Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

COLTUL INCEPATORULUI!!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Saiturile alea sint niste prostii
    Daca ai pus linia in oscam o sa vezi tot ce vrei despre ea numai sa sti unde sa te uiti

Comment

nirolf
      https://testious.com/

sole1
      Cum ?

Astept raspuns la intrebarile 1-4.... daca stie cineva... mersi.

Comment

Cum pot conecta in OSCAM un Card+CAM (ambele hardware) ? De exemplu RCS furnizeaza o astfel de combinatie pentru portul CI+ al unui TV.
        Am vazut poze cu o interfata numita CAS3 in care aparea un CAM infipt, iar in cardul era infipt in CAM.
        O interfata CAS = CI+ pentru OSCAM ?
        Unde gasesc de cumparat hardware (link-uri eventual in privat daca se considera reclama) pentru asa ceva ?
        Mersi.

Comment

Intre timp am gasit si specificatiile tehnice de la produs:
          https://www.duolabs.com/products/casinterface3.html
          Din descriere inteleg ca interfata respectiva este folosita de brodcasters (adica de cei care transmit canalele) pentru programarea CAM-urilor. Vad ca foloseste protocol smartmouse deci se poate conecta fara probleme cu OSCAM.
          Intrebarea mea insa ramane... se poate folosii o astfel de interfata pe post de CI+ la OSCAM pentru a putea citi CAM+card imperecheat ?

Comment

Mai bine iti iei un receiver cu CI. Dar daca vrei sa te "joci" pe PC poti face cum vrei. Eu am folosit CAS3 numai pentru a scrie Diablo CAM.
            Sfatul meu, fa-ti un sistem minimal de receptie (antena 0.9 sau 1.15), un receiver cu enigma2 (eventual si cu CI), un card TVR si incepi cu receptia satelitului 16E. Daca ai nevoie, pentru DVB-C folosesti fie un STB cu tuner hibrid sau unul care accepta 2 tunere sau pui un tuner DVB-C pe USB Mai tarziu iti iei si o montura HH, antena sa fie cat mai usoara, max 14 kg, etc, etc. Desigur, recomandabil ar fi sa ai un PC cu linux, dedicat pentru oscam.
            Probabil replyul meu va naste alte intrebari. Sper sa nu am dreptate. Oricum, cel mai bine incepi cu ceva practic de undeva si inveti singur cum se face. Sunt lucruri simple. Raspunsul il gasesti daca nu aici, chiar in acest topic, cu siguranta vei gasi ceva asemanator pe net. Iar daca te incurci si nu merge ceva specific, poti sa intrebi aici pe forum sau . . . pe cei cu care o sa schimbi.
            Nimeni nu s-a nascut invatat, trebuie doar sa ai rabdare si sa o iei pas cu pas. Tu ai sarit direct la oscam, fara un sistem de receptie si fara un card local (scuze anticipat daca sunt in eroare).
            Succes in continuare!
            nirolf likes this.

Comment

Am scris ca urmeaza sa fie livrat un receiver (nu am precizat ca fara sloturi CI... insa suporta protocol CCcam).
              Nu sunt interesat sa tin cardurile in receivere iar de acolo sa le trimit in OSCAM pentru ca ar creste timpul de raspuns (+1 hop) in plus un receiver nu se compara cu un server pe parte de putere de calcul, RAM, stocare si politici de securitate si audit care se pot implementa.
              Ce informatii se pot scrie pe un Diabo CAM si la ce anume ar folosi ? Pe site-ul producatorului (CAS3) am vazut ca este posibila scrierea insa nu inteleg cu ce scop... te rog fi amabil si lumineaza-ma.
              De asemenea aceasta interfata CAS3 poate fi folosita in combinatie cu OSCAM ca cititor pentru CAM+card adica interfata CI + ?
              Cel putin vis-a-vis de sfatul tau cu receiver + antena + card TVR.... mi-ai confirmat gandurile In acest sens am sunat deja la tehnicb insa nu mai au carduri de cel putin 3 luni ! Asa ca am incercat pe rand si alti distribuitori.... pana la urma fac rost de unul
              Din pacate ma misc greu cu achizitia produselor pentru ca toate magazinele de la noi (pt. echipamente satelit) nu sunt deschise in weekend si nici nu fac livrari in weekend... iar eu lucrez de luni pana vineri... multe nu au magazine online... sau daca au, nu le functioneaza... de asta prefer sa le comand direct din afata tarii.

Comment

Diablo CAM - incearca cu search pe forum sau google pe net. Nu ca nu as vrea sa iti dau un raspuns, dar e vorba de politica forumului sa nu discutam despre emulatoare sau keys in general dar mai ales daca e vorba de un provider local. E cel mentionat de tine. Oricum nu mai merge direct cu keys, trebuie sa te legi de un server unde merge oscam cu emu. Asta doar ca idee, de dragul conversatiei si in scop educativ.

Nu ma pricep asa bine la CAS3 dar pot sa presupun ca nu suporta CI+. Nu iti bate capul cu asta. Mai bine CAM in TV cu CI+ sau in receiver daca vrei sa ai mai multa libertate.

Legat de card, incearca si la freesat/distribuitorii de freesat, poate ai noroc.
                satelescu likes this.

Comment

xyzzyx
                  In primul rand multumesc pentru raspuns. Din ce observ in 10 zile de cand este postul meu aici esti singurul care a mai postat aici si chiar mi-am pus intrebarea de ce nu exista si alte persoane. Intre timp tot cautand pe Internet am gasit si alte forum-uri mult mai active... unul dintre ele chiar precizeaza in descriere ca s-a deschis din cauza cenzurii altor forumuri...
                  Am vazut aici ca este interzis sa postezi sau sa faci schimb de linii prin postare insa nu aveam nici cea mai mica idee ca nu poti nici macar sa discuti despre tehnologii de card sharing, JTAG, BK, RSA, e.t.c. indiferent de furnizor.
                  Atata timp cat este interzis aici sa faci schimb de informatii nu mai vad rostul forumului asa ca o sa ma orientez spre alte locuri.
                  Iti trimit in P.M. adresa mea de e-mail... poate asa o sa putem avea o discutie necezurata.
                  Mersi.

Comment

Atata timp cat este interzis aici sa faci schimb de informatii nu mai vad rostul forumului asa ca o sa ma orientez spre alte locuri.
                    schimbul de key nu face parte din informatii iar propietarul nu trebuie sa scoata bani din buzunar pentru amenda doar ca i-ti doresti tu key
                    te poti reorienta unde doresti la fel si faptul ca poti reveni nestingherit

nu poti nici macar sa discuti despre tehnologii de card sharing, JTAG, BK, RSA, e.t.c. indiferent de furnizor.
                    aici remarc un neadevar !

ce ar fi sa deschizi un forum plin de key si de tot ce tine de tema si sa ne inviti pe toti sa il vizitam ?

dupa parerea mea lumea s-a plictisit de hack si prefera sa urmareasca in cea mai mare parte oferta dth autohtona, dar asta nu inseamna ca am dreptate 100%
                    rock5 and satelescu like this.

Comment

Nu stiu cum sa configurez

Am H-H cu deschidere 30° V - 31,5° E. In partea opusa a cladirii am o antena,acum fixata pe 42° E. H-H si antena fixa sunt conectate la un SPAUN SUR 211 F.
                      Nu stiu cum sa elimin din comanda H-H satelitul de la 42° E,sa raman cu comanda doar pe acest satelit.
                      In starea in care sunt,H-H pleaca pe 42° si loveste peretele.Receptor am Octagon 8008. Va multumesc.

Comment

un reset cu reinstalarea pozitiilor cit si cea a limitelor ar trebui sa rezolve problema

Comment

Pai daca configurezi numai satelitii de interes pe HH, cum mai ia motorul comanda de 42E? Inteleg ca 42E si HH sunt pe doua porturi diferite in Spaun, sa zicem diseqc 1.0 AA pe HH si AB pe 42E. Cum se duce pe AA daca 42E e definit numai pe AB? Eu ti-as recomanda sa renunti la USALS si sa folosesti diseqc 1.2 pe HH. Presupun ca folosesti USALS.
                          Bineinteles, seteaza si limitele sw sa nu mai ai probleme cu zidul...

Comment

Ma puteți ajuta cu un canal documentar FTA similar cu RT Doq, care are sonor īn engleza și receptionabil īn Romānia.

antena triax td110 pe
                            1 W

Comment

Bună tuturor,
                              Poate cineva să īmi spună dacă merge cartela Orange Romānia īn VU + pentru Satelit ? (Oscam, Scam,Gcam?) Sau eventual CI+ pentru Samsung KS 8090?Eventual Dreambox?In ce Reciever ar functiona?
                              Actual am un UNO 4K DVB S2 +TV65KS8090
                              Multumesc anticipat

Comment

Din ce am citit merge doar varianta CAM in receptor pe DM920 și doar cu o anumită imagine. Poate mai sunt colegi care au testat și vin cu un răspuns sigur.
                                baciul likes this.
                                Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
                                Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Comment

Working...
                                X