Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

COLTUL INCEPATORULUI!!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 3 (0 members and 3 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Eu zic că problema e mult mai simpla.Cine vrea sa ajute o poate face .Cine nu vrea nu e obligat să posteze.
    Asta e un forum de discuții.Mie mi se pare normal că unii useri nu au cunoștințele celor mai avansați.De fapt asta e motivul pentru care intra pe aici.
    Că unii intra numai din an in Paști și doar cānd au nevoie de chei e de īnțeles și asta.Important e că găsesc pe forumul nostru ceea ce caută.
    Că o fi indicat că cei care beneficiază de informații de aici sa de-a o mana de ajutor și la susținerea financiară a forumului asta e alta poveste.Nu o să doneze ei toți dar cred că măcar o parte din ei o sa o facă.

Trimis de pe al meu Redmi 4X folosind Tapatalk
    "nu ni-i fapta cāt ni-i zisa"

Comment

Puțin ajutor daca se poate.
      După ce am făcut update la frimware 1.7.20 by Dekolte pe un amiko 8840, am descoperit o noua chestie īn menu: sky iptv
      Ce cod trebuie sa bag?
      Mulțumesc anticipat!

Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

Comment

Buna seara.
        Am un DM800HD la care nu mai pot rescrie imaginea. Din cate am citit, majoritatea recomanda o reparare sau upgrade al bootloader-lui. Cum pot face acest upgrade ?
        Multumesc!

Comment

da ma multe detali ..original sau clona ?
          incearca cu o imagine mai veche cu dreamup cu cablu nullmodem

Comment

descarci ultimul dream-up de pe dream multimedia si acolo ai in menu optiunea de recuperare
            1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

Originally posted by bobita2 View Post
              Buna seara.
              Am un DM800HD la care nu mai pot rescrie imaginea. Din cate am citit, majoritatea recomanda o reparare sau upgrade al bootloader-lui. Cum pot face acest upgrade ?
              Multumesc!
              Daca e original foloseste Secondstage Bootloader 84-r12.0 (nfi) de aici http://www.luxsat.eu/Dreambox/index800.htm dupa care rescrii imaginea. Succes!
              Si apropo cea mai stabila imagine pentru batrinul DM800HD este Newnigma2 o poti descarca de aici https://board.newnigma2.to/wbb4/inde...?id=4&417566ae

Comment

Multumesc, GAVRILD!
                A functionat varianta oferita!

Comment

Revin cu o rectificare, este vorba de un DM8000hd original ,nu de DM800hd cum am scris in postul meu anterior.Indicatia pe care mi-ai indicat-o este valabila si ptr. DM8000hd?

Comment

Originally posted by bobita2 View Post
                    Revin cu o rectificare, este vorba de un DM8000hd original ,nu de DM800hd cum am scris in postul meu anterior.Indicatia pe care mi-ai indicat-o este valabila si ptr. DM8000hd?
                    Nu am cum sa verific nefiind detinatorul unui DM8000hd
                    Daca cauti pe net poti gasi si pentru DM8000hd http://www.sat-universe.com/showthread.php?t=107375

Comment

Dupa mai multi ani de SD, am cumparat de pe net un Dreambox 800 HD PVR, second-hand. Pare original, dar nu stiu daca este sau e clona. Nu are fan, MAC address incepe cu 00:09:34. A venit cu imagine Gemini preinstalata, imagine din 2013.

Ajutor DM 800 HD PVR

As vrea sa aflu daca exista vreo imagine mai noua, care sa-mi ofere mai multa stabilitate si/sau functii/compatibilitate superioare.

Intrebari:

1) Cum aflu daca este Dreambox sau clona (are un plugin de verificare de la Dreambox, instalat de verificat, dar crapa cu un mesaj legat de SSL)
                      2) Daca e original, ce imagine as putea sa-i pun; daca e clona, cum se face upgrade si ce ce imagini fata de ce am eu acum

Voi mai avea intrebari, dar le iau pe rand.

Multumesc anticipat.
                      Dreambox 500 HD PVR, Aston Xena 1700 (Viacess+Mediaguard x2 embedded), CI + Dragon CAM/Offset 90 cm Triax montura HH100 Diseq 1.2/LNB Inverto 0.2dB

Comment

ai pe sat univese topic dedicat ujnde ai imagini pentru originale si pentru clone[atentie sa nu le incurci]
                        verificarea o faci cu pluginul din dream,afli daca e original dar din ce spui trebuie sa faci update de ssl[second stage loader]
                        ai tutoriale si tot ce vrei acolo,cauta ,succes!

Comment

Cum pot afla daca Dreambox meu este un original ?

Pentru a verifica daca aveti un Dreambox original,Multimedia ofera o verificare rapida si usor on-line, testul de autenticitate.

Pe Dreambox dvs. puteti gasi un plug-in pentru a genera un cod de verificare. Va rugam sa introduceti acest cod afisat īn cāmpul pentru testul de autenticitate.
                          http://www.dream-multimedia-tv.de/en/authenticity-test

Comment

Nu imi merge plugin-ul de la Dreambox, crapa. Inteleg ca singura varianta ar fi sa desfac DM-ul, si sa ma uit inauntru...
                            Dreambox 500 HD PVR, Aston Xena 1700 (Viacess+Mediaguard x2 embedded), CI + Dragon CAM/Offset 90 cm Triax montura HH100 Diseq 1.2/LNB Inverto 0.2dB

Comment

Nu am desfacut DM-ul inca...
                              MAC address incepe cu 00:09:34; Am verificat MAC address pe net, si imi spune ca este Dream Multimedia GMBH.
                              Cand boot-eaza imi apare pe display:

Sim201 team
                              #84B
                              www.dm800sim2.com
                              dhcp...
                              /flash/vmlinux.sz

Asta mi se pare ciudat... De aici am suspiciunea ca ar putea fi clona.

La system info, imi apar urmatoarele date:

Enigma 2: RamiMAHER-
                              Image: Release 3.2.4 2013-04-12

Detected NIMs:
                              Tuner A: Alps BSBEE2 (DVB-S2)

Poate fi original cu bootloader #84b si mesajele alea pe display de la bootare?
                              Imaginea RamiMAHER-etc poate fi instalata pe un DM original?

Imi pare rau ca pun atatea intrebari, dar inainte sa-i schimb imaginea mai bine suflu in iaurt decat sa-l stric.

Comment

Daca ai imagine de la RamiMAHER atunci e o clona sigur, iar de stricat nu ai ce strica sunt metode si utilitare cu care o resuscitezi ...

Comment

Working...
                                X