Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

COLTUL INCEPATORULUI!!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 6 (0 members and 6 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

salut
    la o instalare antena satelit convertorul nu se pune drept?
    mersi

Comment

Originally posted by t_bag View Post
      salut
      la o instalare antena satelit convertorul nu se pune drept?
      mersi
      Nu.Depinde de pozitia orbitala a satelitului.Gasesti un calculator pe satcodx.com sau cu aplicatia satfinder.

Trimis de pe al meu Redmi 4X folosind Tapatalk
      "nu ni-i fapta cât ni-i zisa"

Comment

sau cu satlex.de

Comment

Mai forumisti ,care imi explica si mie cum mai pot deschide un nou mesaj primit in inbox,cu noua forma a forumului? Notificarea apare, dar in inbox nu gasesc nimic!

Comment

Apasă pe titlul mesajului...

Comment

Am apasat,dar nu il gasesc in inbox,desi il afiseaza in bara de logare !

Comment

Vezi ca unele mesaje sunt doar pentru ca ai accesat o anumita sectiune. Te anunta ca altcineva a mai postat ceva acolo, in zona care te-a interesat. Nu toate sunt mesaje private (personale).
                TBS 6903 si 6909-X
                Satlink WS 6980
                Amiko Viper 4k, Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, Optibox Dm 3800, 100.5E-45W
                mi ste®

Comment

Se da urmatoarea problema, am instalat pe țeavă rotorul H-H Stab 120 , țeava este pusa la poloboc dar am o problemă cu suportul rotor care are o înclinație in fața și spre dreapta chiar daca teava este pusa la poloboc. Rotorul trebuie să fie drept, sau doar teava ?
                  Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
                  Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Comment

https://postimg.cc/jLRF1Bq1/23c07577

Trebuie sa fie inclinat s-au nu ?
                    Last edited by Militianu; 29 March 2019, 18:20.
                    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
                    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Comment

rotorul e drept doar cand antena este orientata spre sudul local.ar trebui sa ai o harta cu inclinatia rotorului respectiv a antenei pentru coordonatele gps ale locului unde este montata.daca ai un satelit apropiat de sudul pozitiei tale poti utiliza satelitul pentru orientarea antenei spre sud..

Comment

Problema nu este reglajul in sine pe satelitul sudic, problema este suportul de prindere a rotorului care are o înclinație spre fata , chiar dacă stâlpul este drept. Trebuie sa aiba incliîncli suportul de prindere pe teava și rotor , chiar daca țeavă este dreaptă?
                        https://postimg.cc/PpWdtffm/fd282497
                        Last edited by Militianu; 29 March 2019, 22:15.

Comment

Pune motorul pe 0, indentifica in zona ta coordonatele GPS pe Google Maps. Pune teava dreapta, pune pe motor latitudinea ta 46 s-au 47 grade latitudine nordica, strange suportul ala de care spui nu tare sa o poti roti sa fie exact pe sudul locatiei tale, ca e mai jos surubul ala fata de brida nu are nimic. Regleaza sa prinzi un satelit exact pe Sudul tau, s-au ce e mai apropiat. Te duci pe extreme stanga, si apoi pe dreapta si reglezi un canal sa merga, revi la mijloc pe 0, verifici, mergi din nou la ambele extreme si trebuie sa mearga ok.
                          Ai mai jos o imagine sa te ghidezi cum se face.

Militianu, catalin_radio and gelu_dh like this.
                          DM 8000 HD, DM 920 UHD, Emme Esse 125, Tricolor, Focus, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE, TBS 5927.

Comment

Originally posted by Militianu View Post
                            Problema nu este reglajul in sine pe satelitul sudic, problema este suportul de prindere a rotorului care are o înclinație spre fata , chiar dacă stâlpul este drept. Trebuie sa aiba incliîncli suportul de prindere pe teava și rotor , chiar daca țeavă este dreaptă?
                            https://postimg.cc/PpWdtffm/fd282497
                            Inclinatia de care vorbesti nu are nici o importanta, atata timp cat cu rotorul pe zero ai orientat antena pe satelitul sudului tau, o compensezi din surubul de jos (din poza ta).
                            Militianu likes this.

Comment

Am reușit să o aduc pe calea cea bună și sa am o recepție stabilă de la 75 est la 30 vest.
                              satelescu and Kroky like this.

Comment

Buna
                                Tocmai am comandat la firma terfin antena din aluminiu de 180 cm din petale.Am oscilat intre offsetul de 160 cm si petalata dar am ales ceva mai big.In cateva zile soseste in Bistrita si apoi probabil trebuie sa ma deplasez dupa ea.Scuze de acest intro lung dar i rog pe toti super colegii sa.mi dea orice sfat cand incepe instalarea, in special domnul nirolf, mai ales ca lnb.ul central va fi in banda C, si apoi sa vad daca pot atarna inca un lnb ori doua in banda ku.Deja visez receptii babane.
                                Cu bine si mutumesc colegilor iosi si ceilalti care au expus date despre antenele terfin in topicul despre antenuta de 130 cm.
                                iosi likes this.
                                Bistrița-Năsăud
                                Latitude
                                : 47.2
                                Longitude: 24.2
                                -receptor golden interstar alpha x
                                -antenă simetrică al petale 180 cm Terfin
                                -lnb Pauxis c band 17 k
                                -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

Working...
                                X