Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

COLTUL INCEPATORULUI!!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 4 (0 members and 4 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Andrei, chiar sunt tare curios cum se prezinta antena. Am si eu in plan pe viitor o antena in banda C pe toata curba.
    Asa e, cand te prinde virusul RECEPTIILOR, nu mai gasesti usor antidot.

Sanatate si asteptam informatii.
    ANDREI likes this.
    DM 920 UHD, Emme Esse 125, TricolorTV, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE, TBS 5927.

Comment

Salutari.Este posibil un multifeed dela 1w la 23,5e antena 90cm digi,zona Arad.Mersi.

Comment

bara de multifeed are deschidere de 20 iar in ceea ce priveste antena 90cm cred ca este prea mica

Comment

Mersi.Momentan am 1w,4,8e,13e,19,2e dar vreau sa schimb 1w 13e 19,2e 23,5e.

Comment

Fa o poza cu ce ai. Daca mai ai spatiu 4-5 cm in dreapta (vazut din spatele antenei), ar trebui sa mearga.

Comment

Am si eu o intrebare de incepator. Am o antena pf de 1.4m cu actuator (mobila) si vreau sa pun 1 lnb central in banda ku si 1 lnb in banda C (focar secundar). Pozitionand antena pe sudul meu, cele 2 lnb-uri ar trebui montate pe orizontala, cu o eventuala mica abatere pentru lnb-ul pus in focarul secundar.

Intrebarea de incepator se refera la ce se intampla atunci cand sunt pe una din extremitati? Sa zicem pe 45W, avand lnb-ul secundar in dreapta cum ne uitam din fata antenei (ar "vedea" o pozitie de satelit spre est), acest lnb ar fi pozitionat deasupra lnb-ului din centru cu un unghi de 43 de grade (skew-ul pentru 45W). In acest caz, la extremitatile arcului, lnb-ul secundar mai urmareste curba lui Clarke? Skewul pentru cele 2 lnb-uri prin rotirea antenei ar fi correct, dar nu sunt 100% sigur ca lnb-ul secundar mai urmareste curba lui Clarke.

Teoretic ar trebui sa mearga, dar daca e cineva care are o astfel de configuratie, l-as ruga sa posteze cum se comporta lnb-ul din focarul secundar atunci cand ne deplasam catre extremitati.

Practic avand o antenna mica pentru banda C nu stiu ce as putea prinde in afara de 40E (EIRP peste 40 dbW), cred ca o sa ma concentrez sa receptionez cat mai bine acest satelit. Pe de alta parte, sunt destul de multi sateliti cu servicii active in banda C aflati la extremitati (40W, 37W, 27W, ..75E, 90E) cu EIRP de peste 40 dbW care pot fi de interes putand fi receptionati in zona noastra.
              Last edited by xyzzyx; 17 May 2019, 11:22.
              ANDREI likes this.

Comment

Buna,
                Mi.a sosit antena din aluminiu de 180 cm de la firma Terfin.Arata foarte bine.Zilele urmatoare sper sa am timp sa o pun.Are o tija de fixare care mi se pare un pic subtire.Costul antenei a fost cel din oferta postata de dl. Vuplus in topicul cu antena de 130 cm tot de terfin.Antena a fost 834 lei, montura polara vreo 70, tija fixare 10 si ambalarea 120.Transport prin cargus pana in Bistrita 255 lei.vreo 1300 de firfirei locali
                Cu bine!
                vuplus, xyzzyx and isr2002 like this.
                Bistrița-Năsăud
                Latitude
                : 47.2
                Longitude: 24.2
                -receptor golden interstar alpha x
                -antenă simetrică al petale 180 cm Terfin
                -lnb Pauxis c band 17 k
                -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

Buna seara,
                  Am instalat antena azi in cateva minute ca eram tare nerabdator.Sper sa am recolte bogate cu ea dar mai e mult pana sa ma obisnuiesc cu manivelarea, in special elevatia ma cam incurca.Distanta focala inca nu e reglata perfect ca am uitat sa fac masuratorile.Am pus undeva la 66 cm.Chiar si asa, am luat lnb.ul pauxis si l.am fixat doar in acel inel si fara placuta inserata la pozitia 40 est am 87% putere si 69% calitate pe frecventele cu Match tv.Receptia a fost pe cer noros si by phone.Nu inteleg cum o sa folosesc inelele scalare de la lnb intrucat ma incurca actualul inel al antenei, acesta fiind sudat de cele trei tije.Cu bine!
                  Imgur is home to the web's most popular image content, curated in real time by a dedicated community through commenting, voting and sharing.
                  Bistrița-Năsăud
                  Latitude
                  : 47.2
                  Longitude: 24.2
                  -receptor golden interstar alpha x
                  -antenă simetrică al petale 180 cm Terfin
                  -lnb Pauxis c band 17 k
                  -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

Buna seara.
                    As dori sa stiu opinia voastra despre un cititor card:
                    https://www.aliexpress.com/item/3260...b-7caf8f870ae3

Ma intereseaza daca il foloseste cineva cu succes cu OSCAM si cu ce carduri.
                    De asemenea daca aveti alte variante ca cititoare de card pentru OSCAM puneti aici, sau daca este considerat a fi reclama va rog trimite-ti mesaj privat.
                    Mersi.

Comment

Am instalat + configurat cu succes OSCAM version 1.20_svn, build r11522 (x86_64-linux-gnu) pe un server debian cu nivelul cel mai detaliat la logare + webif.
                      Scopul meu este sa capat experienta practica cu aceasta solutie de sharing.
                      Precizez ca momentan nu am nici un echipament de receptie (am comandat si urmeaza a fi livrat) si nici o instalatie de receptie (urmeaza a se monta).
                      In conditiile date am adaugat mai multe cititoare "virtuale" protocol cccam in oscam.server de pe diverse site-uri de pe Internet.
                      As vrea sa stiu cum pot verifica la ce carduri face share fiecare dintre aceste cititoare virtuale, indiferent daca este din webif sau CLI.
                      Am vazut ca exista site-uri web unde se poate introduce o linie C si se returneaza lista de canale + hop... presupun ca acest lucru este posibil si cu OSCAM.

Mersi.

Comment

In webif, config->cccam->show list (e in partea de jos). Cu CLI eu nu am incercat niciodata, dar poti vedea in LIVE LOG tot ce se intampla.
                        Succes!

Comment

@xyzzyx
                          In primul rand multumesc pentru raspuns.

In locul precizat de tine initial aparea o singura inregistrare cu un CAID 0500 pe care il pusesem de test... acum nu mai apare nimic... probabil din cauza ca momentan nu am nici un "cititor" cccam functional momentan.
                          Din motive necunoscute inca in momentul de fata nu reusesc sa ma conectez cu succes la un peer de test prin cccam, mai jos este log-ul.
                          ----------------------------------------------------
                          2019/06/15 10:15:31 5E0C78C8 p (reader) cardsharingserver.com_8064537 [cccam] connecting to 85.17.207.124:43111
                          2019/06/15 10:15:31 5E0C78C8 p (reader) cardsharingserver.com_8064537 [cccam] TRACE: socket open fd=18
                          2019/06/15 10:15:31 5E0C78C8 p (reader) cardsharingserver.com_8064537 [cccam] TRACE: connect successful fd=18
                          2019/06/15 10:15:36 5E0C78C8 p (cccam) cardsharingserver.com_8064537 server returned 14 instead of 16 bytes as init seed (errno=0 Success)
                          2019/06/15 10:15:36 5E0C78C8 p (reader) cardsharingserver.com_8064537 [cccam] TRACE: tcp connect blocking delay set to 400
                          ------------------------------------------------------
                          Este o problema de setare din OSCAM ?
                          Sau este o problema din firewall ? Ma gandesc ca poate ar trebui sa deschid in iptables vreun port pe partea de OUTPUT... dar daca da care ? si ce protocol TCP sau UDP ?
                          Din ce vad eu exista o conexiune prin TCP de catre procesul oscam... (am inlocuit adresa de IP cu xxx)
                          ---------------------------------------------------
                          tcp 0 0 xxx.xxx.xxx.xxx:59264 85.17.207.124:43111 ESTABLISHED 21589/oscam
                          ----------------------------------------------------
                          Sfaturi ?

Mersi.

Comment

Intre timp am mai facut rost de un cont de test pe un alt server unde vad ca se conecteaza cu succes prin protocol cccam, asta inseamna in mod clar ca nu este o problema din firewall.
                            Selectand din webif Readers si iconita "I" (apare show entitlement daca stai cu mouse-ul deasupra) din dreptul readerului se pot vedea ce carduri sunt disponibile.
                            Selectand config/cccam/show list nu apare in continuare nimic...

Comment

Buna ziua

Am revenit cu intrebari despre traseul card -> cititor hardware -> OSCAM (sau alt server de carduri). Ca sa fie mai simplu momentan nu o sa consider ca exista si optiunea de cache (sau cache-ex) intrebarile se refera stric la circuitul enumerat mai sus.
                              Din informatiile citite de pe Internet inteleg ca de fiecare data cand un receptor incearca sa decripteze un canal solicita un ECM pentru un anumit SID (al canalului respectiv) de la un card si astfel se creaza o cerere catre card care se repeta la un intervat de timp predefinit (intre 7-10 secunde).
                              Cu cat sunt mai multe receptoare care solicita simultan canale de pe acelasi card creste direct proportional numarul de cereri pana la un moment dat cand incepe sa creasca timpul de raspuns si implicit se degradeaza calitatea. Inteleg ca aceasta este limita maxima de exploatare a unui card.
                              Intrebari:
                              1. acest paramentru poarta o denumire ? daca da, care ? (nu am gasit nimic despre reading speed)
                              2. aceasta limitare depinde de la card la card ? daca da, unde gasesc specificatii tehnice ?
                              3. aceasta limitare poate depinde de cititorul hardware ? daca da, unde gasesc specificatii tehnice ?
                              4. in afara de diversele tipuri de cache si prioritizare proces sub Linux cu "nice" ce alte metode tehnice exista pentru a optimiza si/sau mari acest parametru ?

Mersi.

Comment

Am vazut ca exista site-uri web unde se poate introduce o linie C si se returneaza lista de canale + hop...
                                de exemplu ?

Comment

Working...
                                X