Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

dreambox 7080HD

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Toate bune și frumoase, însă până nu apare cu procesor care să știe demodulare HEVC, (adică 4K), nu mai fac nicio investiție în receptoare!
    http://www.heywatchencoding.com/hevc
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

Asa e, altfel de trezesti in scurt timp ca iti trebuie DM 7080se v2....

Comment

Pai o sa apara si DM 7080 HD SE , stai linistit
        Cat despre procesorul in cauza mai e de asteptat , fiindca pt. 4K iti trebuie ceva quad-core cel putin , vezi tv-uri 4K cu quad-core si hexa-core
        Nu zic ca nu exista si cu dual-core 4K , insa astfel de tv-uri mai bine ''lipsa'' pt. 4K
        In prezent pt. 4K pe satelit sunt modelele de tv-uri 4K cu procesoare quad-core si/sau hexa-core si care pot receptiona si domeniul DVB-S/S2
        Impedimentul lor fiind ca nu poti instala E2 , insa modelele cu android de la Philips............

Comment

Am eu unul (quad core), care are și tuner sat. și nu face lumină pe niciun semnal 4K de pe sat, așa că...mai bine îi așteptăm pe mai marii (dezvolatori) ai rec.-urilor sat. să lanseze cât mai repede ce ne "arde"!
          M-am săturat de diletanți...
          DVB-S:
          Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
          Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
          Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
          Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
          Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
          DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
          Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
          DVB-T:
          TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

imi poate spune cineva care este diferenta intre un dreambox 7080HD hybrid si unul sa zicem normal? va multumesc!

Comment

NORMAL - doar tuner de satelit dvb-s/s2
              HYBRID - are atat tuner de satelit dvb-s/s2 . cat si tuner de dvb-t/c ( televiziune terestra si de cablu digitala )
              Din pacate receptoarele noi ar trebui sa stie sa receptioneze/demoduleze si noul standard dvb-t2 pe care RO il va adopta in vara lui 2015
              Cele care au tuner doar de dvb-t vor fi ''incompatibile'' cu noul standard dvb-t2 , deci ATENTIE la ce cumparati in general la receptoarele HYBRIDE/COMBO
              Cel HYBRID mai poarta denumirea si de COMBO , in rest exista aceeasi ''arhitectura/componenta'' hardware
              Cat despre imaginii , acestea sunt ''universale'' pt. a putea fi folosite in ambele situatii

Comment

va multumesc mult! deci nu este vorba de o combinatie intre original si clona sau cum e in agricultura cand e vorba de hybrid...totusi de ce aceste receivers sunt putin mai ieftine(nu cu mult)?

- - - Updated - - -

va multumesc mult! deci nu este vorba de o combinatie intre original si clona sau cum e in agricultura cand e vorba de hybrid...totusi de ce aceste receivers sunt putin mai ieftine(nu cu mult)?

Comment

DM 7080 cu urmatoarea configurare :
                  A1 - Tuner DVB-S2
                  A2 - Tuner DVB-S2
                  B - Tuner DVB-C/T
                  C - Tuner DVB-C/T
                  Setarile sunt facute pentru satelit + 2 provideri de cablu, schimbarea programelor de pe satelit pe cablu se face fara nici o problema, insa schimbarea canalelor de pe un tuner C pe celalalt nu se poate face decat daca intri in meniu si comuti pe celalalt tuner, am incercat si pe Vu+Duo2 si problema este aceeasi.
                  Oare sa nu fie posibila comutarea automata intre cele 2 tunere C ...problema imi pare cel putin ciudata...sau imi scapa mie ceva...poate aveti ceva sugestii.

Comment

Ai priorizat in Imagine/Skin, fiecare Tuner in parte ce sa deschida ?
                    Ex. Tuner C sa deschida canale Cablu prima data ?
                    Menu/VTI/Einstellungen-System......
                    Rog sa ne anunti daca functioneaza, sunt si eu interesat.

Numai bine

Comment

@Bumbu

Daca te referi la Alternative services tuner priority "DVB-C/-S/-T", da am incercat deja de la inceput, dar dupa cum am spus ramane blocat pe primul tuner C accesat, nu schimba automat...trebuie schimbat din meniu de fiecare data cand vrei sa treci pe celalalt tuner C.
                      Setarea este generala si din cate se pare este gandita pentru cate un singur tuner din fiecare categorie.

Comment

Salut, știe cumva cineva de ce oare la canalele Digi Life, World și Animal World în loc de subtitrare se vad numai
                        una, respectiv doua bare negre

Comment

@geko68 cu openatv subtitrarile sunt ok !

Comment

Originally posted by cnicu5 View Post
                            @geko68 cu openatv subtitrarile sunt ok !
                            Cum activezi subtitrarea la Openatv, l-am pus si eu dar nu gasesc subtitrarea, trebuia sa fie la optiunea Audio si totusi nu e.

Comment

Multi Quickbutton si fixeaza pe o tasta subtitle(txt de ex) sau menu/setup/sistem/extended system/OSD settings/button setup dar asa nu poti sterge alegerea facuta!

Comment

Originally posted by cnicu5 View Post
                                Multi Quickbutton si fixeaza pe o tasta subtitle(txt de ex) sau menu/setup/sistem/extended system/OSD settings/button setup dar asa nu poti sterge alegerea facuta!
                                Da am pus subtitrarea pe butonul galben, acum merge sa o aleg.

Comment

Working...
                                X