Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

C-band

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

ST-2 @ 88° East

O noutate pentru mine in aceasta perioada de teste in banda C,este pentru prima oara cind captez semnal de la un satelit mai putin prezent in rapoartele amatorilor din Europa,si daca nu ma insel,nici din Romania,este vorba de satelitul ST 1 la 88.0E.Sau cel putin nu mi-aduc aminte ca cineva sa-l fi receptionat si mentionat pe un forum romanesc.Daca gresesc,va rog sa ma trimiteti la acel raport(Multumesc).Poate ca cei din sud-estul tarii ar fi putut receptiona acest satelit,si ma gindesc in primul rind la @EXCALIBUR,cu antena lui mare,care nu cu multi ani in urma era interesat de satelitii estici in banda C.
    Intr-o anumita masura n-ar trebui sa fie ceva neobisnuit receptia lui ST 1 daca privim harta de acoperire.As zice ca este chiar favorabila pentru tara noastra cu antenele mai mari de 2m.
    Probabil ca n-a trezit interesul amatorilor si fiindca oferta de pachete si programe TV nu-i prea bogata,satelitul avind doar citiva transponderi activi,majoritatea cu un mode 8PSK,pentru a carui receptie e nevoie de cel putin 9->10dB. Asta si explica de ce semnalul receptionat de mine este destul de mic,cu putin peste 3dB,la care adaug handicapul unei antene mici si,pe deasupra,supus interferentelor de tot soiul.
    Fara ca sa inchid un singur transponder,il semnalez pe topic pentru cei care ajung cu antena la pozitia 88.0E si,cine stie,vor avea mai mari sanse sa receptioneze programele tv de pe acest satelit.

satelescu
    ANDREI, Dan70 and nirolf like this.

Comment

Chinasat 12 @ 87.5° East

Am incercat inca la 100.5E sa obtin un semnal cit mai bun pe polaritatea verticala cu lnb MTI,si apoi la celelalte pozitii de pe arc,pe satelitii care folosesc Linear-ul.Din pacate n-am reusit,din motive care-mi scapa acum.Nu intru in detalii.Amintesc de asta,fiindca tare mult as fi vrut sa pot inchide semnalul la RAj TV Network(4140 V,28800,3/4,8PSK) pe Chinasat 12,de asta data semnalul pe acesta mi s-a parut extraodinar de mare in raport cu ce obtinusem in anii trecuti,dar mai ales cu antena mea.Este adevarat,cum s-a vazut si-n recentele postari in banda C(mai sus),ca el se manifesta mai bine pe polaritatea Orizontala,drept pentru care am si reusit citeva mici reusite la diferite pozitii.Si in cazul lui Chinasat 12,semnalul pe orizontala a fost in unele momente chiar si peste 10dB,ceea ce a facut posibila receptia programului Yunnan Int Channel(3775 H,1800,3/4,QPSK2),pe linga cel care intra cel mai usor cu orice tuner-Voice of Strait(4015 H,1200,3/4,QPSK2),pentru ca sint numai pogramne de radio.
      As zice ca nu-i big deal ca-i receptionezi,mai ales primul,care prezinta mai mult o mira.Fireste ca acest lucru nu conteaza pentru mine,dar faptul ca si banda C,la fel ca la Ku,este posibila receptia acestui satelit in zona noastra,este,pentru cei interesati,un motiv de incurajare,macar de-a incerca.Daca n-aveti interferente si cu antena putin mai mare decit a mea,cu siguranta ca nu ve-ti scapa si pachetul indian,pe care eu nu l-am putut inchide.

satelescu

Comment

Salut satelescu,
        "ST 2 de la 88 est mai puternic decat ST1,receptie pe toate cele 4 frecvente scrise pe lyngsat.Ceao."Asta scriam in 07 06 12 la Banda C pe alt forum.Am mai fost pe la 88 est anul trecut cred,a aparut doua pachete chinezesti,apoi au fost mutate undeva pe la 120 est sau mai mult nu mai stiu exact.Am urcat lnb-ul pe antena de vreo doua saptamani si urmeaza reglaj tot pe partea estica atunci cand o fi timp.Voi posta rezultatele.Numai bine la toti.
        Dan70, ANDREI and satelescu like this.

Comment

G-Sat 10 / Insat 4A @ 83° East

Receptia pe orizontala in banda C este favorabila pe Insat 4A/G-Sat 10 la 83.0E la fel ca la 93.5E,desigur transponderii in mode QPSK. As zice ca daca as fi avut 30cm in plus la antena,adica de 1.80m,as fi putut inchide pe toti,recte pe cei in mode 8PSK.Sau cel putin asa imi place sa cred,in aceasta toamna frumoasa si cu vreme tocmai de facut teste de receptii de orice fel.Deci ce-am spus de G-Sat 15/17(mai sus) e valabil si pentru Insat 4A,includ si receptia polaritatii verticale,cu semnal slab in zona mea.
          Receptia la 83.0E am facut-o cu aceleasi dispozitive si aplicatii mentionate in postarile anterioare.

satelescu

[email protected],n-am stiut de postarea ta la 88E,altfel as fi tinut cont de ea,nu atit pentru a obtine un rezultat mai bun la receptie,cit pentru a identifica pozitiile de pe arc de la care avem rapoarte de la pasionatii din Romania.Ar fi,daca vrei,inca un punct/pozitie cistigat/a de amatorii nostrii satelitari. Intr-o oarecare masura arata si saltul pe care l-au facut acestia in cei aproape 20 de ani de cind s-au intilnit pentru prima oara in comunitatea RDI sa-si impartaseasca experienta lor in acest domeniu,care,in acei primi ani,era privit cu multa curiozitate si nu putini erau cuprinsi de un avint,as zice,de nestavilit,fiecare dorind sa afle noutati si informatii despre receptia prin satelit.Cum e si firesc acel avint a cam disparut pe parcurs,din motive acum prea bine stiute de fiecare rdi-ist ce-a urmarit activitatea forumului nostru de-a lungul acestor ani.Iata ca acum am ramas (foarte?) putini.De aceea este bine ca te-ai alaturat noua,acelor citiva care mai au inca "nebunia" sa se uite pe cer si sa se intrebe:"oare ce-i mai nou acolo sus?"
          Am luat-o pe ocolite,de ce sa nu recunosc,pentru a te ruga,daca nu cer prea mult,ca daca mai postezi rapoarte sa faci o lista cu transponderii receptionati cu valoarea semnalului receptionat.Mersi

Comment

Thaicom 5/6/8 @ 78.5° East

In sfirsit,pot sa bifez si Thaicom-ul 5 Global la 78.5E in lista mea de receptii in banda C.Toate incercarile mele anterioare au esuat complet.Am pus si mai pun inca toate esecurile mele la aceasta pozitie pe seama interferentelor.Din cauza lor,mai cu seama in partea de banda intre 3400-3700 MHz,unde stim ca semnalul de satelit in banda C se suprapune in buna masura cu cel al WiMax-ului sau cu altele,din alte surse.Se si vede pe analizor,in unele poze,o gilma la 3700 Mhz,care cuprinde o buna parte din banda,sau mai bine zis influenteza si afecteaza in mare masura semnalul pe multe frecvente apropiate.De aceea cautarile mele se indreptau in partea superioara din banda C,ignorind la multe pozitii transponderii aflati sub 3700 MHz..
            De asta data am stabilit limita de cautare in Crazyscan intre 3500-3700 MHz deoarece Thaicomul are multe frecvente active intre 3400-3700 MHz,cu foarte multe cu pachete TV.Din fericire utilitarul mi-a gasit semnal la citiva transponderi,iar pe unul sau doi i-a si inchis,semnal,care,se pare,este mai bun in timpul noptii.Se va vedea din spectru(poza,jos) ca semnalul de satelit intre 3400-3500 MHz nici nu apare,sint linii drepte,sau are contur geometric.Ceea ce imi indica ca semnalul din alta sursa este mai puternic decit cel al satelitului.Singurul mod de-a-l "invinge" ar fi o antena mare care sa capteze semnal util cit mai mult,adica sa atenueze zgomotul.Deci o antena mare ar fi una din solutii care m-ar ajuta sa ma lupt cu interferentele.
            Contra acestora mai exista o alta rezolvare,si anume,un filtru in fata lnb-ului.Or lnb-ul MTI cu care fac receptii in banda C de foarte multi ani are un filru incorporat din fabrica.Datorita acestei inzestrari am si reusit unele receptii,eu zic bune,in acest mediul unde semnalul de satelit se suprapune cu altele.Se pare ca filtrul lnb-ul nu acopera banda intre 3400-3500 MHz.
            Dar problema e multa mai grava la pozitia 78.5E,adica interferentele sint atit puternice incit n-a gasit nici un semnal chiar intre 3700-4200 MHz,in partea de banda pe care o credeam ferita de catre filrulul lnb-ului.Asa ca reusita mea,fie si mica,se limiteaza doar la citiva transponderi gasiti intre 3600-3680 MHz,si,pe un interval mai mic sau mai mare,am putut inchide si vedea citeva canale tv de pe singurul pachet tv receptionat bine,la 3600 R,26667,3/4,QPSK.Am reusit de asemenea sa inchid 3640 H,28066,3/4,QPSK,dar fara sa am un semnal stabil.Noroc ca ambele frecvente sint in mode QPSK.
            Am insistat acum mai mult asupra interferentelor la 78.5E ca cei care vor incerca sa receptioneze Thaicom-ul sa se gindeasca asupra acestui aspect daca vor sa-l receptioneze.Si nu pentru ca spun ceva nou,ci e bine sa reamintim aceasta problema,cind semnalul de la antenele mobile devine tot mai puternic si acapareaza tot mai mult din banda C,si cind 5G va fi tot mai prezent in viitorul imediat si cind semnalul acestuia va fi mult mai puternic decit cel folosit pina acum.Asa imi spunea unul din instalatorii de antene mobile la blocul unde se afla si biata mea antena de 150cm!Sper sa n-am dreptate.

satelescu
            Dan70, Sommersby and nirolf like this.

Comment

88 + 87,5 est
              Cel mai puternic tp receptionat pe Chinasat 12 de Amiko 8260+ este 4035 h 1200 quality=76%,dar din 6 programe radio se memoreaza numai unul.3775 h 1800 =74%(yunnan) , 4140 v 28800 =56%(raj) , 4168 v 2206 =67%(data).Si de pe ST 2 : 3671 h 9256 =49%(Buddha Compassion) , 3657 h 5049 =60%(ndtv) , 3629 h 24700 =56%(tvbs) ,3590 h 36000 =67%(chti) , 3632 v 30000 =46%(videoland).3541 v 15000 nu intra.Total pe ambele pozitii 9 tp cu semnal plus trei feed-uri din care doua codate.In lista receptorului apar 40 tv si 4 radio.Salut.
              ANDREI, Dan70 and 3 others like this.

Comment

Apstar-7 @ 76.5° East

Apstar-7 la 76.5E e o pozitie de neocolit pentru amatorii de programe tv exotice.Asta si pentru ca receptia satelitului nu presupune dispozitive complicate cu cine stie ce modulatii de ultima ora,dar,mai ales,semnalul este accesibil si cu antene de 150cm.Cel putin in zona mea.De fapt semnalul are o acoperire globala daca te uiti pe harta de acoperire,inclusiv pentru Europa,e drept,cu putere mai mica.As zice ca nici nu presupune mare efort pentru a prinde citeva programe tv.Insa pentru pachetele tv in format HD e nevoie de antene mai mari,de cel putin 180cm si desigur fara interferente in zona.
                Sper ca pozele de mai jos sa fie o invitatie pentru a vizita pozitia 76.5E.Welcome

satelescu
                Dan70, nirolf and 2 others like this.

Comment

In aceste zile frumoase am facut citeva popasuri la citeva pozitii in banda C vizitate azi vara.Fara sa aduc noutati,postez totusi semnalul obtinut acum la 10.0E si 20.E cu acelasi echipament,un fel de actualizare ( si de transponderi)pentru cei care au in vedere sa receptioneze cei doi sateliti centrali,Eutelsat 10a si Arabsat-5C.

satelescu

Comment

Intelsat 20/36 (IS-20/36) @ 68.5° East

N-am sa intru in amanuntele receptiei la 68.5E,fiindca n-as face decit sa repet ceea ce am si spus in postarile anterioare.Aceasi recomandare si la aceasta pozitie,ca la multele altele in banda C: o antena de cel putin 180cm si fara interferente in zona de receptie!Cu siguranta ve-ti obtine rezultate mai bune decit ale mele de acum.
                    Poate ce-am obtinut la receptia pe acest satelit acum,dar as indraznii sa generalizez pentru toti satelitii de banda C de pe arc,este limita de jos a ceea ce se poate receptiona cu echipamentul de receptie al unui amator care doreste sa vada programe si pachete tv,desigur cu unele diferente la unele pozitii cu semnal mai favorabil,cum ar fi la 40.0E,20.0E,etc,functie de zona.
                    Desigur ca evaluarea mea pe care am facut-o este mai mult orientativa,dar experienta mea in aceasta banda nu face decit sa confirme ceea ce se stie,teoretic si practic,inca inca de la inceputurile receptiei comerciale a lui C-band.Exista o limita fizica,in primul rind a antenei,pe care n-o poti compesa cu alte dispozitive mai performante,fie ca e vorba de lnb-uri,fie cu tunere sensibile,etc.
                    De ce sa nu recunosc,ca ceea ce am dorit cu aceste teste de receptie n-a fost altceva decit o incercare donchijoteasca de a cobori aceasta bariera cit mai jos cu misloacele mele amatoresti amagindu-ma ca voi reusi intre anumite limite.Imi dau seama acum ca toate explicatiile pe care le-am dat pe parcursul calatoriei in banda C sint niste "cirje teoretice" cu care ma motivam sa mai continuu.Si mai devreme sau mai tirziu vine vremea sa concluzionezi,si as spune parafrazind o zicala bine cunoscuta de fiecare:atit sa te intinzi cit iti permite...antena
                    La care adaug,"si ce daca..."

satelescu
                    ANDREI, Dan70 and 2 others like this.

Comment

NSS-12 @ 57° East

Postez cu o intirziere de doua luni rezultatul receptiei in banda C la 57.E.Dar chiar si-n atare situatie,vreau sa sper ca pentru cei interesati spectru si tabelul cu valorile obtinute de antena mea le va fi de ajutor,cel putin orientativ,chiar daca marimea ei,de 150cm,nu-i cea mai potrivita pentru aceasta banda.Si totusi analizorul imi arata ca cel putin spotul Hemi West este favorabil receptiei pentru zona noastra,fie si cu aceasta antena.Pe linga asta,in masura in care se pot vedea cele citeva pachete mari de programe tv,pozitia 57.0E merita frecventata mai des,daca nu stationat permanent

satelescu

Comment

Lnb in banda C ---Mediastar LNB with 5G filter---

Mediastar LNB with 5G filter

in australia a aparut un nou model de lnb in banda C dotate cu filtru 5G

mediastar.com.au

https://i.postimg.cc/T3YvcwkP/5G-LNB.jpg---single input

https://i.postimg.cc/rmbVsNkq/Dual.jpg-------------twin input

5G Interference Asiasat 5 C Band.

https://youtu.be/c2wkvq6ww24

------------------------------------------

https://www.youtube.com/watch?v=hxGWmeAhKy0

------------------------------------------
                        mai jos aveti impresiile a doi pasionati care detin/folosesc acest model de lnb

I am happy to report that after mounting a new c-band LNB with a 5G filter builtin has stopped the interference to my parents AsiaSat-5 TVE reception.

Mediastar and Satking now supply these LNB's for $100

Thanks all for your help.

regards
                        Joe

------------------------------

Thanks vk5ei, I’ve found it for $70 at DIY TradeTech in Victoria - postage would be additional.

------------------------------
                        ANDREI, Dan70 and satelescu like this.

Comment

Originally posted by satelescu View Post
                          Chinasat 12 @ 87.5° East

Am incercat inca la 100.5E sa obtin un semnal cit mai bun pe polaritatea verticala cu lnb MTI,si apoi la celelalte pozitii de pe arc,pe satelitii care folosesc Linear-ul.Din pacate n-am reusit,din motive care-mi scapa acum.Nu intru in detalii.Amintesc de asta,fiindca tare mult as fi vrut sa pot inchide semnalul la RAj TV Network(4140 V,28800,3/4,8PSK) pe Chinasat 12,de asta data semnalul pe acesta mi s-a parut extraodinar de mare in raport cu ce obtinusem in anii trecuti,dar mai ales cu antena mea.Este adevarat,cum s-a vazut si-n recentele postari in banda C(mai sus),ca el se manifesta mai bine pe polaritatea Orizontala,drept pentru care am si reusit citeva mici reusite la diferite pozitii.Si in cazul lui Chinasat 12,semnalul pe orizontala a fost in unele momente chiar si peste 10dB,ceea ce a facut posibila receptia programului Yunnan Int Channel(3775 H,1800,3/4,QPSK2),pe linga cel care intra cel mai usor cu orice tuner-Voice of Strait(4015 H,1200,3/4,QPSK2),pentru ca sint numai pogramne de radio.
                          As zice ca nu-i big deal ca-i receptionezi,mai ales primul,care prezinta mai mult o mira.Fireste ca acest lucru nu conteaza pentru mine,dar faptul ca si banda C,la fel ca la Ku,este posibila receptia acestui satelit in zona noastra,este,pentru cei interesati,un motiv de incurajare,macar de-a incerca.Daca n-aveti interferente si cu antena putin mai mare decit a mea,cu siguranta ca nu ve-ti scapa si pachetul indian,pe care eu nu l-am putut inchide.

satelescu
                          Buna seara Rdi,
                          Cred că a crescut semnalul pe acest satelit ori am inceput sa sa le am cu manivelarea antenei dar am prins aproape toate canalele tv mai puțin Ramurile pe care le.am recepționat in vară.Pe unele frecvente calitatea este și de 84.Am și niște canale cu cifre in fata dar īs codate in conax(ceva de genul 12 Nipponese HD).Nu apar pe nici un site.
                          Nu.mi intră nimic de pe 88 est.
                          Cu bine
                          Dan70 and satelescu like this.
                          Bistrița-Năsăud
                          Latitude
                          : 47.2
                          Longitude: 24.2
                          -receptor golden interstar alpha x
                          -antenă parabolică aluminiu 180 cm Terfin
                          -lnb Pauxis c band 17 k

Comment

Scuze că revin dar am uitat sa īntreb de unde pot modifica echipamentul din semnătură că nu am reușit nici de.o culoare
                            Bistrița-Năsăud
                            Latitude
                            -lnb Pauxis c band 17 k

Comment

Originally posted by ANDREI View Post
                              Scuze că revin dar am uitat sa īntreb de unde pot modifica echipamentul din semnătură că nu am reușit nici de.o culoare
                              User Settings -> Account

ANDREI likes this.

ECHIPAMENTE IT - www.pchome.ro

Comment

ChinaSat 87,5 est
                                Buna,
                                Cinci frecvente am cules de pe acest satelit după ce am modificat elevatia și am dus lnb-ul de la 62 cm la 64 de cm fata de centrul antenei.Antena am fixat-o pe 26 est că altfel nu ajung prin rotire mai mult de 93,5 est.Iata și frecventele:
                                1)3775/H/1800#90-69 Ynnic
                                2)3758/V/2083#71-69-aici sunt canale bune, īnsă apare un paradox in sensul că la recepție se da impresia că nu poate fi vizualizat cursiv dar cam in cāteva secunde imaginea se stabilizează
                                3)3822/V/2500#74-84 BBTV HD, un canal foarte bun care difuzează și filme cu sonor original
                                4)4035/H/1200#90-89 posturi de radio și o frecventa care nu apare niciodata la scanare oarbă și pe care o pot găsi totuși la scanarea auto
                                5)4181/V/4165#71-52 KCTV, un post din Coreea de Nord cred, foarte fluctuantă calitatea și īn consecință nici imaginea nu e cursivă tot timpul
                                Cred că ar mai intra ceva frecvente dar abia īn săptămānile următoare sper sa pot sa butonez antenuta chiar la firul ierbii.Cred că īs pe drumul cel bun cu urmărirea sateliților dar la vest, in special de la 30 īncolo am un stejar uriaș pe direcție așa că numai printr-o minune voi cuceri și acel Eldorado la care făcea referire maestrul satelescu

antena al 180 cm din petale Terfin, lnb pauxis 17 k si receptor golden interstar alpha x, cer senin sau noros, ora 10, 30 [email protected] recepție in serile trecute

Cu bine
                                khalifa and Dan70 like this.
                                Bistrița-Năsăud
                                Latitude
                                -lnb Pauxis c band 17 k

Comment

Working...
                                X