Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 920 uhd

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 3 (0 members and 3 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Eu ma declar nemultumit. Motive:
    - Nu am gasit formula castigatoare pentru a face sa imi mearga CAM Tivusat.
    - Nu am gasit formula castigatoare sa mearga CAM Fransat + CAM Freesat (cu TVR-urile) in acelasi timp. Cele doua merg separat dar daca le infig pe amandoua in receptor imi da rateuri.
    - Nu imi place sistemul telecomenzii de folosire impreuna cu TV-ul. E mult mai bun cel de la VU (care imi comuta volumul tv-ului direct pe butoanele de volum ale telecomenzii receptorului).
    - Nu am doua USB-uri in spate. Eu folosesc cititor de carduri pe USB si o rama foto cu LCD4linux, asa ca acum stau cu un fir atarnand din fata receptorului (acolo e a doua mufa USB).
    - Nu am iesiri analogice audio. Am o combina Onkyo mai veche si nu o pot folosi.

Din acest motiv, daca cineva vrea sa il cumpere, il vand. Cu o suta si ceva de lei mai putin decat am dat eu pe el. Luat de pe www.hm-sat-shop.de pe 21 iunie, deci de doua luni.
    Last edited by isr2002; 19 August 2019, 16:51.
    dingo31 likes this.
    SHALOM

Comment

Imi pare rau sa citesc asa ceva despre acest receptor si ti-am trimis PM
      Si fiind mai greu cu trimis-ul de poze , am urcat aici ca sa va convingeti ca pe acest receptor cam-urile CI+ de la portocala/satelit si rcs/dvb-c functioneaza , facute azi inainte sa postez aici
      E adevarat eu nu am instalat/insistat pe imaginiile OpenATV , fiindca din cate stiu eu acest team numai ofera suport pt acest receptor si nici nu am instalat/folosesc oscam/ccam
      Doar cele doua add-on-uri : CI+ manager si Auto Pin - si trebuie avut in vedere ca in functie de imagine se foloseste/instaleaza varianta cu terminatia - deb sau ipk
      Eu am instalat/folosec ca si imagine - DreamOS sau in prezent Merlin 4

is shell open 24 hours

isr2002 likes this.

Comment

Eu pe DM920 am combinatia de CAM-uri Fransat si Orange, si niciodata nu am avut rateuri sau probleme. Ce e drept, merg doar pe varainte de imagini cu Dream OS, si nu au mers niciodata pe alte imagini OpenAtv sau derivate OpenPli.
        [email protected] HD51, DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

O sa incerc DreamOS si Merlin.
          SHALOM

Comment

Originally posted by isr2002 View Post
            Eu ma declar nemultumit. Motive:
            - Nu am gasit formula castigatoare pentru a face sa imi mearga CAM Tivusat.
            - Nu am gasit formula castigatoare sa mearga CAM Fransat + CAM Freesat (cu TVR-urile) in acelasi timp. Cele doua merg separat dar daca le infig pe amandoua in receptor imi da rateuri.
            - Nu imi place sistemul telecomenzii de folosire impreuna cu TV-ul. E mult mai bun cel de la VU (care imi comuta volumul tv-ului direct pe butoanele de volum ale telecomenzii receptorului).
            - Nu am doua USB-uri in spate. Eu folosesc cititor de carduri pe USB si o rama foto cu LCD4linux, asa ca acum stau cu un fir atarnand din fata receptorului (acolo e a doua mufa USB).
            - Nu am iesiri analogice audio. Am o combina Onkyo mai veche si nu o pot folosi.

Din acest motiv, daca cineva vrea sa il cumpere, il vand. Cu o suta si ceva de lei mai putin decat am dat eu pe el. Luat de pe www.hm-sat-shop.de pe 21 iunie, deci de doua luni.
            Pah eu aș vinde panarama asta de receiver DM920 chiar la jumătate de preț, dar o să mă înjure cumpărătorul, că nu merită. Este un receiver super-prost, reclame multe și preț umflat tare cu pompa. Nu merită mai mult de 100 euro, toți dezvoltatorii serioși de imagini l-au abandonat. Dreamboaxele sunt pe făraș, de cand cu procesoarele astea bune de prăjit oua

Comment

Are cineva CI+ Manager 2.1?
              SHALOM

Comment

Update: Merlin e singura imagine cu care imi merg ambele CAM-uri.
                Last edited by isr2002; 20 August 2019, 22:22.
                SHALOM

Comment

Dingo , sincer sa fiu te-aș întreba de ce l-ai cumpărat?
                  Doar ca sa faci reclama la minusurile lui
                  NU exista receptor BEST OF.......stii foarte bine
                  Add-on-urile de regulă se fac/apar la început pe anumită imagine
                  "Scheletul" imaginilor E2 e acelaș, dar fiecare team isi personalizeze mai mult sau mai putin imaginilor
                  De aici si diferitele incompatibilitati/prb inerente
                  In plus standardul/suportul CI+ NU este oficial pt imaginii E2 si de acea si aparitia add-on-urilor in cauza
                  Însă din cauza personalităților de mai sus , apar si diferitele prb
                  Vad ca NU sunt singurul care e mulțumit cu receptorul si cam-urile respective , altii posesori.......
                  Mai contează si gramul de noroc al fiecaruia
                  In fine , tu mergi in continuare pe nemulțumirile tale , noi pe multumirile noastre.......
                  Asta e viata cu bune si rele , însă de prin 2005 si pana in prezent cred ca existența suportului spune ceva
                  NU stiu cate branduri mai au un astfel de suport de atâta timp
                  dingo31 likes this.

Comment

salutare, Stie cineva unde gasesc o imagine Dm 920 (.zip) pentru open- multiboot? Multumesc
                    Nimeni nu te poate insela, te inseli tu asupra celorlalti.

Comment

Salutari!
                      Trebuie gadilat mai mult.
                      Dar pana la urma functioneaza cum vrei.
                      Eu am reusit sa-l fac sa deschida cu toate cardurile pe care le am.
                      Spor la treaba.

https://www.youtube.com/watch?v=P6rsbfad_Go&t=318s
                      satelescu likes this.

Comment

Alta problema: cum fac sa-mi vada readerul USB? InVU+ stiu ca am instalat driver USB. Aici nu stiu de unde sa il instalez. Imagine Merlin.
                        • (reader) usbFxxxx [mouse] ERROR: Opening device /dev/ttyUSB0 (errno=2 No such file or directory)
                        • 2019/09/03 00:14:04 2A68915B r (reader) usbFocussat [mouse] Cannot open device: /dev/ttyUSB0
                        Ma dispera receptorul asta...

Intre timp, de vreo doua zile si-a facut un update si iar nu mai deschide CI Tivusat decat cu macroblocuri.
                        Am mai scazut o suta la vanzare.
                        Last edited by isr2002; 2 September 2019, 23:34.
                        SHALOM

Comment

Daca folosesti 2 CAM-uri, unul tb dezactivat ca MMI si pus yes la High bitrate. Eu am Fransat si Digi si nu am probleme. Imagine dreamOS.
                          Nu inteleg de ce nu pui cardul direct in cititorul de smartcard? Nu ai setarile pentru tivusat? Cred ca sunt si pe aici pe forum pe undeva...

Comment

Am setarile exact cum a functionat in VUsolo2. Dar tocmai am spus in postul de deasupra, in Dream imi da eroarea pe care am spus-o. Am incercat si cu card Focus, si cu card Tvr. Aceeasi eroare.
                            SHALOM

Comment

Originally posted by isr2002 View Post
                              Alta problema: cum fac sa-mi vada readerul USB? InVU+ stiu ca am instalat driver USB. Aici nu stiu de unde sa il instalez. Imagine Merlin.
                              • (reader) usbFxxxx [mouse] ERROR: Opening device /dev/ttyUSB0 (errno=2 No such file or directory)
                              • 2019/09/03 00:14:04 2A68915B r (reader) usbFocussat [mouse] Cannot open device: /dev/ttyUSB0
                              Ma dispera receptorul asta...

Intre timp, de vreo doua zile si-a facut un update si iar nu mai deschide CI Tivusat decat cu macroblocuri.
                              Am mai scazut o suta la vanzare.
                              Incearca sa pui cu protocol smartreader la oscam.server.
                              Eu folosesc 6 Smargo pe DM900, utilizand 2 USB Hub-uri 3.0
                              Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Comment

Am rezolvat dupa sapaturi pe net.
                                Cu telnet:
                                opkg update
                                opkg install kernel-module-usbserial
                                opkg install kernel-module-ftdi-sio

Trebuie sa spun ca primele doua comenzi le dadusem demult. A treia am gasit-o pe un forum. A mers.
                                Momentan am asa:
                                CI+ Fransat
                                CI TVR
                                dublu usb reader (de la gelvis) - cu Tivusat si Focus.
                                Merg toate foarte bine.
                                willi21 and parpaneata like this.
                                SHALOM

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X