Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 920 uhd

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 4 (0 members and 4 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

o spune OPEN PLI....nici eu ...nici fabricantu.....in discutie era vb de VU..

si deocamdata ...cel putin eu....NU CRED IN NIMENI....DECAT IN ....OPENPLI.....desi folosesc atv

dar sa nu intram in off..
    GIGABLUE 800HD SE...GIGABLUE

Comment

Ca sa inlaturam orice confuzie.problema driverelor este doar in sarcina fabricantului respectiv.
      Nu are nici o legatura cu vrei echipa,fie ea si openpli.Ei doar le incorporeaza in imaginile lor,nu fac nimic mai mult.Daca driverele sunt proaste,si anumite lucruri nu merg cum iti doresti,ei pe forum iti si spun sa te adresezi fabricantului.(daca ai unde sa dai de el)
      Daca de ex firma X cumpara procesoare de la Broadcom,acesta din urma,in calitate de vanzator al SOC-ului respectiv,pune la dispozitia respectivului cumparator un kit SDK,care ii permite acestuia sa isi modeze driverele dupa specificatiile dorite.
      Acel kit este de uz intern pentru cei care au cumparat hardware-ul si platesc licente pentru el.Daca ar scapa cumva public,ar plati despagubiri uriase vanzatorului.Intotdeauna acel kit SDK pentru dezvoltare software este insotit de o clauza NDA(non disclosure agreement).
      Am scris toata aceasta poveste pentru a inlatura praful in ochi care il arunca producatorul in ochii consumatorului dand vina pe diverse echipe,care saracele nu au nici o vina.
      Exista tot felul de producatori de nisa,gen Optibox(exemplu elocvent seria Evo) Zgemma etc,care sunt praf la capitolul drivere,pe principiul "cat dai,atata face."
      Nu sunt in stare sa plateasca dezvoltatori sa faca o treaba buna cu drivere stabile,si atunci incearca sa compenseze cu preturi mici,mizand ca lumea nu se va enerva prea tare in caz de rateuri,fiind bani putini in joc.
      Intotdeauna am platit preturile celor de la DMM(actual Leontech) pentru suport sofware,drivere etc si nu pentru hardware.
      Am platit sume mari de-a lungul timpului,dar nu regret nimic,pentru mine vor ramane numarul unu la enigma2.
      Faptul ca am un forum oficial,european,al producatorului,unde dau de ei si le pot adresa intrebari,pentru mine conteaza enorm.
      Fiecare face ce vrea cu banii lui,niciodata nu am aruncat cu noroi in altii,e doar parerea mea personala,bazata pe experienta proprie.
      Mi-au trecut prin mana si altele,Xtrend,Vu,etc,inclusiv eu am recomandat la prieteni diversi producatori care au un pret calitate bun,gen Vu,dar cand m-au intrebat ce recomand in cazul ca banii nu sunt o problema,am spus fara ezitare,Dreambox.
      Nu am actiuni la ei,nu sunt perfecti,am pus usb mod la dm500hd,am cumparat ecran tft color de 90eu la dm7080hd(luat cu 620eu),am schimbat condensatori la dm500s,dar per total raportul minusuri-plusuri pentru mine a fost intotdeauna favorabil plusurilor.
      Mi-am expus intotdeauna parerea civilizat si cu argumente solide,nu pe principiul "daca il am eu,e cel mai bun" si pentru asta probabil multi m-au injurat,insa in toata activitatea mea pe acest forum,nu am dat un singur "dislike" macar.
      Acum,ajunge cu offtopic-ul,sa revenim la oile noastre.
      Pentru ca pe multi in tarisoara noastra ne intereseaza si cablul,se zvoneste tot mai intens aparitia iminenta a unui tuner fbc de cablu,o premiera cred eu in domeniu.
      Va fi compatibil 100% cu dm920,sunt curios cate frecvente va suporta simultan,si daca va fi necesar si un anumit tip de modulatie al operatorului de cablu,sau va merge de la sine.
      iosi likes this.

Comment

Originally posted by satelescu View Post
        ...

mai nou unele feeduri romanesti,de pilda Antenele,foloseste modul PLS pentru a le "cripta",care,fireste,se pot vizualiza daca introduci codul Gold:113344,ca in imaginea de mai jos.Stie DM920 sa faca si acest lucru,la fel ca MIS-urile de la 5.0W?

...
        Cei care vor sa verifice DM920 4K,sau alte receptoare cu 4K,daca poate inchide semnalul care foloseste PLS-ul,o pot face acum,fiindca s-au activat doua feeduri din Romania,probabil Antenele,la 12697 V,2500,5/6,8PSK si 12703 V,2500,5/6,8PSK.Codul folosit este Gold-113344.

Le doresc succes si La Multi Ani 2018!

satelescu
        Last edited by satelescu; 31 December 2017, 20:09.

Comment

@viasat: daca ai posibilitatea sa testezi, tunerul S2x FBC stie blindscan? Sau care din cele doua tunere S2X Mis stie blindscan? cel dual SiLabs sau Broadcom FBC?
          [email protected] HD51, DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

Am surprins o conversatie pe forumul oficial al DMM,unde un tip si el se lupta cu blind-scan la noul tuner fbc de la Broadcom,si i-a raspuns chiar @Ghost (programatorul sef sa zic asa) care i-a spus ca nu prea are ce sa faca sa imbunatateasca performantele tunerului pe partea de blind-scan,atata poate,si a mentionat ca o paranteza ca e departe de tot de performantele celor de la SiLabs.
            Daca nu e neaparat nevoie de fbc,pentru cei interesati de experimente (feed-uri,blind scan etc) as recomanda achizitionarea lui cu un tuner Silabs.
            De ex daca se comanda cu triplu tuner versiunea noua multistream,este exact la acelasi pret cu tunerul fbc multistream.
            Bineinteles,pentru cei care isi permit,se poate achizitiona in configuratie cu ambele.
            Pentru cine nu il intereseaza deloc cablul,cea mai ieftina varianta ar fi cea cu tunerul dual multistream de la Silabs.
            Am fost plecat destul demult in ultimele saptamani,dar sper ca saptamana viitoare sa intru in normalitate cu programul si sa am acces la box pentru a face teste.
            Pe ce satelit ai dori teste blind scan?
            Cheers!

Comment

Nu ma intereseaza un satelit in mod special, ci doar daca poate/stie hardware blindscan vreunul din ele SiLabs sau FBC. In alta ordine de idei, un bug nerezolvat de mult timp la Dream OS 2.2/2.5 este comportamentul box-ului la trecerea de la un canal codat DES (Pvu) la CSA (orice alt sistem de codare), si anume lipsa audio/video pe canalul CSA. Doar un full reboot face sa apara imagine si sunet pe cel din urma. Si din pacate numai la Dream 2.2/2.5 este problema aceasta, la Dm800se totul merge perfect.....
              [email protected] HD51, DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

In sfarsit au adus si cei de la Satmultimedia.eu DM920UHD...ma gandesc sa il iau pe cel cu S2/S2X FBC. Are pana la urma blindscan acesta sau care are S2X si blindscan din ce au ei acolo? Multumesc.
                Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Inverto Pro Black Quad cu flansa 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Comment

In sfarsit dupa 9 zile a ajuns si la mine jucaria din Germania.
                  acum sa vad ce imagine este mai buna.
                  newenigma nu a gasit la scanare automata multistream pe 5 w
                  cu open atv 6.2 a gasit toate canalele multistream de pe 5w

Comment

Si ce pret are si cat a costat trasportul pana in Romania?

Comment

ATV econfigurata din default....multistream....alte imagini trebuie sa faci tu xml sau sa gasesti unu full,adica si sat si multistream

Comment

Originally posted by bobita2 View Post
                        Si ce pret are si cat a costat trasportul pana in Romania?
                        1920 lei cu transport pana la usa.
                        nu aveau la satmultimedia ,acum au si ei
                        open atv probleme pe ftp...nu se conecteaza nici sa o ....
                        scanare greoaie....

ramas deocamdata la gemini-unstable-OE25-image-dm920-
                        a gasit toate multistream de la 5 w

Comment

depinde de la rec la altu...ptr mine deocamdata atv e tot ce imi doresc....

referitor la ftp....am observat ca 4k intimpina prob la conectarea prin dcc e2......cu orice imagine...

in schimb cu dcc e1....o face bine....

in schimb filezilla o face si mai bine

scuze...eu am @mutant...deci ma refer strict la el

Comment

ce vorbesti bre ... cu gemini-unstable-OE25-image de ce zbarnaie ftp-ul ?

sti cam multe tu.

Comment

Sa te bucuri de el sanatos! Are blindscan? Mersi!
                              Originally posted by mesteru222 View Post
                              In sfarsit dupa 9 zile a ajuns si la mine jucaria din Germania.
                              acum sa vad ce imagine este mai buna.
                              newenigma nu a gasit la scanare automata multistream pe 5 w
                              cu open atv 6.2 a gasit toate canalele multistream de pe 5w

https://s18.postimg.org/vx5l1turd/20180116_200628.jpg
                              Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Inverto Pro Black Quad cu flansa 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Comment

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X