Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 900 uhd 4k

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Si2166-D60 stie multistream

Si2166-C nu stie multistream dar un lucru interesant ...

ambele sunt Pin-to-pin compatible with all Si216x/8x single demods family
    ceea ce poate sa ofere posibilitatea unui hack HW ...pentru cine vrea sa incerce.

Driverul probabil comun pentru ambele in conceptia DM.
    Nu m-as mira sa functioneze...
    Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Comment

De-a lungul timpului in acest hobby,am strans o groaza de chestii,care acum zac inutile prin sertare,gen smargo,phoenix isb,serial,sc8in1,display-uri externe.Poate pare incredibil,dar am dat 100de euro pentru un display color la DM7080HD,aparatul fiind cumparat cu 620eu.
      La DM500hd am dat 40euro pe pe placuta usb,sa pot sa fac multiboot.
      La dbox2 nu mai stiu cat am datvpe multicam.
      Nu ma plang,e hobby ul meu de multa vreme,nu mi-a bagat nimeni mana in buzunar cu forta.
      Printre vechituri am si un tuner usb de cablu de la Sundtek(a costat la fel 80eu).A functionat impecabil pe vreo 3 generatii de dreambox.
      Eu de exemplu,cand apare in dreambox cu un singur slot de tuner,gen dm800se ,dm820 si nu mai am rabdare pana la aparitia modelelor mari,cu sloturi multiple gel 7020hd,7080hd ,intotdeauna cumpar cu tunerul de satelit inclus,urmand a folosi pe cablu cel usb.
      E mult mai practic sa ai de cablu pe usb,nu ai nevoie de tensiuni mari de alimentare si driverele si suportul sundtek sunt de top.
      De ex,in momentul de fata,daca nu as avea rabdare sa astept aparitia lui 920 sau cum se va numi,as cumpara dm900 cu ce tuner sat as dori,de ex cel dual multistream si pe usb as pune cel de la Sundtek de cablu.
      Ideea acestui post lung e ca toti suntem diferiti,avem nevoi diferite,si intr-adevar optiunile costa.Pentru mine insa,important e ca avem optiuni,avem de unde alege.La un hobby,de multe ori,costul e mai putin important.
      E strict opinia mea personala,legata de acest subiect.
      Cheers

Comment

Varianta de tuner profi pe USB are ventilator si am inteles ca nu e chiar silentios. Daca are cineva TBS5927 sau 5925, poate ne spune daca se aude rau ventilatorul (in standby, noaptea)?

Si ar mai fi ceva, poate o alta solutie, chiar mai "interesanta":
        Tunerele pentru DM-900 sunt cu interfata PCI-E 4x standard, asa cum e interfata PCI-E de la PC? Daca da, ar fi o idee...
        Desi nu ar arata frumos, s-ar putea "agata" pe un prelungitor de PCI-E un tuner de la TBS. Ce spuneti, ar fi posibil? Pe langa compatibilitatea hw, mai trebuie si drivere, alta poveste...

Comment

Am eu TBS527 și se aude tare cooler-ul, īntr-adevăr.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
          Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Comment

@xyzzyx - nu e compatibil, dar demodulatorul schimbat 99% sa mearga. i2c-ul nu face distinctia intre tunere mai ales daca placile sunt echipate in aceleasi pozitii,
            cand spun asta ma refer la adresele la care se gasesc chipurile. Se poate compara vizual un board cu demod fara multistream si unul cu multistream, la electronica de azi
            cand cheltuielile trebuie sa fie minime, presupun ca boardul nu e foarte complicat.
            good luck sa obtii codul sursa la drivere de la DM...am incercat candva si nu am reusit
            Plus ca iti trebuie si cheia de criptare care sa faca driverul "compatibil" cu celelalte.

Ventilatorul de pe usb tuner se poate inlocui cu un altul care nu face zgomot - sau pus direct un radiator pasiv cu racire optima.
            Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Comment

OK, merci @pop_eye.
              Am luat pana la urma TBS 5925 pentru ca era in Europa si nu trebuia sa mai astept - din fericire nu are ventilator, dar vad ca se cam incinge, o sa ii pun eu unul alimentat din USB. Pentru instalarea tunerului extern USB pe DM900, nu e nevoie de cautari sau instalari, a fost aproape plug'n'play (a trebuit un reset power off/on) si a vazut corect tunerul. E super. Scan cu network pe auto a vazut toate streamurile MIS. Asa da, imi place! 580 de canale pe 5W, cam cu 300 mai mult decat erau descoperite cu tunerul DVB-S2 normal.
              Dar bomboana de pe tort: Azi am primit si tunerul nou pentru DM-900, DVB-S2 MIS. O sa vad cum se misca zilele acestea, nu prea am timp... Poate diseara.
              Last edited by xyzzyx; 21 August 2017, 13:03.

Comment

Am incercat tunerul nou DVB-S2 MIS. Cu drivere vechi de peste o luna, scan pe auto pe 5W descopera cate ceva din multistream-uri, dar nu tot. De exemplu nu a vazut nici un canal RAI, regionalele RAI. Restul le-a descoperit... Puse de mana, le descopera, stream cu stream. Cam dezamagit... Sper sa fie de la imagine/drivere.
                Mai are cineva DVB-S2 MIS pe aici? Curios daca e asa numai la mine.

Comment

Originally posted by xyzzyx View Post
                  Am incercat tunerul nou DVB-S2 MIS. Cu drivere vechi de peste o luna, scan pe auto pe 5W descopera cate ceva din multistream-uri, dar nu tot. De exemplu nu a vazut nici un canal RAI, regionalele RAI. Restul le-a descoperit... Puse de mana, le descopera, stream cu stream. Cam dezamagit... Sper sa fie de la imagine/drivere.
                  Mai are cineva DVB-S2 MIS pe aici? Curios daca e asa numai la mine.
                  Īn 2-3 zile īmi vine noul MS tuner. Voi spune atunci impresiile despre el. @xyzzyx poți să īmi spui ce imagine folosești pe DM900 UHD?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
                  Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Comment

Ca si sensibilitate cum este, comparativ cu BCM-4505, sau cu tunerul triplu s2/s2/c/t2? Inchide semnalul pe tp-uri "la limita"?
                    DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

@xyzzyx

Din curiozitate,ai pus un satellite.xml complet la zi inainte de a face scanarea?
                      Inainte de a-l transfera prin ftp,iti recomand sa dai in telnet "systemctl stop enigma2" pentru ca nu il vei putea suprascrie pe cel vechi atata timp cat enigma2 e activa.
                      La cautarea auto,de obicei frecventele sunt citite din satellite.xml,de aceea intreb daca ai unul la zi in aparat.
                      Cheers

Comment

@yogipiti75
                        OpenHDF. Dupa update la zi a mai trebuit sa pun dvbsnoop. Nu mergea scanarea manuala pe ultimul release, dar acum a luat-o. Dar la fel ca inainte, nu vede toate stream-urile.

@cristo4
                        Nu vad nici o diferenta, pare la fel (de prost) ca si tunerul hibrid.

@viasat
                        Satellites.xml sunt la zi, dar fara streamuri, adica fara parametrii suplimentari de genul
                        <transponder frequency="11637000" symbol_rate="30000000" polarization="1" fec_inner="7" system="1" modulation="1" is_id="2" pls_code="131070" pls_mode="1"/>
                        Vad ca a pus receiverul. Si a pus bine pentru Mediaset si francezi. Nu pentru RAI. Ce apare acum e dupa scan manual pe fiecare stream de RAI.
                        A mai pus cate ceva si pe 7E unde am dat scan.
                        Cat despre modificare satellites.xml, suna complicat. Mai simplu cu ftp direct (sau cu dreamboxedit). Pus fisierul cu winscp in etc/tuxbox mie mi-a mers mereu, ba chiar si editare si salvare online.

Dar vad ca nu merge blindscan. Am instalat si extensia de blindscan din feeds, degeaba. Zice ca Si 2166D nu suporta blindscan. Dar la fel zice si pentru TBS 5925, in concluzie banuiesc ca se poate rezolva soft... Idei?
                        Last edited by xyzzyx; 23 August 2017, 16:23.

Comment

M-am decis sa renunt la imaginea Open HDF. Prea multe crashuri, buguri -> timp pierdut.

Am testat tunerul nou pe imaginea oficiala, release-ul din 8.08.17 (ce mi-a incarcat la upload online by default) si pot sa confirm ca blindscanul merge OK, nu descopera totusi tot. Ca si in cazul scanarii manuale, vede aproape tot (501 servicii) dar nu vede multistreamurile RAI. Am testat azi din nou cu TBS, un scan cu network on pe USB, a vazut absolut tot ce trebuia sa descopere, inclusiv RAI. Dar cu imaginea oficiala se pot descide fara probleme si aceste streamuri pe tunerul intern. Cu open hdf, ioc.

Voi ce imagine mai folositi? As pune newnigma2. Le-am incercat cam pe toate cu doua luni in urma si newnigma2 parea mai stabila.

Merci

Comment

Nu am dm900 ,dar iti pot recomanda ce am testat pe dm7080.
                            De departe de ani de zile sunt obisnuit cu Merlin http://debfeed4.merlin.xyz/oe_2.5/deb/images/ sau lasi ce ai acum,ultima oficiala,peste care pui addon-ul Gemini.
                            Daca esti o fire comoda,la ambele vei avea o problema,si anume lipsa cam-urilor la download.
                            Nu e greu,gasesti ce trebuie pe sat-universe.com.
                            Cand apare dm920 am sa pot testa mai multe,si sa iti zic la obiect ce si cum.
                            Referitor la imaginile *open ,din pacate sunt bazate pe nuclee destul de vechi,de pe vremea cand cei de la DMM aveau sursele publice,insa din cauza clonarilor,au devenit closed.
                            Cheers

Comment

Deacord cu parerea ta! @viasat
                              Momentan folosesc nn2 dar curand am sa trec din nou la Merlin are cu skin slabut dar sepoate pune usor skin Metrix care are o sumedenie de obtiuni (testat de mine)
                              Dupa parerea mea Merlin OpenPLI NN2 !

Salve
                              ,,*** Time is an illusion ! ***,,

Comment

Stimabililor aveti aceste 2 solutii :

1. http://mixeshop.com/dm900-ultra-hd-4...ner_p0378.html
                                2. http://mixeshop.com/trip-tuner-for-d...0hd_p0377.html

Sa ma scuze 'sensibilii' ce dau mii de euro pe 'originale' fabricate de fapt tot in China!
                                De exemplu eu am avut toata gama Sunray SR4 incepand cu sim 2.1 ,A8P , acum SR4 V2 cu triple tuner si FUNCTIONEAZA IMPECABIL!Acum am in SR4 V2 un simcard Japhar si functioneaza superb.

Comment

Working...
                                X