Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

C-band

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Sint nevoit sa revin asupra cele scrise de mine in postarea anterioara despre Mediastar 5G,si asta pentru ca eu n-am facut teste cu acest lnb chiar cu antena mea,tot de 150cm,instalata linga cele mobile,despre care am tot amintit in majoritatea postarilor anterioare despre interferente.Am considerat initial ca e suficient sa-l incerc doar cu cealalta antena,de pe balcon,aflata la distanta de 100m de acestea,insa fara sa observ o atenuare a interferentelor.
    Deci trebuia ca testele cu Mediastar 5G sa le fac chiar cu aceasta antena si numai dupa aceea sa-i fac prezentarea.Asta nu insemana ca unele aspecte din review-ul meu nu-s valabile si acum,cele mai importante fiind,1.ca gilma de la 3700 MHz,indiferent de polaritate,nu dispare cu acest lnb,din care cauza semnalul este mult atenuat in partea asta de banda,si 2.in ciuda reclamei de promovare de 5G,el se comporata la fel ca orice lnb comercial de banda C.Doua caracteristici pe care le-am gasit si la alte lnb-uri utilizate de mine,dar ce pot sa adaug acum,negativ,e faptul ca este lucrat cam neglijent(vezi interiorul in postarea anterioara),cu materiale ieftine,ca majoritatea lnb-urilor ce vin din zona asiatica.
    Cu siguranta ca are implatate in cutie si acele filtre anti,si probabil acestea m-au ajutat sa fac o receptie destul de buna cu antena mea chiar in vecinatatea antenelor mobile de pe acoperis.Eu n-am desfacut capacul lnb-ului sa le vad.De fapt,ca utilizator amator,nici nu ma ajuta prea mult sa stiu mai multe despre circuitele electronice ale lnb-ului.
    Pe scurt,as zice ca Mediastar 5G poate fi de ajutor in zone cu interferente mai reduse,dar pentru a fi sigur de o receptie buna e recomandabil,spus simplu,ca semnalul util sa fie mai puternic decit zgomotul.Acest ultim aspect este valabil pentru orice conditii de receptie,cu sau fara interferente.
    Tinind cont de faptul ca Mediastar 5G lucreaza intre 3.7-4.2 GHz,exact portiunea de banda la majoritatea lnb-urilor,mai nou prezentate de producatori,ca fiind anti-interferente,iar pe de alta parte,fara precizari tehnice legat de polaritate,eu l-am folosit de asta data ca lnb linear(fara placuta) pe satelitii ce folosesc polaritatea lineara,mai ales cei asiatici,in partea estica a arcului.Avind doua sonde in interior,fara canale pentru placute,el poate fi folosit in ambele tipuri de polaritate,lineara sau circulara.Faptul ca lnb-ul n-are acele santuri pentru placute,ma face sa cred ca el a fost gindit pentru a fi utilizat mai degraba pentru polaritatea lineara.Iar daca tinem seama ca lnb-ul este produs in Asia,in zona geografica unde se foloseste polaritatea lineara pentru transmisiile prin satelit,atunci parca iti intareste convingerea ca Mediastar 5G e mai degraba un lnb hibrid,mai mult linear,dar cu posibilitatea de a fi utilizat si pentru receptiile circulare?!Pun ambele semne,fiindca,in lipsa specificatiei tehnice a lnb-ului,prin testele facute pina acum pe ambele polaritati el pare sa acopere ambele variante de receptie pentru utilizatorii din mai multe zone geografice,functie de tipul de transmisie.

G-Sat 15/17 @ 93.5° East

Dar mai bine sa vedem ce rezultate am obtinut cu acest lnb,fara placuta,montat drept/vertical in suport,pe satelitii lineari cu antena mea de 150cm.Am montat lnb-ul la pozitia 93.5E-,fiindca era mai usor pentru mine sa ajung la trepied,dar si pentru ca stiam(#919) ca am semnal pe polaritatea lineara.De asta data receptia a fost mai buna decit anul trecut,pentru ca,trebuie sa mentionez pentru cei care incearca receptia acestui satelit,ca majoritatea transponderilor au parametrii favorabili pentru orice tip de dispozitiv de receptie,dar si mai important,ca sint in modul QPSK,ceea ce ajuta enorm si inchiderea semnalelor slabe,chiar de 4dB.M-as hazarda sa spun ca in zonele din centrul si sus-estul Romaniei,receptia ar fi posibila si cu antene mai mici de 150cm,cit e a mea,poate si cu 120cm,in extremitatea sud-estica a tarii(?).Mai adaug si faptul ca semnalul n-are variatii mari,cum este la receptia in banda Ku,cind numai intre anumite e posibila receptia(in zona mea),si deci se poate receptiona majoritatea transponderilor din 24/24 ore.Am observat si o usoara crestere a lui mai spre seara,noaptea.Din cauza asta am inchis semnalul si pe alti transponderi care in timpul zilei era la limita(cu playerul AltDVB).
    Este adevarat ca lnb-ul are 15°K,fata de 20K cit are MTI-ul,si asta m-a ajutat sa inchid pentru prima oara si 4077 V,16600,8/9/8PSK,pachetul indian ITV Network,care mi-a scapat de fiecare data cind am incercat receptia la 93.5E.E adevarat ca pentru acest transponder in mode 8PSK e nevoie de un semnal de peste 10dB.Trebuie stiut acest amanunt,care-i valabil si pentru alti transponderi cu acest parametru,functie si de alti parametru.Important ca ambele polaritati se pot inchide,iar daca nu sint interferente in zona,atunci sint mari sanse ca toata banda C a lui G-Sat 17 sa fie receptionata!In cazul situatiei mele,se poate observa pe analizor ca frecventele apropiate de 3700 MHz sint inca afectate de interferente chiar cu acest lnb,prezentat ca Anti-interferente.Singura solutie pentru a-i putea inchide este,cum am mai spus inainte,o antena mare,capabila sa elimine cit mai mult zgomotul din semnalul util.
    Pentru cei interesati de semnal si transponderi,atasez citeva imagini inchise de aplicatiile blindscan Crazyscan,IQmonitor si DM920 UHD.Poate ii incurajeaza...

satelescu
    Dan70, OLD MAN and 3 others like this.

Comment

Chinasat 12 @ 87.5° East

Originally posted by isr2002 View Post
      Ma intereseaza receptia programului din Korea de Nord. Il vede cineva constant? In ce conditii?
      Pe care din sateliti: https://www.flysat.com/tv-kp.php
      Multumesc.
      ANDREI ti-a dat un raspuns (la #964) cum receptioneaza programul tv nord-corean,si apoi a facut o scurta prezentare cu transponderii pe care i-a inchis si cu programele tv transmise la Chinasat 12.Sper sa nu gresesc,este o premiera pentru tara noastra ca cineva de la noi sa receptioneze aproape in totalitate acest satelit.Singurul transponder pe care nu-l mentioneaza este 4140 V,28800,3/4,8PSK,cu pachetul Raj TV,la care adaug si cel 4004 V,3750,3/4(despre acesta mai jos).Se pare ca-i lipsea citiva decibeli pentru a-l inchide(?).Ii doresc sa reuseasca cu alta ocazie.
      Deci colegul nostru ne-a spus ce se poate receptiona de pe acest satelit.Ma si scuteste de a-l prezenta,in schimb eu am sa vorbesc despre incercarea mea de-a-l receptiona cu antena de 150cm si lnb-ul Mediastar 5G,dupa ce l-am prezentat mai sus.Mai ofer apoi si un mic "cadou" vechiul coleg,@isr2002,care,se pare,are curiozitati,sau,cine stie,nostalgie(?),despre singura tara din lume aflata in spatele cortinei de fier,inchisa ermetic din interior,incat nimeni nu iese sau intra,doar Covid-19,perfid cum este,da cu tifla fara sa tine seama de regimul bine pazit.A se vedea mai jos inregistrarea de pe KCTV.Acesta e mica mea "atentie" pentru tine,@isr2002
      Trebuie sa recunosc ca m-am bucurat enorm sa pot receptiona de asta data,la fel ca Andrei,aproape toti transponderii de interes de pe Chinasat 12.Am fost bucuors mai mult din cauza surprizei ca pot receptiona programele asiatice de pe acest satelit,dupa incercarile repetate din anii trecuti,de multe ori esuate.Doar pachetul de radio VoS la 4035 H,1200,3/4,cu semnalul,nu stiu daca mai tare decit alti transponderi,dar eram sigur ca-l pot receptiona,avind in vedere si parametrii favorabili pe care-i are.
      Fiindca am reusit sa receptionez si ceilati transponderi,am urmarit modul cum se manifesta semnalul pe transponderii activi,in special cei cu programe tv,pe parcusul a mai multe ore,si pot sa spun ca exisat o fluctuatie continua la majoritatea transponderilor vizati,dar am constatat ca nu-i asa de puternica incit sa pericliteze receptia lui.Singurul care ar da probleme la receptie este 3758 V,2082,2/3,pachetul thailandez,MCOT.Este adevarat,in cazul meu,ca aflat in banda intre 3700-3800 MHz,el si este expus interferentelor din locatia mea,si deci nu pot fi sigur daca ce spun acum despre acest transponder e valabil si-n alta parte.Dar cu siguranta variatia de semnal,si de 4~5dB,indiferent de conditii,este prezenta si va trebui sa se tina seama daca cineva doreste receptia sigura a pachetului thailandez.Transponderul fiind transmis in mod qpsk2,in caz de cadere,semnalul revine rapid.Desigur ca vorbesc de conditii meteo favorabile,cum s-a intimplat in aceste zile cind vremea a fost favorabila pentru receptii.
      Chiar daca e receptionabil,programul Yunnan Int la 3775 V,1800,3/4 are un semnal nu prea tare si se mentine destul de bine la limita de receptie.E bine de retinut acest amanunt in caz ca cineva foloseste o antena mica.
      In ciuda lui 8PSK,programul BBTV Channel 7 HS la 3822 V,2500,5/6 are un semnal tare,care in anumite momente ajunge si la 10dB,si functie de situatii.In caz ca nu-l inchizi,el poate fi un indicator cind vrei sa faci un reglaj mai fin la antena.
      Programul NBT 2 la 4004 V,3750,3/4,QPSK2 nu cred ca poate fi receptionat cu antene mici,cred ca trebuie una de peste 3.5m,fiindca e transmis pe fascicolul China.Sint sigur din acest motiv si ANDREI nu-l retine in raportul lui.Dar,cum se spune,atita paguba,cita vreme se pot prinde alte programe tv in conditii relativ normale!
      Daca transponderi amintiti mai inainte nu pun probleme de receptie si n-am piedut mult timp ca sa-i inchis,pentru 4140 V,28800,3/48PSK m-am zbatut(zadarnic)..Ceea ce m-a intaritat cel mai mult a fost/este faptul ca in unele momente aveam semnal si de peste 7.8dB,fireste insuficient sa-l inchid.Trebuia sa am cel putin 8.2dB pentru a-l receptiona.As zice ca eram,cu titlu unui film,la citiva pasi de infinit.Dar n-a fost sa fie,de asta data.Miine e o alta zi...
      Nu stiu daca pe vremea vechiul regim puteam avea aceasi curiozitate,dar si mai important,sa investesc timp si resurse pentru a receptiona programul nord-coreean KCTV.Dar faptul ca din punct de vedere tehnic(ce tine de partea materiala a unei receptii) e o problema receptia acestui program tv,chiar pentru multi amatori,nu numai de la noi din tara,te si determina reusesti,iar odata realizat acest lucru ai posibilitatea sa-ti satisfaci curiozitatea intretinuta,in multe cazuri,tocmai din dificultatea tehnica de recptie pe care o prezinta pentru multi amatori.
      In sfirsit din tara ideologiei Juche,din anul "Juche 109",receptionez imagini cu marile realizari Juche.Am facut o inregistrare direct de pe postul KCTV.Ma uitam la imaginile televiziuni nord-coreene,care mi-a adus in minte o celebra vorba a parintelui comunismului mondial,K.Marx,care preluind de la G.Vico idea cu istoria(corsi et ricorsi),ironizind-o,cum ca ea se repeta,prima data ca tragedie,apoi ca farsa.Priveam jurnalul KCTV, si in loc sa ma intristeze,caci,nu-i asa,si noi am trecut prin tragica istorie a comunismului,eram in starea unui spectator care asista la o comedie si ma amuzam(trist) la potemkidiana in culori vii a realitatii nord-coreene,recunosc bine realizate vizual,in care si apusurile sint rosii ca si steagurile rosii purtate de tarani si activisti pe ogoarele verzi-lichid,cu recoltele mari de porumb,peste planul cincinal,care-i faceau fericiti ca pot raporta Suprem-lui Leader ca indeplinesc sarcinile juche trasate de partid si conducator.Orasele filmate in planuri indepartate,marete vazute in astfel de cadre,cu bulevarde imense dar fara viata,ici,colo citiva oameni,interioare luxoase si tineri exaltati,cu risete de 100 wati,gata sa-si insusesca ultimele tehnici juche si sa se puna in sluba revolutiei juche,fireste continue,iata reteta ca fericirea nu-i o iluzie,ci realitatea de zi cu zi,pe care o traiesc acesti oameni si care fac totul s-o pastreze doar pentru ei.De aceea trebuie inchise granitile si nimeni sa nu intre la ei decit cu permisiunea organelor.Numai Covid-19 nu tine seama de astfel de interdictii...Caci fericirea este acolo,in televizor,dar numai acolo,in imagini.Parca si noi am trait-o cindva.As zice ca KCTV este un fel de memento pentru cei care au trecut prin istorie si au uitat ce-au trait.
      Numai si pentru acest program TV merita sa fie vizitat acest satelit,care altminteri nu are oferta prea bogata de programe tv.
      Spre deosebire de altii,chiar si Andrei,eu n-am avut probleme de receptie cu KCTV(4181 V,4166,3/5,8PSK),fie si cind semnalul mai scadea,fara ca imaginile sa dispara sau sa se intrerupa.Eram mirat ca la modulatia de 8PSK,folosita pentru acest transponder,programul tv se poate vedea cursiv si clar.E adevarat ca e compesat de fec-ul de 3/5,favorabil unui semnal mai slab,ca imaginea sa se mentinea si cind avea 5.6dB.
      Mai adaug si transponderul 4168 V,2206,3/4,unde gasim un serviciu IP-over-Sat.De aici,si aci puteti descarca inregistrarea cu KCTV.Descarcati cit mai repede,fiindca se pastreaza doar sase zile.

satelescu
      Last edited by satelescu; 10 September 2020, 15:47.
      the the, EXCALIBUR and 5 others like this.

Comment

G-Sat 10/30 @ 83° East

Fata de ce-am receptionat la 83.0E anul trecut in banda C(#923),as zice ca rezultatul obtinut in aceste zile,la aceasi pozitie,este ceva mai bun,chiar incurajator pentru alte teste cu lnb-uri(mai bune?).
        Pun in paranteza semnul intrebarii,stiind ca nu poti depasi o limita fizica(la receptie) doar schimbind lnb-urile.La fluctuatii de semnal,cum avem si pe acest satelit,singura salvare pentru a receptiona toti transponderii de pe ambele polariati este o antena mare.Daca cu antena de 150cm reusesc sa inchid semnalul pe majoritatea lor,imi place sa cred ca o antena de 1.90 ar face fata unei receptii complete a satelitului.
        Si de asta data constat ca exista diferente de semnal intre banda Ku si C la 83.0E;slab in primul si mai tare la ultimul.Cel putin in zona mea si cu aceasi antena.Se poate vedea bine acest lucru in banda C pe analizor si pe lista de transponderi inchisi de aplicatiile dvb.Chiar si cei care sint in mode 8PSK au o putere mai mare a semnalului si multi din ei pot fi receptionati.M-am folosit de acelasi echipament ca la postarile anterioare,la 93.5E si 87.5E.Adica lnb Mediastar 5G,antena de 150cm si aceleasi aplicatii dvb.
        Mai jos citeva imagini cu semnalul si transponderii receptionati.

satelescu
        Dan70, the the and 2 others like this.

Comment

Bună Rdi,
          Cu echipamentul din semnătură(receptor amiko alien mini cu open plin tapaat, īntrucāt telecomanda de la golden interstar Alpha x nu mai funcționează)intră toate frecvențele date de lyngsat, singura frecvență ce mai face figuri este 4181/H/3233 cu un post tv Kolkata cred.E singura frecvență pe care cāteodată lipsește imaginea și sunetul.Comparativ cu valorile de semnal ale maestrului satelescu am un pic mai mult, dar nu mai mult de 2 db.
          Cu referire la postarea anterioară și referirea la NBT am fost intrigat de această frecvență și am verificat-o aseară tārziu pe cer senin și are un maxim de 3,5 db cāteva momente și apoi scade ori dispare ca să o ia de la īnceput cu aceeași figură.Potrivit lyngsat mi.ar trebui 4 db sa īnchid frecvența.Sper să reușesc duminică dimineața cānd voi reveni și cu rezultatele obținute.
          Toate bune
          Dan70, satelescu and the the like this.
          Bistrița-Năsăud
          Latitude
          : 47.2
          Longitude: 24.2
          -receptor amiko alien mini
          -antenă simetrică al petale 180 cm Terfin
          -lnb Pauxis c band 17 k
          -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

Interesantă reușita vostră, la cum arată footprintul. Păcat că n-am vizibilitate spre est, e o casă īnaltă īn direcția aceea.

https://www.satbeams.com/footprints
            DVB-S:
            Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
            Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
            Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
            Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
            Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
            DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
            Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
            DVB-T:
            TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

Originally posted by Andrei
              ...singura frecvență ce mai face figuri este 4181/H/3233 cu un post tv Kolkata cred.E singura frecvență pe care cāteodată lipsește imaginea și sunetul.Comparativ cu valorile de semnal ale maestrului satelescu am un pic mai mult, dar nu mai mult de 2 db...
              Diferenta de 2dB este,in functie de parametrii utilizati pentru un transponder sau altul,exact ecartul(pe scurt,diferenta intre doua valori/masura)dintre antena de 1.50m si 1.80m pentru ce inseamna receptia intre diferite marimi de antene.Asta ne spune ca receptia lui 4181 H,3233,3/4,facultativa,e la limita si o realizezi in functie de conditii meteo sau de propagare.Asta si explica acel minus(in poza mea cu Crazyscan) in fata lui 10 cind semnalul nu e inchis,mai ales cind transponderul e transmis in mode qpsk.Aparitia si diparitia imaginii/sunetului pe un astfel de semnal fluctuant e ceea ce poti obtine cu antena si tunerul,mai ales ca oscilatia lui pe zona noastra,cred,e in jur de 2 sau 3dB cu o antena ta.Desigur ca estimarea mea e mai mult empirica,facuta cu tunere noastre,si nu masurata cu dispozitive dedicate.
              Daca-mi permiti,te-as ruga sa faci trimitere la sursa pe care o mentionezi,cum e si acest transponder-4181 H,care apare numai pe spectrum(eu nu-l pomenesc)pentru ca vizitatorii ce ne citesc sa poata urmari dialogul nostru.
              Si mai e ceva,in materie de informatii despre sateliti si transponderi,iti recomand sa iei in calcul si FlySat.Lyngsat,cu tot prestigiul pe care il are,verificat in timp,nu listeaza toti transpondeii activi pe site-ul lor de sateliti,mai ales cei de date.Plus ca are,ca sa nu greseasca,o intirziere destul de mare cind apar noi transponderi.De fapt diferenta intre Lyngsat si Flysat,desi indeplinesc aceasi functie de informare,primul se axeaza mai mult pe informatii de interes general(programe tv/radio),pe cind Flysat,pe linga ce face primul site,listeaza si transponderii de date,care,din ultimii ani,apar tot mai des iar pe multi sateliti sint majoritari activi.Pe scurt,ultimul se adreseaza mai mult entuziastilor,dar in acelasi timp ii are in vedere si pe consumatorii de programe tv/radio.
              Astept sa vad rapoartele tale de receptie,mai ales ca te afli intr-o zona relativ aproape de mine.

satelescu
              ANDREI, nirolf and 2 others like this.

Comment

ChinaSat 87,5 est

Buna,

Cu echipamentul din semnătură, pe cer senin, azi dimineață la ora 9, am īnchis șase frecvente de pe acest satelit cu următoarele valori
                1)3775/H/1800#10 db Ynnic
                2)3758/V/2083#11 db
                3)3822/V/2500#13 db
                4)4035/H/1200#10 db
                5)4140/V/28800#9 db-Raj Tv dacă coboară sub 8 db nu mai are sunet și imagine
                6)4181/V/4165#8,5 db

Frecvența 4004/V/3750 cu postul tv NBT 2 n.am reușit nici acum s.o īnchid, nu crește semnalul mai mult de 3,5 db.Am īncercat zadarnic să īnchid și pachetul indian ITV de la 93,5 est la care face referire maestrul satelescu in postarea #966 dar am abia 7db
                Cu bine
                Dan70, crursu and 3 others like this.
                Bistrița-Năsăud
                Latitude
                : 47.2
                Longitude: 24.2
                -receptor amiko alien mini
                -antenă simetrică al petale 180 cm Terfin
                -lnb Pauxis c band 17 k
                -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

Apstar-7 @ 76.5° East

Pentru ca n-am timp sa fac comenatriu despre receptia lui Apstar-7,las ca pozele sa arate cam ce se poate captura la aceasta pozitie cu antena de 150cm in zona mea.Fata de banda Ku la 76.5E,cel putin in C-band se poate vedea citeva programe TV. E un cistig pentru cei care incearca sa receptioneze acest satelit.
                  4099 V,1200,4/5,16APSK-IP-Over-Sat

satelescu
                  Last edited by satelescu; 13 September 2020, 17:45.
                  Dan70, nirolf and 5 others like this.

Comment

Eutelsat 8 West B @ 8° West
                    Cu antena din dotare am reusit sa inchid si cel de al 2-lea transponder de pe acest satelit (prima reusita a fost 3964R4166 pachetul radio RFI 1,3-1.5 db).Ieri am reusit sa inchid si frecventa ORTB (3889L2980) semnal 6.8db. la 6.5 db imagine freeze.https://picr.me/image/Var7nd
                    Dan70, isr2002 and 3 others like this.
                    Oradea City
                    C-band dish 1,5m/LNB Star Sat 13°K
                    Receiver Amiko 8800/8900/Impulse H265. T2
                    Offset dish 0,8/1m/1,2m KU Band

Comment

Intelsat 20 @ 68.5° East

La [email protected] 20 am folosit acelasi echipament ca la ultimele receptii in banda C(mai sus).Ceva ma buna recolta de transponderi decit anul trecut(#928),mai ales polaritatea verticala.

satelescu
                      Dan70, crursu and 4 others like this.

Comment

AsiaSat 5 @ 100.5° East

Conditiile de receptie la 100.5E pe care le am acum sint aceleasi ca anul trecut(#916),poate putin mai rele,daca tin cont ca s-au mai instalat antene mobile(pentru 5G) pe blocul meu.Si pentru ca,din motive de regulament stabilit de asociatia de locatari,nu pot sa instalez o antena mai mare,sint nevoit sa recurg la aceasi antena(150cm) pe care am folosit-o la toate receptiile in banda C,iar ce-am obtinut cu ea am postat in precedentele mele rapoarte.Fata de anul trecut doar lnb-ul este altul,si anume,Mediastar 5G,care pina acum a facut fata interferentelor din zona mea,dar desigur fara prea mult spor intre 3700-3800 MHz.De aceea si partea asta de banda este vaduvita de un semnal mai tare,chiar slab,cu toate ca in conditii normale este puternic,iar frecventele gasite sint mai rare.
                        Semnalul la elevatia de 0.7° a ramas la acelasi nivel ca anii trecuti,ca si modul cum se manifesta;cind trece de peste 10dB pe unii transponderi,cind scade semnificativ,sub pragul de receptie.Numai cu o antena mai mare pot spera la o stabilizare a lui,cit sa ma bucur de o receptie sigura a feedurilor si pachetelor de programe tv ce sint transmise pe acest satelit.
                        Prea multe noutati in materie de transponderi gasiti de mine in perioada asta,de citeva zile,nu prea am sa le ofer,in special pentru cei din zona mea care incearca receptia lui Asiasat 5,dar mai jos au citeva snapshot-uri cu semnalul si transponderii pe care i-am putut inchide.In situatii mai favorabile(antena mare si zona fara interferente) pot spera sa obtine rezultate mai bune decit ale mele chiar daca elevatia este mica in partea asta de tara.Si trebuie sa profitam/bucuram de pozitia locului,pentru care unii din pasionatii mai din vestul tarii noastre ne invidiaza.Sau cel putin merita incercat.

satelescu
                        ANDREI, Dan70 and 2 others like this.

Comment

Salut.de cand am achizitionat antena niciodata nu am incercat sa fac teste seara iata ca curiozitatea mea de a efectua o scanare de pe aceasta pozitie (ora 22) am fost uimit , a intrat semnal pe mai multe frecvente insa fara reusita de a inchide frecventa respectiva:
                          3761R30000 -2.2db
                          3788L1750 -6.1db
                          3802R5291 -2.0db
                          3840L2400 -3.8db
                          3853R9665 -4.1db
                          3896L3500 -4.4db
                          3901L4250 -3.2db
                          3913L8915 -2.4db
                          3925R30000 -3.1db
                          si bineinteles cele 2 frecvente de pe care am reusit sa inchid semnalul
                          3964R4166 RFI 2.2db
                          3889L2980 RTB 7.3db
                          Dan70, the the and 2 others like this.
                          Oradea City

Comment

Am reusit sa inchid si cel de-al treilea frecventa TVE 3896 L 3500 semnal 5.5 db (la 5.1 db freeze)ora 18.

https://imgur.com/Qr8dTXT
                            https://imgur.com/zIAYlMB
                            ANDREI, satelescu and Dan70 like this.
                            Oradea City

Comment

ChinaSat 11 @ 98° East

Ce-am spus la #917 anul trecut e valabil si acum,cind am reluat scanarea la 98.0E,de asta data cu lnb Titanium C1W-PLL si Mediastar 5G.L-m folost pe primul pentru ChinaSat 11 fiindca stie sa citeasca toata banda C(3400-4200 MHz),ceea ce ultimul numai o parte(3700-4200 MHz).Fiind un satelit pentru receptia lineara,am scos placuta depolarizatoare din lnb si l-am monta in trepied in pozitia orizontala,fizic,invers ca la 100.5E,cu Mediastar 5G,pentru a receptiona corect polaritatile H/V.
                              Nicio noutate de interes general pentru amatorii de programe tv/radio.Deocamdata in Europa nu avem rapoarte de receptie pentru astfel de servicii pe nicio lista de sateliti. Doar frecventele de date sint listate pe FlySat,singurul site de profil care include astfel de informatii.
                              Nu stiu in ce masura intereseaza pe amatorii de la noi din tara,poate nu,dar daca tot am reusit sa receptionez citiva transponderi de date,acum ii actualizezi cu misloacele mele modeste(antena,in primul rind).De fapt nici nu sint multi,ci doar unul singur(nou) l-am detectat si inchis,si anume,3738 H,30000,1/2,QPSK2,transponder folosit de catre providerul AOL.Cu aceasta ocazie,trebuie sa-l mentionez pe acesta deoarece foloseste parametrii de transmisie,indiferent de sateliti si pozitie,care sint usor de detectati chiar la semnale slabe si de cele mai multe ori ce pot fi si inchisi.Din experienta mea de "explorator" pe curba am avut de multe ori surprize neateptat de placute fiindca,chiar la pozitii necunoscute si pe o plaja saraca de sateliti,am dat pe neasteptate peste un semnal oarecare,care era in acel moment un fel de busola dupa care puteam locazia pozitia unui satelit sau altul.Cum s-a intimplat si anul trecut,cind am dat prima oara peste acest ChinaSat 11 la 98.0E,o pozitie greu de abordat din cauza elevatiei mici,cu antene noastre de consum.Dar trebuie sa adaug ca,in ciuda acestei situatii nu tocamai favorabile,semnalul e destul de tare pe zona noastra.Raportul zgomot/semnal util ar fi favorabil unei receptii obisnuite daca antena n-ar fi inclinata prea mult spre pamint.De pilda semnalul la 3635 H,7000,1/2,QPSK2-AOL,raportat de mine si anul trecut,poate ajunge si la 9dB cu,atentie,antena de 150cm!Deci trebuie avut in vedere daca cineva incearca sa ajunga atit de departe cu antena.Cu acesta poate localiza pozitia daca are un tuner sensibil si un analizor.
                              Apropo de FlySat,nu stiu daca as putea intra intr-o polemica cu cei care au raportat pina acum receptia transponderilor la 98.0E,mai ales ca misloacele mele modeste de receptie sint inferioare decit,presupun,a contributorilor ce sint mentionati pe lista site-ului.Si cu atit mai mult ca nu stiu daca pasionatii straini ce viziteaza RDI-ul citesc in romaneste ce postam aici,si in masura ca o fac,sa si raspunda pe forumul nostru. Si ma refer la polaritatea gresita,dupa parerea mea,pe care o mentioneaza FlySat pentru acest satelit.Doar DX
                              Süvi,cunoscut de pasionati ca DX Bozóth,indica corect polaritatea,Verticala,pentru 3753 V,8749,5/6,8PSK,exact cum apare si la mine pe spectrometru.Si descopar apoi ca este un IP-over-Sat,ceea ce daca am avea instrumentele potrivite ar fi un avantaj si zic,chiar fara programe tv/radio,merita vizitata pozitia.
                              Trebuie sa mentionez,am spus-o mai sus,ca am asezat lnb-ul pe orizontala tocmai din acest motiv,ca sa corespunda cu polaritatea lineara de la alti sateliti,cei din vecinatate lui ChinaSat 11(93.5E si 100.5E).
                              Pina la proba contrara,cred ca polaritatile(H/V) ce sint afisate pe analizorul de semnal(mai jos) la 98.5E sint cele reale.Poate am norocul ca cineva de la noi sa ma confirme sau,de ce nu,fara nici o suparare,sa infirme alegatiile mele.
                              Nu stiu daca trebuie sa ma repet,dar la elevatii mici,cum e si acest satelit,semnalul fluctueaza destul de mult,astfel incit putem avea valori diferite de fiecare data cind il scanam.Dar chiar daca el scade mult,transponderii mentionati sint detectati de fiecare data.Din acest motiv,pe spectrum semnalul apare citeodata no lock la cautatea auto,insa le cel manual de cele mai multe ori el e inchis!.

satelescu
                              ANDREI, Dan70 and 3 others like this.

Comment

Yamal 601 @ 49° East

Salut a aparut o nou frecventa pe acest satelit 4183 L 18400 iata si cateva imagini !

https://picr.me/image/VmZKRa
                                https://picr.me/image/VmZWif
                                https://picr.me/image/VmZpry
                                https://picr.me/image/VmZbIX
                                https://picr.me/image/VmZvwG
                                https://picr.me/image/VmZyXp
                                ANDREI, Dan70 and satelescu like this.
                                Oradea City

Comment