Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Dreambox 7020 HD

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

S-a facut o luna de cand butonez DM7020 Hd . Nu am avut ce sa-i reprosez oricat l-as fi butonat. De departe cea ma buna scula e care am avut-o in ograda, atat pe satelit cat si pe cablu digital.
    Am totusi o curiozitate, mai ales ca nu am timpul necesar sa schimb imagini. Pe ultima NewEnigma display-ul receptorului este alb negru . Asa este el din fabricatie, asa e din cauza imaginii folosite sau are o problema al meu ?
    www.toowaysat.ro
    www.frline.ro
    www.internetprinsatelit.ro
    www.bateriiacasa.ro

Comment

Originally posted by armand25 View Post
      S-a facut o luna de cand butonez DM7020 Hd . Nu am avut ce sa-i reprosez oricat l-as fi butonat. De departe cea ma buna scula e care am avut-o in ograda, atat pe satelit cat si pe cablu digital.
      Am totusi o curiozitate, mai ales ca nu am timpul necesar sa schimb imagini. Pe ultima NewEnigma display-ul receptorului este alb negru . Asa este el din fabricatie, asa e din cauza imaginii folosite sau are o problema al meu ?

Toate dm7020HD au OLED-Display albnegru. Indiferent de imaginea folosita.

Comment

o intrebare de amator, inceptor:

la acest receptor, daca introduci cardurile aferente, si un CAM cu card in el, se inchide bine capacu din fata?
        sigpic

Comment

Originally posted by armand25 View Post
          LA MULTI ANI Armand25 !
          Incearca si un Clarke-Tech ET9000,si mai vorbim

Comment

Originally posted by Vicu432 View Post
            LA MULTI ANI Armand25 !
            Incearca si un Clarke-Tech ET9000,si mai vorbim
            La multi ani, si tie !

Cu Clarke-Tech ET900 nu te pot incurca...
            www.toowaysat.ro
            www.frline.ro
            www.internetprinsatelit.ro
            www.bateriiacasa.ro

Comment

Originally posted by scary View Post
              o intrebare de amator, inceptor:

la acest receptor, daca introduci cardurile aferente, si un CAM cu card in el, se inchide bine capacu din fata?
              Da
              Nu si WI-FI Cam

Comment

Ai zis ca postezi comparatii !

Originally posted by liviusco View Post
                cine imi da un newcsxml pentru dreambox7020hd ?

Ce impresie ai care este mai bun dintre cele doua receptoare ?

Comment

Pentru posesorii de dm7020hd ,au aparut cateva noutati interesante:a fost lansat un nou SSL,versiunea 85,care pregateste ''terenul'' pentru noile imagini (ca si noutate absoluta acestea vor fi bazate pe ultimul kernel 3.2) ,precum si doua versiuni noi de drivere:
                  Driver 20120202 : http://www.dreamboxupdate.com/opendr...0_dm7020hd.ipk
                  Changelog:
                  update dreambox hardware drivers
                  - cxd1981(hybrid DVB-C/-T) increased
                  max. frequency to 900Mhz
                  - cxd1981(hybrid DVB-T) fixed ineffective 5V
                  for active antennas after mode change
                  - bcm4505/6 improved receiption
                  sensitivity (fixes problems with small dishes since blindscan support)
                  dm500hd,dm800se,dm7020hd: fixed audio volume boost on alsa playback
                  dm7020hd:
                  - fixed frequently "error code 0x18006" messages on bootup

Driver 090212 : http://www.dreamboxupdate.com/opendr...0_dm7020hd.ipk
                  Changelog:
                  dreambox-secondstage.bb: update to new writenfi tool with dm7020hd support, push dm7020hd PR
                  Secondstage 85 il gasiti in format .nfi pe IHAD ,dar inainte de a-l flash-ui prin webinterface este OBLIGATORIU sa face update la driverul din 09 feb ,nu de alta,dar fara el,nu se va scrie SSL-ul,puteti incerca de 1000 de ori,si nu se va scrie in dream.
                  Incet si sigur ,DMM se tine de cuvant,si isi onoreaza traditia,iar cei care au cumparat acest model,sunt convins ca vor avea de ce sa se bucure pe viitor.
                  Cheers

Comment

Probleme aparute cu acest rec.

Il butonez de ccca. 2 luni. Ca image am avut Oozoon in flash, dupa online update a ramas blocat, si n-a mai vrut sa faca booting.
                    Am schimbat pe newnigma2-release-dm7020hd-v3.3.1. Image care a functiunat impecabil scurt timp.
                    Mare ciudatenie de rahat aparuta de 2 zile: Dupa butonare printre canale, deodata ramanea ecranul negru, ( nu FTA ) cu toate ca in extra window imi arata de la cine deschide si in bara epg tipul de codare (verde). Cam restart sau EČ nu era de ajuns, Numai dupa reboot functiuna din nou aproximativ 1/2 de ora...

Acest Dm il utilizez la etaj doar ca client cu 3 linii, dintre care 2 sint ale mele de pe alte dm-uri...Deci nu poate fi vorba de carduri invalide, sau keys fake, care nu folosesc

Am facut update pe seconstage 86, fapt dupa care newnigma era mort...
                    La-m instalat din nou prin browser si a revenit la vechiul 84#.

Un alt amic foloseste original image cu tot ce trebuie, lui ii functiuneaza beton...
                    La urmatoarele probleme aparute il pun si eu.

Intrebare:

A mai intilnit cineva o asemenea problema pe acest dm ( ecran negru )? Sau ce image stabil imi recomandati. Multumesc anticipat...

Comment

Originally posted by chris-walter View Post

Intrebare:

A mai intilnit cineva o asemenea problema pe acest dm ( ecran negru )? Sau ce image stabil imi recomandati. Multumesc anticipat...
                      Salut

Aceeasi problema am avut si eu sambata. Primeam key dar nu se decoda imaginea, chiar si pe card-ul local.
                      Am resinstalat newenigma 3.3.1 si problema a fost la fel.
                      Presupun ca un peer o fi avut o varianta de gbox care nu se impaca bine cu versiunea gbox 2.25.
                      In schimb ieri si azi dimineata totul a mers perfect - decodare in mai putin de 1 secunda.
                      Last edited by sandilau; 5 March 2012, 08:35.
                      DM7020HD (Gbox git 800) + Toroidala T90 (5-4W,1W,4.8E,7E,9-10E,13E,16E,19E,23.5E,26E,31.5E,39E)+1 Antena fixa 1m 30W+1 Antena fixa 1.2m 28 E.

Comment

Originally posted by chris-walter View Post
                        Am un prieten cu un dreambox 8000 care a intampinat aceeasi problema in urma cu un an. A fost trimis in service, dar receptorul cu imaginea originala functiona fara probleme. Asa ca s-a intors cum la trimis. Foloseste imaginea originala si-i merge bine. Cu alte imaginii ii reapare aceasta problema.
                        Snow

Comment

http://www.i-have-a-dreambox.com/wbb...hreadid=167987

dreambox-dvb-modules_2.6.18-7.4-dm7020hd-20120216-r0_dm7020hd

Problema este cunoscuta, se intampla numai la dm7020hd. Instalati dvb-modules postat.

salutari

Comment

Pentru stabilitate maxima si update-uri la zi recomand Merlin3 _http://feed.dreambox-tools.info/images/Merlin-3.dm7020hd-20120216.nfi (singura problema e pe partea de emu,trebuie sa cautati pachetul cu ipk-uri pe net,si sa instalati manual,dar in rest nota 11),iar pentru cei care sunt utilizatori fideli newnigma,recomand sa puneti versiunea ''unstable'' care la fel,are update-uri zilnice ,etc,si evitati astfel ''alergatura'' dupa drivere,ssl
                            _http://feed.newnigma2.to/unstable/images/newnigma2-snapshot-dm7020hd-20120305020704.nfi
                            Cheers

Comment

Originally posted by johny77 View Post
                              http://www.i-have-a-dreambox.com/wbb...hreadid=167987

dreambox-dvb-modules_2.6.18-7.4-dm7020hd-20120216-r0_dm7020hd

Problema este cunoscuta, se intampla numai la dm7020hd. Instalati dvb-modules postat.

salutari
                              Gata baieti va multumesc mult, in special lui johny77 ( dau o bere ) am remediat problema cu dreamboxupdate-dvb-modules.

La-m instalat prin telnet, reboot si newnigma imi functiuneaza beton. Am dat 20-30 x zapping printre canale si diferiti provideri imi deschide instantaneu fara sa mai apara black screen...Inainte 3-5max. zapping si pica...

In caz ca mai are cineva nevoie de dvb-modules se poate downloda cu linkul postat de johny, se copiaza fpt in tmp.
                              Telnet/puttytel: opkg install /tmp/dreambox-dvb-modules_2.6.18-7.4-dm7020hd-20120216-r0_dm7020hd.ipk

Comment

Noutati importante,a aparut prima imagine oficiala (experimentala) bazata pe OE2.0 ,are kernel nou ,adaugate diverse facilitati la Enigma2 ,asa cum e normal,doar DMM a inventat-o si sursele sunt la ei).In curand vor aparea imagini de la diverse echipe,bazate pe noul release.Pentru cei dornici sa testeze,aveti aici http://dreamboxupdate.com/opendreamb...ages/dm7020hd/ .Este dubla la marime,are cam 88 mb.
                                Cheers

Comment

Working...
                                X