Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

DX Caffè

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Pana la Budapesta ramanem pe Kosice

Last edited by marsel90; 10 June 2019, 18:19.

Comment

Originally posted by marsel90 View Post
      Costele, ce ai mai facut cu antena, merge bine?
      Ai facut un calcul cat ai bagat in ea si cat iei la fier vechi, se merita?
      Cum zicea si maestrul ,e buna de pus chiar mai multe closti in ea ...
      Azi i-am facut proba la sol ,la o jumatate de metru inaltime ,chiar daca mai trebuie sa bag bani in ea ...nici nu stiu daca mai continui !
      Am avut semnal pe 24 Vacareni chiar pe directia Costila si ea era in dreptul casei ,deci fara vizibilitate ...inseamna ca de perturbatii tot nu scap .

Comment

Un IZMAIL pentru maestru ...

007/Ro likes this.

Comment

Asa se aude Budapesta intr-o seara fara propagare, permanent cu fadingul de rigoare.

007/Ro likes this.

Comment

Se pare ca antena lucreaza foarte bine, este si a doua gata, mai am inca doua de facut... trebuie sa pun 4 sinfazate
            Inca o receptie de Ungaria...

P.S.

Costele ai deschis firma de construit antene "Cooperativa munca-n zadar" ?
            Last edited by 007/Ro; 11 June 2019, 10:13.

Comment

P.S.

Costele ai deschis firma de construit antene "Cooperativa munca-n zadar" ?
              Ce sa-i faci ...este o idee la care visez de 32 de ani ,Spindler e de vina ca a publicat cartea in Romania .

P.S. Antenele din poza ...cea de jos parca e ondulata la jumatate ,rezista la primul taifun ?

Comment

Fara amplificator ,la sol prinde Istrita 28 .La sfarsitul saptamanii ii fac proba la sol si cu amplificatorul ...

Comment

Costele, lasa amplifurile, baga poze cu antena s-o vedem si noi...Raportul fata/spate lasa de dorit... nu ai pus plasa de care trebuie !

Spre disperarea unora, se pot face receptii si cu sdr-ul doar sa stii ce sa-i faci ! Un local din Bor !

Comment

Costele, lasa amplifurile, baga poze cu antena s-o vedem si noi...

Antena, la cerere, contra cost ...

Comment

Contra cost ca sa ce ?
                      Sa radem de executia ligheanului ?
                      Pai radem oricum de Ham-Ham, de ce sa mai dam si bani ?

Nu ajunge ca arunci tu iar cu bani pe preamp-uri supraevaluate pe hartie la fel ca parabola de la Engel ?

Apropo, in catalogul oficial de la Engel nu se sufla o vorba despre castigul pa(r)siv al ligheanului de 1.20 m !
                      Doar la cei care il au pe stoc si vor sa scape de el ...
                      Daca intrebai la timp un prazilian iti spunea cum sta treaba.
                      Asa o sa te multumesti doar cu decalotarea prazului ...

Nu mai da vina pe Spindler ca gaseai materiale din belsug pe net despre subiect.
                      Iar Spindler nu e vinovat de eventualele greseli de tipar sau de traducere.

Castigul in UHF al unei antene parabolice de 1.8 m, industriala, produsa in SUA.

Eu nu am glumit deloc cand am scris de n ori sa incerci pt. banda IV mai bine ... doua gratare.

M-a amuzat si faza in care lumea uita in ce an a fost publicata lucrarea lui Spindler si afirma ca a facut antene Yagi pt. sarbi in banda III dupa ea cu performante modeste, .... inainte de anul '89.
                      Evident ca mint.
                      Daca ar fi citat lucrarea lui Eugen Statnic Receptia emisiunilor de televiziune la mare distanta erau mai credibili !
                      Imi aduc aminte insa ca eu prin anii '80 alaturi de alti pasionati de notorietate in domeniu trecusem deja receptia terestra in plan secundar.
                      Aveam o noua preocupare la orizont care avea sa-si puna amprenta asupra noastra atragand si atentia Securitatii de la acea vreme..

Remember
                      Last edited by 007/Ro; 11 June 2019, 16:10.
                      RDI-Boards XtraFM !

R
                      TVDXRO
                      DXinfo Feeds Keys
                      RDI

Comment

Daca vrei contra cost... ii faci poza cu clota-n ea !

Comment

Originally posted by 007/Ro View Post

Nu ajunge ca arunci tu iar cu bani pe preamp-uri supraevaluate pe hartie la fel ca parabola de la Engel ?
                          Preamplificatorul era ramas de la antena aceea cu elementi de plastic din SV.

Comment

Daca vrei contra cost... ii faci poza cu clota-n ea !
                            Doar am zis ca nu e gata ...mai trebuie consolidata ...nu-i pozabila acum !

Comment

Stim deja cum arata parabola ta mica cu plasa de Brasov " neconsolidata " ..

Te misti incet ...

Ha-aa-mm, ha-aa- mm, ha-aa- mm...

Mai bine fugi atat cat mai poti sa-ti intalnesti nostalgiile in turneul de retragere din Romania

Last edited by 007/Ro; 11 June 2019, 19:55.
                              RDI-Boards XtraFM !

R
                              TVDXRO
                              DXinfo Feeds Keys
                              RDI

Comment

Stim deja cum arata parabola ta mica cu plasa de Brasov " neconsolidata " ..

Asta arata bine ...

Te misti incet ...
                                Lucrez doar o zi pe saptamana la ea .

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X