Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 900 uhd 4k

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by coconut View Post
    salut @yogipiti75 , l-ai achizitionat de la noi sau din afara ?
    Din Norvegia.
    Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Comment

prima impresie : foarte rapid . DM 8000 e pe carbuni pe linga dm 900.

Comment

dar oscxx tre combinat cu ceva sau merge direct cu n sau c ,ca nui dau de cap.un cfg mi-ar prinde bine .....merciiii

Comment

stai linistit ca vine ... daca inca nu aici poate pe univers ... fac si eu comanda curand !
          ,,*** Time is an illusion ! ***,,

Comment

io sto linistit dar al meu a venit si e intuneric .....

Comment

Instaleaza Newnigma2 de aici.
              Acolo are Oscam.
              Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Comment

Mda, hop si eu.
                Booteaza si zapeaza super-rapid, deci e bun in ce priveste proc si memorie. Am in multiboot (Barry Allen) Dream Elite, Oozoon, Newnigma si DMS, se impaca foarte bine cu oscam.
                Tunerul este prost spre execrabil (sau poate am avut eu ghinion, ca de obicei), am castig cu 1,5 dB mai mic decat cu DM800se.
                Oare sunt compatibile tunerele? Tare as fi curios daca il pot pune pe cel de la 800se in 900. Mai bine intreb inainte de a face vreo prostie
                See my gorgeous spread pussy here: http://users.telenet.be/jerkoffsky/pussy.jpg

Comment

Tunerele sint compatibile daca in lib/modules/kernel_version/extra gasesti bcm4506.ko
                  "Castigul" de 1.5db poate fi inselator, in ideea ca la tunerul nou se calculeaza snr altfel decat la tunerul vechi.
                  Poti incerca sa compari daca la un TP cu frecventa greu de facut "lock" tunerul cel nou reuseste sa o deschida sau nu.
                  Daca reuseste, atunci nu ai de ce sa iti faci probleme.
                  Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Comment

Merci de informatie.
                    Tunerul este cu siguranta mai putin sensibil, am scanat cu 800se si rescanat cu 900, 900 sare peste multi transponderi. Tunerul 2 este ceva mai sensibil decat tunerul 1 (0.5 db) dar tot nu se compara cu dm800se.
                    In plus, la 900, cel putin in images testate pana acum, la blind scan nu exista optiunea setarii scanului (de la 1 la 5). In 800se, cu blind scanul setat pe 5 imi afisa frecventa scanata din 2 in 2 mhz (banuiesc ca asa era pe toate Dreambox-urile). Acum nici vorba de asa ceva, trece rapid peste ele ca si cum ar scana transponderi predefiniti.

Edit: o fi vreo optiune ascunsa pe undeva? Eu nu reusesc sa o gasesc, desi cred ca asa ceva trebuia sa fie default.

Comment

Eu as incepe sa pun aceste intrebari pe forumul dream multimedia sau newenigma.
                      Ceea ce banuiesc ca se intampla implementarea fineturilor este abia la inceput in imagini

Cu ce fel de tuner vine echipat ? Si21662-B22 ?

Comment

Si2166B, nimic de 22.

Comment

Nu detin acest model de tuner, dar daca spui ca bcm4505 este mai sensibil...ma pui pe ganduri
                          In definitiv aceste nim-uri se utilizeaza in aparatura consumer grade, deobicei le gasesti in conservele providerilor
                          care nu au nevoie de tunere ultrasensibile , pentru scopul pentru care au fost facute "lock" rapid pe tp-uri
                          cu putere de transmisie peste medie...

Dar ca intotdeauna dreambox daca iti vei expune problema pe forumul lor iti vor acorda atentie si rezolva problema daca se poate
                          legata de tunerul respectiv. Uneori nu se poate rezolva , chipsetul venind asa din fabrica.

Un lucru pozitiv fiind faptul ca tu ai posibilitatea de a "te juca" cu diferite modele de tunere care sa iti ofere ceea ce cauti.

Comment

Merg canalele in S2x? A testat cineva?
                            Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Inverto Pro Black Quad cu flansa 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Comment

Știți ce īmi place la voi.
                              Vorbiți doar prostii pe aici vreți sa luați tigaie cu 4 k (oaie) dar nu aveți cu ce testa. Canale 4k mokka ioc. Am uitat, pardon le luați din pasiune. Totuși e ca și cānd ai merge la curve fără p*** dar și fără bani.

Inviato dal mio SM-G935F utilizzando Tapatalk

Comment

Vremea tigailor a cam apus. Nu dau nici măcar un leu sa vad sedeuri cu TV și box 4kk. Īn rest va doresc sărbători fericite.

Inviato dal mio SM-G935F utilizzando Tapatalk

Comment

Working...
                                X