Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

COLTUL INCEPATORULUI!!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 5 (0 members and 5 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

ABS1+Hb posibil? cu centru deplasat?

Sal"tare frati! La multi ani!
    Datele problemei:
    Am un offset de 1,15cm, pe motor golden?nu mai stiu cum, reglata ca lumea , adik: centru=sud, Bucuresti =Badr. Motorul se invirte si prinde tot intre 30*W si 60*E. cu semnale bunicele cam la tot.
    Ma intereseaza daca se poate deplasa cumva centru mai la Est ca sa prind ABS1 de pe 75*E
    Mentionez ca ma intereseaza DOAR ABS si Hotbird, altceva nu m-ar deranja dak le-as pierde.... doar eventual si Sirius , dar doar dak e posibil, nu tzin neaparat...
    Ma ajuta cineva la treaba asta? fac cinste.... Mersik

Comment

Salve

Originally posted by Kroky View Post
      Ceva romanesc nu se poate decat canalele libere: TVRI (HotBird), PROTVIntl, Realitatea, Taraf, Etno pe Sirius, OTV si DDTV pe Intelsat 1002.
      Cele codate (romanesti) nu se pot vedea pe SS2, doar cu abonament pe receiverele respective.
      -----------------------------------------------------------------
      Jupame,eu am inteles si de la alti ca merge ca s2emu decodeaza nagra 1 si 2,si yankse conax si am incercat dar lipsesc key-urile pe care nu reusesc sa le gasesc;deci se poate intr-un fel.Si mai sunt si niste linii care se cam dau de baietii generosi dar eu nu prind niciodata pomana asta.Altceva ce vreau sa aud poti sa imi scri sau sa mai incerc si la alti baieti?
      Multumesc frumos?

DOAMNE AJUTA.
      crapudj

Comment

Asa Cred Eu

Originally posted by calambur View Post
        Datele problemei:
        Am un offset de 1,15cm, pe motor golden?nu mai stiu cum, reglata ca lumea , adik: centru=sud, Bucuresti =Badr. Motorul se invirte si prinde tot intre 30*W si 60*E. cu semnale bunicele cam la tot.
        Ma intereseaza daca se poate deplasa cumva centru mai la Est ca sa prind ABS1 de pe 75*E
        Mentionez ca ma intereseaza DOAR ABS si Hotbird, altceva nu m-ar deranja dak le-as pierde.... doar eventual si Sirius , dar doar dak e posibil, nu tzin neaparat...
        ------------------------------------------
        Meserie cred ca una dintre solutii ar fi aceea de a roti motorul pana la 60*E si apoi manual sa invarti antena pe o frecventa de pe 75*E.Adica sa slabesti suruburile si usor te invarti spre est pana gasesti semnal pe respectivul satelit.Asa cred ca apoi o sa se roteasca intre 75*E si 15*W.

DOAMNE AJUTA.
        crapudj

Comment

Originally posted by crapudj View Post
          Meserie cred ca una dintre solutii ar fi aceea de a roti motorul pana la 60*E si apoi manual sa invarti antena pe o frecventa de pe 75*E.Adica sa slabesti suruburile si usor te invarti spre est pana gasesti semnal pe respectivul satelit.Asa cred ca apoi o sa se roteasca intre 75*E si 15*W.

DOAMNE AJUTA.
          tu vb serios aici sau

dar defapt e coltul incepatorului aici , e permis.

Comment

Datele problemei:
            nu poti sa muti centrul de care spui tu 0 garede sud. din cite stiu eu, asta inseamna vreo 25 grade est in zona bucurestiului.
            daca zici ca prinzi 30w, atunci ar trebui sa prinzi si 75e, caci punctul tau 0 este mai aproape de 75e dect de 30w.
            dm 7000 ,digix2tv ,1.20 fe,montura polara, lnb quadro 0.1. 0.9fe hh. 30V-82E

Comment

Datele problemei:
              Categoric nu , nu ai cum sa o deplasezi mai la est fara sa strici ce prindeai inainte.Trebuie reglata antena din nou pt a prinde 75 E .....dar o sa pierzi 30 V deoarece cursa actuatorului e de doar 90°

Comment

Originally posted by crapudj View Post

DOAMNE AJUTA.
                Pana mai inveti ceva abtine-te sa dai sfaturi la altii

Comment

Axioma
                  E = arctg [ cosLat x cos( Long-Sat) - 0,1509 ] / √ [ 1-coslēLat x cosē(Long-Sat) ]

Comment

Originally posted by tkd29 View Post
                    Se da urmatoarea problema , cu antena de 95 cm si LNB 0.7, cu H-H pe Thor la canalul info de la Focus am semnal 64% si calitate 76 , si daca mut antena pe Intelsat pe OTV la semnal am 63% si la calitate maxim 58% .
                    Ce ar trebui sa mai reglez la antena ca sa creasca calitatea pe Intelsat ?
                    Ma ajuta si pe mine cineva?

A mai aparut o problema intre timp, pe Eutelsat W2, daca dau pe Antena 3 nu am imagine deloc , daca ma ma bag la motoras si o misc spre west putin imi intra imaginea la calitate am 78%, daca schimba pe alt canal si revin inapoi pe Antena 3 iara nu mai am imagine si trebuie sa o reglez din motor ca sa intre la loc.
                    Offset AL Grundig 0.85, LNB Echolite 0.3 db, HH SG2100, SkyStar 2, Focus.

Comment

Rugaminte

As vrea sa stiu daca pot monta o antena pt receptia tv satelit pe un acoperis din tabla avind in vedere ca locuiesc la curte iar spatiul este foarte redus.
                      Cu multumiri Elevat

Comment

Poti (din punct de vedere al influentei tablei asupra receptiei), dar ai grija sa nu aluneci!

Comment

Am antena pozitionata pe Intelsat1002 si vad ca prins si ceva canale de pe Tho3, intrebare, e posibil sa prind si Amos 4 grade? Macar sa stiu daca sa ma mai chinui sa nu.

Multumesc!

Comment

nu prea

Originally posted by nooblet View Post
                            Am antena pozitionata pe Intelsat1002 si vad ca prins si ceva canale de pe Tho3, intrebare, e posibil sa prind si Amos 4 grade? Macar sa stiu daca sa ma mai chinui sa nu.

Multumesc!
                            Daca esti pe intelsat 10-02 poti prinde si ceva de pe thor3 ca este diferenta intre ele de 0,2 grade dar pe amos nu ai cum sa il prinzi in aceasi pozitie.
                            crapudj

Comment

da se poate

Originally posted by elevat View Post
                              As vrea sa stiu daca pot monta o antena pt receptia tv satelit pe un acoperis din tabla avind in vedere ca locuiesc la curte iar spatiul este foarte redus.
                              Cu multumiri Elevat
                              Se poate fara nici o problema.
                              crapudj

Comment

Am antena pozitionata pe intelsat 1002 si vreau sa prind si sirius cu doua lnb cu Humax 2 de la Digi .Ce setari trebuie sa fac in receptor ?

Comment

Working...
                                X