Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 920 uhd

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Nu functioneaza, indiferent cum instalezi. Ambele ce ai dat tu, fancontrol 2, funcontrol simplu nu functioneaza. Merge numai fancontol ce ai dat link, dar este si in pluginurile DM 920. Dupa instalarea enigma2-plugin-systemplugins-pwe_2.1_armhf, da ecran verde. Deci tot ce este in plugin pe DM 920 e ok. Se poate controla cat de cat turatia. Asteptam sa vedem poate in timp se va rezolva sa fie ok.

DM 8000 HD, DM 920 UHD, Emme Esse 125, Tricolor, Focus, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE

Comment

Stau si ma gandesc toti am pus coolerele pe radiatorul de pe procesor, dar fiecare cooler are anumite vibratii care nu fac deloc bine la procesor, ma gandesc sa prind coolerul de carcasa dm-ului...gata am montat coolerul pe carcasa dm-ului ca sa nu mai am nici un fel de emotii cu privire la vibratiile de pe procesor.

Iaca ca a venit si confirmarea de la cei de la Newnigma au scos ei un cooler care se monteaza nu pe radiator ca sa faca vibratii la procesor ci pe cele 2 gauri care trec prin radiator care este prins de sasiul dm-ului
      https://board.newnigma2.to/wbb4/inde...NLMeBosmIH243s

Comment

Lucurul acesta trebuia facut de la bun inceput de Dream Multimedia, asa cum au facut la DM 800SE. Nu e normal totusi sa stam noi sa facem inginerii si teste, cand totul se putea rezolva elegant de la bun inceput. Altfel, un box foarte bun, poate cel mai bun la ora actuala in materie de E2.
        xyzzyx, willi21 and gelu_dh like this.
        [email protected] HD51, DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

Intelegi odata ca NU este NEAPARATA nevoie de acest ventilator , la mine functioneaza foarte bine de cand l-am cumparat si fara acest ventilator si temperatura se invarte undeva la 70 de grade
          Ca vine vara si e bine sa il ''ajutam'' putin cu un ventilator asta e alta poveste , dar daca aveti aer conditionat in casa si puteti sa asigurati 24-25 de grade in mediul ambiant , eu NU vad in continuare nici o prb lipsa acestui ventilator
          In plus , producatorul a gandit bine aceasta varianta pt racire , insa din pacate nu sa ajuns la un soft care sa functioneze corect cu functia PWM si de acea probabil nu au inclus si ventilatorul in carcasa
          Totusi va readuc aminte ca abia la versiunea a 2-ua a lui DM 800 , fabricantul a introdus un ventilator in interiorul carcasei si asta dupa multe plangeri ale posesorilor de DM 800 ( prima versiune ) la care li-se bloca imaginea pe prg tv HD
          In prezent acest lucru NU se intampla la prg tv 4K , chiar daca temperatura este destul de ridicata
          Dupa mine si din cele explicate mai sus , cred ca fabricantul a facut bine ca nu a montat si un ventilator in interiorul carcasei lasand la latitudinea posesorului sa ii monteze sau NU acest ventilator
          Partea proasta este ca inca nu se poate folosi cum trebuie si functia PWM la modelele de ventilatoare care au aceasta functie , exact ca la procesoarele de calculator
          Una este sa ai un control automat al turatiei in functie de temperatura prin aceasta functie PWM si alta este sa ii reglezi tu manual dupa ureche sau ca ti-se pare tie ca.......

Comment

Se merita sa cumpar asta pentru dm 920? ...cica e pe rulment !

https://www.vexio.ro/coolere-si-vent...-pentru-intel/

Comment

Gelu , pai ala este acel ventilator Noctua de 92x92x14 la ca care i sa adaugat si un radiator pt procesor
              Deci tie iti trebuie numai ventilatorul separat , nu si radiatorul pt procesor
              Ma repet :
              1 - Daca vreti reglaj manual de turatie atunci cumparati-va orice model de ventilator 92x92x14 si inseriati-l cu un regulator de tensiune ca sa pute-ti sa ii regla-ti voi manual turatia
              2 - Daca se doreste reglajul automat al turatiei in functie de temperatura ( asa cum vreau eu ) deocamdata observ ca sunt prb din cauza softului/add-on-ului care inca nu lucreaza cum trebuie
              gelu_dh likes this.

Comment

Vad ca spune ca are regulator de turatie...rulmenti ,o noua tehnologie..."Cooler pentru sisteme HTPC si SFF (Small Form Factor), compatibil 100% cu cardurile PCIe in sisteme mini-ITX, cu 2 heatpipe-uri din cupru, include un ventilator premium NF-A9x14 PWM , ventilator cu rulment SSO-Bearing, reductor de turatie inclus L.N.A., pasta termoconductoare NT-H1, sistem de prindere multi-socket SecuFirm 2 "

Comment

Ok , ti-l cumperi si ce faci apoi ?
                  Dai 200 de lei ca sa folosesti doar ventilatorul de la el ?
                  Cauta dupa Noctua NF-A9x14 PWM si ai sa vezi ca il gasesti si separat la vanzare , doar la vreo 82 de lei , fata de peste 200 de lei cat vrei sa dai tu pe el

Comment

L-am cumparat asta care il spui tu saptamana trecuta si in loc de 4 pini cat spune in specificatii avea 3 pini legati si unul in aer era, cel de al patrulea ...bucsa era pe bronz...m-am enervat si l-am aruncat, plus ca era pe 3 bobine ...de aia vreau asta ca e pe rulmenti ...rar o sa gasesti pe rulmenti iar daca gasesti e pretul piperat....plus ca are si regulator de turatie...eu cred ca deabia cu el lucreaza fancontrol 2 cum trebuie.

Comment

De unde l-ai cumparat si de ce nu l-ai returnat daca NU corespondea descrieri de pe site-ul magazinului

Comment

am cumparat coolere de 300 lei si nici unul nu mi-a placut ...ultimul vreau sa-l incerc pe asta ...cu asta fac 500 lei da-o incolo de treaba daca mai iau multe ajung la pretul unui dm 920.

De la evomag !

Comment

Pai el efectiv ( ventilatorul ) nu are un cablu cu 4 fire/conector cu 4 pini ?
                          Vad ca are niste cabluri adaptoare de la conector 4 pini la conector 3 pini si e normal sa numai ai PWM daca folosesti un astfel de cablu adaptor
                          L-ai conectat direct cu cablu/conector 4 pini care iese din ventilator efectiv ?
                          Sincer eu cred ca vei arunca 200 lei pe ferestra , fiindca ventilatorul va fi acelas , avand in plus doar radiatorul si sistemul de prindere in functie de soclu procesorului
                          Nu trebuia sa il arunci , ci sa il returnezi , nu ai 30 de zile de proba , stiu ca la magazine ca evomag/emag iti dau 30 de zile de proba si daca nu iti convine poti sa returnezi produsul cumparat

Comment

Era defect din fabricatie ..l-am pus pe fancontrol 2 si avea o singura turatie,da am pus pe 4 pini...alte coolere aveau tot pe fan control 2 turatii si anume minima si maxima...l-am desfacut sa vad ce are si atunci am vazut lucratura de batjocura...unde al 4 fir cel de la fan control nu avea legatura era in aer...apoi am vazut cum are 3 bobine fata de alte coolere ce au 4 bobine,era pe bucsa dar asta e alta poveste...de ciuda l-am faramat. Nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte de el...am impresia ca cei de la Evomag au lucruri de 2 lei ...bazareala ca cei de la quickmobile !

culmea ar fi ca si asta sa nu aiba rulmenti ci sa fie tot pe bucsa de bronz !

Comment

Eu te sfatuiesc altceva si ce am inceput sa caut si eu
                              Cauta sh coolere de amd si vezi pe unde gasesti un cooler de amd care sa aibe un ventilator de maxim 92x92x15 cu 4 pini/pwm
                              S-ar putea sa ai sanse mai mari , atat financiar ( pret mai mic ) cat si functional
                              Eu zic ca ai juma-juma sanse daca vrei sa cumperi acel cooler , tu faci cum vrei
                              gelu_dh likes this.

Comment

Am comandat coolerul de mai sus, vad ce si cum merge... Apropo am vorbit cu un inginer si el a spus ca daca ar cumpara un dm 920 el ar da jos radiatorul si si-ar pune el un radiator cu cooler incorporat.Stiti vre-un link ? Daca nu-mi place cum merge asta comandat dau jos radiatorul si pun unul cu cooler incorporat si am terminat povestea.

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X