Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

C-band

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by xyzzyx View Post
    Eu am preferat sa cumpar direct de la producator. Nu am avut ocazia sa il testez. Am luat varianta C2-PLL Wideband.
    xyzzyx

Cāt timp a durat livrarea din USA și taxarea la vamă?
    Transportul a fost prin curierat rapid sau normal?

Comment

Express-AM44 @ 11° West

Ca si acum doi ani(#700) semnalul pe singurul program tv-Pervy Kanal-din Rusia a ramas la acelasi nivel slab.Trebuie insistat in caz ca vedeti urme de semnal pe acesta,la 3662 R,10808,1/2 si,cu fec-ul pe care-l are,sint sanse sa-l inchideti.Vorbesc de cei care-l cauta cu antene mici.
      In schimb,transponderii de date au un semnal puternic,ceea ce ajuta la aflarea pozitiei 11.0W in caz ca aveti placi dvbs.Semnalul pe acestia este destul puternic.In poza de mai jos,pe analizor,puteti citi parametrii acestora,daca va intereseaza.
      Cam fara viata acest satelit rusesc.Pe scurt,parafrazind titlul unui roman celebru,"Nimic nou pe frontul de...est".Te intrebi,apoi,dupa ce-ai vizitat pozitia,pentru cine/zona/destinar este transmis
      Pervy Kanal?Cine sta cu antena la 11.0W sa vada numai acest program?Cind vine de la rusi,orice semnal pare suspect...

satelescu
      nirolf, Dan70 and 2 others like this.

Comment

Express-AM8 @ 14° West

Fie si de date,putinii transponderi pe care i-am gasit la 14.0W ne arata cit de putin interes exista pentru acest Express-AM8.Asa il si tratam,fara comentariu

satelescu
        nirolf and Dan70 like this.

Comment

N-avem schimbari in banda C la 18.0W de la ultima vizita din decembrie 2018(#831).Semnalul este acceptabil pentru o receptie decenta cu antena de 150cm,iar programele tv pe acest Intelsat 37e au ramas cam aceleasi.Doar pachetul TV din Uganda la 3969 L,10835,5/6,8PSK si un program din Nigeria,Salvation TV,la 3686 R,856,3/4,8PSK sint noutatile din acest an,dar,din pacate, semnalul in cazul meu e in partea de banda,3700 MHz,strivit de interferente.Alte pachete tv,din Ghana,Mozambic,etc(3906 L,4000 L,4032 R),mai sigur de receptionat cu antene de 180cm,iar programele tv SCPC pot fi gasite la cautarea auto sau manual.
          Pentru cei care vad pe listele de transponderi programul Haivision Network ca fiind vizuabil,le spun ca n-au sansa sa-l vada din cauza streamului generic,care,precum am arata in alte locuri,numai cu dispozitive dedicate il pot decoda.De altfel producatorul unor astfel de dispozitive de streamuri este chiar Haivision.Am gasit la 4172 R,30000,2/3,Dvb-S2,ACM,streamul folosit de acest producator;dar cu ce folos!nici unul,precum ma asteptam.Pentru conformitate,postez imaginea acestui stream.

satelescu

nirolf, Dan70 and 2 others like this.

Comment

Originally posted by dingo31 View Post

xyzzyx

Cāt timp a durat livrarea din USA și taxarea la vamă?
            Transportul a fost prin curierat rapid sau normal?
            A venit destul de repede, 2 saptamani parca. Au trimis cu USPS, vama la posta.
            dingo31 likes this.

Comment

Arabsat-5C @ 20° East

De la ultima postare,#898,de acum doua saptamini,a fost mutat pachetul Radio Qbit GmbH de la 3864 L,1411,3/4,pe care nu-l puteam receptiona atunci cu antena mea,la 3827L,1936,3/4,Dvb-S2,cu semnal acceptabil,in jur de 7dB.
              Deci inca un motiv sa vizitati pozitia 20.0E,care are un semnal receptionabil si cu antene mai mici

satelescu
              amic, Dan70 and nirolf like this.

Comment

Intelsat 35e @ 34.5° West

Banda C de la 34.5W a fost totdeauna receptionabil in zona mea,chiar si acum,dupa ce Intelsatul 903 a fost schimbat in 2017 cu cel actual,35e,cu aceasi putere a semnalului in banda C.Cel putin asa cum il receptionez cu antena mea de 150cm.N-as spune ca e generos incit sa am o siguranta la receptie a pachetului MTN(codat) la 4132 R,30000,3/4,QPSK2.Dar avem,sa-i spun,noroc cu fecul e de 2/3,care imi/ne permite/m sa-l captez/am la un nivel acceptabil cind conditiile meteo sint normale.Acelasi lucru se poate spune si despre pachetul AFN,tot codat,la 4126 L,11000,1/2,QPSK2,cu un plus de avantaj datorita fec-ului de 1/2,usor si sigur de prins.Ambii sint pe acelasi beam Global.Din pacate spotul Sud-Estic nu-i favorabil in zona mea cu antena mea mica pentru a receptiona programul NTA la 3926 L,3775,3/4
                Cam atit este oferta de programe pe care o avem pe acest satelit.Dar pentru cei care cauta noutati la receptie numai de dragul lor,atunci le semnalez doi transponderi de date cu extensia S2X,care treptat/treptat se extinde si e folosita mai des.Deocamdata am reusit sa inchid semnalul la 3755 L,39374,32/45,32APSK si 3806 L,35362,24/45,S2X/8PSK.Sint de parere ca mai sint si alti transponderi cu aceasta extensie pe acest Intelsat,dar din cauza semnalul mai slab pe care-l am cu antena mea,ei nu pot fi inchisi cu acest parametru,cu toate ca unii din ei sint receptionabil si apar pe analizor in mode normal.Deocamdata,cum am spus cu alte ocazie,ei nu pot fi valorificati de catre noi,ca amatori.Ma rezum acum doar sa-i prezint in caz ca cineva are curiozitati(tehnice) de receptie

satelescu
                ANDREI, amic and nirolf like this.

Comment

SES-6 @ 40.5° West

Inca din anii '90 orice calatorie catre pozitia 40.0W era un vis pentru majoritatea celor care erau membrii RDI,fiindca era un fel de El Dorado a celor mai multe programe tv transmise din America de Sud,din zona unde s-a creat acel mit pentru europeni de a se imbogatii cu splendori pe care nu le gaseau pe continentul nostru.Noi,mai modesti,in acele vremuri,avind misloace putine,doream cel putin sa le atingem daca nu puteam sa ni le apropriem.Si ce fascinatie ne-a trezit primele imagini capturate de pe acel satelit,NSS-806,acum retras,cu o antena de 3m si publicate in revista InfoSatelit,care apoi a trezit un ambit in cei care au incercat sa se aventureze la extremitatea vestica.Primul dintre noi care a reusit sa atinga acel tarim al promisiunilor eldoraliste,daca memoria nu ma inseala,a fost @rz+,e drept cu o antena mai mica insa suficient de mare sa prinda foarte multe programe tv.Apoi am incercat si eu,cu biata mea antena,sa ma aleg cu ceva,insa "prada" mea,cum era si firesc,era subtire.Treptat si alti rdi-sti au ajuns la 40.0W si,dupa puterile pe care le aveau,s-au ales cu citeceva.
                  Este important de stiut ca satelitul NSS 806 avea in acei ani o putere de acoperire a semnalului mult redusa,parca anume distribuit incit mai mult sa tinjim decit sa-l prindem.Abia cu SES-6,cind l-a schimbat pe batrinul NSS 806,sperantele noastre de-a intra in caravana celor fascinati de spendorilor acestui eldorado televizual a crescut si,deci,in cele din urma am reusit si noi sa prindem mai multe imagini din oferta bogata pe care o etala aceasta pozitie.De asta data,cu aceleasi misloace "sarace" pe care le aveam pe vremuri,la primele mele incercari,m-am ales cu mai multe bunatati decit m-as fi asteptat.De altfel m-am si "imbogatit" putin la prima incercare cind SES-6 a devenit operational,in 2013.Prima incercare de-a receptiona acest satelit am facut-o chiar in 2013.N-o sa fac trimitere la interventia mea pe acest topic,pentru ca,din pacate,buletinul acestui forum nu-i facut pentru a usura munca celor care posteaza prea multe informatii,si,deci,nu ajuta pe cei care le cauta.
                  Am revenit la 40.0E in august,anul acesta,cu aceasi antena de 150cm si am facut teste cu mai multe lnb-uri de C-band.Cel care mi-a oferit ceva mai bune rezultate a fost Galaxy Innovations,asta neinsemnind ca celelalte ar fi mai putin bune(MTI,Titanium,ESX241,Eurostar).Si spun asta pentru ca nu sint sigur ca,daca as fi facut teste mai indelungate cu fiecare din ele,n-as fi ajus la acelasi rezultat.Mai adaug si faptul ca nici conditiile fizice de receptie nu-s prea favorabile pentru un test concludent.Nu intru in amanunte.Dar pentru ce mi-am propus sa arat acum,e suficient sa subliniez inca odata,daca n-am reusit pina cum,ca pozitia este favorabila receptia acestui satelit si ca oferta de programe tv e inca bogata.
                  Ca la alte pozitii de pe arc in banda C si tinind cont de conditiile de receptie nu prea favorabile,in primul rind interferentele terestre,sau la elevatii mici,si obstacolele fizice,inchiderea semnalului de multe ori am facut-o manual.La cautarea auto unele frevente nici n-au fost gasite,sau daca da,de cele mai multe ori,se prezinta ca "nolock" pe analizor.Dar fie si in acest caz deloc favorabil,faptul ca foarte multi transponderi au fost detectati,55,arata ca efortul de a-i receptiona,in caz ca aveti conditii mai favorabile decit am eu,se poate solda cu o rasplata mai buna decit am avut-o eu.De aceea am sa postez pozele cu programele tv receptionate de mine,chiar cu riscul sa lungesc interventia mea de acum.
                  Pentru receptia lui SES-6 m-am folosit de antena 150cm,lnb Galaxy Innovations,placa TBS6983,DM920 UHD si aplicatiile-Crazyscan,TSReader,DVB Dream,player VLC,iar pentru vizualizarea programului "Teleantioquia HD",transmis in format T2-MI,de aplicatia 4T2 Content Analyzer:

satelescu
                  Last edited by satelescu; 25 September 2019, 23:31.
                  nirolf, dingo31 and 2 others like this.

Comment

SES-4 @ 22° West

SES-4 la 22.0W a ramas la acelasi nivel de interes ca de fiecare data cind l-am vizitat.Are o pozitie importanta pe arcul vestic,avind multi transponderi de date si ,e adevarat,nu prea multi cu programe tv.Daca din acest ultim motiv amatorii de noutati n-ar avea motive sa-l caute,pentru pasionatii de receptii satelitare e obligatoriu sa viziteze pozitia.De altfel,trebuie spus,daca mai e nevoie,ca nu exista pozitie/satelit care sa nu merite receptionat,sau cel putin incercat.Oare mai trebuie sa repet un truism pentru acesti pasionati,ca tot satelitii de pe arc sint importanti,fie ca e vorba de banda C,sau Ku,sau oricare banda!Cit mai multe informatii despre receptia lor,cu atit mai bine pentru cei care vor sa incerce sa intre pe aceasi...orbita
                    Pentru cautatorii de programe tv,postez transponderii pe care i-am putut receptiona cu antena de 150cm,cel mai puternic semnal este la 4075 L,1949,7/8-RTG 1,cu,de necrezut,15dB(!),iar pentru pasionatii de semnal ii rog sa vada pe analizor semnalul obtinut de mine.Sper ca ce vad acolo sa-i motiveze...
                    Din pacate,pachetul feed CNN nu l-am putut inchide de aceasta data,cum de altfel era imposibil sa pot vedea semnal la 3965 R,1412,1/2,pentru receptia BBC World Service.Cei care n-au interferente in zona lor,il pot prinde fara probleme si pentru ca fec-ul ii ajuta la receptie,fie si la un semnal slab.In schimb,Radio Maria la 3794 R,256,1/2 l-am putut asculta fara intreruperi.
                    Mai trebuie sa adaug un lucru nu lipsit de importanta,care ar trebui sa-i incurajeze pe cei care vor sa receptioneze banda C: parametrii de receptie inca sint accesibili si cu dispozitive mai putin complicate.E si normal cind vorbim de Africa.Pentru multe tari de pe acest continent transmisia prin satelit se face cu parametrii accesibili,care nu pun probleme de receptie,multi transponderi folosesc inca qpsk(sau 2).Cu alte cuvinte,o sansa in plus pentru amatorii europeni care nu au antene prea mari sa incerce a receptiona programele destinate pentru alt continent.Nu stiu cit va tine astfel de transmisii,dar pentru noi,acest aspect este inca,din fericire,de luat in calcul daca dorim sa ne aventuram in banda C!

satelescu
                    Last edited by satelescu; 25 September 2019, 23:33.
                    ANDREI and nirolf like this.

Comment

Intelsat 907 @ 27.5° West

Nu-s multe noutati de adus la ce-am scris despre receptia lui Intelsat 907 la 27.5W in vara lui 2013.Conditiile de receptie in zona mea au ramas aceleasi pentru antena de 150cm,acum si atunci.Doar programele tv s-au mai redus,cu aceleasi doua pachete-VOA pentru Africa si un minimux RTP,singurul transmis de portughez,si doua africane,din Guinea si Nigeria.
                      Primul VOA la 3718 R,12000,1/2 este usor de receptionat in ciuda interferentelor pe care le am in jurul lui 3700 MHz,din care cauza semnalul este fluctuant.Dar si cind el scade inca se poate inchide.FEC-ul de 1/2 este factorul care favorizeaza receptia si in conditiile vitrege in care se afla antena.Despre celalalt VOA,la 3764 R,27500,3/4,8PSK,trebuie sa reamintesc ce scriam in 2013,la #421,fara sa pretind ca e valabil "stiintific".Daca vreti e o constatare de practicant,care pina la proba contrara,considera ca e bine sa fim flexibili(ca ipoteza de lucru))cind intilinim situatii de aceasta natura,cu atit mai mult daca ne reuseste receptia.Trebuie sa precizez ca ce spun acum are o valabilitate relativa,sau chiar deloc,in masura in care as putea face o astfel de receptie cu o antena mare de tot,pe care as putea-o directiona direct pe pozitia de 27.5 grade.Cu antenele mici receptia de pe spoturile indepartate este problematica si din acesta cauza nici nu putem emite o pretentie de valabilitate pentru fiecare caz/pozitie in parte.Din fericire sau din pacate,cum vreti s-o luati,distributia semnalul pe zone de receptie nu-i una batuta in cuie chiar de cel care-l ridica pe satelit,ceea ce imi si permite sa nu fiu riguros in explicatie,asa cum e urmatoarea:
                      Originally posted by satelescu
                      ...Din acest punct de vedere se intimpla la fel ca si-n cazul altor sateliti de banda C:trebuie "vinat" semnalul,adica mutata putin antena in functie de ce indica indicatorul de semnal,stiut fiind faptul ca spre deosebire de receptia in banda Ku unde avem o directivitate mare a semnalului de la satelit,si din aceasta cauza sintem obligati sa ne reglam antenele cu precizie pe un punct fix{recomandabil pe semnalul cel mai slab}daca vrem sa receptionam bine si in siguranta satelitul respectiv,in banda C situatia e putin mai complicata si din pricina ca semnalul e mai difuz,ceea ce din punct de vedere al influentelor meteo este un avantaj,insa pentru cei aflati la periferia footprint-ului e o vesnica problema,fiindca n-au siguranta ca pot inchide semnalul daca nu "duci" antena acolo unde el e putin mai mare pe un transpoder sau altul.Ce spun acum e valabil pentru antenele mici,cum e a mea...
                      Cam asa s-a intimplat si la 3764 R,27500,3/4,8PSK,cind am mutat antena putin mai spre vest si am reusit sa inchid semnalul care altminteri este dificil de receptionat,avind si o modulatia de 8PSK ce pretinde un semnal mai tare.Desigur ca un astfel de transponder e receptionabil cu tunere sensibile,calibrate capabile sa inchida un semnal slab si fluctuant.
                      Ca pina acum RTP-ul de la 3926 R,5878,3/4 si RTG Guinea la 3936 R,4549,1/2,sint receptionabili chiar si cu semnalul nu prea tare pe care-l au,valabil si pentru feedurile RTP.
                      Din pacate n-am reusit sa vad urma de semnal la 4119 L,2893,3/4 pentru programul din Nigeria,NTA.De altfel se poate observa de pe spectru ca sint putine frecvente pe polaritatea Left,nici una inchisa.Cel putin cu antena mea mea mica si in zona in care ma aflu.
                      In concluzie,cei care n-au interferente in banda C pot receptiona satelitul fara probleme cu antene de la 150cm in sus,chiar si transponderul VOA la 3764 R,care in situatia mea pare problematic.

satelescu
                      ANDREI, nirolf and tdy_sat like this.

Comment

Intelsat 901 @ 29.5° West

O pozitie care trece neobservata,chiar si de unii dxeri,in banda C este la 29.5W,unde avem Intelsat 901 inclinat cu un grad.Si pe buna dreptate este ignorat acest satelit,din doua sau trei motive: primul l-am mentionat,iar al doilea,pentru ca ce gasim aici,daca tot l-am receptionat,sint transponderi de date,iar in cazul ca i-am detectat,ne trebuie,al treilea motiv,un dispozitiv profesional ca sa inchidem semnalul si,eventual,am putea vedea si ce contine.Dar si in cazul ca n-ar avea inclinatie,e putin probabil ca ar fi receptionabil satelitul in zona noastra(poate in partea de vest a tarii) cu antene mai mici de 1.5m.Semnalul nu-i atit de puternic incit sa fie captat usor.Parametrii de transmisie sint neobisnuiti pentru dispozitivele noastre,adica mai toti au symbol rate-uri mari,unii de peste 45000 Mbps,care,din aceasta cauza,nici nu pot fi detectabili.Din toate aceste motive mentionate pozitia 29.5W parca nici n-ar exista,ba mai mult s-ar putea,in caz ca vedem transponder pe analizor,sa credem ca semnalul vine de la 31.5W,cum mi s-a intimplat mie cu anii in urma cind m-am bucurat c-am prins un semnal de pe un spot african.Si de asta data mi-a intrat un transponder,poate doi de pe acel Intelsat(25) de la aceasta pozitie cu antena directionata la 29.5W.
                        N-o sa intru in amanunte,fiindca n-are nicio relevanta pentru noi,si chiar daca ar avea,tot n-ar fi de interes.Neavind nicio transmisie cu programe tv/radio(si totusi exista),mentionez pozitia aici doar pentru pasionatii de curiozitati satelitare care vor sa "scormoneasca" unele pozitii nefrecventabile de majoritatea amatorilor.As zice ca e mai mult o provocare tehnica,de amorul propriu,si nu una cu un scop practic,din motivele mentionate mai sus.
                        Si totusi,avind misloacele adecvate,in primul rind dispozitive si aplicatii dedicate,poti descoperii ca unii transponderi chiar au continut media,radio sau sint feeduri tv.De pilda eu am dat peste un stream de tv/radio la 3995 R,45000,5/6,QPSK2.Desigur ca avind un semnal slab pe acest transponder nici nu pretindeam sa vad o imagine clara,dar fie si daca era unul puternic,n-aveam sanse sa stiu ce transmite fiindca era un stream generic.In paranteza fie spus,ca majoritatea streamurilor generice sint feeduri,unele FTA,altele codate.Ca o mica satisfactie,sa-i zic,tehnica,pot sa amintesc ca transponderii cu symbol rate-rile de 58800 si 65448 i-am putut inchide cu placa 6983 chiar si la un semnal slab.Cel putin pentru mine receptia lui Intelsat 901 a fost un mic cistig,motiv pentru care il si prezint pe topic cu intentia de a-i stirni pe cei care vor sa se aventureze in banda C.
                        Ma limitez sa postez doar citiva transponderi receptionati:

satelescu
                        nirolf, xyzzyx and dingo31 like this.

Comment

AsiaSat 5 @ 100.5° East

Dupa mai multe tentative de a vedea daca alte lnb-uri pentru banda C,cu factor de zgomot mai mai mic-13K,15K,17K,la antena de 150cm,instalata in vecinatatea multor antene mobile,toate esuate,am sfirsit sa ma folosesc tot de vechiul lnb MTI,cel cu care am inceput primele teste de receptie in banda C cu multi ani in urma.Datorita filtrului de protectie antiinterferenta,,am reusit sa obtin de asta data rezultate mult mai bune decit prima oara,in 2013,cind l-am folosit pe satelitii asiatici cu polaritate lineara(H/V),la unele pozitii mai mult decit sperasem vreodata cu antena mea mica(pentru C-band) si mai ales de mediul "toxic" in care se afla!
                          Desigur ca am inceput testul de receptie cu Asiasat 5,la 100.5E,care este privit de multi amatori si pasionati drept o pozitie mai mult de sperat decit de atins,si asta din doua motive,unul,tehnic,al doileal,oferta de feeduri.
                          Primul motiv este evident pentru cei care doresc acest lucru;elevatia cade sub orizont sau sint obstacole fizice in fata antenei,sau in caz ca nu-s astfel de probleme,apar probleme tehnice/mecanice de reglare a suportului antenei sau,in cele mai multe cazuri,a monturii,cu siguranta ca ambele aceste cauze sint frustante pentru cei care au orizontul liber pentru Asiasat 5.Din acesta cauza am si spus ca reusita unei bune reglari a antenei la elevatii mici este o provocare tehnica pentru toti cei care doresc sa ajunga cu ea la 100.5E!
                          Dar cel mai motivant impuls de a prinde acest satelit este oferta bogata de feeduri.Pentru ca am putut constata in mod direct cit de multe feeduri sint activate permanent,as zice ca Asiasat 5 se poate compara,ca oferta,cu Eutelsat-urile de la 10.0E si 7.0E.Multi amatori europeni doresc sa prinda acest satelit fiindca unele feeduri codate pe satelitii europeni sint FTA pe cel asiatic(5).Dar pe mine,desi imi doream acest lucru in mod deosebit,grija mea era cu semnalul;fie crestea si atunci n-aveam nicio problema sa pot vedea aceste feeduri,fie scadea mult sub limita de inchidere a lui,si desigur pierdeam ce cistigasem cu citeva momente inainte.
                          La fel ca in banda Ku,unde din cauza fluctuatiei frecvente a semnalului,dar mai ales a zgomotului puternic la elevatia de 0.7 grade la 100.5E,receptia in C-band se mentine un timp,dupa care dispare pentru putin timp.Cel mai stabil semnal,relativ vorbind,e la 4132 H,10588,1/2,transponderul BBC-urilor,care se mentine mai tot timpul si asta din cauza fec-ului de 1/2 si mode qpsk2,care,precum stim,sint parametrii favorizanti la receptia semnalului slab.
                          Poate trebuia sa spun de la inceput ca lnb-ul,precum se poate vedea din poza de mai sus,l-am montat pe suport lui cu partea electronica/eticheta pe verticala,inb-ul fiind facut pentru receptia polaritatii circulare,iar acum il foloseam in pozitia asta pentru receptia polaritatii lineare,Am reusit astfel sa receptionez mai bine semnalul pe polaritatea orizontala la multi satelitii lineari decit verticala.Se va vedea mai incolo acest lucru la fiecare pozitie de pe arc unde am reusit o receptie buna sau multumitoare.
                          Am reusit ca niciodata sa inchid semnalul pe transponderii cu pachete tv,majoritatea in mode 8PSK,pentru care e nevoie de cel putin 9.0dB.In unele momente am vazut ca el creste la peste 10.0dB si desigur ca n-am scapat momentul sa-i receptionez.In banda Ku el creste si la peste 13dB,desigur ca fara a se mentine.Mi-am zis/intrebat in astfel de momente ca Asiasat 5 poate fi receptionat constant(oare?) cu antena de 1.5m in partea de sud-est a tarii si nu cu antene mari cum se crede?Si totusi,chiar daca semnalul lui Asisat 5 e mai puternic in unele zone ale tarii,cu toate acestea,cea mai sigura receptie e cu antene mai mari de 1.5m,mai ales cind sint intemperii !Se poate stabili acest lucru daca am avea mai multe rapoarte de receptii din tara de la 100.5E!
                          Am sa postez mai multe poze cu analizorul de semnal,Crazyscan,in diferite momente de receptie,pachetele tv si citeva feeduri receptionate.

satelescu
                          Last edited by satelescu; 4 October 2019, 14:06.
                          ANDREI, Dan70 and 4 others like this.

Comment

ChinaSat 11 @ 98° East

Este pentru prima oara cind am receptionat Chinasat 11 la 98.0E.Spotul principal in banda C are o acoperire pe o suprafata foarte mare,printre zonele atinse e si Romana,e adevarat cu citiva dBW mai putin decit cel central,ceea ce n-ar trebui sa sa ne sperie.Dimpotriva,faptul ca o antena de 150cm capteaza semnal acceptabil,ar trebui sa incurajeze in mod deosebit pe pasionatii de semnal.Din pacate oferta de programe tv nu te indeamna sa cauti satelitul,iar putinele pachete tv sint pe un spot,pe care,probabil,le-ai putea receptiona cu o antena de 6 sau 7m,transmise pe fascicolul Asia extrem sud-estica.
                            Dar indiferent de pretentiile pe care le-ai avea ca pasionat,de semnal sau de programe,cel care doreste sa receptioneze satelitul ar trebui sa tine cont de elevatia foarte mica a antenei.Cu antene mici e si greu de a sti daca semnalul este a satelitului cautat sau vine de la cei invecinati,caci se intimpla ca acelasi transponder gasit sa apara la mai multe pozitii.Ceea ce mi s-a intimplat si mie la 98.0E.
                            Am incercat sa stabilesc daca transponderii gasiti sint cu adevarat la pozitia 98.0E.Deocamdata numai de unul sint sigur,la 2635 R,7000,1/2,fiindca a fost raportat pe lista de sateliti.Ceilalti,la 3800 H,643,3/4,3928 H,12500,1/2,ii plasez,pina la proba contrara,tot la aceasta pozitie.Nici polaritatile nu sint corect stabilite,dat fiind faptul ca am folosit un lnb circular fara placuta dielectrica pe un satelit cu polaritatea circulara.Dar numai asa am putut inchide semnalul pe transponderii gasiti.Cu placuta in lnb n-am reusit sa fac mare lucru.Nici conditiile de reglare la antena si la lnb nu-mi sint favorabile.Am renuntat la placuta pentru ca majoritatea satelitilor in partea de est sint cu polaritate lineara.
                            Pentru conformitate,postez spectrul cu semnal la 98.0E,cu lnb-ul fara si cu placuta.

satelescu
                            ANDREI, nirolf and 3 others like this.

Comment

Express-AM33 @ 96.5° East

Ce-am scris la #544 pe acest topic despre receptia lui Express AM33 la 93.5E este valabil si acum.La care adaug acum ca:1,conditiile pentru receptia satelitului sint ceva mai dificile,fiindca,intre timp,din 2016,ultima mea receptie,si pina in prezent,au fost instalate si alte antene de mobile,si ca 2,de fapt,ca prima oara,n-am imbunatatit sistemul meu de receptie pentru a obtine rezultate mai bune,fiindca antena a ramas aceasi,de 150cm,cu acelasi lnb MTI,singurul cu care pot incerca sa inchid semnalul in banda C in mediu toxic in care lucreaza.
                              De asta data,fata de incercarea din 2016,n-am reusit sa gasesc si sa inchid transponderi noi,chiar si de date,ultimii fiind teoretic mai usor de detectat.Dar cel mai important dintre toti a fost si este 3975 H/L,33483,7/8,cu pachetul RSCC,acelasi pe care l-am putut inchide si viziona cu trei ani si ceva in urma.Desi satelitul e cu polaritate circulara,am reusit cu lnb MTI,fara placuta si montat pentru receptia lineara,sa inchid totusi acest transponder,fireste pe orizontala/stinga si nu dreapta/verticala,cum e corect listat pe liste.De altfel cu lnb-ul acesta,asa cum l-am montat in suport,polariatea Dreapta/Verticala in banda C n-a prea dat rezultate bune la mai multe pozitii.Se va vedea acest lucru si la alte pozitii mai incolo.Si deci,numai pe cu orizontala (H) am reusit sa obtin un semnal bun,cit sa-l pot inchide,scana si vedea pachetul rus.Celelalte doua pachete rusesti cu programe sub si peste 3700 MHZ,3675 R si 3706 R nici n-au fost detectati de tunerul placii 6983.Doar transponderii AOL cu parametrii atit de generosi pe care-i foloseste la majoritatea satelitilor au putut (si sint) fi receptionati.E adevarat ca pentru noi,amatorii,fara o valoare practica.Dar,pot sa adaug ca o relativa consolare,ca la pozitiile cu elevatii mici si greu de receptionat in zona noastra,simplu fapt ca poti inchide un transponder,chiar fara sa te alegi cu ceva,e in sine o mica,mica performanta.Este,daca vreti,de ce sa n-o spun,o mica satisfactie...negativa pentru ca alti amatori n-ajung la pozitii extreme de pe arc Desigur ca nu acesta e scopul meu...Pacat ca numai eu "explorez" acest pozitii extreme Mi-ar fi mai bine daca as avea cel putin un companion.

satelescu

Comment

G-Sat 15/17 @ 93.5° East

De la bun inceput trebuie stiut ca semnalul in banda C la 93.5E este cu mult mai bun si constant,cel putin pe transponderii QPSK(SD),decit in banda Ku.Asta inseamna ca o receptie fie si a unuia singur este posibila chiar si-n partea de nord-vest a Romaniei.Poate nu totdeauna,dar cu siguranta intr-un anumit moment al zilei.Si vorbesc de antene de 150cm,cu siguranta mai sigur si-n partea centra a tarii,ca sa nu mai vobesc de cei aflati in sud-est.
                                Si indraznesc sa fac aceasta predictie incurajat de faptul ca testele facute recent pe G-Sat 17 la 93.5E a depasit orice asteptare pe care o aveam de la aceasta pozitie daca ma iau dupa experienta trecuta in banda C,si de ce nu,si Ku.Si spun asta fiindca n-am schimbat nimic la sistemul meu de receptie,cu acelasi lnb MTI,folosit anii trecuti.Desigur ca am indepartat placuta dielectrica din lnb pentru a putea scana polaritatea lineara(H/V), folosit pe acest satelit.L-am fixat ca in poza de mai sus,la 100.5E,adica cu o latura perfect verticala.
                                Si,bingo,la scanare oarba cu Crazyscan,cu functia Sound pornita,auzeam un tacanit,unul dupa altul,semn ca aplicatia imi gasea transponderi destui de multi.Dar mai mult decit atit,majoritatea erau cu semnal inchis.Este adevarat ca numai pe polaritatea orizontala.Si cum spuneam la inceput,norocul meu,si cred ca si a celor care sint departe de spot,e faptul ca parametrii sint accesibili cu orice tuner,simplu mode QPSK si fec 3/4,care si la un snr de 4.5 dB,ar putea fi receptionabil.Pe o vreme si conditii favorabile si transponderii in mode 8PSK se pot inchide.
                                Nu pot spune acelasi lucru despre polaritatea verticala.dimpotriva,semnalul e cu mult mai slab,de abia poate fi reperat.Exact ca in banda Ku din zona mea.Pentru aceasta polaritate mi-ar trebui o antena de peste 2m.Dar,slava Domnului,transponderii gasiti pe verticala sint pentru date.Asa ca,practic,cine este interesat de programele tv de pe acest satelit are sanse sa vada majoritatea lor,si,zapindu-le,in conditii stabile.
                                N-am sa postez fiecare program tv gasit cu aplicatiile folosite(TVReader,VLC,etc),pentru ca ar incarca mult topicul,de altfel inutil,si nu asta e scopul meu.Spectrul cu semnalul si transponderii cu semnalul inchis ar trebui sa-i incurajeze pe cei interesati de...exotisme sa indrepte antena spre spotul indian la aceasta pozitie.Le doresc succes.

satelescu

Comment

Working...
                                X