DM920 UHD are in vedere acest aspect,ca si alte receptoare 4K,in asa fel incit o perioada de timp cumparatorul sa fie multumit ca poate receptiona si alte tipuri de transmisiuni,in afara de acum clasicele,SD si HD.Probabil ca daca nu se trecea la transmisiuni in 4K,multe din aspectele pe care le discutam acum in legatura ce poate face un receptor,nici nu intra in atentia multor amatori.Tehnologia 4K i-a obligat pe producatorii de dispozitice de receptie(televizoare,receptoare,etc)sa incorporeze in aparatelor lor si alte functii care ii priveau doar pe profesionisti.Acum au devenit accesibile si pentru noi...
                            Dar sa revin,ar trebui incercat,daca tot ai bunavointa,sa vezi daca poti inchide cu tunerul 920 symbol rate-uri mici,cele de care pomeneam intr-o postare anterioara,de la 10.0E sau 42.0E,dar mai sint si la alte pozitii de pe arc.Desigur ca ar fi de stiu de asemenea daca poate inchide si cele extrem de mari,sa zicem,de 60000 Mpbs,cum sint transponderii pentru pachetul de la 5.0W-3663 L,60000,4/5 sau multistreamurile plp la 8.0W-4153 L,60000,3/4?Dar,fireste,ca acestea sint greu de verificat daca n-ai o antena mare de peste 2.4m si,desigur,pasiunea pentru receptii!Dar cele mici se pot verifica si cu antene mici,cele uzuale,pentru ca sint transmisii in banda Ku si pe sateliti accesibili in zona noastra cu semnal destul de tare.
                            Testele pe care le faci tu,dar si de catre colegul nostru @mesteru222 sint foarte utile pentru toti cei care sint interesati de partea de receptie a lui DM920 UHD.Daca tot se vrea sa fie un receptor multimedia,de ce sa nu-l supunem la teste si pe partea de receptie!Iar voi ne usurati,ca sa zic asa,alegerea,pentru care va multumesc.
                            regards,

satelescu

Comment

Cum ai pus imaginea pe tv lg ?

Comment

Originally posted by Vicu432 View Post
                                Cum ai pus imaginea pe tv lg ?
                                La ce te referi?
                                Poate ,cum a facut stream cu tv Lg.

Aici un feed s2 pe 10 est cu sr mic .

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X