Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 920 uhd

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 3 (0 members and 3 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Multumesc de confirmare,dar sa stii ca UHD promo in s2x de la 11009 V nu este codat.L-am verificat acum cu placa dvbs si e FTA.Acum trebuie verificat daca tv-ul tau stie UHD HDR?Al meu-LG 4K-vede semnalul dar nu-l inchide.De asemenea trebuie vazut ce varianta de codec HEVC este implementat in acest DM920?
    Daca totusi vrei sa verifici tunerul acestui receptor,te rog sa vezi daca stie sa inchida semnalul in modulatia 16APSK?Sint transmisii de feeduri in 16APSK la 8.0W(pol Verticala),24.5W,23.5E.Daca stie sa faca si treaba asta,atunci se pare ca avem cu adevarat un receptor complet la ora actuala din punctul de vedere al unui consumator de programe.
    Deci trebuie verificat care din cele doua dispozitive nu stie sa redea imaginea 4K de la 19.2E:receptorul DM920 UHD sau televizorul tau,la care,probabil,ii lipseste tehnologia HDR?Mersi.

satelescu

Comment

@Satelescu cred ca dm900/dm920 stie HDR si va face down conversion pentru televizoarele care nu stiu.
      Avantajul acestor cutii este ca se lucreaza la drivere si nu se renunta asa cum fac alti producatori.

[email protected]:/proc/stb/video# cat videomode_choices
      480i 576i 1080i 1080p 720p 480p 1080i50 1080p24 1080p25 1080p30 1080p50 2160p24 2160p25 2160p30 2160p50 2160p60 720p24 720p50 576p 640x480 800x600 1024x768 1366x768
      [email protected]:/proc/stb/video# cat hdmi_colorspace_choices
      Edid(Auto) Hdmi_Rgb Itu_R_BT_709 Unknown DVI_Full_Range_RGB FCC Itu_R_BT_470_2_BG Smpte_170M Smpte_240M Unknown Itu_R_BT_2020_NCL Itu_R_BT_2020_CL XvYCC_709 XvYCC_601 Hdmi_Full_Range_YCbCr
      from Ghost:

Just run "journalctl -f" in a telnet or ssh window on the box ... and play an HDR broadcast ...

Then something should be read in the logfile:

[1128.600047] VIDEO0: EOTF changed to eFuture / eAribStdB67 (HLG)
      [1128.600047] MaxContentLightLevel: 0
      [1128.600047] MaxFrameAverageLightLevel: 0
      [1128.600047] WhitePoint: 0 0
      [1128.600047] MinDispMasteringLuma: 0
      [1128.600047] MaxDispMasteringLuma: 0
      [1128.600047] DisplayPrimaries:
      [1128.600047] green -> 0 0
      [1128.600047] blue -> 0 0
      [1128.600047] red -> 0 0
      [1128.604743] VIDEO0: resolution changed (3840 2160)
      [1128.605459] HDMI: using HLG eotf

In the case of HLG it should look like that .. HDR10 is then not HLG there .. but HDR.

Also, if you turn off the TV .. wait a moment .. and turn it on again to see something like this:
      [1241.400373] SET FORMAT: display [0], format = '2160p50'
      [1241.400952] HDMI mode
      [1241.401313] use EDID to detect colorspace
      [1241.401778] preferred colorspace: Itu_R_BT_2020_NCL
      [1241.402354] using 10bit output
      [1241.592224] VIDEO1: shared window not available
      [1241.592775] set current avs auto aspect to 16: 9
      [1241.593321] HDMI: using SDR eotf

If this comes .. then the box turns into HDR mode .. everything else is up to the TV ....

And the box itself has no effect on the colors .. the hardware does not change anything there.

cu
      https://dreambox.de/board/index.php?...eNo=7&1e76ba4f
      Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Comment

Stiu ca sunt offtopic, dar ca sa-i raspund maestrului @satelescu, cu Mutant HD51 cu tuner S2X MS se receptioneaza fara probleme Dolby Labs Teststream de pe 19,2e:
        [IMG][/IMG]
        [IMG][/IMG]
        [IMG][/IMG]
        [IMG][/IMG]
        [IMG][/IMG]

Daca-mi dai si o frecventa activa de date pentru 23,5 est cu modulatie 16apsk pot sa testez sa-ti confirm. Ce pot spune e ca receptorul inchide semnal la SR sub 1000, ma refer la posturile de radio de pe 23,5e.
        [email protected] HD51, DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

Am ramas dator cu linkul referitor la facilitatea aceea de management independent al partii de CI de la dm920 si am gasit descrierea:
          This unique variability continues seamlessly with the front panel CI slots, which are based on integrated FPGA technology, allowing them not only to be allocated to the appropriate receiver sections independently of each other, but also to provide parallel usage as well. Once again, the Dreambox DM920 ultraHD sets new standards for the technological performance of Linux-based set-top boxes.
          Citatul este de aici https://dreambox.de/en/dm920-ultrahd
          Normal ca nu este descrisa in amanunt,pentru ca legal nici un receptor enigma2 nu are licenta ci plus,dar pot sa confirm ca au facut ceva la dm920 care imbunatateste mult stabilitatea funtionarii in paralel a doua cam-uri ci plus,sau a unui cam in paralel cu un emu.
          Nu stiu pe cata lume intereseaza,dar pe nemti ii incanta dupa ultimele schimbari facute de sky,sau unitymedia sau mai stiu eu ce provideri folosesc cam-uri ci plus.
          @Satelescu
          Eu am scris ca a verificat prietenul meu frecventele si merg fara probleme,acel canal UHD pe Astra merge,nici un fel de probleme pe dm920.
          Cristinel ti-a raspuns ca el cu dm900 il scaneaza,dar nu are imagine.Ca sa fie confuzia maxima,a mai fost introdus intre timp in acest topic de dm920,pe langa dm900,si un mutant.
          Prietenul meu nu are tv 4k,doar un Sharp 1080p,dar dm920 reda fara probleme imaginea la frecventele cerute de tine pe prima pagina a topicului.
          Am sa revin cu confirmare sau infirmare si pentru cele 16psk etc.
          Cheers

Comment

FPGA sau field programming gate array poate executa orice fel de cod la o viteza mare si care poate sa aloce resurse de la SoC la cam in mod simultan sau alternativ.
            Este se pare un artificiu tehnic ingenios pe care l-au gasit cei de la Dream.

Comment

Stie cineva cand o sa ajunga si in magazinele din Romania ?

Comment

pai ..daca mai ai rabdare cateva luni apare dm 980
                ,,*** Time is an illusion ! ***,,

Comment

Hi @viasat,

Iti multumesc pentru prezentarea(in progress) pe care o faci lui DM920 UHD.Precum ti-ai dat seama pe mine ma intereseaza in mod deosebit partea de receptor,daca inzestrarea lui hardwares raspunde la diferite tipuri de semnale si cum,etc?
                  Pentru verificarea mode 16apsk a lui 920,iata citeva frecvente deseori folosite la 8.0W:
                  12506 V,4149,3/4,16APSK,
                  12510 V,4149,3/4,16APSK,
                  12515 V,4149,3/4,16APSK,
                  12533 V,4149,3/4,16APSK.
                  Mai sint si la alte pozitii transmisii de feeduri in 16APSK(24.5W,23.5E,etc).Daca dm920 stie blindscan,da Cautare la aceste pozitii.
                  Si te mai rog sa verifici la 33.1E frec.12543 V,1703,5/6,8/16APSK,un feed italian-Sky24TG,cu un stream generic.Spune-mi daca poti vizualiza cursiv imagini,frinturi sau deloc?Iata cum arata acest stream italian cu un player dvbs.

Tot la acesta pozitie,mai nou unele feeduri romanesti,de pilda Antenele,foloseste modul PLS pentru a le "cripta",care,fireste,se pot vizualiza daca introduci codul Gold:113344,ca in imaginea de mai jos.Stie DM920 sa faca si acest lucru,la fel ca MIS-urile de la 5.0W?

Desigur ca nu puteam sa trec cu vederea si symbol rate-urile mici,sub 1000 Msps.Oare poate sa inchida,sa zicem,symbol rate-uri de 256,cum sint cele de la 10.0E-Eutelsat 10A,intre 12600 H-12610 H(vezi pe FlySat),sau cele in jur de 400 Msps de la 42.0E-Turksat,intre 11555 H-11557 H?
                  Sper ca si tu esti interesat de aceste aspecte ale receptorului DM920 4K,probabil ca si alti useri care te citesc,ca astfel sa afle din timp daca merita a fi cumparat sau nu din acest punct de vedere.

satelescu

Comment

In limita timpului disponibil,fie eu,fie prietenul meu(proprietarul dm920) vom testa tot ce ai scris mai sus.
                    Facem asta pentru curiozitatea ta,un membru al acestui forum cum putini sunt(decent,cu bun simt) si nu pentru a lauda sau face reclama lui dm920.
                    Asa cum am spus de multe ori,fiecare cumpara ce doreste de banii lui.
                    Sincer,cred ca pentru teste la limita de DX,eram mult mai bine comandat aparatul cu unul din tunerele Silicon Labs,fie cel triplu multistream,fie cel dual multistream,sta mult mai bine pe partea de blindscan decat cel de la Broadcom,
                    Asta nu o spun eu,ci chiar @Ghost,programatorul sef de la DMM.
                    Speram sa se descurce totusi bine pentru testele dorite de tine si tunerul fbc.
                    Nu dau o limita de timp pentru face testele,e perioada Sarbatorilor si a Anului Nou,o perioada aglomerata dedicata familiei,dar promit ca se vor face.
                    Numai bine!

Comment

In completare se poate testa linistit si cu dm900 nu neaparat numai cu dm920, avand acelasi SOC BCM7252S si acelasi SDK la driverele AV codec.

Comment

Originally posted by cristo4 View Post
                        Stiu ca sunt offtopic, dar ca sa-i raspund maestrului @satelescu, cu Mutant HD51 cu tuner S2X MS se receptioneaza fara probleme Dolby Labs Teststream de pe 19,2e:
                        Daca-mi dai si o frecventa activa de date pentru 23,5 est cu modulatie 16apsk pot sa testez sa-ti confirm. Ce pot spune e ca receptorul inchide semnal la SR sub 1000, ma refer la posturile de radio de pe 23,5e.
                        BCM 7251S cu ce este dotat Mutant ar trebui sa faca fata la codecurile care se pun pe satelit la ora actuala fiind din aceeasi clasa cu BCM7252S.
                        http://files.shareholder.com/downloa...orate_News.pdf
                        Avantajul la dream raman driverele la care se munceste intens.

Deasemenea @satelescu pentru 4K HDR incercati cu un banal player multimedia bazat pe Amlogic S905X pe care sa puneti linux cu libreelec care sa faca stream de la un tvheadened. Imaginea pentru dm500hd o puteti gasi aici...sunt sigur ca nu veti avea probleme mai ales daca conectica LAN este prin cablu si nu wireless.

Comment

la drivere muncesc toate team urile...adica asa sper...cel putin openatv asta face....chiar daca ptr mutant de ex nu au mai aparut drivere noi de ceva vreme...dar nici nu cred ca ar avea nevoie....insa o fac teamu urile...ptr ca altfel nu s ar merge inainte ...ma rog ptr ce a ce isi doresc team urile sa ofere..

nu prea sant placut impresionat de lucru asta...ptr ca nu se stie ce backdoor poate cintine aceste drivere...dar hai sa zicem...

singurul team ce foloseste drivere originale create de producator este...openpli..
                          GIGABLUE 800HD SE...GIGABLUE

Comment

nop teamul digsat lucreaza cu dmm si face o traba strasnica
                            Last edited by gladix; 30 December 2017, 22:12.
                            1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k

Comment

La drivere munceste fabricantul, in nici un caz teamurile...inca o alta gogorita pe care producatorii mai lenesi ca sa nu spun altfel o pun pe piata sa impresioneze asistenta.
                              Teamurile sunt responsabile cu testatul si cu luatul ochilor la cumparatori

Comment

Originally posted by cristo4 View Post
                                Stiu ca sunt offtopic,...

Acum ca am vazut raspunsul tau,pentru care iti multumesc,si dupa ce am pus citeva intrebari pe acest topic despre posibilitatile pe care le are DM920 4K in privinta receptiei acestei modulatii,cred ca nu mai sintem offtopic,si,deci,putem aborda si acest aspect fara a fi sanctionat de moderator ,fiindca,nu-i asa,este o intrebare valabila pentru toate receptoarele,indiferent de marca,care au implementate ultimele demodulatoare pentru receptia 4K!
                                Am intilnit adesea feeduri in 16APSK la 23.5E,dar nu le-am memorat ca sa le am cind e nevoie,cum este acum.Intimplator,in aceasta saptamina,am dat peste un feed cu un astfel de mode la 12724 V,9600,3/4,16APSK.Mai era unul in 8PSK,la 12697 V,9600,3/4.Ambele feeduri erau transmisii de la acelasi eveniment desi foloseau moduri diferite.Acestea pot fi intersanjabile cu alte ocazii.De aceea l-am mentionat si pe ultimul,daca intimplator,cind vrei sa scanezi acesti transponderi,sa-l memorezi in receptor.
                                Daca receptorul tau,Mutant 51HD(what a name ),inchide transponderii de la 23.5E cu symbol rate-urile de:477 Ks,557 Ks,dar mai ales-285 KS,atunci e de sperat ca si DM920 4K va stii sa faca treaba asta!

@pop_eye,iti multumesc ca imi dai informatii utile despre dreambox-uri,printre altele si posibilitatea de a face stream de la tvheadened,mai ales ca am si eu un DM500 HD.Din lipsa de timp si prioritati inca n-am valorificat aceasta modalitate de streaming.
                                De fapt intrebarile mele anterioare nu sint deloc dezinteresante,ci dimpotriva,am intentia sa cumpar un astfel de dreambox de ultima generatie,care,sper,sa aiba capabilitatile tehnice pe care le-am cerut celor care au deja acest receptor si pot face teste.Pentru ca n-am la indemina ultimele modele de dreambox si nici nu m-am informat pe forumuri(din lipsa de timp),si fiindca ai pomenit in interventiile anterioare si de modelul DM900 4K,m-as bucura ca cineva sa faca o evaluare si comparatie intre acest model si dm920 4k.Se pare ca DM920 4K ar avea,daca ma iau dupa ce-am citit pina acum pe acest topic,un avantaj(daca si cit?) fata de modelul 900 HD 4K!?E bine de stiut acest lucru,nu-i asa?

Amindurara un colegial "La Multi Ani 2018!
                                satelescu

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X