Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

C-band

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• rz +
    started a topic C-band

C-band

Iata in sfarsit si un LNC C band pe antena mea
    Mentionez ca inca nu i-am facut un suport stabil (acum e prins de tije printr-o improvizatie, din tabla) deci e loc de mai bine in ceea ce priveste calitatea semnalului.
    Totusi, nu recomand antena mai mica de 1.8M pentru banda C... altfel, veti receptiona doar partial chiar si de pe cei mai puternici sateliti care transmit in banda C
    Am sa pun mai jos o lista NUMAI CU CELE MAI PUTERNICE TRANSPONDERE, receptionate cu antena de 1.4M (Brasov), lista ce poate fi utila pentru o localizare initiala a satelitilor ce transmit si in C Band

90' EST - YAMAL

3674L (H) 17500 3/4 calitate imagine 49%
    3912L (H) 4285 3/4 49%
    3918L (H) 4275 3/4 46%
    3674L (H) 17500 3/4 43%
    3944L (H) 15550 3/4 37%
    3923L (H) 3570 3/4 37%

49' EST - YAMAL

3592L (H) 4500 3/4 calitate imagine 56%
    3940L (H) 7500 3/4 49%
    3706L (H) 15550 3/4 37%

40' EST - EXPRESS

3675R (V) 33483 7/8 calitate imagine 85%
    3865R (V) 4000 1/2 34%
    3625R (V) 4896 2/3 52%

1' VEST - INTELSAT

3912R (V) 8022 1/2 calitate imagine 34%

5' VEST

4023R (V) 29950 7/8 calitate imagine 52%
    3679R (V) 30000 3/4 34%

11' VEST - EXPRESS

3987R (V) 9400 7/8 calitate imagine 88%

22' VEST - NSS

4126L (H) 3680 2/3 calitate imagine 43%

27.5' VEST - INTELSAT

4048R (V) 7000 3/4 calitate imagine 58%
    3715R (V) 8448 1/2 31%
    3857R (V) 6262 2/3 37%

Cam atat... dar promit sa revin atunci cand voi regla perfect LNC-ul in focar
    LNC -ul este un UN 2111 de 15'K

P.S. 31% (si chiar 34%) pe receiverul Strong 6155 inseamna receptie la limita (si intreruperi)

• the the
    replied
    [QUOTE=satelescu;n2755795]SES-6 @ 40.5° West

Chiar cu o vegetatie bogata in fata antenei de pe balcon,inca mai pot receptiona cu antena de 150cm citeva programe tv sud-americane la 40.5W.Semnalul lui SES-6 pe zona noastra este receptionabil,mai sigur cu antene de 180cm.Si cum stim deja la elevatii mici,daca n-aveti obstacole fizice(sau la distante mari) in fata ei,aveti sanse mari sa vedeti(citeste,receptionati toti transponderii)tot spectacolul televizual pe care il ofera acest satelit.
    Pozitia 40.5W este un fel de MUST pentru pasionatii de banda C.Este,daca nu-i exagerat(si chiar deplasat),ca o necesara baie de lumina si caldura pe o plaja la mare,mai ales dupa atitea avertismente sumbre care ne vin de pe canalele noastre de televiziune/radio.
    Pentru acestia si postez situatia la zi cu semnalul si transponderii ce i-am gasit in aceste zile.

Hello,

La 40 gain pe spotul unde este și România, ar trebui să meragă din ce zic ei și cu 1.25m De asemenea cred că ne va da ceva bătaie de cap polarizarea circulară, practic nu știu câte procente din semnal mănâncă plăcuța by default venită cu lnb-ul...

http://www.lyngsat-maps.com/interactive/SES-6-Hemi.html

Leave a comment:

• satelescu
    replied
    SES-6 @ 40.5° West

Chiar cu o vegetatie bogata in fata antenei de pe balcon,inca mai pot receptiona cu antena de 150cm citeva programe tv sud-americane la 40.5W.Semnalul lui SES-6 pe zona noastra este receptionabil,mai sigur cu antene de 180cm.Si cum stim deja la elevatii mici,daca n-aveti obstacole fizice(sau la distante mari) in fata ei,aveti sanse mari sa vedeti(citeste,receptionati toti transponderii)tot spectacolul televizual pe care il ofera acest satelit.
    Pozitia 40.5W este un fel de MUST pentru pasionatii de banda C.Este,daca nu-i exagerat(si chiar deplasat),ca o necesara baie de lumina si caldura pe o plaja la mare,mai ales dupa atitea avertismente sumbre care ne vin de pe canalele noastre de televiziune/radio.
    Pentru acestia si postez situatia la zi cu semnalul si transponderii ce i-am gasit in aceste zile.

satelescu

Leave a comment:

• satelescu
    replied
    Intelsat 35e @ 34.5° West
    • Pentru pasionatii de banda C,trebuie sa le spun ca n-am nicio informatie eclatanta de la Intelsat 35e.Ultima mea vizita la 34.5W a fost in septembrie 2019(#911)
    1. Constat ca s-au cam imputinat numarul transponderilor activi,fie si de date,dar,din fericire(sau pacate),cei doi transponderi cu pachete tv(4126 L-AFN si 4132 R-MTN Worldwide TV) pot fi receptionabili cu antene de 150cm,ca si pina acum,cel putin in zona mea.Am adaugat in paranteaz,"pacate",fiindca as fi dorit ca cei care fac incercari sa receptioneze banda C,in special aceasta pozitie(ma includ),nu sint rasplatiti pentru efortul depus ca sa vada FTA cele doua pachete de programe tv.Doar AFN-ul,din cind in cind,mai lasa sa se vada la liber(pentru o perioada scurta de timp) programele sale tv.Dar n-am vazut niciodata ca marele pachet de stiri-MTN sa fie FTA,fie si citeva ore.Sa ai la indemina o asemenea sursa de informatii din mai multe zone geografice,culturale,politice,etc dar sa nu le poti vedea/asculta e cu adevarat o mica/mare frustare.Pe moment mi-as fi dorit sa fiu un calator pe un vas de croaziera(dara fara Covit-19 ​ ) care sa poata alege un post tv din zecile transmise in acest pachet.Asta pentru ca acest serviciu este destinat acelor clienti care au o activitate maritima sau aflati la bordul unor vase/ambarcatiuni.Asa insa,ca sedentari,fie si daca receptionam semnalul acestui pachet(valabil si pentru receptia lui la 57.0E),vom avea doar aceasta singura satisfactie(amara).Probabil ca daca se transmiteau citeva programe de movies in pachet s-ar fi facut si ceva "lumina" ​ Asa insa,sa ne multumim doar cu...semnalul receptionat.E si asta,nu-i asa,o mica bucurie,mai ales pentru cei care fac primele incercari de receptie in banda C.Sa prinzi satelitii "laterali",cu semnal nu prea tare pentru cei cu antene mici,e o mica bucurie,sa-i spun,tehnica.
    2. Daca mai sint astfel de cautatori de "raritati",postez raportul de receptie la 34.5W obtinut cu antena de 150cm:
    3. ​​

satelescu
    Last edited by satelescu; 27 June 2020, 13:56.

Leave a comment:

• satelescu
    replied
    Intelsat 901 @ 27.5° West

Nimic deosebit n-am remarcat la 27.5W in privinta transponderilor si a programelor TV/Radio de la ultima vizita(#914).Si totusi,observ ca numarul transponderilor activi au mai scazut(cel putin antena mea nu-i capteaza),ceea ce nu-i imbucurator pentru cei interesati de banda C de la acest satelit.Semnalul pare sa fi ramas la acelasi nivel,chiar dupa schimbarea satelitului.Eu cred ca e putin mai scazut decit a fost pe Intelsat 907.E si greu sa-mi dau seama cu antena mea mica intr-o zona cu interferente puternice!
    Aceleasi pachete de programe TV/Radio de la VOA la 3718 R si 3764 R,ca in 2019,cu semnal ce se poate inchide,daca n-aveti interferente in vecinatatea antenei.Dar chiar si in atare conditii e posibil sa receptionati aceste doua pachete.RTP-ul portughez la 3831 R,mai putin 3926 R,si RTG 1-ul gabonez se receptioneaza fara probleme.
    Cam la atit se pot astepta cei care doresc sa receptioneze programele tv/radio in banda C de la Intelsat 901 cu o antena de 150cm(in zona mea) si lnb Galaxy Innovations.In rest transponderi de date.

satelescu

Leave a comment:

• OLD MAN
    replied
    S

SES 4
    22w Receptia afost facuta cu lnb BSC 421 si dispozitivul TBS 5927

adaugat spectrum:

Leave a comment:

• satelescu
    replied
    SES-4 @ 22° West

Ce-am scris(#913) in toamna lui 2019 despre receptia lui NSS-4 este valabil si acum,iunie 2020.Am facut iarasi teste la pozitia 22.0E in banda C si pot spune ca raportul meu de receptie de acum este mai bun,precum se poate vedea din pozele de mai jos.Am inchis semnalul la majoritatea transponderilor indiferent de tipul de transmisie si continut,in special cele de date.Daca n-as avea interferente in zona lui 3700 MHz,as zice ca receptia acestui satelit este sigura,mai ales cind nu sint intemperii.In zona mea snr-ul pe transponderii receptionati la acesta pozitie este in jur 6.5dB cu antena de 150cm si cu lnb-ul Galaxy Innovations,acelasi folosit si anul trecut.Desigur ca rezultatele obtinute sint in buna masura favorizate de aplicatiile utilizate,adica Crazyscan si IQmonitor si,evident,de placa tbs6983.Caci,daca receptia aceluiasi satelit,tot cu acelasi echipament(antena si lnb) dar cu un receptor comercial,chiar si de top,cum e DM920 UHD,rezultatul pot spune ca este mediocru;trei sau patru programe tv receptionate,unele cu imagini neclare si intreruperi.E adevarat ca acestea sint de pe transponderii aflati in zona de interferente,la care trebuie sa adaug ca nici nu au rezerve de semnal,receptia fiind la limita.Din fericire,receptia e posibila,sau cel putin semnalul poate fi inchis,in cazul acestor transponderi aflati chiar in partea de "turbulente" wimax,cu tunerul Silab21660D al receptorului DM920 UHD si tunerul Silab 2157 a placii tbs6590(sau cu oricare placa dvb cu acest suport hardware).
    Ca de obicei,pentru cei interesati de banda C,postez pozele cu receptia semnalului la 22.0W si transponderii receptionati cu placa tbs6983 si DM920 UHD:

satelescu

Leave a comment:

• bonou2
    replied
    Originally posted by bonou2 View Post
    Lnb in banda C ---Mediastar LNB with 5G filter---

Mediastar LNB with 5G filter

in australia a aparut un nou model de lnb in banda C dotate cu filtru 5G

mediastar.com.au

https://i.postimg.cc/T3YvcwkP/5G-LNB.jpg---single input

https://i.postimg.cc/rmbVsNkq/Dual.jpg-------------twin input

5G Interference Asiasat 5 C Band.

https://youtu.be/c2wkvq6ww24

------------------------------------------

https://www.youtube.com/watch?v=hxGWmeAhKy0

------------------------------------------
    mai jos aveti impresiile a doi pasionati care detin/folosesc acest model de lnb

I am happy to report that after mounting a new c-band LNB with a 5G filter builtin has stopped the interference to my parents AsiaSat-5 TVE reception.

Mediastar and Satking now supply these LNB's for $100

Thanks all for your help.

regards
    Joe

------------------------------

Thanks vk5ei, I’ve found it for $70 at DIY TradeTech in Victoria - postage would be additional.

------------------------------
    anul trecut va informam pe acest forum despre aparitia unui lnb care este prevazut cu un filtru antiferenta 5G.
    in perioada urmatoare se vor efectua testele de rigoare pentru a vedea eficienta sa
    acest lnb a fost comandat de pe ebay .com.au si a costat 450+79lei vama (pasiunea costa prieteni stiu de ce )

Leave a comment:

• nirolf
    replied
    vezi ca exista niste placi care se monteaza in feed horn care uneori cresc puterea semnalului

Leave a comment:

• mitru
    replied
    Asta o observ din rotatia lnb ului , care are in mare parte acelasi semnal in aproape orice pozitie , insa , banuiesc ca e vreo chichita la mijloc...si o eroare undeva , deoarece semnal pozitiv am obtinut doar pe 27,5 w , acolo unde pe ku merg foarte bine bbc urile...in schimb pe 5 w si mai spre est... rezultate aproape negative , desi si pe 5 w imi merg in ku multistreamurile si cu perseidele. Prima impresie e dezamagitoare...dar cum ai sintetizat...o sa insist.

Leave a comment:

• nirolf
    replied
    insista, banda ce este mai putin pretentioasa

Leave a comment:

• mitru
    replied
    Primele incercari timide cu un lnb dualband sat maximum , o chinezarie care , ca si randament pare modest in contextul in care il folosesc cu improvizatie pe bratul suportului lnb , nu se potriveste pe teava rotunda. Pe 27,5 w receptionat voa tv 3718 , rtp ambele frecvente si rtg 3936. Pe frecventa 3764 pare posibila blocarea , dar cu putina insistenta. Pe 18 w receptionat rts 1 - 4094 si zbc 4018 . Pe 3 e mikuba tv 4007 , pe 5 w pachetul star times 4111 ...si cam atat pt .primele incercari. Pe banda ku , lnb ul pare a fi doar ca titulatura , cu scadere de semnal imensa , daca cu ibu am 80% cu chinezaria am 60% , iar pe alta frecventa din 90% cu ibu am 52% cu chinezul. Inca i acord circumstante datorita improvizatiei...

Leave a comment:

• OLD MAN
    replied
    SES 6 40,5 W

Leave a comment:

• OLD MAN
    replied
    INTELSAT 11 43w

Leave a comment:

• OLD MAN
    replied
    Recepti Vestul extrem