Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 920 uhd

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Deci pana la urma nu e chiar ''o prastie'' acest receptor asa cum au scris unii detinatorii pe aici
    Mai mult tine de cunostiintele propietarului , de acea eu inca nu am o parere asa proasta ca altii , fiindca ma stiu ca atata timp cat eu nu am cunostiinte temeinice in domeniu , nu pot da vina pe receptor
    E ca si cum un sofer incepator si-a facut o parere proasta despre mercedesul detinut , fata de un sofer profesionist
    willi21 likes this.

Comment

Cu ce imagine si cu ce setari ai reusit sa faci functional dublu usb reader (de la gelvis) ? Am si eu un dublu reader de la gelvis de cateva luni si nu am reusit sa-l fac functional.

Comment

Ce receptor ai? Ce carduri vrei sa bagi in el? setarile sunt in functie de card.
        Readerele de la Gelvis au mers cu orice imagine am incarcat: OpenPli, Newnigma, Merlin... mai multe. Am doua duble si unul quatro (pe asta inca nu l-am instalat inca, e luat de curand).
        Trebuie sa instalezi din feed sau manual (depinde de imagine) driverul pentru usbserial.
        SHALOM

Comment

Mutant HD51, OpenATV 6.3, Focus, TNT.

Comment

Originally posted by xyzcv View Post
            Dingo , sincer sa fiu te-aș întreba de ce l-ai cumpărat?
            Doar ca sa faci reclama la minusurile lui
            NU exista receptor BEST OF.......stii foarte bine
            Stiu ca am mai exagerat cu minusurile, dar parerea mea este ca nu face banii.
            E mai mult reclama

Comment

OK , fiecare si-a facut o parere proasta/buna despre acest receptor , dar asta NU inseamna sa generalizam
              Legat de pret , dm-urile de cand le stiu eu ( de peste 12 ani ) au fost/sunt si vor fi scumpe
              Si Mercedes-ul e scump in general fata de un Logan si mai ales daca e cumparat de un novice in domeniu.........., dar totusi e Mercedes

Sfat pt NOVICI - NU va ''aruncati'' la astfel de receptoare daca NU stapaniti cat de cat linux-ul
              Astfel de receptoare NU sunt pt cei care asteapta ''totul de-a gata'' , ci trebuie sa isi mai puna si mintea la contributie
              NU vreau sa supar/jignesc pe nimeni , dar lua-ti exemplu moderatorului , pana NU a ''sapat/muncit'' ceva ......
              Personal eu am avut clona de DM500S , Kathrein UFS 910 si acum acest receptor si credeti-ma am avut destule ''noptii nedormite'' pt a-mi rezolva anumite prb intampinate de-a lungul timpului la aceste receptoare
              Astfel ca am si invatat vreau/nu vreau si cate ceva.....si NU ma consider doctor in linux , dar macar imi rezolv cat de cat prb intampinate
              Last edited by xyzcv; 7 September 2019, 11:28.

Comment

NU ma consider doctor in linux , dar macar imi rezolv cat de cat prb intampinate
                Oops! Domnu doctor in linux …, pah tocmai dm-ul are sursa inchisa Celelalte sunt in continuare open source si merita banii, iar dm nu prea!

Comment

Originally posted by pessat1995 View Post
                  Mutant HD51, OpenATV 6.3, Focus, TNT.
                  Pentru Focus ai MP. La TNT nu stiu.
                  SHALOM

Comment

@pessat1995: comenzile scrise mai sus le dai in telnet dupa ce te conectezi la receptor cu DCC sau putty.
                    SHALOM

Comment

a-ti dat in offtopic un thread serios
                      1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k

Comment

Multumesc isr2002, functioneaza readerul usb de Gelvis cu cartela Focus.

Comment

Update: 30/08/2019
                          Quote:
                          dreambox-dvb-modules: update dm900/dm920 hardware drivers
                          - don't transform 3D video to 2D video (ignore SEI frame packaging messages in h264 content)
                          - bcm3158: fixed modulation, symbol_rate and frequency status read
                          Drivers - https://ufile.io/yumn2tkc

All new dreambox update Satlodge image enigma2: 4.3.2r7 31/07/2019 possibility update rc and flash - https://ufile.io/py1doqj7

enigma2: 4.3.2r7
                          * added support for FBC DVB-C tuner
                          * fixed Graphical MultiEPG Setup skin
                          * allow the description of configuration entries to grow up to the actual size of the value (if it's text or a pixmap) minus some margin (font-size in pixels)
                          for skin and plugin developers:
                          * ConfigLists:
                          - implemented on/off pixmaps for boolean config types
                          Example:
                          <listboxcontent>
                          ...
                          <config onPixmap="skin_default/switch_on.svg" offPixmap="skin_default/switch_off.svg" size="30,16"/>
                          </listboxcontent>
                          * fixed several rendering/blending issues in listboxes
                          - don't render incomplete last item in grid mode or with selection zoom enabled
                          - alpha-blend zoomed selection
                          - fixed issues with alpha-blended lables and pixmaps in multicontent lists
                          - fixed item size calculations in horizontal mode when there's a margin
                          * fixed eLabel having the wrong background color in some cases
                          * - update satlodge Distro
                          * - update satlodge plugins etc
                          - new satlodge EPG IMPORTer and other small fix
                          - possible update via remote software update

PS - Ai dreptate Gladix , da ce sa ii faci cand unii il fac ''prastie'' fiindca nu stiu sa isi rezolve prb si altii stiu sa isi rezolve prb
                          Parerile personale sunt in functie de cunostiintele personale , receptorul fiind acelas la toti care il detin
                          Cunostiintele personale ..........depind de la user la user
                          Last edited by xyzcv; 8 September 2019, 11:53.

Comment

... da ce sa ii faci cand unii il fac ''prastie'' fiindca nu stiu sa isi rezolve prb si altii stiu sa isi rezolve prb
                            Parerile personale sunt in functie de cunostiintele personale , receptorul fiind acelas la toti care il detin
                            Cunostiintele personale ..........depind de la user la user

Nu știu ce probleme reale sau imaginare tot vede cineva pe aici....,
                            Problema este ca prețul de 4 ori mare nu prea este justificat, poate doar pentru acei care au strictă nevoie de 2 camuri care sa functioneze simultan.
                            In rest nu prea exista nici un avantaj la DM 920, comparativ cu, să zicem banalul Viper 4K, sau alte receiver din aceeși gamă, ba dimpotrivă:
                            • Nu vede programele T2-Mi, rezolvate de Openatv 6.3 pentru alte modele pentru că la DM accesul la drivere nu este public.
                            • Tot pentru acest motiv openpli nu mai ofera suport de multe luni
                            • Renunțarea la Broadcom ar fi finalul DM, conform unor păreri autorizate
                            • Suport tot mai redus sau deloc din partea altor dezvoltatorilor serioși.
                            • MB greoi si instabil, cu suport doar de pe server Dream Elite. La fel si KODI, satisfăcator doar pe DE. Poate mai sunt și altele, nu am testat chiar toate
                            • Calitati audio video la același nivel cu Viper sau Octagon 8008
                            • Tunerul Si2169D este sub sensibilitatea tunerului Si2166D. ( Exista si modele cu 2166D, dar al meu are 2169)
                            Eu l-am cumpărat de curiozitate, nu pentru că aș fi avut strictă nevoie, dar nu-l vând pentru că nu cere de mâncare.
                            De aceea spun că nu prea merită banii, nu că ar fi “ probleme rezolvate sau nerezolvate”

PS Probleme rezolvam din Gazeta Matematică, sunt convins că mulți mai știu ce este....

parpaneata and Sommersby like this.

Comment

Open Vision 9.2-r35 -
                              OpenVision, which is based on OpenPLi -
                              http://www.mediafire.com/file/45it935wqn56ta4/openvision-enigma2-upcoming-9.2-r35-dm920-20190915_web.zip/file

online update;
                              opkg update; opkg upgrade
                              NB! feed changed:
                              • GStreamer - 1.17.0.1
                              • python - 2.7.16-r0
                              • GCC - 9.2.0
                              • Glibc - 2.30
                              • OpenSSL - 1.1.1c
                              • Busybox - 1.30.1
                              • FFmpeg - 4.1.4-r0
                              • exteplayer3 - 63
                              • wget - 1.20.3-r0
                              • curl - 7.65.3-r0
                              • kernel-image - 3.14-r0
                              • kernel-image-zimage-3.14-1.17-dm9x0 - 3.14-r0
                              • dreambox-dvb-modules-dm9x0 - 3.14-1.17-20190830-r0
                              • Build:DreamOSat

Thanks audi06_19
                              ichis and satelescu like this.

Comment

un salut tuturor. am o problema cu modulul de retea din dm900. dupa o ploaie cu tunete si fulgere cat cuprinde, n-a mai vrut sa functioneze.
                                sunt convins ca "se fwtu" modulul ptr ca nu mai vad blinkul ledurilor. amschimbat cablu si poarta modem, nika. cu pc-ul nu am probleme, in meniul wired network nu-mi mai apar optiunile de reset ori configuratie in dreptrul "butoanelor" colorate.
                                acum functioneaza prin modului wifi doar ca dupa orice oprire/stand-by se dezactiveaza si nu toata lumea din casa se pricepe la butonat in meniul de configurare ptr reactivare.
                                intrebarile mele sunt:
                                1. exista un script care sa tina conexiunea wifi "treaza" non stop(imagine dream-elite)?
                                2. convine un adaptator USB-Ethernet? exista driver ptr asa ceva si care e chipsetul respectiv?
                                ps
                                3. daca-l trimit ptr reparat la casa-mama, cam cat dureaza?
                                merci
                                Last edited by catalinn; 18 September 2019, 11:34.

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X