Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 920 uhd

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Cardul e activ, in slot cu oscam merge.
    Am instalat CiPlus helper dar tot asa e. Trebuie sa dau excluderea Tivusat in oscam?
    CiPlus helper asta, ce e? Ca nu imi apare pe nicaieri sa fac vreo setare...?
    Aaa, am gasit. Am la setari auto, ci1.2 si ci1.3. Am incercat cu toate, nu vrea!
    Bagat direct in TV, functioneaza, deci cam-ul si cardul sunt ok.
    Last edited by isr2002; 4 July 2019, 20:29.
    SHALOM

Comment

Am incercat si CAM Fransat. Nu vrea nici asta. OpenATV 6.2, CiplusHelper 4.3 setat pe CI+ 1.3.
      LE: cu OpenATV a deschis, a mers putin, am schimbat canalul si n-a mai vrut deloc apoi. Reboot, apoi la fel. Cred ca il trimit inapoi la hm-sat-shop.de/
      Last edited by isr2002; 4 July 2019, 22:51.
      SHALOM

Comment

Deci, nu-mi vine sa cred. Toata lumea spunea ca merg CI si CI+ iar la mine nu vrea. L-am luat degeaba?
        Hai sa vedem, merge la cineva Tivusat sau Fransat? Ce imagine-versiune si ce plugin-versiune?
        SHALOM

Comment

La mine merg amandoua, Fransat si Tivusat, dar eu am DM900 UHD.
          O alta solutie este sa intri la Common Interface Assignment si sa pui CAid-ul corect pt Tivusat(183d, 183e), respectiv Fransat (0500).
          Ai un PM de la mine.
          Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Comment

In priumul rand ca cele 2 plug-in-uri NU SUNT OFICIALE si mai ales pe OpenATV care din cate stiu NUMAI SPRIJINA DM-ul
            Incearca pe alta imagine , apoi asa cum ti-a raspuns si Yogipiti trebuie sa le dai
            Assignment la prg tv respective
            Eu asa am facut pt prg tv de la portocala satelit si cablu rcs si functioneaza OK pe o imagine Merlin 4 cu cele 2 plug-in-uri aferente
            Personal NU m-am mai complicam cu oscam si alte alea , i-am dat sa citeascadeschida direct de pe cardurile in cauza

Comment

Eu folosesc imagine Newnigma si AutiPin si CI+Helper si merg ambele CAM-uri (Fransat si HD+). Trebuie asignat manual providerul pe CI

Comment

Cu Fransat e ok acum. Va trebui sa rezolv si Tivusat cu CI simplu.
                SHALOM

Comment

buna, sunt nou posesor la dm920....am o intrebare ptr.cei care au acest receptor, cum fac sa pun in BarryAllen imagini sa fie functionale, nu reusesc sa le fac sa booteze(raman blocate la bootare) in flash am Dreamelite si una singura care merge(BarryAllen) fiind Newenigma.
                  Mai jos pun poze cum fac eu, sa-mi spuneti unde gresesc, daca se poate

OCTAGON SF4008 4K the best receiver enigma2 , VU+ultimo 4K,Vu+solo2,Xtrend9200 , Dream500 S , Sky Star HD2 , Antena 1.8 Circulara Al motorizata, Antena 1.6 Circulara Al Fixa Lnb Twin , 2 Antene 1.2 Ofset Fe Lnb Quad , Antena 1.0 Ofset Fe Lnb Quad , Focus Sat Full HD , FreeSat TVR HD

Comment

Originally posted by isr2002 View Post
                    Cu Fransat e ok acum. Va trebui sa rezolv si Tivusat cu CI simplu.
                    In autopin, la unul din CAM-uri/sloturi trebuie sa ii dai "disconnected MMI". Iar in CI assignment tb adaugati providerii sau canalele de interes care se deschid din CAM.

Comment

cine foloseste BarryAllen la dm920?
                      OCTAGON SF4008 4K the best receiver enigma2 , VU+ultimo 4K,Vu+solo2,Xtrend9200 , Dream500 S , Sky Star HD2 , Antena 1.8 Circulara Al motorizata, Antena 1.6 Circulara Al Fixa Lnb Twin , 2 Antene 1.2 Ofset Fe Lnb Quad , Antena 1.0 Ofset Fe Lnb Quad , Focus Sat Full HD , FreeSat TVR HD

Comment

Originally posted by xyzzyx View Post

In autopin, la unul din CAM-uri/sloturi trebuie sa ii dai "disconnected MMI". Iar in CI assignment tb adaugati providerii sau canalele de interes care se deschid din CAM.
                        Nu merge. Reuseste uneori sa deschida dar cu macroblocuri, desi High bitrate support este pe yes.
                        O sa incerc si alta imagine (acum am Newnigma2).

SHALOM

Comment

Eu folosesc dreamOS.
                          La mine CAM-ul Fransat a facut figuri pana sa functioneze. A trebuit sa il pun in TV pe 5W, semnal puternic (nu a mers cu toroidala), l-am lasat sa isi faca update daca cerea, dupa care s-a "imperecheat" relativ rapid cu slotul CI+. Fransat pe CI1, digi pe CI2 cu NMI disconnected.
                          Asta a functionat la mine, nu stiu daca e o regula.

Pe langa high bit rate YES, am mai setat si better CI YES, mi s-a parut ca asa ar fi normal sa fie. Start/Stop CI1 de cateva ori, reboot fizic cutie, in fine m-am chinuit cateva minute. Mi s-a intamplat cred ca de 2 ori, numai dupa ce am schimbat imaginea si am avut setari de la zero.
                          Succes!

Comment

Azi am incercat si DreamElite. Doar macroblocuri.
                            Am renuntat, o sa bag cardul in cititor si gata. O sa folosesc slotul de cam pentru CAM conax cu TVR. Sper sa mearga asta.
                            SHALOM

Comment

Buna ziua,
                              Daca se poate putin ajutor pentru un proaspat posesor de DM920UHD
                              Am revenit la pasiunea veche, doar ca am imbatranit intre timp si nu mai stiu mai nimic. Oricum cu Oscamul nu prea eram prieten pe vechiul DM500HD foloseam Cccam-ul.
                              Nu stiu daca am postat unde trebuie dar as avea nevoie de o configurare pentru Oscam 1540(11522) pentru DM920UHD. Am imaginea Newnigma instalata si Oscamul din imagine. Am incercat mai multe si asta a fost cea care mi-a placut pentru ca are suport si se actualizeaza fara probleme.
                              Am incercat sa-l fac sa mearga si am reusit dar este varza. Deschide canalele de pe card dar nu si HBO, Cinemax si alte cateva. Pe astea le ia dintr-o linie si se si blocheaza.
                              Ma intereseaza doar pentru Focus (unde am abonamentul full mai putin pachetul maghiar) si mai am 2 linii. Am si un card Freesat, dar daca pun CI-ul cu cardul in receptor nu merge si in plus imi blocheaza toate canalele HD de pe Focus! Deschide pachetul Freesat de pe 16E numai daca opresc Oscamul. Nu este server.
                              Asa cum am spus am incercat diferite setari de pe net si nici o reusita.
                              Ceva ajutor

Comment

Multumesc pentru ajutor!
                                Am reusit.

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X