Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Despre CATV

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

a

punel pe germania de ex.
    si dai scanare,daca nu gaseste nimic
    probabil are probleme la tuner

Comment

Am incercat tot nu merge.
      aveti vreo idee cum as putea sa rezolv problema?
      sigpic
      Optibox Anaconda HD, Offset 1.2m , h-h amiko DM 3800, LNB Inverto Black
      90
      °E -30°W Ro DB. TGV.

Comment

Originally posted by mariussat View Post
        Am incercat tot nu merge.
        aveti vreo idee cum as putea sa rezolv problema?

Intrebare intrebatoare ...
        Inainte de scanare , ai setat scanare DIGITAL sau Analogic plus Digital ?
        Daca DA , ai ales conexiune CABLU sau ANTENA ? Daca ai ales Antena , lucreaza ca un tunner DVB-T ...
        Nu cunosc modelul in detaliu , dar ma ghidez dupa alte modele Samsung ...
        Sper sa rezolvi problema , pentru ca sigur are tuner DVB-C !
        19E+16E+13E+7E+5E+1V+4V+5V+7V-disecq+AMIKO alien+ DREAMBOX 500+ HH 2800 ( 45E -- 30W).

Comment

Da pe cablu l-am setat nu pe antena.
          Cei de la rds au verificat semnalul cu un aparat special de-al lor si au zis ca e semnal bun .. problema e la tv acum nu stiu ce sa fac .
          sigpic
          90
          °E -30°W Ro DB. TGV.

Comment

Salutare
            poate sa imi spuna si mie cineva pe ce tara trebuie setat televizorul ca urmeaza sa vina cei de la rcs-rds sa il instaleze.
            Am inteles ca daca televizorul este compatibil DVB-C trebuie sa imi intre si canalele digitale.

Incearca un update soft ...
            http://www.samsung.com/us/support/downloads
            19E+16E+13E+7E+5E+1V+4V+5V+7V-disecq+AMIKO alien+ DREAMBOX 500+ HH 2800 ( 45E -- 30W).

Comment

Am pus si tot degeaba.
              nu s-a schimbat nimic.
              sigpic
              90
              °E -30°W Ro DB. TGV.

Comment

Am pus si tot degeaba.
                nu s-a schimbat nimic.

Icearca cautare manuala :canal Digital
                ex :frecventa 306000 khz , Modulare QAM 64 , Rata simboluri 6900 kS/s.
                Daca merge , incerci pentru fiecare frecventa in parte ... 314 ... 322... 330 ... 338 ... etc ...

Comment

La seria E de ex. unde am intampinat asemenea probleme la dvb-c , solutia a fost una singura: am ales ca tara Austria ,cablu digital+analog si cel mai important la tip scanare FULL.(nu retea sau altceva pentru ca nu gasea posturile)
                  Vu+Uno 4K SE
                  Vu+ Solo SE
                  IPbox 910 HD

Comment

Da am incercat cu toate tarile dar degeaba pe digital nu intra
                    am bagat si frecvente manual si nu gaseste nimic.
                    Tunerul sa fie oare? ce se poate face?
                    sigpic
                    90
                    °E -30°W Ro DB. TGV.

Comment

Daca pe analogic merge prost (cu purici), pe digital sansele sa functioneze sunt mici. Am patit-o la un moment dat: programele digitale patrateau, unele nu mai intrau deloc iar cele analogice se vedeau cu purici. Cu un aparat de la munca am masurat nivelul pe canalele analogice (cca 50 dBuV) si digitale (cca 40 dBuV), nivele cu cca 10 dB sub minim. Am facut sesizare la RCS si dupa ce au venit, concluzia a fost ampliful de scara era de vina (l-au schimbat sau reglat nu stiu, dar nivelele au crescut si imaginea s-a ameliorat). Daca mai vin cu aparat de masura sa-i intrebi ce valori citesc pe el. Conteaza nu numai amplitudinea semnalului (60-80 dBuV in analogic, cam cu 10 dB mai jos pt digital) ci si raportul semnal zgomot (peste 40 dB analogic si cca 30 dB pt 256QAM)

Comment

Da,
                        La rezultatul pe care il dadea acolo pe aparat ei spuneau ca trebuie sa intre.
                        am facut proba pe un Tv clasic Cu tub si pe asta se vad programele foarte foarte bine , bineinteles analogicul
                        sigpic
                        90
                        °E -30°W Ro DB. TGV.

Comment

Am scurtat cablul de la drum care vine in televizor(AM INLATURAT CATIVA METRII DE CABLU LASATI CA REZERVA) si asa mi-a intrat si pe Digital vreo 95 canale dar se vad cu intreruperi "cu patratele"
                          M-am dus si la un vecin, el are un led sharp si acelasi lucru s-a intamplat, numai ca lui ii merg toate bine.
                          Distanta de la Switch-ul de pe stalp pana in casa la mine este de aproximativ 100 M. Nu cred ca ar fi mult .
                          sigpic
                          90
                          °E -30°W Ro DB. TGV.

Comment

În atenţia domnului Garlic Dog care mi-a solicitat o solutie pentru modularea programelor HD pe cablu.
                            Firma la care lucrez ca femeie de servicu,şi anume Isar Digicom este reprezentanta PVI din Iu Es of Ei.
                            Aceasta firmă produce printre altele şi conserva următoare.
                            http://www.provideoinstruments.com/p...modulator.html
                            preţul pentru aceasta unealta este de:
                            3175 $ + taxe

pentru solutii DVB-C SD va invit sa vizitaţi site-ul:

http://www.johansson.be/en/products/CAT/DMH/DRMDQ.html
                            la care am şi preţuri

sau dacă doriţi Blankom
                            http://dvbi.ro/blankom-antennentechnik/

Succesuri
                            sigpic

Comment

Da, ProVideoInstruments avem si noi de 1 an si merge bine!
                              Tot de la nea Isar luat.
                              Humax PR-HD2000C, DHT7100, Dreambox 7000, Offset Gibertini OP 80 HH 60E-30W, Invacom 0,3db, Full HD SONY KDL-40W5500, HD Ready SONY KDL-32U3000, SONY FDR-AX53, NIKON D5000, Dune Smart B1, XBOX 360, NAS QNAP 469PRO.

Comment

baieti din experienta voastra , am o statie catv tvk cu 36 de canale , pe unele posturi se vad interferente adica vreo 3,4 linii orizontale ce urca sau coboara pe fundal as putea sa scap de ele ?

am observat , pe unele canale intra 70 semnal putere , poate fi semnalul prea tare ?

Comment

Working...
                                X