Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

C-band

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Fara inel scalar nu merge. Pune-l pe cel standard cu care a venit lnb-ul. poate ai succes.
    Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Comment

Buna seara,
      Am doar ber pe vreo 3 frecvente pe 20 est.Cand o sa am timp voi pune si inelele cu care a venit acum am facut o proba pe fuga de curiozitate.Cu bine si mii de multumiri!
      Bistrița-Năsăud
      Latitude
      : 47.2
      Longitude: 24.2
      -receptor golden interstar alpha x
      -antenă simetrică al petale 180 cm Terfin
      -lnb Pauxis c band 17 k
      -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

Buna,
        Prima frecventa de pe 40 est gasita cu receptorul alma 2100 este 3878, L 3609 (pe amiko alien mini indica 8-9 db) fara sa poata fi inchisa.Am gasit satelitul si de aici incolo ma descurc.Pe lnb scrie yuri si 17 k pll.Multumesc rdi.stilor pentru informatiile din acest topic!
        Cu bine!
        Am pus impotriva protectiei in caz de ploaie/ninsoare un pet de cola taiat intrucat capacul de la lnb are mici gauri.E buna solutia sau am dat.o in bara ca de obicei?Mulumesc.
        Bistrița-Năsăud
        Latitude
        -lnb Pauxis c band 17 k
        -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

cu sticla de plastic reuesti sa pasterzi condensul si implicit oxidarea mufei f si a sondei din interior. daca vrei neaparat protectie cauta o sticla de 5-10l si i-ti faci din aia protectie dar cu capetii deschisi
          Gaurile din capac au si ele rolul de aerisire si evitarea condensului. periodic este nevoie sa scoti capacul si sa cureti paianjenii si pinzele lor

Comment

Pe cei doi sateliti de la 3*est vad ca nu intra deloc Burkina Faso mux si Tigrai tv dar au fost receptionate de colegul satelescu anul trecut parca.Despre cum sunt hartile au mai fost discutii,Lyngsat arata 37-38 dar unele tp nu au semnal,in schimb unde harta arata zero totusi intra ceva cum este la 60 sau 78,5 est.Nu am incercat si cu placuta rz,ajung rau si la LNB si asta de la producator nu am stiut cum sa o pun ca intra in doua pozitii.In fine,am urmatoarele semnale:Congo mux 53%,Couds 63,ENN 58,RTB 70,Afrique Media 42,Rede Int 58 si Power 42.Cam asta este aici si aseara am inceput sa trag cu ochiul la amerinanii de la 1*west.Azi o sa mai fac ceva reglaje poate mai inbunatatesc semnalul.Acum AFN are 51%,BBC(3984)58 si BBC(4032)70 dar semnalul intra cu o mica intarziere si a fost memorat manual,oricum are numai canale radio care nu ma prea intereseaza,la fel si tp cu date de cand nu am mai folosit skystar2.Ceao.

Comment

Buna,
              Pozitiile de la 40 est, 20 est si 10 est le.am cucerit partial.Tolba favoritelor a crescut cu cateva canale.Mai am ceva probleme cu rotirea lnb.ului dar pana la urma o sa devin expert in banda c.
              Cu bine!
              Bistrița-Năsăud
              Latitude
              -lnb Pauxis c band 17 k
              -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

pune o poza cu prinderea lnb-ului

Comment

Cam asa ceva am deocamdata.Trebuie oricum sa-mi confectionez un suport bun pentru lnb, acesta din imagine fiind doar provizoriu si la rotire cam ia vopseaua de pe lnb.Am intalnit o situatie paradoxala pe satelitul de la pozitia 20 est unde intra doar o frecventa cu 70 calitate pe alma 2100, in sensul ca am acelasi semnal si fara placuta inserata in lnb.Placuta este una din teflon cred si pe viitor voi confectiona una prezentata aici de dl. rz cred.
                  Cu bine

Bistrița-Năsăud
                  Latitude
                  -lnb Pauxis c band 17 k
                  -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

calitatea semnalului cam lasa de dorit. eu cred ca lnb-ul e prea sus. slabeste suruburile si ridica partea din spate a lnb-ului apoi urmareste variatia calitatii semnalului.

Comment

Am uitat sa precizez ca pozitia actuala e pe 20 est.Pe 40 est lnb.ul este invers decat in poza.Am uitat care e sudul explicat Mister excalibur insa cand o sa am timp o voi regla cat pot de bine.Da, lnb.ul e prea sus si din ce am constatat tija pe care bine lnb.ul trebuie prelungita.Poate se deschide un topic pentru banda c pe offset separat pentru pasionati.
                      Cu bine!
                      Bistrița-Năsăud
                      Latitude
                      -lnb Pauxis c band 17 k
                      -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

Trebuie si inel scalar (neaparat). Te pregatesti prin a calcula F/D ratio ca sa gasesti pozitia la care trebuie sa instalezi inelul scalar pe feedhorn.
                        Odata gasit cu un marker permanent sau banda adeziva il marchezi pe feed horn ca sa iti fie mai usor pe urma cand faci reglajul la antena.

La antena de 1.2m trebuie sa storci fiecare picatura de semnal. Faptul ca ai reusit sa prinzi ceva coincide cu faptul ca ai pus LNB-ul in focarul antenei ceea ce nu e rau, dar nu prea iti da posibilitatea de a gasi si alte transpondere deoarece ai gasit semnalul cel mai puternic deja.

Nu iti face probleme cu vopseaua de pe LNB. Nu influenteaza semnalul, doar sa nu strapungi LNB-ul sau sa il indoiesti.

Felicitari pentru efortul depus...nu te da batut.

http://www.satsig.net/pointing/findi...fset-angle.htm

http://www.titaniumsatellite.com/dow...tall_Guide.pdf

Comment

pop_eye, inelele scalare nu sunt neaparat necesare. atentie, avem offset !
                          am vazut la un moment dat un ceh care avea atasat lnb-ul, modelul patrat, care avea atasat un plastic peste deschizatura sondei. poate reusesc sa gasesc articolul respectiv din tele satellit international

Comment

Din cauza asta au aparut aceste inele conice..pt offset.
                            Dar daca el este multumit de rezultate...binenteles ca nu are nevoie.

http://www.dx.com/p/100-aluminum-con...9#.WowkC3xG3iw

Comment

da, acolo are si inele scalare cit si prindere originala

Comment

Buna
                                Domnule Nirolf daca gasiti solutia pasionatului ceh va rog sa puneti o imagine.Aici pe forum si pe acest topic am gasit o referire la un forum din Rusia alyno.ru si acolo am gasit lnb.uri cu un fel de sticla din plastic.Am cautat si am gasit in Moscova un magazin care vinde un lnb alyano 90 la vreo 45 de dolari si ar costa cu transport si inca un lnb simplu Dreamtech 120 de dolari.As vrea sa le folosesc pe o antena din fier sau otel de 180 cm pe viitor, acesta din Spania o sa.l pun pe un satelit cu semnal mai puternic.M.ar interesa daca ar fi diferente mari la receptie intre o antena offset din fier/otel de 180 cm si una de aluminiu circulara tot de 180 cm.
                                Cu bine
                                Bistrița-Năsăud
                                Latitude
                                -lnb Pauxis c band 17 k
                                -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

Working...
                                X