Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 900 uhd 4k

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Triple tuner in vinzare nu este inca voi a-ti vazut pe undeva?

https://www.youtube.com/watch?v=W3g1Vnlzdbs&t=117s

Comment

O sa fie si triple tuner si dvb-s2x.

https://dreambox.de/board/index.php?...379#post161379

https://dreambox.de/board/index.php?...c55-short-pdf/

The Si21692C integrates two separate high-performance digital
      demodulators for the DVB-T2/T/C, DVB-S2/S and DVB-S2X
      DVB-S2X (ETSI EN302 307-2 V1.0.0)
      -
      QPSK/8PSK, 8/16/32APSK demodulator
      -
      Roll-off factors from 0.05 to 0.35
      -
      Channel bonding for TS transmission supported

Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Comment

Apropo , pentru tot romanu care nu stie ce aia Channel bonding for TS transmission...

Characteristics of DVB-S2X for DTH
        The most relevant features of DVB-S2X for DTH are channel bonding, advanced filtering of carrier spacing,
        wideband technology, finer granularity of modulation and FEC options combined with sharper roll-offs.
        Channel bonding of up to 3 satellite transponders will support higher aggregate data rates and allow for addi-
        tional statistical multiplexing gain for high data rate services such as UHD. This will eventually be a key tech-
        nology to distribute stat-muxed UHD channels in one “big” transport stream of more than 150 Mbps.
        The wideband implementation in DVB-S2X addresses satellite transponders with bandwidth from 72 MHz (for
        C-band) to several hundred MHz (for Ka-band, HTS). Currently professional modulators can support 72 MBaud
        or above, resulting in a very high data rate in one single carrier to be transmitted over satellite. Maximum
        20% efficiency is gained for non-linear operations.

Comment

Ahem..tunerele astea se pot instala si in cutii mai vechi care nu au nevoie de procesor super puternic pentru a le folosi.

P.S. Da probabil nu vor putea deschide semnal UHD din cauza bandwidth redus dar pana la urma nu asta este ideea.
          Cine va dori sa testeze dvb-s2x si sa poata sa faca si blindscan Dreambox va putea, ceilalti..nici pe departe.

Comment

Egal .. tre sa ajunga in 1-2 zile . da de parca tunerele tre sa citeaca doar ssx- 4k -5k ca ne uitam doar la 4k, din cite stiu digi si focus abia au ajuns la hd si ala timid . ok

Comment

Originally posted by mychael86 View Post
              a ajuns la cineva , cumparat din Ro ? am facut comanda acum 15 zile dar vad ca nu da nimeni nici un semn ...
              ps. cine stia detalii are pm plin .
              am si eu data comanda la satmultimedia ro , am sunat din nou acu 2 zile si mi-a zis ca sunt ajunse in vama ( dureaza ca e aglomerat ).
              OCTAGON SF4008 4K the best receiver enigma2 , VU+ultimo 4K,Vu+solo2,Xtrend9200 , Dream500 S , Sky Star HD2 , Antena 1.8 Circulara Al motorizata, Antena 1.6 Circulara Al Fixa Lnb Twin , 2 Antene 1.2 Ofset Fe Lnb Quad , Antena 1.0 Ofset Fe Lnb Quad , Focus Sat Full HD , FreeSat TVR HD

Comment

Ca sa ducem discutia mai departe, tunerele FBC de la Vuplus nu au inclusa modulatia 8/16/32APSK, deoarece
                demodulatorul bcm 4528 nu suporta asa ceva. Acele demodulatoare sint gandite numai pentru functia de full band capture,
                care pe mine ca si hobbyst nu ma intereseaza atat de mult fata de posibilitatea de a deschide mai multe modulatii.

Avantaj dreambox.

https://www.broadcom.com/products/br...op-box/bcm4528

Comment

alte avantaje n-ai descoperit inca ...online ?
                  (eu as prefera avantajele practice ,adica ale celor care au ... )
                  ,,*** Time is an illusion ! ***,,

Comment

Originally posted by pop_eye View Post
                    Ca sa ducem discutia mai departe, tunerele FBC de la Vuplus nu au inclusa modulatia 8/16/32APSK
                    Tocmai te anunţ că eşti prost informat.
                    Au modulaţia inclusă, testat personal pe al meu... DAR, este o singura problemă, pe Hotbird nu transmite nimic aşa ceva

Comment

De ce ii place romanului "ghiveciul" asa de mult nu stiu
                      Hai totusi sa pastram subiectul threadului si sa numai amestecam si discutii despre concurenta , mai ales ca exista si thread dedicat
                      Un novice daca vrea sa se "informeze" despre acest model de DM , de ce e nevoit sa se "impiedice" si de contradictiile unora dintre noi ?
                      Cred ca pana la urma fiecare brand/receptor in parte are plusurile/minusurile de rigoare si fiecare isi cumpara ce doreste in functie de doleantele personale
                      In plus dvb-s2x-ul fiind o "extensie/imbunatatire" a standardului de receptie dvb-s/s2 e si normal sa nu fie/apara pe toate modelele de tv tunere folosite
                      Insa acest lucru nu inseamna ca pe viitor nu vor aparea si modele de tv tunere care sa "impace si capra si varza"
                      Mai ales ca cele doua "termene" noi ( dvb-s2x si tv tuner FBC ) sunt "complementare" , dar nu "obligatorii"
                      Pana la urma rezolvarea acestei "situatii" tine de producator si modul de a-si atrage clienti noi/cat mai multi si nu a ideii ca receptorul meu e mai.......

Comment

Originally posted by WebMan View Post
                        Tocmai te anunţ că eşti prost informat.
                        Au modulaţia inclusă, testat personal pe al meu... DAR, este o singura problemă, pe Hotbird nu transmite nimic aşa ceva
                        Daca nu a facut "lock" de unde stii ca este functional si nu doar o modulatie care iti apare in meniul enigma2 ?

https://translate.google.ca/translat...474&edit-text=

Cu asta imi inchei comentariile legate de aceste subiecte "fierbinti".

Comment

Am achizitionat de 2 zile un DM 900 UHD, booteaza foarte rapid.
                          Instalat imagine newnigma2, dar urmeaza sa instalez si alte imagini (OpenATV, Dream Elite, DMS, Oozoon) pentru diferite teste.
                          Oscam functioneaza foarte bine.
                          Voi reveni cu amanunte.
                          Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Comment

Originally posted by pop_eye View Post
                            Daca nu a facut "lock" de unde stii ca este functional si nu doar o modulatie care iti apare in meniul enigma2 ?

https://translate.google.ca/translat...474&edit-text=

Cu asta imi inchei comentariile legate de aceste subiecte "fierbinti".
                            Colegule, îţi furi căciula singur... Unde ai dat link tu, ăla încerca pe Solo4k...
                            Noi toţi spunem că vorbim despre Uno4k / Ultimo4K....
                            Normal că la ăla nu o să-i meargă niciodată, precum şi la Formula 1, se foloseşte benzină, nu motorină...

Comment

Am dat un "exemplu" cum se testeaza...dar mai bine cum spui tu..las-o balta
                              Sa le stapaniti sanatosi si pe vuplusuri si pe dreamboxuri si pe ce vreti voi. Mi-e lehamite deja subiectul.

Comment

Originally posted by yogipiti75 View Post
                                Am achizitionat de 2 zile un DM 900 UHD, booteaza foarte rapid.
                                Instalat imagine newnigma2, dar urmeaza sa instalez si alte imagini (OpenATV, Dream Elite, DMS, Oozoon) pentru diferite teste.
                                Oscam functioneaza foarte bine.
                                Voi reveni cu amanunte.
                                salut @yogipiti75 , l-ai achizitionat de la noi sau din afara ?
                                OCTAGON SF4008 4K the best receiver enigma2 , VU+ultimo 4K,Vu+solo2,Xtrend9200 , Dream500 S , Sky Star HD2 , Antena 1.8 Circulara Al motorizata, Antena 1.6 Circulara Al Fixa Lnb Twin , 2 Antene 1.2 Ofset Fe Lnb Quad , Antena 1.0 Ofset Fe Lnb Quad , Focus Sat Full HD , FreeSat TVR HD

Comment

Working...
                                X