Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 900 uhd 4k

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 0 (0 members and 0 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Sincer,ce ai adus constructiv pe acest topic,cand tu nici nu ai testat dm900 si nu ai nici noul tuner hibrid?
    M-ai vazut pe mine pe topicul de Octagon,sa scriu de rau sau de bine,numai sa ma gasesc in treaba,cum faci tu aici?
    In afara sa dai verdictul ca Octagon e peste dream,si ca ce tuner prost a facut DMM,ai facut o comparatie concreta?
    Asa cum am spus anterior,din moment ce nu ai Dm900,ce te doare capul de un aparat pe care nu il ai in posesie?
    Daca vrei sa ajuti alti utilizatori,fa un topic "versus" cu o comparatie intre cele doua modele.Banuiesc ca ar fi cam greu,din moment ce nu ai in posesie ambele aparate.
    cheers

Comment

Nu am dream 900 dar eram pe cale sa-l cumpar. Dar dupa ce am sapat pe mai multe forumuri si am citit o multime de review-uri am optat pentru Octagon. O sa am posibilitatea sa le pun in comparatie undeva dupa data de 15 si atunci o sa ma conving. Consider insa ca nu am facut asa un sacrilegiu daca am spus si eu o parere personala despre un tuner pe care desi nu l-am testat inca il consider o strutocamila prost gandita. E doar o opinie si cred ca un forum exista pentru a exprima opinii. Mai bune sau mai proaste ,mai mult sau mai putin documentate consider ca atata timp cat se pastreaza un nivel decent al discutiei ele pot fi exprimate fara a se cere ban doar pentru ca nu ne convine noua . Pe mine personal chiar nu ma deranjeaza deloc sa citesc o opinie negativa legata de un produs pe care chiar daca eu il apreciez nu inseamna ca e si imbatabil. Nu am jignit pe nimeni respect fiecare user si pot sa cred ca inca exista libertatea de a spune o parere. Chiar daca ea nu e cea mai autorizata sau chiar daca aduce in discutie si produse concurente. Nu toti suntem experti dar ne mai permitem cateodata si o opinie.
      ...Traieste viata asa cum este, pt ca ti s-a dat fara sa o fi cerut, si ti se va lua fara sa fii intrebat...

Comment

cine a cerut ban?
        1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

update-rescue -v
          Sper ca am rezolvat si problemele de freeze 🤣🤣🤣
          Maine nu il trimit inapoi (inca)

dupa care un apt-get update && apt-get upgrade si reboot
          bafta

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Comment

NEW Rescue Loader for dreambox DM900 UHD

Comandă prin Telent :

Code:
            update-rescue -v
            După cāteva minute apare " DONE".

Această operaţie este pentru a updata Rescue Loader

Comment

asta am facut,deocamdata nu se mai blocheaza

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Comment

I looking last rescue mode
                I not found it
                dom

Comment

La DM900 primul lucru pe care il faci este sa verifici si eventual sa faci update la boot loader. Eu am facut-o direct din pagina de boot. E mai sigur si elimina orice neplaceri pe viitor.
                  Dupa, trebuie testate diferite imagini. Eu m-am oprit la Open HDF. La newnigma2 nu mi-a placut ca au introdus by default in build hbbtv. Mie nu imi trebuie.
                  Legat de tunerul hibrid, din punctul meu de vedere isi face treaba ok. Are trei mufe dar nu poti folosi decat 2 tunere simultan. Setarile pe fiecare tuner sunt flexibile, poti alege din cele trei variante (S2/T2/C).
                  Sunt si buguri, unele din sursa celor de la DM, altele de la echipa care face imaginea customized... Dar exista suport si toate problemele sunt corectate in timp util. Eu nu as spune ca mai bine as fi mai asteptat un DM900se sau un DM9000. Orice alt nou model cu ceva features noi introduse va avea si el buguri, care si ele trebuie corectate, mai apare un alt model,... etc
                  Legat de DVB-S2X - nu gasesc niciunde un carrier, tp, frecvente, etc care sa foloseasca acest standard. Sunt abonat la newsletter-ul celor de la EBU, am vazut ca tot timpul se fac teste (HDp100-AC4 de ex), dar nimic legat de DVB-S2X. Sau nu am fost eu atent...

Comment

Originally posted by xyzzyx View Post
                    ...
                    Legat de DVB-S2X - nu gasesc niciunde un carrier, tp, frecvente, etc care sa foloseasca acest standard. Sunt abonat la newsletter-ul celor de la EBU, am vazut ca tot timpul se fac teste (HDp100-AC4 de ex), dar nimic legat de DVB-S2X. Sau nu am fost eu atent...
                    Da,n-ai fost atent,pentru ca gasesti pe RDI un topic dedicat acestui standard- Dvb-S2X cu informatii despre receptia lui.

satelescu

Comment

Problema cu noul tuner hibrid este ca pe partea de satelit are o sensibilitate inferioara vechiului tuner S2 BCM4505, la scanare nu inchide semnalul pe tp-uri la limita, dar care sunt receptionate de vechiul tuner. Din punctul asta de vedere, este o dezamagire.
                      DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

Multumim pentru teste,sincer nu am nici un tuner de la DMM facut de Silicon Labs,chiar zilele trecute ma gandeam sa achizitionez unul dual de cablu,sa am in DM7080 2 de sat si de cablu 3(unul dual si unul simplu) ,asa ca nu pot face o comparatie corecta,tot ce am in casa de satelit sunt Broadcom.
                        In mod normal,ar trebui sa se poata face pe viitor upgrade de firmware direct la tuner,cei de la Silicon Labs ofera aceasta posibilitate.
                        Mi se pare absolut normal sa il returnezi daca nu a corespuns asteptarilor tale,nu toata lumea are rabdare sa astepte corecturile de rigoare ale producatorului.
                        Cheers

Comment

Pentru cei interesati de multistream (in opinia mea strict personala,mult zgomot pentru nimic) aveti aici un preview cu noul tuner twin capabil de dvb-s2x multistream ce se va lansa in curand.
                          https://youtu.be/jL3NrqaQucM
                          Ca de obicei,va fi compatibil si cu dm7080,dm820.
                          Posesorii de dm900uhd interesati de acest subiect vor fi fericiti ca le-a fost ascultata dorinta de catre DMM.
                          Sursa este una serioasa,si anume forumul celor de la dream-elite care in ultimii ani au fost primii in a prezenta diverse leak-uri din tabara celor de la DMM.
                          Cheers

Comment

4.3.1r9
                            - some SEC and scan fixes
                            - force valid isi id/pls code/pls mode values on bogus transponders
                            - fixed a race condition with spinners on startup (fixes possible segfault)
                            - added a basic DBus interface and the 'dreamboxctl' command as cli interface for it
                            - call "dreamboxctl -h" for information on available commands
                            - this is a first draft of the DBus interface, some feedback would be great
                            - fixed playback of very short ts files (with meta files only)
                            dom

Comment

@Ghost ,programatorul sef de la DMM (mai corect Dream Property,din comoditate scriu in continuare Dream Multimedia) a confirmat pe forumul oficial ca urmeaza in curand un nou update,care va include si driver-e noi.
                              Sunt curios ce imbunanatatiri va aduce.
                              Cheers

Comment

Ok,a aparut un nou update,completat de si de un rescue loader nou.
                                https://dreamboxupdate.com/opendream...0170721.tar.xz
                                Rescue https://dreamboxupdate.com/opendream...0-20170721.bin
                                Cheers

Comment

Working...
                                X