Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

C-band

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

SES-6 @ 40.5° West

Chiar cu o vegetatie bogata in fata antenei de pe balcon,inca mai pot receptiona cu antena de 150cm citeva programe tv sud-americane la 40.5W.Semnalul lui SES-6 pe zona noastra este receptionabil,mai sigur cu antene de 180cm.Si cum stim deja la elevatii mici,daca n-aveti obstacole fizice(sau la distante mari) in fata ei,aveti sanse mari sa vedeti(citeste,receptionati toti transponderii)tot spectacolul televizual pe care il ofera acest satelit.
    Pozitia 40.5W este un fel de MUST pentru pasionatii de banda C.Este,daca nu-i exagerat(si chiar deplasat),ca o necesara baie de lumina si caldura pe o plaja la mare,mai ales dupa atitea avertismente sumbre care ne vin de pe canalele noastre de televiziune/radio.
    Pentru acestia si postez situatia la zi cu semnalul si transponderii ce i-am gasit in aceste zile.

satelescu
    , ANDREI and 4 others like this.

Comment

[QUOTE=satelescu;n2755795]SES-6 @ 40.5° West

Chiar cu o vegetatie bogata in fata antenei de pe balcon,inca mai pot receptiona cu antena de 150cm citeva programe tv sud-americane la 40.5W.Semnalul lui SES-6 pe zona noastra este receptionabil,mai sigur cu antene de 180cm.Si cum stim deja la elevatii mici,daca n-aveti obstacole fizice(sau la distante mari) in fata ei,aveti sanse mari sa vedeti(citeste,receptionati toti transponderii)tot spectacolul televizual pe care il ofera acest satelit.
      Pozitia 40.5W este un fel de MUST pentru pasionatii de banda C.Este,daca nu-i exagerat(si chiar deplasat),ca o necesara baie de lumina si caldura pe o plaja la mare,mai ales dupa atitea avertismente sumbre care ne vin de pe canalele noastre de televiziune/radio.
      Pentru acestia si postez situatia la zi cu semnalul si transponderii ce i-am gasit in aceste zile.

Hello,

La 40 gain pe spotul unde este și Romānia, ar trebui să meragă din ce zic ei și cu 1.25m De asemenea cred că ne va da ceva bătaie de cap polarizarea circulară, practic nu știu cāte procente din semnal mănāncă plăcuța by default venită cu lnb-ul...

http://www.lyngsat-maps.com/interactive/SES-6-Hemi.html
      ANDREI and nirolf like this.
      DVB-S:
      Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
      Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
      Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
      Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
      Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
      DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
      Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
      DVB-T:
      TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

Originally posted by satelescu View Post
        SES-6 @ 40.5° West
        ...

La 40 gain pe spotul unde este și Romānia, ar trebui să meragă din ce zic ei și cu 1.25m De asemenea cred că ne va da ceva bătaie de cap polarizarea circulară, practic nu știu cāte procente din semnal mănāncă plăcuța by default venită cu lnb-ul...

http://www.lyngsat-maps.com/interactive/SES-6-Hemi.html
        Pentru ca am vizitat si receptionat SES-6 la 40.5W de mai multe ori,pot spune ca sint cunostiinta de cauza daca spun acum ca nu atit polaritatea circulara sau placuta default(sau cea confectionata de noi) a lnb-ului da bataie de cap celor care doresc sa receptioneze acest satelit.Evident ca si conditiile in care are loc receptia contribuie la o receptie sigura a semnalului util,sau dimpotriva,duce la o diminuare a lui sub limita.
        Desigur ca locatia antenei mele nu ma prea ajuta la mai multe (si sigure) receptii in banda C,mai ales la aceasta pozitie,40.5W,descrisa la mai sus(#950).Dar analizind situatia in care se afla antena mea,trebuie sa fiu drept si sa spun ca inchiderea mai dificila a semnalui la 40.5W,acum fata de anii trecuti,nu este din cauza placutei,sau chiar a interferentelor sau obstacolului verde din fata antenei,pomenit in mesajul anterior,ci a faptului (banal) ca pentru receptia lui SES-6 este nevoie de o antena mare,de cel putin de 180cm.Ceea ce am subliniat de nenumarate ori pe acest topic.Fata de 2013,sa zicem,cind am receptionat peste 30 de transponderi de pe acest satelit cu aceasi antena,majoritatea in format SD(mode QPSK),de asta data,la citiva ani distanta de atunci,majoritatea transponderilor folosesc modul Dvb-S2/8PSK pentru programele tv in HD.Ceea ce presupune un semnal mai tare la receptie,adica de cel putin 7.5~8dB,dar mai sigur de 9dB,chiar la un cistig de 40 dBW cit are satelitul pe zona noastra.Cel putin asta constat la receptie cu antena mea de 150cm,ca sa nu mai vorbesc de ce-ar obtine una de 1.25m! Si tare mult as vrea sa fiu dezmintit de cel care incearca cu o astfel de antena la 40.5W.Ar fi o performanta exceptionala,as zice de dx.Si probabil ca e posibil.Cine stie,dar eu n-am prea citit pe alte forumuri sa inchida semnalul pe toti transponderiii SES-6 din zone mai favorabile receptiei acestui satelit.
        Iata de ce,daca mai trebuie repetat,de ce e nevoie de rapoarte de receptie din diferite zone ale tarii.Deocamdata multi doresc receptia acestui satelit,dar putin sint dispusi sa ofere astfel de rapoarte.Ce-am vazut pina acum,atitea cite exista,nu-i incurajator pentre cei cu antene sub 180cm,si chiar de 190cm,daca acestea au parametrii deformati.Cea mai buna performanta la receptie la 40.5W pina acum a avut-o @bonou2,cu antena de 1.90m in nordul tarii.Din fericire raportul lui se mai pastreaza,fie si blurat,la #483, care confirma ce afirmasem mai sus,adica ca majoritatea transponderilor erau in mode QPSK sau QPSK2,favorabile inchiderii semnalului,majoritatea avind in jur de 8dB.
        De fapt acest proces de schimbare a parametrilor de transmisie in mode 8PSK se poate observa si la alti sateliti si n-ar mai trebui sa ne surprinda ca nu mai putem receptiona cu aceasi marime a antenei ceea ce reusisem cu ani in urma chiar daca puterea semnalului a crescut odata cu noii sateliti.Trecerea la alte formate de programe tv cu parametrii mai pretentiosi impune si o schimbare in arsenalul nostru de receptie.Dar asta-i un alt subiect.
        Postez mai jos spectrumul cu parametrii transponderilor folositi de SES-6,majoritatea in 8PSK.Si precum se poate vedea,cei in simplu mode qpsk,pot fi inchisi chiar la un semnal mai slab de 7dB indiferent de lnb-ul(si placuta) folosite.De asta data m-am folosit de lnb Titanium C1W-PLL.Nu sint diferente semnificative la inchiderea semnalului intre acesta si Galaxy Innovations folosit la #950(mai sus). Cum ar veni-Q.E.D.
        Vreau sa sper ca prin interventia mea de acum nu-i descurajez pe cei care doresc sa receptioneze programele tv sud-americane de la 40.5W.
        Dau mai jos lista cu transponderii si parametrii folositi la aceasta pozitie.

satelescu
        Last edited by satelescu; 17 July 2020, 18:59.
        ANDREI, nirolf and 2 others like this.

Comment

Pentru ca am vizitat si receptionat SES-6 la 40.5W de mai multe ori,pot spune ca sint cunostiinta de cauza daca spun acum ca nu atit polaritatea circulara sau placuta default(sau cea confectionata de noi) a lnb-ului da bataie de cap celor care doresc sa receptioneze acest satelit.Evident ca si conditiile in care are loc receptia contribuie la o receptie sigura a semnalului util,sau dimpotriva,duce la o diminuare a lui sub limita.
          Desigur ca locatia antenei mele nu ma prea ajuta la mai multe (si sigure) receptii in banda C,mai ales la aceasta pozitie,40.5W,descrisa la mai sus(#950).Dar analizind situatia in care se afla antena mea,trebuie sa fiu drept si sa spun ca inchiderea mai dificila a semnalui la 40.5W,acum fata de anii trecuti,nu este din cauza placutei,sau chiar a interferentelor sau obstacolului verde din fata antenei,pomenit in mesajul anterior,ci a faptului (banal) ca pentru receptia lui SES-6 este nevoie de o antena mare,de cel putin de 180cm.Ceea ce am subliniat de nenumarate ori pe acest topic.Fata de 2013,sa zicem,cind am receptionat peste 30 de transponderi de pe acest satelit cu aceasi antena,majoritatea in format SD(mode QPSK),de asta data,la citiva ani distanta de atunci,majoritatea transponderilor folosesc modul Dvb-S2/8PSK pentru programele tv in HD.Ceea ce presupune un semnal mai tare la receptie,adica de cel putin 7.5~8dB,dar mai sigur de 9dB,chiar la un cistig de 40 dBW cit are satelitul pe zona noastra.Cel putin asta constat la receptie cu antena mea de 150cm,ca sa nu mai vorbesc de ce-ar obtine una de 1.25m! Si tare mult as vrea sa fiu dezmintit de cel care incearca cu o astfel de antena la 40.5W.Ar fi o performanta exceptionala,as zice de dx.Si probabil ca e posibil.Cine stie,dar eu n-am prea citit pe alte forumuri sa inchida semnalul pe toti transponderiii SES-6 din zone mai favorabile receptiei acestui satelit.
          Iata de ce,daca mai trebuie repetat,de ce e nevoie de rapoarte de receptie din diferite zone ale tarii.Deocamdata multi doresc receptia acestui satelit,dar putin sint dispusi sa ofere astfel de rapoarte.Ce-am vazut pina acum,atitea cite exista,nu-i incurajator pentre cei cu antene sub 180cm,si chiar de 190cm,daca acestea au parametrii deformati.Cea mai buna performanta la receptie la 40.5W pina acum a avut-o @bonou2,cu antena de 1.90m in nordul tarii.Din fericire raportul lui se mai pastreaza,fie si blurat,la [URL="https://www.rdi-board.com/forum/rdi-romania/rdi-satelit/6361-c-band/page33"]#483, care confirma ce afirmasem mai sus,adica ca majoritatea transponderilor erau in mode QPSK sau QPSK2,favorabile inchiderii semnalului,majoritatea avind in jur de 8dB.
          De fapt acest proces de schimbare a parametrilor de transmisie in mode 8PSK se poate observa si la alti sateliti si n-ar mai trebui sa ne surprinda ca nu mai putem receptiona cu aceasi marime a antenei ceea ce reusisem cu ani in urma chiar daca puterea semnalului a crescut odata cu noii sateliti.Trecerea la alte formate de programe tv cu parametrii mai pretentiosi impune si o schimbare in arsenalul nostru de receptie.Dar asta-i un alt subiect.
          Postez mai jos spectrumul cu parametrii transponderilor folositi de SES-6,majoritatea in 8PSK.Si precum se poate vedea,cei in simplu mode qpsk,pot fi inchisi chiar la un semnal mai slab de 7dB indiferent de lnb-ul(si placuta) folosite.De asta data m-am folosit de lnb Titanium C1W-PLL.Nu sint diferente semnificative la inchiderea semnalului intre acesta si Galaxy Innovations folosit la #950(mai sus). Cum ar veni-Q.E.D.
          Vreau sa sper ca prin interventia mea de acum nu-i descurajez pe cei care doresc sa receptioneze programele tv sud-americane de la 40.5W.

satelescu
          Păi atunci să le dăm un email și să le spunem că dau date eronate, celor de la SES. Eu de ex. aș fi făcut un mega efort (din cauza poziției de recepție) să construiesc un suport special pe un coș de la casă să īncerc să recepționez cu 1.5m (atāt īmi permite configurația locuinței) această poziție, dar īn cazul ăsta o să fac teste din altă locație unde să am acces ușor la antenă pentru reglaje fine.
          ANDREI likes this.
          DVB-S:
          Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
          Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
          Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
          Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
          Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
          DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
          Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
          DVB-T:
          TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

@the the,

Iti inteleg reactia exasperanta ca nu poti receptiona SES-6,mai ales ca esti printre putinii din vechii rdi-isti pasionati de banda C si care isi doreste sa faca mai mult pentru sine si implicit pentru pasiunea noastra comuna.Si apreciez acest fapt.Chiar mi-as fi dorit sa reusesti sa prinzi acest satelit stiind cit de mult ai vrea acest lucru.Ar fi fost o contributie la ceea ce ne dorim cu totii,cei preocupati de receptiile satelitare la noi in tara,adica o harta,fie si aproximativa,a ceea ce se poate receptiona in fiecare zona lui.
            O incercare de acest fel a fost facuta mai mult teoretic intr-un numar mai vechi in revista Info-Satelit,si nu dupa rapoarte de receptii concrete,ci mai degraba,cred,dupa puterea semnalulul unui satelit,acel dBW dat de hartile de acoperire,pe zona noastra in functie de marimea antenei.Se pare ca in acest fel ai calculat si tu posibilitatea receptiei lui SES-6 pe zona noastra.Daca gresesc,te rog sa-mi spui.
            Fara a ma lungi la vorba,trebuie totusi sa spun ca rapoartele mele de receptie in banda C atit de la acest satelit cit si de la alte pozitii nu-s(exagerez putin) alfa si omega receptiei din tara noastra.Si sint convis ca si tu crezi asta,caci daca am avea mai multe astfel de rapoarte de la alti pasionati,fiecare cu sistemul lui de receptie,am vedea ca tabloul acesta s-ar schimba si am stii la ce ne putem astepta fiecare in zona lui.Poate am devenii mai realisti si am lua hartile de acoperire a satelitilor mai mult ca o provocare personala de a putea receptiona satelitii decit ca o certitudine.In fond acesta-i rostul acestor rapoarte.Din pacate nu prea le avem si,tot din pacate,eu ma simt frustrat ca nu am feedback-ul dorit la postarile mele.Doar sporadic si fara implicare sustinuta mai apar citeva interventii despre banda C.In rest tacere.
            In legatura cu ce am spus acum,vreau sa-ti multumesc ca-mi urmaresti postarile si tii cont de ele,cum e si acesta despre receptia la 40.5W.Dar,te rog,nu-mi lua rapoartele mele de receptie ca singurele valabile pentru toate zonele ale tarii.Ele sint tot atit de relative la fel ca si hartile pe care le consultam cind vrem sa receptionam un satelit.Atitia factori,cei mai multi obiectivi,unii aleatorii,contribuie la receptia unui satelit incit orice raport,fie si cel mai optimist,nu poate fi valabil intr-o situatie concreta.
            In cazul analizei mele anterioare despre receptia lui SES-6 incercam sa gasesc o explicatie pentru scaderea semnalului util si a imposibilitatii de a-l inchide.Si am ajuns la concluzia,si cred ca e valabila,doar pentru dimensiunea antenei mele.Cu ea am facut receptia si-n alti ani,cind era posibila receptia mai multor transponderi,dar si acum,cind parametrii acestora au fost schimbati.Si inteleg din acest lucru ca antena de 150cm nu-i suficient de mare pentru o receptie completa a transponderilor de pe acest satelit chiar daca hartile imi arata contrariul.Deci sint obligat sa iau in calcul de rezultatul concret obtinut si sa-mi adaptez sistemul la alti parametrii de receptie.
            Dar dincolo de obstacolele fizice obiective pe care le am,acum cunoscute din postarile anterioare in banda C,analiza facut de mine acum era valabila si in iarna cind am facut alt test de receptie la 40.5W,dar pe care nu l-am facut public,tinind cont de faptul ca factorii fizici si meteo(copacii sint desfrunziti si temperatura scazuta,chiar la minus) sint la multe pozitii mai favorabile receptiei.Si in acest caz am folosit placuta originala,a fabricantului.Deci nimic semnificativ nu s-a schimbat la receptie.
            Sper sa-i ajute pe cei care au intentie sa receptioneze SES-6,si cu atit mai mult iti doresc sa reusesti chiar pe acel cos de casa,dar numai cu conditia sa ai grija la montarea antenei ca vintul sa nu-l darime

satelescu
            Last edited by satelescu; 22 July 2020, 11:03.
            ANDREI, the the and 2 others like this.

Comment

Originally posted by khalifa
              Va salut! Va rog sa nu ma judecati sunt la prima mea receptie in banda C pentru receptionare canalelor in banda C am folosit antena 1,5m/lnb-13k/receiver dvb-S(Telesystem TS 3.1F), locatia Oradea...
              Vreau sa cred ca nimeni de pe acest forum te judeca(rau) pentru primele postari in banda C.Dimpotriva,mai ales pentru receptiile obtinute la diferite pozitii de pe arc(si inceputul este mai mult decit promitator!),poti fii invidiat de ceilalti useri care doresc/viseaza sa receptioneze aceasta banda,dar din motive personale(obiective sau subiective) nu pot sa-si indeplineasca aceasta dorinta.Deci aceasta precatia este inutila.
              Si pentru ca ai indraznit sa postezi pe RDI,eu,nu numai pentru ca te-ai inzestrat pentru receptia lui C-band,si tind cont ca sint putin pasionati de aceasta banda,iti spun:welcome aboard!Desigur ca fara nicio conditionare.
              Nu stiu in ce masura cumpararea si instalarea antenei de 150cm pentru C-band este motivata in primul rind de vizionarea programelor tv pe care nu le gasesti in banda Ku,sau este un ambit/curiozitate mai vechi/e de a vedea ceea ce putin pasionati de receptii o pot realiza!Nu trebuie sa/ne-mi spui.Este o intrebare retorica,fiindca daca esti mai putin pasionat de programe tv si mai mult de receptii,cu cit mai dificil de realizat,cu atit mai bine,atunci in instrumentarul/dispozitivele de lucru pentru orice tip de receptii ar trebui sa ai si un suport hardware(tuner,demodulator,etc) capabil sa detecteze semnale slabe,indiferent de banda,incit sa ai satisfactia ca receptionezi cit mai multi transponderi de la fiecare pozitie daca tot calatoresti pe arc.
              Din punct de vedere al semnalului receptionat,fiecare satelit in banda C(ca de altfel si-n Ku,Ka,band)are ce oferii si te asigur ca te provoaca tot timpul,cu atit mai mult ca ai o antena relativ mica pentru acesta banda.Dar ai norocul ca esti plasat geografic intr-o zona favorabila pentru receptia diferitelor spoturi din Africa de Nord,Atlantic,Global,etc.Asta inseamna,cum spuneam,ca ai nevoie de acel dispozitiv de receptie flexibil si complet de a detecta semnalul si de a-l inchide,desigur si pentru vizionarea programelor tv/radio gasite.Or pentru a acoperi un asa evantai de functii utile,necesare pentru pasiunea ta,cred ca,daca buzunarul tau iti permite,ar fi bine sa-ti achizitionezi un astfel de dispozitiv,iar daca doresti sa-ti faci cunoscute realizarile,pe forum sau altundeva,ai la indemina aplicatii dedicate.
              Sint convins ca ai receptionat mai multi transponderi in banda C in afara de ce-ai postat pin acum.Dat fiind faptul ca nici un receptor obisnuit/comercial nu inchide orice tip de semnal,esti nevoit sa te limitezi la receptia acelor programe tv care un semnal puternic,de altfel relativ putine in banda C cu o antena de 150cm,si nu la multele frecvente care sint active dar pe care n-ai cum sa le afli decit cu dispozitive mai performante.
              Precum ai putut observa din postarile mele pe RDI,dar cu siguranta ai remarcat si pe alte forumuri,marea mjoritatea pasionatilor de receptii se folosesc cu precadere de placile dvb sau dispozitivele USB pe calculator.Daca te pasioneaza atit de mult receptiile de orice fel,atunci este singura solutie ca sa ai rezultate bune si chiar satisfacatoare.Astfel de dispozitive dvb pentru pc pentru conditia noastra de amator sint mai la indemina,cam in jur de 200 $, decit aparatele de masura profesionale,care costa citeva mii de $.
              Eu zic sa "rumegi" la sugestia mea.Nu trebuie sa raspunzi,dar indiferent ce decizi sa faci,eu,dar si altii de pe forum,vom fi bucurosi sa citim ce-ai mai receptionat,fie cu receptorul ce-l ai acum,fie cu alt dispozitiv.Iti doresc succes la receptie.Nu conteaza ce aparat folosesti.

satelescu
              Last edited by satelescu; 4 August 2020, 22:11.
              Dan70, ANDREI and 3 others like this.

Comment

[QUOTE=khalifa;n2756818]

Nu stiu in ce masura cumpararea si instalarea antenei de 150cm pentru C-band este motivata in primul rind de vizionarea programelor tv pe care nu le gasesti in banda Ku,sau este un ambit/curiozitate mai vechi/e de a vedea ceea ce putin pasionati de receptii o pot realiza!Nu trebuie sa/ne-mi spui.

...Am mai receptionat si MIKUBA TV pe 2.9E dar semnalul e la limita 5.5 db abia il pot inchide.Iti multumesc pentru cele spuse ,esti un geniu in "arta" receptiilor satelitare !
                Este flatant cum ma caracterizezi,pentru care iti multumesc.Si sint sigur ca esti sincer cind spui asta,dar parca suna,fara sa vrei,o ironie involuntara.As fi dorit sa pui ghilimele la acest cuvint decit la arta,si atunci puteam sa ma amuz sincer.Asa insa,sint incarcat cu o calitate straina de mine,pe care n-o gasesc deloc in bagajul meu intelectual sau de abilitati tehnice,fie si la un test cognitiv mediu.Iar daca calificativul tau se refera la receptii,si cred ca la asta te-ai gindit,atunci te pot asigura ca nu trebuie sa fi inzestrat cu cine stie ce calitati extraordinare pentru a reusi ce ti-ai propus.
                Si ce-ti spun acum nu-i nici ca fapt tehnic,nici modestie,ci e perserverenta si invatare din greselile pe care,in cazul meu,le-am facut de cind m-am "contaminat"(daca tot sintem in perioada pandemiei) de receptii,eu ne avind tangenta profesionala sau de alta natura cu acest domeniu.Este,sincer iti spun,o invatare la locul de munca.Si tocmai ca am fost pus in aceasta situatie,am fost atent mai mult la greselile mele(si au fost multe la inceput) cind instalam antene.
                Din acest punct de vedere nu-ti trebuie decit doua lucruri,ce tin de inzestrarea noastra fizica si psihica,si anume,1.sa nu te multumesti cu putin,si 2.sa ai determinarea totala pentru a realiza ce ti-ai propus.La care mai adaug,desigur si un dram de noroc.Deci pentru asta nu-ti trebuie cine stie ce "echipament" intelectual extraordinar ca sa reusesti,cu atit mai putin geniu.Pur si simplu te striveste acest cuvint,intr-un domeniu unde rigla,evident rigoarea tehnica,impreuna cu vointa te ajuta sa realizezi ce ti-ai propus,fara a trebui sa stralucesti.Cam la atit se reduc calitatile,in fapt comune,pe care le gasim la multi pasionati Tine mai mult de invatare decit de o inzestrare nativa.
                Si o sa te dezamagesc,eu n-o am pe ultima.Vorbea aceea,ce nu-ti da natura,iti ei prin vointa,iar apoi devin abilitati(profesionale)!
                Dar sa revin la satelitii(acum in C-band) nostrii de toate zilele.Am sa postez ce-am reusit sa obtin la pozitia 2.9E cu antena de 150cm,la fel ca a ta,pentru a te orienta si apoi sa insisti sa obtii un semnal mai tare,cel putin pe transponderul cu Mikuba TV,care este cel mai puternic in zona noastra.Testul l-am facut la sfirsitul lui iulie a.c. cu lnb Galaxy Innovations.Precum vezi mai jos,se pot receptiona cele trei programe tv,plus un feed, de le Rascom-QAF1R.
                Cu rabdare si atentie la reglaje ai putea sa scoti semnal mai bun decit am reusit eu,mai ales ca esti mai bine plasat geografic fata de mine.Iti recomand ca dupa ce vezi un semnal pe bara,sa zicem,la Makuba TV,sa incerci sa scoti mai mult,facind reglaje fine(azimut si elevatie),si de ce nu,chiar la skew-ul lnb,plus focar.La Makuba TV trebuie sa ai rezerva mare de semnal,de cel putin 4dB si nu la limita,cum ai acum.

satelescu
                Last edited by satelescu; 5 August 2020, 19:39.
                crursu, Dan70 and 2 others like this.

Comment

Arabsat-5C @ 20° East

Pentru postul tau anterior am sa te "pedepsesc" cu lista/spectrum de transponderi de la 20.0E,o pozitie de neocolit,si fizic,dar in special ca semnal,pentru cei care vor sa-si faca mina pentru receptiile in banda C.
                  Ca deobicei semnalul este tare,in special pe transponderii cu pachetele tv(3884 R,3934 L,3964 R) cu sr de 27500,de peste 10dB,care pot fi receptionati si cu antene mai mici.Deci sint o tinta usoara chiar si pentru incepatori.Arabsat-5C are si avantajul ca are o pozitie centrala pe arc pe zona noastra si nu pune probleme mari la reglari pretentioase,cu un semnal stabil indiferent de lnb-ul folosit.Deci ar trebui sa fie o prada usoara.Pe linga programele tv mentionate,pachetul de radio Qbit,la 3827 L,1630,3/4 este la indemina oricui care incearca,avind avantajul ca e o transmisie in mode qpsk,cu un semnal care se misca intre 8~9dB(depinde si de lnb,dar mai ales de reglari).
                  Nu sint schimbari semnificative atit la numarul de transponderi activi,cit si parametrii de receptie de la ultima postare de acum un an(#898).Deci pot fi receptionati,mai ales pachetele tv pomenite,si cu receptoarele obisnuite.Doar la 4054 L,am dat peste unul care foloseste parametru cu extensie S2X,dar fara un program tv/radio pe care sa-l regreti ca nu-l prinzi.Iar daca unul din receptoarele pe care le ai,stie sa citeasca si sa inchida un symbol rate sub 500 Ks,atunci poti sa asculti si postul de radui EYE Radio la 3860 L,400,3/4.
                  Pe scurt,cu antena pe care o ai,ar trebui sa obtii o receptie decenta la 20.0E,un pas important ce-l faci in lumea lui C-band,iar mai apoi,sau poate chiar la prima incercare,sa ai o pozitie cistigata definitiv.
                  Ai mai jos citeva repere grafice pentru a te orienta pe acest satelit si,cu putin noroc,ai putea sa obtii rezultatul scontat de tine.

Aprecierea pe care o faci asupra activitatii mele pe RDI ar trebui sa ma incinte,insa pe mine ma intristeaza enorm.Metaforic vorbind,sa ramii singur pe strada principala in jurul careia s-a construit acest forum si stiind ca atitia ochi sint atintiti asupra ta,pentru ca nimeni nu vrea/poate sa te insoteasca din varii motive(cine stie,o fi la misloc si covid-19 ),ma stinjeneste enorm.Cum ar veni,eu ridic mingea,eu returnez si tot eu stabilesc scorul/jocul.Te plictisesti sa tot jonglezi cu aceleasi mingi fara sa ai parteneri care sa mute linia mai incolo si sa iesi din perimetrul tau.Din acest motiv parca imi vine sa renunt a mai posta aici.Sint "strazi" largi online in care am sentimentul ca nu-s singur.Pina acum am fac exercitiul mental si uman sa continuu aici.Ce se va intimpla in continuare...
                  Desigur ca ce spun acum nu obliga pe nimeni la nimic.Am venit singuri si tot singuri plecam,cum atitia rdi-isti au facut-o pina acum in ultimii ani.

satelescu
                  Last edited by satelescu; 6 August 2020, 18:16.
                  ANDREI, and Dan70 like this.

Comment

Salut! Zilele trecute am scos un tv mic portabil sa fac mici reglaje la antena (distanta lnb-focar/elevatia..)dar fara prea mare realizari semnalul pe anumiti sateliti ramane foarte slab 2,3,4 db si nu il pot inchide semnalul de exemplu 10E/2.9E/18W.Iata ce semnal am pe 20E ,test facut azi dimineata.
                    https://picr.me/image/V4awWf
                    https://picr.me/image/V4aPLa
                    https://picr.me/image/V4afsy

Comment

Originally posted by khalifa View Post
                      Salut! Zilele trecute am scos un tv mic portabil sa fac mici reglaje la antena (distanta lnb-focar/elevatia..)dar fara prea mare realizari semnalul pe anumiti sateliti ramane foarte slab 2,3,4 db si nu il pot inchide semnalul de exemplu 10E/2.9E/18W.Iata ce semnal am pe 20E ,test facut azi dimineata.
                      ...
                      FelicitariVezi ca se poate!,insa am banuiala ca incercind sa scoti un semnal cit mai puternic la 20.0E ai sacrificat celelalte pozitii.Ai reusit punctual o pozitie in detrimentul altora.Asta insemnind ca azimutul si elevatia inca nu-s corect reglate pentru a acoperi corect arcul.Acesti doi parametrii merg mina in mina,la milimetru,cind trebuie reglata antena pentru a o misca cu actuatorul pe toata curba!Daca declinatia ti-a fixat-o bine,fiind fixa,atunci trebuie sa te ocupi in mod special de cei doi parametrii,de care depind toate celelalte mutari.Si trebuie sa recunosc ca si eu am avut bataie de cap(si cine nu are la inceput de drum!) cind am instalat o antena simetrica,iar daca montura nu-i prea reusita,atunci reglajele iti va scoate peri albi.Fiecare stringere de surub,indiferent in ce parte a monturii,e un test de rabdare,as zice de rezistenta psihica,pentru a reusi.
                      Daca ar fi sa dau o recomandare la instalarea unei antene pentru receptia in C-band,si nu-i o noutate,as zice ca inainte sa te ocupi de aceasta banda,ai face bine sa-ti-o reglezi pentru banda Ku.Cum stii deja,semnalul pe banda Ku este tare la majoritatea pozitiilor,nu numai centrali,dar si periferici.Ai mult mai multe sanse sa faci o reglare buna in Ku-band decit in C-band.Semnalul pe ultimul este inegal ca valoare chiar si daca fascicolul ar fi pe Europa,dar cum bine se stie,el vine pe zona noastra de pe spoturi indepartate(Hemi,Global,East,West,etc) care nu favorizeaza,in cazul ce te intereseaza acum,o reglare buna a antenei,dar si o receptie stabila,constanta a semnalului.Dar mai este un motiv pentru care reglarea se face corect pe banda Ku decit in C,si anume,directivitatea.Esti obligat sa fii pe focar pentru a nu capta semnal/zgomot de la pozitiile invecinate!In banda C astfel de situatii sint nenumarate,mai ales daca te folosesti de antena de 150cm. Deci asta trebuie sa faci acum.Odata reglata corect antena pe banda Ku,ti-ai usurat munca pe cealalta banda!
                      Sa revin la prima pozitie cu probleme de semnal mentionata de tine,10.0E-Eutelsat 10A.
                      Eu n-am avut probleme de semnal in banda C,chiar cu antena de 150cm,inca de cind satelitul a fost schimbat cu multi ani in urma si folosit si pentru aceasta banda.Semnalul este relativ tare cu antena de 150cm inca de cind a inceput transmisia in aceasta banda.Si chiar daca interferentele din locatia mea imi baga zgomot in semnalul util,el tot ramine valabil pe majoritatea transponderilor.Cu cit e mai tare semnalul cu atit reduci/atenuezi interferentele,daca le ai in zona ta.Singurii care imi dau bataie de cap sint cei aflati in preajma lui 3700 MHz(inainte si dupa) si,din pacate unii din acestia nu-i pot inchide.In poza de mai poti vedea pe analizor aceste interferente in aceasta parte de banda.Daca tu n-ai astfel de suprapunere de zgomot si semnal util,atunci ai putea inchide semnalul pe majoritatea transponderilor activi pe acest satelit.Si va trebui sa scoti un semnal puternic pe transponderii care au modulatia 8PSK,astfel vei avea multi cu unlock!Este,daca vrei,si un test de reglare a antenei.La acest lucru sa te gindesti cind faci reglari in banda C,fiindca treptat,treptat si africanii vor trece la transmisii in HD,asta insemnind un semnal puternic la receptie!
                      Cine a dorit sa vada ce transponderi cu programe tv se pot receptiona in zona noastra la 10.0E,au putut sa consulte paginile anterioare ale topicului,unde am postat cam de fiecare data cam aceasi.Acum nu fac decit sa-i actualizezi,dar si pentru a(-i) incuraja pe cei interesati.

satelescu
                      ANDREI, tdy_sat and 3 others like this.

Comment

Ma intereseaza receptia programului din Korea de Nord. Il vede cineva constant? In ce conditii?
                        Pe care din sateliti: https://www.flysat.com/tv-kp.php
                        Multumesc.
                        SHALOM

Comment

Buna,
                          Doar pe 87,5 est intră la mine cu semnal mediu indiferent de vreme și lnb de 17 k pauxis.Cu lnb de 17 k yuri pll am semnal mai bun decāt cu pauxis și la putere și la calitate..Pe Thaicom nu știu dacă mai e in prezent īntrucāt un Thaicom a picat acum ceva timp și pentru sud estul Asiei și Africa antena mea e liliputană.
                          Cu bine
                          Last edited by ANDREI; 16 August 2020, 22:13.
                          Dan70, isr2002 and 2 others like this.
                          Bistrița-Năsăud
                          Latitude
                          : 47.2
                          Longitude: 24.2
                          -receptor amiko alien mini
                          -antenă simetrică al petale 180 cm Terfin
                          -lnb Pauxis c band 17 k
                          -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

Originally posted by ANDREI View Post
                            Buna,
                            Doar pe 87,5 est intră la mine cu semnal mediu indiferent de vreme și lnb de 17 k pauxis.Cu lnb de 17 k yuri pll am semnal mai bun decāt cu pauxis și la putere și la calitate..Pe Thaicom nu știu dacă mai e in prezent īntrucāt un Thaicom a picat acum ceva timp și pentru sud estul Asiei și Africa antena mea e liliputană.
                            Cu bine
                            Felicitari pt receptia satelitului chinasat si a tv nord coreeane!La inceputul verii am incercat receptia acestui satelit la un prieten de-al meu ,el avand antena circulara si lnb in banda c,insa fara succes .Posibil niste obstacole da peste cap receptia acestui satelit.Eu la randul meu am un lnb in banda c de 13k si e posibil sa fac rost si de o antena circulara.Scrieti va rog care este cea mai tare frecventa de pe acest satelit pe care sa reglez antena.Vad ca mai sunt acolo si niste canale indiene si thai.Merci anticipat
                            antena mobila TRIAX TDA 110cm 60E><15W
                            EMME ESSE 100 CM 13E si 19E

Comment

Buna,
                              Posturile de radio de la pct. 4 dar cel mai ușor intră pct.3.
                              Cu bine

Originally posted by ANDREI View Post

ChinaSat 87,5 est
                              Buna,
                              Cinci frecvente am cules de pe acest satelit după ce am modificat elevatia și am dus lnb-ul de la 62 cm la 64 de cm fata de centrul antenei.Antena am fixat-o pe 26 est că altfel nu ajung prin rotire mai mult de 93,5 est.Iata și frecventele:
                              1)3775/H/1800#90-69 Ynnic
                              2)3758/V/2083#71-69-aici sunt canale bune, īnsă apare un paradox in sensul că la recepție se da impresia că nu poate fi vizualizat cursiv dar cam in cāteva secunde imaginea se stabilizează
                              3)3822/V/2500#74-84 BBTV HD, un canal foarte bun care difuzează și filme cu sonor original
                              4)4035/H/1200#90-89 posturi de radio și o frecventa care nu apare niciodata la scanare oarbă și pe care o pot găsi totuși la scanarea auto
                              5)4181/V/4165#71-52 KCTV, un post din Coreea de Nord cred, foarte fluctuantă calitatea și īn consecință nici imaginea nu e cursivă tot timpul
                              Cred că ar mai intra ceva frecvente dar abia īn săptămānile următoare sper sa pot sa butonez antenuta chiar la firul ierbii.Cred că īs pe drumul cel bun cu urmărirea sateliților dar la vest, in special de la 30 īncolo am un stejar uriaș pe direcție așa că numai printr-o minune voi cuceri și acel Eldorado la care făcea referire maestrul satelescu

antena al 180 cm din petale Terfin, lnb pauxis 17 k si receptor golden interstar alpha x, cer senin sau noros, ora 10, 30 [email protected] recepție in serile trecute

Cu bine
                              nirolf, Dan70 and satelescu like this.
                              Bistrița-Năsăud
                              Latitude
                              : 47.2
                              Longitude: 24.2
                              -receptor amiko alien mini
                              -antenă simetrică al petale 180 cm Terfin
                              -lnb Pauxis c band 17 k
                              -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

Originally posted by bonou2 View Post

anul trecut va informam pe acest forum despre aparitia unui lnb care este prevazut cu un filtru antiferenta 5G.
                                in perioada urmatoare se vor efectua testele de rigoare pentru a vedea eficienta sa
                                acest lnb a fost comandat de pe ebay .com.au si a costat 450+79lei vama (pasiunea costa prieteni stiu de ce )

Ai dreptate @bonou2,pasiunea costa,dar generozitatea,nu,daca o ai din fire.Si tocmai ca pare la indemina fiecaruia din noi,este si mai greu de gasit,fiindca implica la o renuntare din ce posedam, indiferent de natura lui.
                                Nu e locul potrivit pentru a face reflexii despre ce inseamna cele doua sentimente,care se manifesta paradoxal functie de oameni si de situatii,dar doresc sa subliniez ca rare au fost cazurile in care am intilnit oameni capabili sa le manifeste impreuna,fara rest,adica total.Din fericire tu esti unul din acesti putini pasionati(pentru receptii) care are o inclinare fireasca spre intelegerea celuilalt,dar si mai important,faci tot posibilul sa-i ajuti pe cei care au nevoie sa cultive aceiasi pasiune pe care o ai si tu.
                                Poate gresesc,si nu cred,dar prefer sa traiesc cu acest gind in privinta ta chiar daca cineva ar incerca sa te prezinte altfel.Din cauza aceasta,as zice ca esti un om,pe care,in paranteza trebuie s-o spun,nu te cunosc personal,dar care pentru mine esti speranta ce ramine in noi dupa ce-am epuizat solutiile de-a rezolva o problema.

Fara a ma fi gindit la acest lnb Mediastar 5G,pe care ni-l anunta colegul nostru intr-o alta postare pe acest topic,iata ca primesc din partea lui acest lnb pentru a face teste,motivindu-si gestul ca stie de problemele mele de receptie in banda C cauzate de interferente de la multele surse terestre care se manifesta in zona mea.
                                Trebuie sa spun de la bun inceput,din pacate,ca lnb-ul Mediastar 5G,in conditiile in care am masive interferente de tot felul,nu reuseste sa le atenueze aproape deloc,mai ales frecventele aflate in jurul lui 3700 MHz,indiferent de pozitia pe orbita.
                                Am facut teste de semnal cu acest lnb in doua locuri diferite,in primul rind, in chiar locul unde este instalata antena mea,deci in Cluj-Napoca,si apoi m-am deplasat in alta parte,la Geoagiu de Sus(multumesc D-le Beldean pentru sprijin si gazduire),intr-o zona lipsta complet de orice urma de interferente.Deci in doua locatii diferite.
                                In urma acestor teste,ca o impresie generala,pot sa spun ca acest MediaStar 5G este valabil din punct de vedere a unei receptii in conditii normale,fara interferente,in schimb el nu rezolva problema acestora cind antena de satelit se afla apoape de o sursa straina de emisie,cum sint cele venite de la mobile.Si nu stiu cum s-ar putea rezolva acest lucru in cazul particular al meu,cind pe blocul unde locuiesc sint cele mai multe antene mobile din tot orasul,dupa ce-am fost atent la multele cladiri cu antene din urbea mea.Iar ca situatia sa devina si mai complicata,un operator de mobil din Cluj a si instalat pe blocul meu antene pentru receptia lui 5G.Exact ce vrea sa combata lnb-ul Mediastar cu filtru 5G!Amara ironie...
                                Sint constient ca un astfel de lnb,asa cum e construit si vindut,pentru nevoi personale,montat pe o antena nu prea mare,de 150cm,folosita tot in acelasi scop,nu poate face fata semnalelor puternice,deci interferentelor,emanate de o puzderie de antene mobile,dar in special al celor care lucreaza exact pe banda de frecvente din jurul lui 3700 MHz.Eventual numai filtre speciale sau o antena mare,de peste 3 sau 4m,ar putea atenua zgomotul provocat de aceste antene.
                                Dar sa revin.Trebuie sa reamintesc ca acest lnb lucreaza intre 3.7-4.2 GHz,exact banda de frecvente ca la majoritatea lnb-urilor de banda C ce sint prezentate pe diferite magazine online ca fiind anti-interferente,dar fata de altele testate de mine,se recomanda ca fiind Ultra High Gain PLL.Doua atuuri care te si indeamna sa-l incerci.Exact ceea ce l-a indemnat pe colegul nostru sa-l cumpere pe o suma nu mica,tinind cont si de cheltuielile cu transportul.N-am gasit in cutia lui nici un buletin(hirtie) tehnic legat de lnb sau auxiliare(inele scalare,placuta,etc) in masura sa-l puna in tema pe utilizator.
                                Si in cazul acestui lnb era chiar recomandabil unele precizari deoarece dupa ce ai scos capacul de pe ghid,constati ca nu sint trasate canalele pentru placutele depolarizatoare cu care ne-a obisnuit orice producator de lnb-uri de banda C.Evident ca asta si explica lipsa acestei placute din cutia lnb-ului.Si din aceasta cauza incepi sa-ti pui intrebarea,e acest lnb pentru o receptie lineara,fiindca,dupa cum stim,pentru o astfel de receptie(H/V),nu e nevoi de nicio placuta,sau/si ca lnb-ul e valabil si pentru o receptie circulara,deoarece ambele sonde(D/S sau H/V) sint acolo in interiorul lnb-ului,dar fara sa existe,cum spuneam,santul pentru placute,ca si cum n-ar avea importanta polaritatea utilizata,lineara sau circulara?Desigur ca orice lnb care are ambele sonde montate in interior se poate folosi pentru ambele polaritati functie de modul cum il asezi in suportul lnb-ul,drept sau orizontal pentru liniar,sau in unghi de 45 grade pe circular cu placuta pusa in canalele prevazute de producator.
                                In cazul acestui lnb,trebuie sa incerci ambele variante,adica pentru circular sa gasesti mislocul exact unde poti sa introduci placuta confectionata de utilizator,si toate aceste operatiuni se fac manual si ochiometric in speranta ca reusesti s-o pui exact la distanta egala intre cele doua sonde.Dar tu n-ai cum sa stii ca o astfel de plasare a placutei in ghid intre cele doua sonde este una atipica,adica polaritatile obtinute la receptie sint inverse,cel de Dreapta ar trebui sa fie de Stinga.Numai dupa ce ai facut teste de semnal iti dai seama ca ceva nu-i in regula.Si atunci esti obligat sa scoti placuta dintre cele doua sonde,cum le-ai montat inainte,si apoi trebuie s-o pui in afara/deasupra sondelor,tot la distanta egala in ghid.Si constati ca numai asa poti obtine polaritatea corecta la receptia satelitilor care folosesc polaritatea circulara.Si acesta si este motivul pentru care,in pozele de mai jos,apar unele nepotriviri intre receptia pe care am facut-o cu antena mea la Cluj,care are polaritatea corecta,si cea facuta la Geoagiu de Sus,cu polaritatea inversa.
                                Se poate observa cu usurinta ca semnalul obtinut in doua zone diferite,cu interferente si fara,la pozitiile din pozele de mai jos,in jurul lui 3700 MHz,este mult atenuat la Cluj,adica cu antena mea,dar este normal in zona fara interferente,adica Geoagiu de Sus,la unele frecvente atenuarea e si de peste 6dB !din acesta cauza,in conditiile in care se afla antena mea si cu tot arsenalul auxiliar pe care l-as putea folosi in acest moment,nu cred ca am sanse sa rezolv aceasta trista parte din pasiunea mea.
                                Dar pentru ceea ce ma interesa in mod esential si pentru care acest lnb a fost cumparat,adica disparitia interferentelor,sau cel putin atenuarea lor,testul facut in ambele locatii a fost concludent pentru mine,ceea ce spusesem la inceputul acestui review,ca Mediastar 5G nu corespunde asteptarilor mele de victima a interferentelor de orice tip ce polueaza zona antenei mele.In schimb el se comporta ca orice lnb de banda C,cu plusurile sau minusurile ce le constata oricine are cit de cit experiente cu lnb-urile de banda C.Singurul avantaj ce-l pot sublinia este PLL-ul,cel care asigura stabilitate si exactitate la oscilator.
                                Nu stiu in ce masura daca as fi avut precizari tehnice de la producator,cum ar trebuie folosit acest lnb,as fi obtinut rezultate mai bune decit cele constatate dupa testele facute,dar cu siguranta raportul zgomot/semnal de numai 15K,cit este trecut pe capacul lnb-ului,ar fi trebuit sa-mi ofere un semnal putin mai bun decit un lnb de 17K.Din acest punct de vedere,comparatia pe care am facut-o intre Mediastar 15K si Galaxy Innovations la,sa zicem,[email protected],imi arata ca primul nu mi-a redus interferentele pe portiunea de banda afectata,in jurul lui 3700 MHz,exact ce s-a intimplat si cu ultimul dar fara pretentia de a fi anti-interferenta.Dar si mai important,factorul redus de zgomot n-a fost favorabil lui Mediastar 5G,dimpotriva!Si pina la proba contrara,dupa alte teste pe o durata mai lunga de timp facute in conditii mai bune decit cele avute de mine,se pare ca lnb-ul chinezesc este,ca multe alte prezentari plubicitare,sub perfomanatele pe care pretinde ca le ofera,dar mai grav,nu reuseste sa faca ceea ce ar trebui sa fie piesa de rezistenta a ei,si anume,eliminarea interferentelor in banda C!
                                Pentru a o mai buna intelegere a pozelor de mai jos,rog ca cei interesati de testul meu sa tina cont de sublinierile mele din fiecare poza si sa le raporteze la observatiile pe care le-am facut mai sus,desigur in masura in care ii intereseaza lnb-ul Mediastar 5G.
                                Pentru ca nu vreau sa incarc prea mult topicul,am renuntat sa adaug poze si de la alte pozitii de pe arc,dar pentru ceea ce doream sa scot in evidenta,ma limitez la pozele de receptie facute la 40.0E cu lnb-ul Mediastar 5G 15K,Galaxy Innovations 17K si la 20.0E,pe satelitii cu semnal puternic in banda C,chiar pentru antene mai mici pe zona tarii noastre.Mai includ si interiorul ghidului acestui lnb si a modului cum am trasat,desigur cu ochiometric,folosindu-ma si de un subler,liniile unde am plasat placuta confectionata de mine.

Cu multumiri si recunostiinta lui bonou2
                                satelescu
                                Last edited by satelescu; 31 August 2020, 18:37.
                                bonou2, nirolf and 5 others like this.

Comment

Working...
                                X